Aktualizacja dla rodziny Spartan 1.12.36

Wiele razy wspominaliśmy o tym, że rodzina Suunto Spartan pomimo wielu mocnych stron, posiada również spore braki, w szczególności jeżeli chodzi o funkcje treningowe. Ten niekorzystny trend fiński producent stara się odmienić serią aktualizacji. Więc po wielu aktualizacjach, światło dzienne ujrzało kolejne ulepszenie numer 6 z dnia 18 stycznia, w której Finowie zaprezentowali w zasadzie jedną nową funkcję – zarządzanie strefami. Uprzedzając poniższy tekst zmiany te osobiście mi się podobają i idą w kierunku, który naszym zdaniem producent ze Skandynawii powinien dawno obrać.

O co tyle szumu? Przecież to tylko strefy tętna.

Wraz z aktualizacją 1.12.36 mamy możliwość edycji własnych stref tętna w zegarku, a zmiany te mają bezpośredni wpływ na ekrany treningowe i podsumowanie treningu, o czym później.

Aby zdefiniować własne strefy musimy wejść do pola Ustawienia, a następnie wybrać pole Trening. Tutaj otrzymamy dostęp do pola Strefy Intensywności.

Producent pozwala na dwie opcje zarządzania strefami tętna. Strefy domyślne, wtedy zakresy tętna będą takie same dla każdej z dyscyplin lub strefy zaawansowane, wtedy mamy możliwość określenia różnych stref dla biegania i kolarstwa. Niestety na chwilę obecną wyłącznie tylko dwóch dyscyplin.

Same wprowadzanie zmian jest mega intuicyjne i nie powinno sprawić problemów.

Co zyskujemy?

W trakcie prowadzenia treningu, na ekranie zegarka automatycznie pokaże się pole ze wskaźnikiem tętna, na którym znajduje się oznaczenie strefy tętna, która posiada indywidualny kolor. Dodatkowo na ekranie wyświetla się czas przebywania w określonym zakresie tętna, a ponad wartością tętna informacja ile punktów pozostało do kolejnej strefy.

Wisienka na torcie to fakt, że na obwodzie tarczy również znajdziemy odpowiednie oznaczenie stref, które jest dostępne również w innych polach treningowych.

Po zakończeniu treningu, w polu podsumowania znajdziemy również podsumowanie z czasem przebywania w danej strefie.

Podsumowanie

Nie ukrywam, że zawsze z ciekawością obserwuję aktualizacje, a w szczególności te które dotyczą rodziny Spartan. Domyślam się, że nie jestem odosobniony w tym,  że za każdym razem liczę, że będzie to aktualizacja, która wprowadzi opcje zaplanowanych treningów. Jeżeli czekaliście na taki update to z przykrością informuje, że to nie ten moment. Jednak ekwiwalent, który otrzymaliśmy w styczniowej aktualizacji na obecną chwilę zaspokaja mój apetyt. Dodano w pełni funkcjonalne pole, które na ten moment jest najbardziej kompleksowym rozwiązaniem na rynku. Zegarek zyskał na funkcjonalności i jeszcze bardziej może się podobać. Mam nadzieję, że jest to zapowiedź i przygotowanie do wprowadzenia, oczekiwanych funkcji treningowych do tego modelu.

3 Comments

  1. Jak mam rozumieć kadencję w suunto? W garminie miałem podana ilość kroków na minutę. A tutaj RPM obroty na minutę?

    • Maciej, tak kadencja to liczba kroków, która jest estymowana z ruchu ręki.

      • czy mam razy dwa pomnożyć wynik rpm z Suunto żebym rozumiał to tak jak w Garminie? Pytam tak bo jeszcze nie mam Suunto, ale jak z nim pobiegam to pewnie by mi się rozjasniło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *