Aplikacja Movescount Beta dla Android

Nareszcie Suunto wypuścił aplikację dla użytkowników systemu Android pod nazwą Movescount Beta. Aplikacja na systemy IOS, została przez nas omówiona w recenzji Suunto Ambit 3 i wypadła bardzo dobrze. W tym wypadku otrzymujemy niestety niepełną funkcjolanlość co dla nas jest sporym zaskoczeniem, ponieważ w przypadku firmy Suunto użytkownicy otrzymywali zawsze produkty gotowe i wersji finalnej. Wersja Beta  to niestety zawsze wersja Beta.

Przyjrzeliśmy się aplikacji i oto nasze wnioski po testach:

Aby zsynchronizować aplikację z zegarkiem, konieczna jest wcześniejsza aktualizacja oprogramowania zegarka. Uaktualnienie takie wykonujemy przez podłączenie zegarka do komputera i włączeniu programu Moveslink2.

Clipboard02

Po zaktualizowaniu softu w zegarku jesteśmy gotowi na pobranie aplikacji z GooglePlay.

Kolejnym krokiem jest sparowanie zegarka z telefonem. W tym celu wchodzimy w opcje zegarka (przytrzymujemy przycisk NEXT >PAIR>MOBILE APP

Kolejnym krokiem będzie wpisanie kodu parowania i to w zasadzie wszystkie kroki potrzebne do połączenia zegarka z telefonem.

Każdą kolejną synchronizację danych, wykonujemy przez naciśnięcie ikony zegarka w aplikacji.

DSC_4109

W porównaniu do wersji IOS, aplikacja otrzymała tylko część funkcjonalności wersji mobilnej Movescount, a mianowicie:

  • Przeglądanie historii wykonanych aktywności
  • Przeglądanie mapy w trakcie prowadzenia aktywności
  • Stworzenie filmu obrazującego aktywność
  • Wsparcie wtyczki społecznościowej
  • Wprowadzanie zmian w zegarku

Brakuje następujących opcji

  • Plannera treningów
  • Powiadomień z telefonu
  • Możliwości wykonywania zdjęć w trakcie aktywności

Na pierwszy rzut oka widać, że wygląd jest trochę zmieniony w porównaniu do wersji na IOS. Główna zmiana dotyczy ekranu głównego i umiejscowieniu dodatkowych opcji które znajdują się po lewej stronie. Niestety szybkość działania samej aplikacji również uległa znacznemu zwolnieniu.

Przeglądanie aktywności

Platforma mobilna Movescount zapewnia nam bezpośredni dostęp do historii wykonanych aktywności. Jednak statystyki, w porównaniu do wersji dostępnej z poziomu przeglądarki, są mocno okrojone, zwłaszcza jeśli przyjrzymy się opcjom konkurencji. W obecnej chwili dostęp mamy do: mapy, którą można powiększać (oparta na warstwie Google Maps) oraz wykresu tempa, wysokości, prędkości oraz tętna. Brakuje za to danych dostępnych w pełnej wersji oprogramowania takich jak  suma wzrostu wysokości, rozpisanej aktywności kilometr po kilometrze.

pan1

Aby uatrakcyjnić przeglądanie treningów aplikacja umożliwia stworzenie filmu obrazującego aktywność. Jest to podobne rozwiązanie, które znamy przede wszystkim z platformy PolarFlow. Film może zostać przesłany do serwisu YouTube oraz udostępniony na portalach społecznościowych. Dodatkowo do każdego treningu możliwe jest dodanie do ośmiu zdjęć.

Rejestrowanie aktywności

Jasnym punktem aplikacji jest możliwość rejestrowania aktywności wykorzystując wyłącznie telefon. Funkcja ta działa poprawnie, w trakcie aktywności możemy dodawać zdjęcia a także śledzić przebieg aktywności na mapie. Po zakończeniu aktywności zostanie ona automatycznie dodana do naszego Movescount. Suunto jako jedyna firma, zdecydowała się na dodanie takiej funkcjonalności w swojej aplikacji mobilnej.

pan5

Zmiana ustawień zegarka

Dzięki aplikacji mobilnej otrzymujemy możliwość zmiany ustawień zegarka. To funkcja, która przypadnie do gustu wszystkim, którzy wcześniej nie mieli stycznością z wersją mobilną portalu. Mamy tu dostęp do zmiany ekranów treningowych, jak również ustawienia dyscypliny mogą być wykonane z aplikacji mobilnej w wygodny i szybki sposób. Praktycznie można zapomnieć o używaniu kabla.

pan4

Poza tym z poziomu Movescount, można dostosować wszystkie funkcje zegarka.

pan3

Niestety należy pamiętać że jest to aplikacja wersji Beta i możemy bardzo często spotkać się następującym ekranem:

Screenshot_2015-05-06-21-03-35

A sama aplikacja posiada błędy, które niestety są bardzo irytujące np nierealne tempo 8:72 :

Screenshot_2015-05-06-21-02-26

Podsumowując, na pewno spora część użytkowników cieszy się z faktu, że nareszcie otrzymali aplikację mobilną, która jest standardem w przypadku konkurencji. Aplikacja wprowadza kilka ciekawych opcji, takich jak zarządzanie ustawieniami zegarka i profilami sportowymi co zdecydowanym krokiem do przodu. Dodatkowo otrzymujemy możliwość przeglądania historii oraz tworzenia filmów. Niestety zabrakło funkcji związanej z planowaniem treningów znanej z wersji na IOS oraz możliwości otrzymywania powiadomień z telefonu.
Kolejną rzeczą, która mocno wpływa na funkcjonalność aplikacji jest szybkość działania. Niestety przyzwyczajeni prawidłowym i szybkim działaniem na Iphonie, tutaj otrzymaliśmy niestabilną i wolną aplikacje, która o wiele dłużej synchronizuje dane z zegarkiem.

Kolejnym problemem może być podobnie jak w przypadku zegarka dostępność jedynie języka angielskiego. Polecenia są proste i można jest łatwo zrozumieć, ale mimo wszystko może to być problemem.

Oczywiście podstawowym problemem jest mnogość wersji Androida i ich rozdzielczości, ale pojawia się podstawowe pytanie, czy Suunto ugiął się pod naciskiem użytkowników systemu Android i wypuścił aplikację, która niestety pojawiła się w fazie testowej. Naszym zdaniem, użytkownicy stali się po raz kolejny Beta testerami dla firm, a nie klientami szanujących się producentów.

Będziemy obserwować zmiany i rozwój aplikacji bo jest zdecydowanie kierunek, w którym Suunto powinno podążać.

2 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *