Recenzja Garmin 310XT – funkcje podstawowe

Zastanawiałem się, jaki sprzęt z mojego aresnału wybrać na pierwszą recenzję i wybór padł na zegarek, który w zasadzie nigdy mnie nie zawiódł – GARMIN FORERUNNER 310xt

Decyzję o zakupie tego Garmina w zasadzie podjąłem w momencie, gdy zdecydowałem się na biegi ultra. Szukałem zegarka z wbudowanym GPS i długo działającą baterią. Garmin 310xt to wszytko miał, więc wybór padł na ten model. To moje odczucia po 3 latach używania. Recenzję piszę dla najnowszej obecnej wersji oprogramowania 4.50.

2

To pierwsza część recenzji, opisująca podstawowe funkcje zegarka. Przede wszystkim, ustawienie profilu użytkownika, wykorzystanie pasa tętna, pierwsze uruchomienie, i podstawowe funkcje platformy Garmin Connect. W kolejnej opiszę funkcje treningowe, wgrywanie kursów i planów treningowych i inne.

1

Przy zakupie zegarka z pasem tętna, otrzymujemy następujący zestaw:

3

Moje pierwsze wrażenie , po wyjęciu zegarka z pudełka, było takie: „jest duży”. Poprzednim zegarkiem, który miałem był Polar RCX5 (model ten posiada zewnętrzny GPS), który był zgrabny i przylegał do nadgarstka, a Garmin 310xt to przy nim komputer. Po założeniu na rękę trzeba się przyzwyczaić do jego rozmiaru i ciężaru.

Clipboard01

W pudełku oprócz zegarka, znajdziemy ładowarkę, StickANT+ i instrukcje. Zegarek ładuje się za pomocą klipsa, a ładowanie trwa około 3h. Zalecane jest naładowanie zegarka przed pierwszym użyciem. Nie polecam, ładowania zegarka za pomocą komputera (mniejszy prąd ładowania), może to powodować krótszy czas pracy baterii. Kabel w przeciwieństwie do poprzednich zegarków Garmina, służy tylko do ładowania, do przesyłu danych używamy Sticka ANT+.

DSC_0554

Bok zegarka jest pokryty antypoślizgowym materiałem, a przedni panel jest wykonany z tworzywa.

Zegarek po 3 latach użytkowania wygląda tak:

DSC_0563

DSC_0565

Guma niestety, jest już zniszczona, a w trakcie używania zdarzyło mi się urwać teleskop z paska.  Nie obyło się też bez rys na srebrnej otoczce.

Klawisze funkcyjne

Do obsługi zegarka używamy następujących przycisków:

 • Przycisk POWER włączanie/wyłączanie zegarka oraz podświetlenie
 • Przycisk MODE służy do przechodzenia pomiędzy ekranami
 • Po przytrzymaniu przycisku MODE, do wyboru jest rodzaj aktywności Bieg, Bike1, Bike2, Bike3, Inny.
 • ENTER potwierdzanie poszczególnych opcji
 • Strzałki przechodzenie pomiędzy poszczególnymi ekranami treningowymi, skalowanie mapy
 • START – uruchomienie stopera/treningu i pauza
 • LAP – okrążenie i zapisanie treningu przez przytrzymanie przycisku przez 3 sekundy

Profil użytkownika

Garmin pozwala na ustawienie następujących danych na temat użytkownika: wzrost, waga, wiek, VO2 max (rezerwa tlenowa).

DSC_0569

Ustawienie użytkownika można również zdefiniować w Garmin Connect i przesłać do zegarka.

usst2

Czujnik tętna

Razem z 310xt możemy dokupić opcjonalny pas tętna. Pas jest miękki i lekki. To zmieniona konstrukcja w stosunku do poprzednika Garmina Forerunner 305.

DSC_0556

Pas parujemy w bardzo prosty sposób

Mode->Ustawienia->Ustawienia biegu->Tętno->Tętno ANT+

Powinniśmy również zdefiniować strefy tętna.

Mode->Ustawienia->Ustawienia biegu->Tętno->Strefy tętna

Należy pamiętać, że pas trzeba co jakiś czas myć. Garmin zaleca mycie po 7 biegach.

Strefy tętna mogą być również zdefiniowane z poziomu Garmin Connect, różne dla biegania i kolarstwa.

ust22

Reklamacja

I tu ciekawe doświadczenie. Niestety po roku użytkowania, pas tętna przestał działać. Wymiana baterii nie pomagała, ponowne parowanie również. Zadzwoniłem na infolinię Garmina (darmowa), opisałem problem, odpowiedziałem na kilka rutynowych pytań, podałem numer seryjny i za 2 tygodnie przyszedł do mnie nowy pas. Bez żadnych paragonów, zawożenia pasa do sklepu. Garmin w kwestii reklamacji zachowuje się bardzo profesjonalnie.

Podstawowe użytkowanie

Zegarek po włączeniu zaczyna szukać połączenia z satelitami. Czas oczekiwania na ustalenie połączenia jest różny. Zauważyłem, że im częściej używam Garmina, tym szybciej jest w stanie ustanowić połączenie. W momencie, gdy wiem, że wyjdę na trening, włączam zegarek wcześniej i kładę go na oknie. To znacznie przyspiesza rozpoczęcie treningu. Po złapaniu połączenia naciskamy Start i rozpoczynamy trening. Zegarek na początku będzie ustalał naszą rzeczywistą prędkość, dlatego też warto zdać sobie sprawę, że na początku zegarek będzie pokazywał dziwne liczby. To samo może dziać się w trakcie treningu.

Zegarek pozwala na ustawienie 4 ekranów treningowych, gdzie maksymalnie do ustawienia są 4 pola z danymi na poszczególnym ekranie. Możemy wybierać pomiędzy czasem, ustawieniami tempa, szybkości, ustawieniami okrążeń i innych. Ekrany są bardzo czytelne (nawet przy włączonych 4 ekranach).

DSC_0431

Zegarek ma możliwość ustawienia autookrążenia. Domyślnie jest to 1,61 km (1 mila), ale dystans ten możemy dowolnie modyfikować.
Mamy dostępne również opcje Autopauzy (dobre do biegania w mieście) oraz autoprzewijania, gdzie zegarek automatycznie będzie przechodził pomiędzy ekranami.

DSC_0442

Virtual Partner™

Funkcja ta pozwala na ustawienie średniego tempa z jakim ma biec nasz wirtualny towarzysz treningu. Ekran na zegarku będzie informował nas, jaki dystans i czas różni nas od założonego wcześniej tempa. Ustawienie tempa jest aktualne dla danego treningu, a zmiana ustawień tempa powoduje porównywanie tempa od danego momentu.

Tempo zmieniamy przez przytrzymanie przycisku do góry i w dół. Moim zdaniem Virtual Partner jest bardzo przydatną funkcją i wykorzystuję ją przede wszystkim na zawodach. Gdy nasze tempo jest wolniejsze niż tempo Virtual Partnera, ekran jest podświetlony na czarno:

DSC_0422

Gdy biegniemy szybciej, kolor ekranu pozostaje matowy

DSC_0440

Pole i wykres tętna

Do dużych zalet można zaliczyć pole wykresu tętna, które jest bardzo czytelne, oraz podzielone na wcześniej zdecydowane zakresy. Wykres jest rysowany w trakcie prowadzenia treningu.

DSC_0416

Mapa

Mapa to jedna z funkcji, na którą przede wszystkim zwróciłem uwagę przy wyborze Garmina. Można ją włączyć w polu:

Menu->Ustawienia->System->Mapa

Zegarek w trakcie aktywności rysuje mapę, co nie raz uratowało mnie, gdy eksperymentowałem z trasami w miejscach, w których nigdy nie byłem. Mapę skalujemy za pomocą przycisków góra, dół.

DSC_0425

W przypadku odtwarzania wgranego kursu, najlepszym powiększeniem (gdzie ślad pokrywa się z wgraną mapą) to 200m. Mapa działa płynnie, zegarek reaguje na zmianę kierunków, odwraca mapę.

Podświetlenie

Garmin 310xt pozwala na podświetlenie ekranu, w skali 10 stopniowej. Podświetlenie załączamy za pomocą przycisku włączania zegarka. Na ekranie wyświetli się skala podświetlenia. Podświetlenie zmieniamy albo za pomocą strzałek albo przez pojedyncze naciśnięcie przycisku włączania (połowa podświetlenia) dwukrotne naciśnięcie 100% podświetlenia.

Śledzenie sygnału GPS

Zegarek bardzo dobrze radzi sobie z utrzymaniem sygnału, czy to w lesie, czy w mieście. Jeżeli stracił sygnał to było to bardzo sporadyczne. W przypadku, gdy wbiegam do tunelu, sygnał traci się ale wraca z powrotem dosłownie po chwili.
Możemy wybrać zapisywanie danych z GPS, w trybie zapisu co sekundę lub w trybie oszczędnym. Tryb oszczędny znacznie wydłuża czas pracy baterii, więc mam go ustawiony, nie wpływa też to na jakość zapisanych danych.

Bateria

Na długość działania baterii ma wpływ podłączony czujnik tętna, włączone dźwięki i wibracje. Przy wszystkich wyłączonych opcjach udało mi się nawet przekroczyć 20h.
Po 3 latach używania na włączonym GPS zegarek wytrzymuje mi dalej powyżej 18h.

Po zakończonym treningu przytrzymujemy przycisk lap (przez 3 sekundy) i trening zostaje zapisany w historii. Trening możemy zobaczyć z poziomu zegarka lub przesłać go do Garmin Connect.

Garmin Connect

Po zakończonym treningu, możemy go przesłać na konto Garmin Connect za pomocą Sticka ANT+. Aktualnie Garmin zaleca instalowanie Garmin Express, jednak dla 310xt, raczej odradzam to oprogramowanie, powoduje to problemy z przerzuceniem treningów np. do Endomondo. Po zainstalowaniu ANT+ Sticka i skonfigurowaniu konta, możemy nasz trening zobaczyć w Garmin Connect.

gc

Po wybraniu odpowiedniego treningu, wchodzimy w jego szczegóły

tr1 tr2 tr3

Możemy powiększać wykresy oraz uruchomić Odtwarzacz, w którym zobaczymy przebieg treningu

player

W kolejnej części, opiszę szczegółowo tworzenie treningów, plany treningowe, wgrywanie kursów i inne zaawansowane funkcje.

Jacek

36 Comments

 1. Fajna, klarowna recenzja i dopracowane fotki. Gratuluję!
  Do fragmentu o Gramin Express dodałbym, że zamiast niego można zainstalować ANT Agent.

 2. obecnie problemów z garmin connectem nie będzie – z automatu zrzuca już do Endo:)

 3. witam, mam problem.
  zainstalowałem Gramin Express, zlogowałem się na Garmin Connect. problem mam przy zrzucaniu na endomondo. Niby rozpoznaje urządzenie, ale jak klikam dalej to:
  Wtyczka Garmin Communicator nie wspiera Twojego urządzenia. Jeśli jest ono połączone przez USB wybierz plik i kliknij Wgraj aby wyświetlić treningi zawarte w tym pliku. Wspieramy formaty .gpx, .tcx i .fit

  ktoś pomoże??

  • Cześć Michał, w jaki sposób przerzucasz treningi, ręczny upload czy za pomocą połączenia dwóch kont?

 4. Ja ostatnio miałem problem ze zgrywaniem trg. Po półmaratonie nie mogłem w żaden sposób zrzucić trg. po 3 dniach prób zrobiłem twardy reset. Niby pomógł ale półmaraton teraz powinienem przebiec jeszcze raz… 🙁

   • Czyścić pliki fot, odinstalować Garmin Express i jeszcze raz dodać urządzenie.
    Ewentualnie spróbuj sposobu z przesyłaniem mobilnym, który pokazałem w poradniku.

 5. A mi sie nie wlacza od kilku dni w ogole, a byl naladowany. Nie moge sie ogaarnac w papierach w dwoch kwestiach, ILE MA GWARANCJI rok czy dwa? I czy mozesz pomoc Jakie sa adres by oddac osobiscie w anglii, procz Southampton

  • LiPa – standardowo gwarancja dla urządzeń z Unii Europejskiej wynosi 2 lata. Reklamujesz w sposób następujący – dzwonisz pod infolinię Garmina, a następnie wysyłasz do nich zegarek na wskazany adres. W przypadku wymiany cała operacja trwa około 2 tygodni. Jeżeli przekroczyłeś już okres gwarancyjny, możliwa jest tzw wymiana za dopłatą, w przypadku 310xt to kwota około 450PLN.

 6. Bardzo dziekuje za odpowiedzi.
  Sytuacja wygladala tak. Jak mowisz bedac w UK zadzwonilem na nr tel wskazany w necie , zarejsetrwoali zgloszenie , wyslalem za 7,5 funta i po 12 dniach dostalem nowy zegarek. Minus taki ze zabrali juz gwarancje (czyli odeslali bez zadnego papierku) ale wazne ze naprawiony.

  • Lipa, w przypadku reklamacji i wysyłki nowego zegarka otrzymujesz nową gwarancję na 2 lata.

 7. Witam,
  Od kiedy ładowanie mniejszym napięciem (port usb komputer) skraca żywotność baterii ??
  ładowanie większym napięciem skraca żywotność baterii !

 8. Witam, kupiłem właśnie używanego 310xt, przesiadka z Garmin Forerunner 15 🙂 – kosmos 🙂 . Chciałem sprawdzić jak długo wytrzymuje bateria więc włączyłem trening na noc i położyłem zegarek na parapecie, rano info o niskim poziomie baterii, a po chwili na ekranie pojawiła się ikona zasilania i ….nic nie mogłem zrobić, zegarek nie reagował, podłączyłem więc ładowarkę, ikona zasilania dalej na ekranie, to tak ma być??

  • Maciek, wyłącznie chodzi o przebieg. Np mam 1 szosa, 2 MTB 3 TT

  • Witam
   Od jakiegoś czasu 310 nie zrzuca treningu na kompa
   Już zrobiłem chyba wszystko
   Myślę o twardym resecie
   Ci myślicie?

 9. SUPER recenzja! Gratuluję!
  ps. nie wiesz czy zegarek współpracuje z innymi pasami HR Garmina (np. pasem z FR 15) czy tylko z tym dedykowanym?
  Pozdrawiam

  • Michał, tak połączysz się bez problemu z Pasem z Fr 15.

   Pozdrawiam
   Jacek

 10. Hej mozesz podpowiedziec jak zrobic by podswietlenie nie wygaszalo sie po paru sekundach

  • Tomek,

   Jasne włącz podświetlenie ciągłe w ustawieniach, natężenie możesz regulować przyciskać krótko przycisk włączania zegarka.

 11. witam

  może ktoś mi napisać gdzie i jak mogę pobraćpolskie menu do garmin 310xt ?
  z gory dziękuję za odpowiedź

  • Marek,
   Polskie menu powinno być dostępne w Garmin Express w zakładce narzędzia

 12. Hej przymierzam się do kupna Garmin 310 xt i poproszę o podpowiedź gdzie mam szukać akcesorii do tego urządzenia (uchwyt na rower,czujnik kadencji,prędkości,tetna) pozdrawiam

  • Waldek, uchwyt na rower, najlepszy w Decathlonie za 20 PLN, chyba że myślisz o quickficie.
   Czujniki zadziałają w zasadzie wszystkie z ANT+, tętno tak samo.

   Pozdrawiam
   Jacek

 13. Pomocy…nie ma mozliwosci wgrania polskiego menu. Czy ktos moze pomoc? Nawet Garmin odpisal, ze nie ma juz mozliwisci wgrania polskiego menu…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *