Garmin 920xt – część druga

Pierwsza część recenzji Garmina 920XT skupiała się na opisie funkcji treningowych. W drugiej części chciałbym skupić się na dodatkowych opcjach zegarka, jak również pokazać możliwości platformy treningowej Garmin Connect.

To co jest nowością w zegarkach treningowych Garmina to śledzenie aktywności dziennej. Jest to podobny trend, na który zdecydowały się firmy Suunto oraz Polar, jednak każda z firm tę funkcję rozwiązała w inny sposób.

Jak to wygląda na co dzień

Garmin 920XT domyślnie na podstawowym ekranie zegarka, oprócz aktualnego czasu, wyświetla liczbę kroków, która wykonaliśmy w trakcie dnia. Liczba ta jest automatycznie aktualizowana w trakcie chodzenia. Musimy jednak przyzwyczaić się do faktu, że zmiana tego parametru nie dzieje się automatycznie, a z chwilowym opóźnieniem.

DSC_2701

W drugim ekranie znajdziemy informacje o poziomie wykonania procentowej wartości celu , spalonych kaloriach i dystansie pokonanym w trakcie wszystkich dziennych aktywności (zegarek sumuje również dystans z dyscyplin takich jak pływanie oraz rower).

podsu

Więcej informacji dotyczącej naszej aktywności dostępnych jest z poziomu platformy Garmin Connect.

W aplikacji mobilnej informacje zawierają tylko liczbę kroków oraz aktywność w trakcie dnia:

mobile

W platformie Garmin Connect informacje te są bardziej rozbudowane i składają się z kilku raportów:

podsumowanie 2

Raport w ujęciu dobowym

podsumowanie 1

Raport w ujęciu sumarycznym uwzględniającym również treningi:

podsumowanie 3

Cel (ilość kroków), może być ręcznie ustawiona i można to zrobić z poziomu Garmin Connect lub Garmin Connect Mobile.

podsumowanie 8

Szybkość zmiany przemawia za aplikacją mobilną, dlatego definiując cele robię to za pomocą telefonu komórkowego.

2015-01-12 17.23.19

Podsumowując tryb śledzenia aktywności i jej działanie, to przede wszystkim jest to dobry motywator do wybrania nóg jako środka lokomocji. Wyświetlające się procenty na ekranie  zmuszały do ruszenia się z krzesła i wykonania normy. W przypadku dni nietrenigowych osiągniecie celu 10000 kroków, który sobie założyłem, nie było łatwe. Powiadomienie o braku aktywności, moim zdaniem nie do końca działa poprawnie, ponieważ zegarek wyświetla komunikat, nawet w przypadku, gdy zegarek leżał na stole (lepiej jest to rozwiązane w Polarze V800, który rozpoznaje kiedy nosimy zegarka). Po 2 tygodniach używania, wyłączyłem alert bezczynności.

Analiza Snu

Oprócz monitorowania aktywności w trakcie dnia, zegarek posiada funkcję analizy snu.  Nie ma wymogu spania z czujnikiem tętna, wystarczy zegarek. Analiza polega na wyświetleniu wykresu aktywności w trakcie snu, który dzieli się na 3 obszary ruchliwości. Wykres jest czytelny i przypadł mi do gustu. Aby aktywować drzemkę w zegarku, należy przytrzymać przycisk Enter, w drugim ekranie monitorowania dziennej aktywności. Podgląd wykresu jest dostępny z poziomu telefonu i przeglądarki, wcześniej jednak musimy potwierdzić rzeczywisty czas snu.

2015-01-12 18.18.41

podsumoanie 4

W dokładniejszym ujęciu możemy nawet sprawdzić jakość snu

podsumowanie 5

Niestety nie ma opcji wybudzania w oparciu o analizę snu. Opcja taka znajduje się w opaskach Ihealth, dostępny mamy zwykły budzik, który możemy ustawić na określoną godzinę.

Connect IQ

Od stycznia Garmin pozwala na własne programowanie zegarka. Jest to podobne rozwiązanie jakie możemy spotkać w zegarkach marku Suunto.

giq

Aplikacje są dostępne na stronie https://apps.garmin.com/en-US/.

coneq1

Póki co ukazało się kilka aplikacji oraz kilka rodzajów frontów zegarka. Wszystko dopiero raczkuje ale może być ciekawym ożywieniem zegarka, a także uzupełnić jego brakujące funkcje. Aby wgrać aplikacje z  aplikacji Connect IQ, należy zainstalować nieoficjalną wersję oprogramowania. Jak to zrobić opisałem w poradniku. Niestety można zauważyć, że zegarek zaczyna w niektórych momentach działać wolniej.

Oto przykładowe pola treningowe, które pojawiły się do pobrania.

col1

Z aktualnych ekranów do pobrania, jedynie godne uwagi jest wykres tętna i wykres wysokości. Garmin 920xt to pierwszy zegarek z możliwością korzystania z platformy Connect IQ, ale na horyzoncie pojawiły się kolejne modele Fenix3, Epix oraz VivoActive.

Synchronizacja danych

Aby zsynchronizować dane z zegarka z platformą Garmin Connect możemy użyć jednego z trzech sposobów:

 • Synchronizacja WiFi
 • Synchronizacja Bluetooth
 • Połączenie przez kabel

Połączenie za pomocą WiFi

Aby połączyć zegarek z siecią WiFi, musimy wcześniej daną sieć zdefiniować w Garmin Express.  Minusem jest fakt, że nie ma możliwości podłączenia się pod dowolną sieć z poziomu zegarka.

WIFI connect

Następnie w przypadku, gdy będziemy  w zasięgu znanej sieci WiFi, wystarczy że przytrzymamy przycisk ∙∙∙ i wybierzemy synchronizacje, a dane prześlą się automatycznie do serwisu Garmin Connect.

Synchronizacja Bluetooth

Aby zsynchronizować urządzenie za pomocą łączności Bluetooth, należy sparować zegarek z telefonem komórkowym. Aby uzyskać połączenie potrzebny jest Bluetooth w wersji 4.0 (tzw. Bluetooth Smart) oraz system Android 4.3 lub nowszy. Dla telefonów Apple wymagany jest Iphone 4S lub nowszy.  Dzięki tej funkcji mamy możliwość otrzymywania powiadomień z telefonu komórkowego (Telefon, SMS, mail, Facebook,).

app

W przypadku, gdy zegarek jest w trybie aktualnego czasu z zablokowanym ekranem, powiadomienia znajdują się w 3 ekranie.

powiad2

W przypadku, gdy aktualnie ktoś do nas dzwoni, informacja ta przez chwilę pokazuje się na pierwszym ekranie i znika, więc w zasadzie jesteśmy w stanie przeoczyć ten fakt. Nie podoba mi się ta opcja, bo w porównaniu do Fenixa2 jest to krok do tyłu. W Fenixie2 powiadomienia zawsze wyskakiwały na pierwszy ekran.

powiad3

Z poziomu zegarka jesteśmy w stanie przeczytać pełną treść wiadomości.

powiad

Sporym plusem jest możliwość korzystania z czujników tętna, kadencji oraz pozostałych łączących się technologii ANT+ w trakcie połączenia telefonu z zegarkiem za pomocą Bluetooth.

Pamiętajmy jednak, że korzystanie z modułu Bluetooth powoduje znaczny wzrost zużycia baterii.

Aplikacja Garmin Connect Mobile

Garmin Connect Mobile to okrojona wersja platformy dostępnej z poziomu przeglądarki. Znajdziemy tutaj większość praktycznych opcji potrzebnych do analizy treningu oraz zarządzania zegarkiem. Wykorzystuje ten program  głównie do przeglądu treningów oraz podglądu stanu dziennej aktywności. Od czasów Fenixa2 poprawiona znacznie została komunikacja z zegarkiem, jednak wciąż połączenie za pomocą Bluetooth działa wolno (dlatego głównie używam połączenia za pomocą WiFi).

W aplikacji mobilnej korzystam z następujących funkcji:

Aktywności

W ekranie tym mamy dostęp do historii wykonanych aktywności. Sporym plusem są rozbudowane statystyki, zawierające nawet wykresy. Niestety wykresów nie można powiększać. W podsumowaniu dostępne są wszystkie informacje, które znajdują się w wersji z poziomu przeglądarki internetowej.

collage_20150113201120297

Kursy

W polu tym dostępne mamy wszystkie kursy utworzone w platformie Garmin Connect. Istnieje możliwość przeglądu map kursów oraz przesyłania ich do zegarka za pomocą synchronizacji Bluetooth. Nie da się jednak rysować tras z poziomu telefonu komórkowego.

collage_20150113204132057

Treningi

W polu tym dostępne są treningi wcześniej stworzone z poziomu przeglądarki. Treningi mogą być w łatwy sposób przesłane do zegarka. Co ważne w polu treningi nie znajdziemy treningów zawartych w planach treningowych Garmina.

mobil

Live track

LiveTrack pozwala na śledzenie aktywności online. Z poziomu aplikacji wysyłamy zaproszenie do wszystkich zainteresowanych na adres e-mail lub umieszczamy link na Facebooku lub Twiterze. W e-mailu otrzymujemy link z odnośnikiem do mapy, na której rejestrowana jest aktywność. Odświeżanie śladu jest wykonywane co 1 minutę.

Poniżej przykład aktywności (w tym przypadku jechałem samochodem) oraz to co zobaczymy na komputerze dzięki opcji LIVETRACK.

livetrack

Pozostałych funkcji aplikacji używam w celach poglądowych, a z niektórych funkcji praktycznie nie korzystam. Oprócz omówionych dostępne są jeszcze następujące widgety:

 • Kalorie (należy zsynchronizować konto Garmin z MyFitnessPal)
 • Masa
 • Osobiste rekordy
 • Kroki (omówione powyżej)
 • Odznaki
 • Segmenty (omówione poniżej)

Garmin Connect

Do szczegółowej analizy aktywności oraz planowania treningów, Garmin stworzył platformę Garmin Connect.

Platforma w zeszłym roku otrzymała nowy wygląd, który ma wykorzystywać funkcjonalność poprzedniej wersji portalu, a także dołożyć nowe funkcjonalności.

con1

Zmiana niestety dla użytkowników nie przebiegają płynnie i niestety na chwilę obecną Garmin Connect działa niestabilnie. Prace są ciągle prowadzone i od czasu do czasu logując się do systemu zobaczymy ekran:

kone

Design portalu przypomina w pewnym stopniu kafelki Windowsa 8 i w porównaniu do starej wersji wygląd zyskał  na pewno na atrakcyjności. W wielu wypadkach pozwala to na podgląd tego co działo się na naszych treningach, a szczegółowe dane otrzymamy po wejściu w poszczególne okno. Zmiany wyglądu pociągnęły za sobą poprawki wizualne, które nie do końca są praktyczne (będę zwracał na to uwagę opisując poszczególne pola).

Oprócz kafelek po lewej stronie możemy rozwinąć menu, w którym znajdziemy wszystkie funkcje Garmin Connect. Omówię tutaj funkcję z których najczęściej korzystam, bo muszę przyznać że do części zaglądam sporadycznie lub prawie wcale.

boczny

Aktywności

Najważniejszym dla mnie polem jest ekran analizy aktywności

aktywności

W polu tym dostępne są wszystkie informacje dotyczące treningu, a mianowicie mapa, wykresy oraz pozostałe dane treningowe. Wszystko wygląda schludnie i kolorowo, moim zdaniem niestety nie do końca praktycznie.

aktywn1aktywn2aktywn3aktywn4

Aby odczytać cokolwiek z wykresów trzeba je powiększyć. Dobrą opcją jest fakt, że do wykresów można dodać dwie dodatkowe nakładki np. tętna i wysokości.

wykres

Sporo do życzenia pozostawia również jakość mapy treningu, jest ona niewyraźna i w zasadzie nie za wiele można na niej zobaczyć.

mapa

Nową opcją jest możliwość przypisania sprzętu treningowego np. butów. Można w ten sposób monitorować kilometraż naszego sprzętu.

buty

Ostatnią wprowadzoną zmianą jet automatyczne nazywanie treningów. Nazwa tworzona jest na podstawie lokalizacji treningu. Moim zdaniem trochę jest to zrobione trochę na siłę i wolałem, gdy mój trening miał nazwę „Bez Tytułu”.

Wykresy pływania są nieczytelne i nawet w powiększeniu niewiele można z nich odczytać.

plyw1

pływanie wykres

Nieczytelne są również podsumowania pływania. Moim zdaniem dobrym rozwiązaniem (podobnie jak w przypadku PolarFlow) byłoby zsumowanie poszczególnych etapów, a nie wyświetlanie tylko długości basenów.

podsumowanie pływanie

Kalendarz

Kalendarz w Garmin Connect to pole które akurat bardzo mi się poboda. Jest przejrzysty, można dodawać do niego komentarze, cele, treningi i plany treningowe. W prawym rogu otrzymujemy podsumowanie tygodnia, które mogło by być podzielone na dyscypliny. Dużym brakiem jest fakt, że kalendarza nie ma w wersji mobilnej, funkcja jest już dostępna w aplikacji mobilnej dzięki jednaj z aktualizacji.

kalend Clipboard01

Kursy

Za pomocą platformy Garmin Connect, jesteśmy w stanie definiować własne trasy, z których możemy korzystać w zegarku. Mapę rysujemy w oparciu o OpenStreetMap, akurat preferuje tą warstwę bo zawiera sporo ścieżek, których na przykład Google Maps nie posiada.

kurs1 kurs2

Plany treningowe

Garmin posiada na własnej stronie gotowe plany treningowe do zaimportowania do kalendarza oraz do niektórych swoich zegarków.

plany treningów

Plany są zróżnicowane pod względem rodzaju aktywności, nie są monotonne, mamy w nich treningi interwałowe, fartleki, długie wybiegania i inne. Pamiętajmy jednak, że to plan uniwersalny i powinniśmy podejść do nich z pewną dozą rozsądku.

Obecnie nie ma możliwości korzystania z planów pływackich, kiedy się pojawią jest wielką tajemnica, ponieważ od półtora roku nic w tej kwestii się nie zmieniło.

Treningi

Oprócz importowania planów treningowych, możemy utworzyć własne treningi. Planowanie jest proste i szybkie, a każdy z treningów może być dodany do kalendarza.

trening

Każdy trening może składać się z 20 segmentów, które mogą być podzielone na różne fazy m.in. odpoczynku, interwału. Aktualnie nie można tworzyć treningów, które zliczałaby ilość basenów i rozpoznawałaby style. Jedyny sposób to zaplanowanie takiego treningu w formie opisowej (w taki sposób jest to rozwiązane w planach treningowych Garmina).

treningi

Segmenty

Segmenty to odcinki, na których możemy porównywać się z innymi użytkownikami. Segmenty możemy tworzyć sami, a w przypadku gdy przeprowadziliśmy trening w danym segmencie, informację taką otrzymamy w podsumowaniu aktywności.

segmenty

Raporty

W polu tym możemy w łatwy sposób zebrać podsumowanie treningów w dowolnym interwale czasu. Analizę można wykonać w oparciu o dystans, czas, sesje treningowe, kalorie, strefy tętna i strefy mocy.

rapor3

raport1

raport

Podsumowanie

Umieszczenie możliwości śledzenia aktywności dziennej w Garmin 920xt było konieczne, ponieważ na rynku konkurenci wyposażyli swoje zegarki w te opcję. Funkcja spełnia swoje zadanie, a śledzenie snu (inaczej rozwiązane niż w Polarze) działa naprawdę dobrze.

Nowością jest udostępnienie użytkownikom platformy Connect IQ i pozwolenie na wgrywanie dowolnych aplikacji do zegarka. Pozwoli to na znaczne rozszerzenie funkcjonalności zegarka. Jest to jednak nowość i póki co nie ma dostępnych jeszcze wielu aplikacji.

Garmin Connect po zmianach, które przeszedł w zeszłym roku wygląda bardzo atrakcyjnie wizualnie. Platforma zyskała na pewno na funkcjonalności oraz nowoczesności. Wszystko jest jednorodne graficznie i kolorystycznie dopasowane. Niestety w trakcie tych zmian firma Garmin nie ustrzegła się przed problemami z funkcjonalnością. Może zamiast zapowiadać kolejne modele czas w końcu zrobić porządek z Garmin Connect?

Garmin Connect Mobile zawiera w sobie funkcjonalność pełnej wersji platformy. Znajdziemy tutaj większość praktycznych opcji potrzebnych do analizy treningu oraz zarządzania zegarkiem. Wszystko jest również dopracowane graficznie i koresponduje z wersją na przeglądarkę. Brakuje mi niestety w niej opcji kalendarza i przyspieszenie wymiany danych z zegarkiem byłoby bardzo dobrym krokiem.

Dobrze jednak, że Garmin zdecydował się na odmłodzenie wyglądu swojej platformy treningowej i zrobił to na prawdę dobrze. Myślę, że należy czekać na kolejne zmiany w tej platformie, więc pozostaje być cierpliwym.

Jacek

18 Comments

 1. Gratuluje recenzji. Dla mnie okazała się bardzo pomocna. Mam pytanie co do Twoich preferencji. Z którym zegarkiem najchętniej trenujesz a który jest Twoim kompanem na zawodach? Masz jakichś swoich faworytów? Stoję przed widmem zmiany mojego Suunto Ambit2 (poprzednio mialem fenixa1) i mam dylemat bo 920 wygląda bardzo obiecująco ale i przedpremierowe zdjecia fenixa3 dają do myślenia. Po drugiej stronie barykady jest Fenix2 bo kusi ceną i posiada wszystkie funkcje mi niezbędne. Nie posiada bajerów dla mnie zbędnych(monitor dziennej aktywności, kolorowy wyświetlacz). Niestety boję się błędów przy zapisie długich treningów i problemów z zawieszaniem się zegarka bo niesmak pozostał po fenix1 🙂

  • Dzięki bardzo za miłe słowa.
   Jeżeli chodzi o wybór zegarka na trening (jako, że mam z czego wybierać :D) to wszystko zależy na jaki trening się wybieram.
   Jeżeli idę na normalny trening, gdzie trzymam się stref tętna to wybór pada na 920XT (powiadomienia są lepsze niż w Fenixie2) i łatwiej w nim dopasować ekrany treningowe. Na zawody wybrałbym zdecydowanie 920XT, prosty w obsłudze plus koperta na rower.
   Gdy wybieram się na trening z wykorzystaniem opcji nawigacyjnych biorę Fenix2 i to bez dwóch zdań.
   Fenix3 wygląda naprawdę bardzo ciekawie. W szczególności Saphire 🙂 Z tego co widziałem, to będzie większość funkcji zaimplementowanych z 920xt, tylko mam nadzieje, że nie spieprzą nawigacji.
   Może napisz, jakie masz najczęstsze treningi, co dla Ciebie ważne, postaramy się jakoś pomóc.

   Jacek GoUltra.pl

 2. Dzieki Jacku

  Na ta chwile zależy mi na treningach interwałowych i możliwości zapisu aktywności trwających do 12h z w miarę dokładnym zapisem przewyższeń. Ambit jest ok bo w porównaniu do Fenix1 DZIAŁA. Niestety alarm dźwiękowy jest zdecydowanie za cichy i co chwilę trzeba zerkać na zegarek. Brak vibry przeszkadza przy realizacji szybkich interwałów. Do tego konfiguracja pól wyświetlacza jest kiepska w porównaniu nawet do Fenixa w wersji 1. Aktywności jakie rejestruje to rower, bieganie i wędrówki po górach. Przyda się mini funkcja nawigacyjna. Ogólnie nie zależy mi na monitoringu dziennej aktywności i powiadomieniach ze smartfona. Natomiast BT i WiFi może się przydać jeśli będę poza domem a będę chciał zgrać dane z zegarka. Zdecydowałem, że zaczekam na Fenixa3. Jeśli nie będzie wersją „beta”, tylko kompletnym, sprawnym produktem to pewnie zdecyduję się na ten zegarek. Jeśli pojawią się problemy wieku dziecięcego jak przy F1 i F2 pewnie 920 będzie rozsądnym wyborem (chociaż obawiam się jakości jego wykonania).

  Pozdrawiam
  Himek

 3. Jestem użytkownikiem Garmina 920xt i mam pytanie po ostatnich dwóch treningach pływackich chcąc zapisać wisiał aż do momentu podłączenia kabla.Dzisiaj zrobiłem mu reset i mam tylko język angielski znikł język polski.W jaki sposób wpisać polski język mój zegarek był przywieziony z Anglii.Dziękuje pozdrawiam.

  • Michał, opcje języka znajdziesz w Garmin Express w aktualizacjach dodatkowych.

 4. Witam,
  świetna recenzja!
  Zabieram się do zakupu 920XT ale frapuje mnie jedna kwestia. Czy ma on funkcję alarmu wibracyjnego w wodzie? Chodzi o to, czy np. ustawiamy dystans w basenie 500m i po jego osiągnięciu zegarek będzie wibrował na ręce w wodzie?
  Pozdrawiam,
  Rusek

  • Rusek dzięki za komentarz,
   Jeżeli chodzi o ustawienie alarmu długości, to nie ustawiamy bezpośrednio dystansu, a ilość basenów i tak po 500m, czyli 20 basenów zegarek będzie wibrował.

   Pozdrawiam
   Jacek

 5. Dziękuję za podpowiedź. Mam już na stanie 920XT i… do biegania się nadaje… Ale… Satelity GPS łapie rzeczywiście wolno. 24 sek. od odpalenia na dworze 🙁 Na basenie kolejna wpadka. Alarm wibracyjny jest szalenie słaby. Ledwo wyczuwalny na ręku. Trzeba się nieźle wczuć, by zauważyć działanie wibratora. Lekkie rozczarowanie. Może można jakoś zwiększyć moc wibrowania? Na plus dokładność pomiaru.

  • Rusek, myślę że dobrze wybrałeś. Trochę dziwi nie szybkość łapania satelit, ale domyślam się, że może się to dziać w przypadku gdy rozpoczynasz trening w miejscu gdzie są wysokie budynki. Niestety wibracji nie wzmocnisz, ale to kwestia moim zdaniem przyzwyczajenia.
   Życzę miłego użytkowania

 6. Świetny opis, duże zaangażowanie, oby więcej takich pasjonatów jak TY. Przy okazji mam pytanie dotyczące tego zegarka. Czy można i jak włączyć w nim zwykły stoper 🙂 ? oraz pytanie nr 2 czy można wgrać inna dyscyplinę do zegarka np. trening siłowy lub obwodowy ? Jestem posiadaczem tego modelu, nie rozstaję się z nim na krok. O tej porze roku do treningów triathlonowych dokładam siłownie i jestem ciekaw wiedzy np. o tętnie podczas treningu, przerwach między seriami itd.
  Dziękuję za odp.

 7. Mam ostatnio problem z moim 920XT.
  Po wykonaniu aktywności i przesłaniu do neta, w moim profilu nie ładują się segmenty (moje własne i innych użytkowników). Nie mogę porównać swoich wyników z innymi.
  Proszę o pomoc jak rozwiązać ten problem

  • Puchacz, a połaczyłeś konta Garmin Connect ze Strava? Jeżeli tak, to znikają segmenty Garmina – niestety.

 8. Ze Strava to dopiero dziś się dowiedziałem, że coś takiego istnieje, nawet tam nie zaglądałem.
  Napisałem maila w grudniu 2015 do Garmin Poland i oni mi doradzili, żeby zrobić reset zegarka. Zrobiłem to bo musiałem (GPS wysiadł, kroki tylko liczyły się), ale i to nie pomogło.
  Dziś zrobiłem trasę po segmentach i nic nie wskoczyło. Nie wiem co mam robić?
  Gdzie leży problem, bo przez przeszło 6 miesięcy takich problemów nie było (mam 5 stron różnych segmentów) na tą chwilę i niestety się nie aktualizują :(.

 9. Witam. Czy jest jakaś możliwość ustawienia w 920XT autolapa podczas własnego treningu? jest może jakaś aplikacja?

  • Michał podczas własnego treningu, niestety nie ma takiej opcji.
   Dopiero 735xt ma tą opcje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *