Garmin Drill log

Z wielu funkcji, które oferują nam Garminy tych mniej lub bardziej przydatnych do moich ulubionych należy Drill Log.

Pływanie z Garminem

Garminy podobnie jak modele konkurencji, mierzą parametry pływania. Zegarki między innymi zliczają ilość przepłyniętych długości oraz rozpoznają styl pływania. Dodatkowo jest SWOLF (suma czasu jednej długości basenu i liczby ruchów wykonanych na tej długości) no i jest Drill log.

Na czym to polega?

W przypadku pływania na basenie, zegarek liczy przepłyniętą długość za pomocą ruchu ręki, a nie przy użyciu GPS,to automatycznie gdy nie używamy rąk, np kopiemy samymi nogami, nie będzie możliwości pomiaru dystansu. Na szczęście amerykański producent przewidział tą opcje i dla zadań treningowych, z wykorzystaniem deski lub w trakcie wykonywania ruchu jedną ręką warto skorzystać z tej opcji, aby mieć pomiar długości.

Funkcja ta znajduje się jako jeden z ekranów treningowych, a znajdziemy ją przesuwając ekrany treningowe dochodząc do wyglądającego jak stoper pola.

W momencie rozpoczęcia ćwiczenia wystarczy wybrać przycisk BACK, a po zakończeniu ponownie potwierdzić przyciskiem BACK.

Kolejnym krokiem jest zatwierdzenie przepłyniętego dystansu.

Jest jedno ale, po przesłaniu treningu odcinki, które wykonaliśmy z wykorzystaniem funkcji dziennika ćwiczeń, będą wyświetlać się bez podanego tempa na 100m.

Jacek

2 Comments

  1. Dobry poradnik, choć przyznam się – zdecydowanie bardziej wychodzi mi bieganie, jeżeli mówimy o statystykach 😉

  2. Witam. Tak się składa, że dość dużo pływam w basenie i mój F3 bardzo mi pomaga w treningach. Dość długo nie mogłem oswoić się z obsługą funkcji DRILL LOG i takie opisy, jak ten są niezwykle pomocne w jej opanowaniu.
    Jak już w końcu opanowałem działanie DRILL LOG w praktyce (na basenie – trzeba tylko pamiętać o naciskaniu konkretnych guzików, w odpowiedniej kolejności aby ćwiczenie się prawidłowo zapisało), to zauważyłem jeszcze jeden mankament natury praktycznej. Oprócz problemu opisanego w artykule, tzn. braku informacji o tempie na 100 m po zapisaniu treningu i przeglądaniu go na Garmin Connect, mnie osobiście brakuje możliwości skorzystania z DRILL LOG w czasie, kiedy zegarek realizuje zaplanowany trening, który został wcześniej rozpisany, a następnie przekazany do zegarka za pośrednictwem Garmin Connect albo Mobile Garmin Connect – „Trening/Moje treningi/Pływanie w basenie/trening własny”.
    Niestety, jeżeli w danym treningu mam ćwiczenia, gdzie pracują wyłącznie nogi, albo jedna ręka, to, niestety, trzeba rozpisać sobie trening na kartce i mieć ją na brzegu basenu, a DRILL LOG uruchamiać ręcznie, bo „automat” pokazuje wtedy odpoczynek, brak dystansu itp. Nie działają guziki przewijania ekranów UP/DOWN, ponieważ F3 korzysta w takim przypadku z ekranów dedykowanych do tego typu zadania, gdzie nie przewidziano ekranu DRILL LOG. Sprawę można rozwiązać inaczej.
    F3 posiada funkcję zapisu treningu z poszczególnymi interwałami, z działającą funkcją liczenia basenów i rozpoznawania stylów, kiedy nie ma wprowadzonego treningu z Garmin Connect. Korzystanie z tej funkcji pozwala na wykorzystanie DRILL LOG w środkowej fazie treningu, jako kolejnego interwału, bez potrzeby zatrzymywania/wznawiania treningu guzikiem START/STOP, z późniejszym uruchomieniem opcji DRILL LOG. Po naciśnięciu START, pływa się założone dystanse, wybranym przez siebie stylem. Robiąc przerwę, wystarczy nacisnąć BACK/LAP. Wtedy czas wykonanego interwału zostaje zliczony, tak, jak i rozpoznany styl, czy policzona ilość basenów, ale łączny czas treningu nadal biegnie. Jeżeli teraz chcemy skorzystać z DRILL LOG, to należy guzikami UP/DOWN przewijać kolejne ekrany, aby zobaczyć ekran widoczny w artykule, na 3 zdjęciu, od góry. Jak pojawi się ten ekran, należy wcisnąć BACK/LAP, aby rozpocząć ćwiczenie. po zakończeniu ćwiczenia naciskamy znowu BACK/LAP, a wtedy pojawia się ekran wyboru dystansu. Wybieramy dystans i zatwierdzamy guzikiem START/STOP. Po zatwierdzeniu dystansu wraca ekran z 3 zdjęcia. Można znowu wykonać ćwiczenie z DRILL LOG, używając guzików, w sposób opisany wcześniej, albo, żeby kontynuować „normalny” trening, przewinąć ekrany guzikami UP/DOWN, tak, aby pojawił się ekran upływającego czasu. Jak się taki ekran pojawi, wystarczy wcisnąć BACK/LAP, aby zakończyć odpoczynek i pływać dalej. Zakończenie całego treningu naciskamy START/STOP i zapisujemy trening. Jest z tym trochę zabawy, bo trzeba pamiętać o kilku rzeczach, żeby zarejestrowany i zapisany trening oddawał to, co zostało zrobione w basenie, ale jest to do ogarnięcia. Realizacja treningu zapisanego w zegarku bardzo pomaga, bo na ekranie, przed rozpoczęciem każdego interwału, widać przygotowane opisy poszczególnych zadań, dlatego szkoda, że DRILL LOG w takich okolicznościach nie może zostać uruchomiony. Korzystając z okazji, gratuluje Autorowi serwisu. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *