Recenzja Garmin Fenix 2 – część pierwsza

Garmina Fenix2 kupiłem zaraz po premierze, czyli w marcu 2014. Zegarek ten był praktycznie nie do dostania w dniu premiery, ale jakimś cudem udało mi się go zdobyć 2 dni po premierze u dystrybutora w Chorzowie.

Na ten model skusiłem się przede wszystkim z powodu długiego czasu działania baterii (50h), solidnej konstrukcji oraz wykorzystaniu znanej z Garmin Forruner 620 opcji RUN DYNAMICS.

Recenzje piszę dla wersji oprogramowania 3.90, a zegarek przebiegł ze mną 1500 km w różnych warunkach, w zróżnicowanym terenie (góry, lasy drogi i inne). Oto moje spostrzeżenia dotyczące tego modelu.

Od Garmina dostajemy w pudełku następujący zestaw. Jest to model z pasem tętna HRM-Run czyli wersja tzw. „Performer Bundle”.

DSC_0966

 

DSC_0983

 

DSC_0977

Zegarek jest solidny, obudowa oraz przyciski są metalowe, przyciski są w dodatku perforowane co ułatwia ich obsługę. Pasek jest trwały, gumowy i co bardzo praktyczne, przykręcony na śrubki (w zestawie dostajemy 2 śrubokręty do demontażu paska).

DSC_1003

Sam zegarek leży wygodnie na ręce, pasek dopasowuje się do przegubu.

Clipboard01

W zestawie dostajemy oprócz standardowego paska, dodatkowy pasek materiałowy z zapięciem na rzep oraz dodatkowe teleskopy.

DSC_0990

Możliwości treningowe i funkcjonalne Fenix’a 2 rozszerzają zewnętrzne czujniki i urządzenia. Obecnie na rynku mamy dostępne:

 • Czujnik tętna
 • Foot Pod
 • Czujnik Kadencji i prędkości
 • Czujnik kadencji
 • Czujnik prędkości
 • Watomierz
 • Czujnik Temperatury (Tempe)
 • Sonar (Chirp)
 • Kamerę Virb

Poszczególne czujniki oraz integrację z kamerą VIRB omówię w osobnej recenzji.

Ustawienie przycisków (Enter, Back) jest odwrotne, niż w przypadku serii Forerunner. Na początku sprawiało mi to trochę problemów ale to kwestia przyzwyczajenia.

Aby wejść do menu przytrzymujemy środkowy przycisk po lewej stronie. Menu jest bardzo rozbudowane ale można je edytować i wyrzucić z niego opcje z których nie korzystamy.

Podświetlenie zegarka załączamy górnym lewym przyciskiem. I tu nowość, podświetlenie jest czerwone. Myślałem, że czerwony kolor będzie mi przeszkadzać, jednak w nocy podświetlenie to  nie męczy oczu. Przycisk „Light” służy również do blokowania przycisków zegarka i wyłączania Garmina (jak również resetowania urządzenia).

Clipboard01

Głównym ekranem Garmina Fenix2 jest ekran aktualnego czasu. Urządzenie w przypadku bezczynności użytkownika, automatycznie wraca do tego pola. Co ciekawe GPS, włącza się tylko w przypadku uruchomienia aktywności. Ma to wydłużyć czas pracy urządzenia. W trybie „nieaktywności”, możemy również, przez przejście przyciskami UP/DOWN, wyświetlić Kompas, Wysokościomierz, Barometr, Termometru. Właściwości tych pomiarów mogą być edytowane w części menu zegarka służącemu zmianie i parametryzacji ustawień  czujników. Ograniczeniem jest fakt, że pola te nie mogą być wyłączone.

Do rozpoczęcia aktywności służy nam czerwony przycisk umieszczony w prawym górnym rogu zegarka. Po naciśnięciu przycisku, wyświetli się nam lista możliwych dyscyplin. Do wyboru mamy:

 • Bieg narciarski
 • Snowboarding
 • Alpinizm
 • Piesze wędrówki
 • Nawigacja
 • Bieg szlak.
 • Bieg
 • Rower
 • Pływanie
 • W pomieszczeniu
 • Multisport
 • Własne
 • Własne2
 • Własne3

DSC_0855

Jeżeli nie chcemy korzystać z wybranych dyscyplin, można je w prosty sposób usunąć.

Robimy to z poziomu menu zegarka

Menu->Konfig.->Aktywność->Bieg narcia->W menu ukryj/pokaż

Każda aktywność może być spersonalizowana, w tym powiadomienia stosowane w trakcie aktywności takie jak:  Auto Lap, Auto Pauza, Alerty (Dystans, Czas, Wysokość, Tempo Tętno, Rytm, Bateria, Kaloria Moc), tryb zapisu danych, Tryb GPS oraz Virtual Partner.

Taka ilość obwarowania parametrami jest dużą zaletą. Jest tylko jeden minus, powiadomienie wyświetli się tylko jednokrotnie. Warunkiem jest powrót do strefy docelowej. Wtedy kolejne przekroczenie ustawionych wartości spowoduje wyświetlenie się komunikatu na ekranie. Jednak moim zdaniem, pojedynczy sygnał dźwiękowy, komunikat na ekranie i wibracja to za mało.

Dla każdej aktywności możemy również zdefiniować własne ekrany z polami zawierającymi parametry treningowe. Spokojnie da się utworzyć do 10 ekranów treningowych, ale czy przewijanie 10 ekranów może być wygodne?… Niemniej można to uznać bardziej za zaletę niż wadę, gdyż to sam użytkownik decyduje o formacie i liczbie ekranów treningowych.

Treningi

Do zegarka, możemy wgrać plany treningowe z platformy Garmin Connect. Plany treningowe zostały opisane w recenzji Garmina Forrunner 310xt. Plany treningowe pojawiają się w menu

DSC_0859

Oprócz treningu interwałowego, nie możemy stworzyć własnego treningu.

Podstawowe użytkowanie

Aktywność rozpoczynamy czerwonym przyciskiem START. Po wyborze dyscypliny i połączeniu się czujników z zegarkiem, ponownie naciskamy czerwony przycisk aby rozpocząć start stopera.

DSC_0864

Tak prezentują się poszczególne ekrany treningowe.

2 ekrany treningowe

DSC_0824

3 ekrany treningowe

DSC_0775

 

4 ekrany treningowe

DSC_0821

Ekran tętna automatycznie rysuje wykres, na którym można zobaczyć jak kształtowało się tętno w interwale czasowym.

DSC_0810

Wykres jest również rysowany dla profilu wysokości

DSC_0808

Z wykresu nie odczytamy konkretnej wartości, ale tworzy on dobry pogląd, co się działo w trakcie treningu.

Zatrzymanie treningu przez przyciśnięcie klawisza STOP, spowoduje wyświetlenie się Menu, gdzie trening można wznowić, zapisać, odrzucić, dodać okrążenie lub wznowić później. Menu jest wyświetlane do momentu ponownego naciśnięcia START. Osobiście mi to przeszkadza bo często w trakcie treningu, oglądam mapę aby znaleźć drogę, a widok menu jest uciążliwy i za każdym razem  trzeba go wyłączać przyciskiem BACK, aby przejść do widoku mapy Po dłuższym okresie bezczynności, zegarek sam wyłączy trening i będzie go można kontynuować przez naciśnięcie przycisku START. W menu pojawia się opcja Wznów.

DSC_0729

Jeżeli chodzi o dokładność GPS, to zdarzyło mi się dwa razy, gdyzegarek zgubił zasięg na otwartym terenie. Sygnał GPS jest silny i nie mogę tu nic złego powiedzieć. Fix w przypadku częstego używania zegarka, również łapie szybko.

Co ciekawe, w momencie gdy wbiegniemy do tunelu i stracimy sygnał GPS, zegarek na podstawie kadencji biegu będzie dalej mierzył odległość. Jest to rezultatem umieszczenia w pasie HR oraz w zegarku akcelerometru, który mierzy kadencję (ilość kroków).Im więcej kilometrów przebiegniemy z Fenixem, tym ten pomiar jest bardziej dokładny, bo zegarek się „uczy”.

Trening kończymy przez naciśnięcie STOP i wybranie pola zapisz.

W przypadku, gdy aktywna jest opcja RECOVERY, na ekranie po treningu otrzymamy informacje, jaki czas powinniśmy przeznaczyć na odpoczynek. Traktuję tą wartość jako wskaźnik, jak długo powinienem odpocząć przed kolejnym mocnym treningiem np. interwałami. Pole to wyświetli wartość zero, gdy w trakcie treningu nie używam pasa tętna.

DSC_0839

Drugim polem, które jest związane z analizą po treningu jest pułap tlenowy oraz symulator wyścigu. W polu tym podana będzie wartość VO2 max(Maksymalny minutowy pobór tlenu)

DSC_0845

oraz wyniki jakie możemy osiągnąć dla dystansów 5km, 10km, półmaratonu i maratonu. Moim zdaniem te czasy są przeszacowane.

DSC_0848

Wartość pułapu tlenowego, może być porównana z wynikami badań przeprowadzonymi przez firmę Garmin. W moim przypadku wartość VO2 max zaczynała spadać (o 3-4 punkty), to zauważalnie odczuwam spadek formy, szybciej się męczę, brakuje mi szybkości.

Clipboard02

Stoper

Garmin Fenix 2 posiada niezależny stoper, który można włączyć w trakcie każdej aktywności. Stopera używam przede wszystkim przy rytmach na koniec treningu. Stoper może również odliczać czas jak i liczyć czas do przodu. Po odliczeniu czasu, zegarek powiadamia nas wibracją i dźwiękiem.

Mapa

Podobnie jak w urządzeniach serii Forrunner, zegarek w trakcie aktywności rysuje ślad treningu na mapie. Mapę skalujemy przez przytrzymanie przycisku MENU. Na ekranie pojawi się pole Pow./przes.(powiększ/przesuń). Po wybraniu pola, za pomocą przycisków up/down możemy zmniejszać lub powiększać mapę.  Moim zdaniem sam ślad, który jest rysowany w urządzeniu jest mało widoczny i nieczytelny.

DSC_0833

 

 

W przypadku kursów,widok jest dokładniejszy- trasa jest zaznaczona grubą kreską i jest widoczna.

DSC_0805

Na starszych wersjach oprogramowania, mapa była polem, w którym zegarek notorycznie się zawieszał. Po aktualizacji do oprogramowania 3.90, zegarek zawiesił się tylko dwukrotnie przy ostatnich 30 biegach (Zegarek resetujemy przytrzymując przycisk LIGHT przez 10 sekund).

Korzystanie ze zdefiniowanych kursów

Garmin Fenix2 posiada możliwość wgrania wcześniej utworzonego kursu. Plik formatu .gpx możemy wgrać przez platformę  Garmin Connect, jak również bezpośrednio wrzucić go do folderu w pamięci zegarka. Inną możliwością jest wgranie trasy przez Bluetooth za pomocą aplikacji Garmin Connect.

Kurs wybieramy z menu zegarka

Menu->Dane użytkow.->Ślady/Trasy

I tu chciałbym zwrócić uwagę na parę rzeczy, które  mi się nie podobają. Po pierwsze: po wgraniu mapy, nie pojawia się profil wysokości trasy (opcja z której bardzo często korzystam), a po drugie każda aktywność po wyborze trasy, zmienia się w aktywność NAWIGACJA. (Ekrany dla danej dyscypliny stają się ekranami zdefiniowane dla pola NAWIGACJA a nie wcześniej używanej dyscypliny np. dla roweru, czy biegu).

Jeżeli chodzi o używanie mapy w trakcie kursu, to im bardziej szczegółowa trasa (więcej punktów stworzonych w trakcie rysowania mapy), tym powiększanie i zmniejszanie trwa dłużej. W poradniku będzie można zobaczyć, w jaki sposób zmniejszyć ilość punktów w kursie.

Virtual Partner

Podobnie jak w seriach Forrunner, w trakcie prowadzonego treningu, może nam towarzyszyć Virtual Partner. Zasada działania tej funkcji nie zmieniła się (ustawiamy tempo biegu i w każdym momencie możemy sprawdzić jak nasze rzeczywiste tempo ma się do założonego) , zmienił się tylko wygląd pola(symbol biegacza zastąpiła kropka). W przypadku, gdy jesteśmy przed Virtual Partnerem ekran jest matowy

DSC_0692

, w przypadku gdy jesteśmy za Virtual Partnerem Ekran robi się ciemny.

DSC_0817

UWAGA – Virtual Partner nie działa w przypadku korzystania z aktywności NAWIGACJA, (czyli za każdym razem, gdy chcemy korzystać z wcześniej zdefiniowanego kursu).

Run Dynamics

Po raz pierwszy funkcja ta została wprowadzona w modelu Forruner 620. Jest ona związana z pasem tętna HRM RUN. Pas ten posiada wbudowany akcelerometr i dzięki któremu, możemy obserwować następujące parametry

 • Kadencja biegu
 • Odchylenie pionowe
 • Czas kontaktu z ziemią

DSC_0828

Robiłem różne testy  i rzeczywiście urządzenie reaguje na sposób zmiany biegu. Oto wyniki testu ekstremalnego, czyli maksymalnych odchyleń na boki, zmiany tempa, skipów w miejscu, odchyleń na boki itp.

 

555

Obecnie z pomocą tej funkcji, staram się poprawić kadencję biegu. Za pomocą oprogramowania, tworzę  ALERT, który będzie pilnował kadencji. Dobrym sposobem jest również wybór muzyki o odpowiednim bitrate, np. wybierając utwory ze strony http://cycle.jog.fm/.

Bateria

Garmin reklamował Fenix2 jako zegarek, którego bateria ma wystarczyć na 50h aktywności z włączonym GPS. 50h jest osiągalne, ale tylko w przypadku korzystania z funkcji UltraTrac. UltratTrac to system zapisu danych w zegarku, który tylko raz na określony czas włącza GPS i zapisuje pozycje. Wartość 50h jest osiągalna w przypadku zapisu danych  co 1 minutę. W przypadku biegu,  interwał 1 minutowy jest za rzadkim sposobem zapisu pozycji, jeżeli chodzi o piesze wędrówki to opcja ta sprawdza się.

W trakcie testów zegarek wytrzymał powyżej 15h z włączonym GPS, bez sparowanego czujnika tętna, (zapis danych z czujnikiem HRM-RUN pożera baterię bardzo szybko –czas pracy baterii poniżej 10h).

Sposobem, który może w znaczny sposób wydłużyć czas pracy, to podpięciePowerbanka do zegarka w trakcie treningu. Kabel ładujący Garmina nie przeszkadza w trakcie biegu, a podczas ładowania, możemy normalnie korzystać z wszystkich funkcji zegarka.

DSC_0914

DSC_0917

DSC_0918

 

Trening zgrywamy z zegarka za pomocą kabla lub przez aplikację w telefonie.

W przypadku zgrywania treningu poprzez aplikację Garmin Express, trening automatycznie skopiuje się do Garmin Connect.Synchronizacja jest szybka, działa w tle i jest niezauważalna.

W witrynie Garmin Connect, możemy analizować nasz trening. W przypadku, gdy korzystaliśmy z pasa tętna HRM-RUN, oprócz standardowych okien z danymi treningowymi takimi jak tempo dystans czas, mamy okna zawierające dane dotyczące dynamiki biegu.

1 2 3 4

Każdy trening z użyciem pasa tętna otrzymuje również parametr TE (Trening Effect). Parametr ten opisuje, jakie korzyści przyniósł nam trening.

W kolejnej części recenzji, omówię poszczególne czujniki, dojdzie rower, bieżnia mechaniczna.

Jacek

58 Comments

 1. Mam pytanie:
  Na oko szkiełko wydaje się nieco schowane, ale na niektórych zdjęciach widać… …no właśnie co? Jest to kurz czy jednak zadrapania na szkiełku?

 2. Marek, szkiełko jest nieco schowane, niestety to zadrapania na szkiełku. W trakcie normalnego użytkowania nie przeszkadzają ale jak świeci słońce to jest to widoczne. Rysy zrobiły się przy wywrotce w górach, plus gdzieś tam przytarłem kluczami. Wyślę Ci na maila zdjęcia.

 3. Można „przykleić” kawałek foli ochronnej takiej jak na telefony. Folie odciąć samemu albo kupić gotowca. Są na allegro. Krzywizna szkiełka nie przeszkadza w przyklejeniu foli a sama folię prawie jest nie widoczna.

 4. Ciekawa recenzja. Również posiadam Fenix 2. Używam go głównie do biegania i pływania.

 5. Posiadam Fenixa I i próbowałem różnych ustawień poszczególnych stron ale za żadne skarby nie potrafię rozszyfrować skrótów, czy jest gdzieś dostępna rozbudowana instrukcja, w zestawie jest tylko forma skrócona.

  • Pola danych
   ACCURACY: Margines błędu Twojej pozycji. Np. Twoja pozycja jest mierzona z dokładnością ±3 m
   A HR %MAX: Średnia procentowa maksymalnego tętna dla bieżącej aktywności
   AMB PRESS: Niekalibrowane ciśnienie otoczenia
   ASCENT: Całkowity przyrost wysokości od ostatniego zerowania
   AVG ASCENT: Średni przyrost wysokości od ostatniego zerowania
   AVG BAL: Średni balans mocy lewo/prawo dla bieżącej aktywności
   AVG CAD: Średnia kadencja dla bieżącej aktywności
   AVG DESCENT: Średni spadek wysokości dla bieżącej aktywności
   AVG HR: Średnie tętno dla bieżącej aktywności
   AVG LAP: Średni czas okrążenia dla bieżącej aktywności
   AVG PACE: Średnie tempo dla bieżącej aktywności
   AVG PWR: Średnia moc dla bieżącej aktywności
   AVG SPEED: Średnia prędkość dla bieżącej aktywności
   AVG STRK DIS: Średni dystans przepłynięty przy jednym ruchu
   ręką w trakcie bieżącej aktywności
   AVG STRK RATE: Średnia ilość ruchów ręką na minutę (spm) w trakcie bieżącej aktywności
   AVG STRKS/LEN: Średnia ilość ruchów ręką na długość basenu w bieżącej aktywności
   AVG SWOLF: Średni wynik Swolf dla bieżącej aktywności. Swolf to suma czasu jednej długości basenu oraz ilości ruchów ręką na jedną długość basenu
   BAL: Aktualny balans mocy lewo/prawo
   BAL 3S: Średni balans mocy lewo/prawo z 3 sekund
   BAROMETER: Kalibrowane ciśnienie barometryczne
   BATTERY: Stan naładowania baterii
   BEARING: Kurs z Twojej aktualnej pozycji do celu nawigacji. Pole to dostępne jest wyłącznie w trakcie nawigacji
   CADENCE: Ilość obrotów korby pedałów lub ilość kroków na minutę
   CALORIES: Ilość spalonych kalorii
   CMP HDNG: Kierunek w którym się poruszasz w oparciu o dane z kompasu
   COMPASS: Kurs kompasowy. Graficzna reprezentacja kierunku w którym zwrócone jest urządzenie
   COURSE: Kierunek z punktu startowego do celu. Może być wyświetlany jako planowany kurs lub etap trasy. Dostępne wyłącznie w trakcie nawigacji
   DATE: Aktualny dzień, miesiąc i rok
   DESCENT: Całkowity spadek wysokości dla bieżącej aktywności
   ELAPSED: Całkowity czas. Np. jeśli stoper był uruchomiony przez 10 minut biegu, następnie zatrzymany na 5 minut i ponownie uruchomieny przez 20 minut biegu, w polu tym widoczne będzie wskazanie 35 minut
   ELEVATION: Wysokość nad poziomem morza w Twojej aktualnej pozycji
   FINAL DEST: Punkt docelowy. Ostatni punkt w trasie lub punkt Dodatek 19 docelowy nawigacji Go To.
   FINAL DIST: Dystans pozostały do celu. Dostępne wyłącznie w trakcie nawigacji
   FINAL ETA: Estymowany czas zegarowy przybycia do celu (z uwzględnieniem ewentualnych zmian stref czasowych). Dostępne wyłącznie w trakcie nawigacji
   FINAL ETE: Estymowany czas pozostały do osiągnięcia celu. Dostępne wyłącznie w trakcie nawigacji
   FINAL LOC: Pozycja punktu docelowego
   FINAL VDST: Różnica wysokości pomiędzy aktualną pozycją a punktem docelowym. Dostępne wyłącznie w trakcie nawigacji
   FINAL VSPD: Prędkość wznoszenia lub spadku do wysokości punktu docelowego. Dostępne wyłącznie w trakcie nawigacji
   GCT: Czas kontaktu z podłożem. Ilość czasu w każdym kroku, jaką stopa spędza w kontakcie z podłożem w trakcie biegu, mierzona w milisekundach. Czas ten nie jest obliczany w trakcie marszu
   GLIDE RATIO: Stosunek przebytego dystansu poziomego do zmiany wysokości
   GPS: Siła sygnału GPS
   GPS ELEVTN: Wysokość w aktualnej pozycji na podstawie GPS
   GPS HDNG: Aktualny kierunek ruchu na podstawie GPS
   GRADE: Nachylenie. Stosunek wysokości do dystansu, np. jeśli na każde 3 m wspinaczki przebyłeś 60 m, nachylenie wynosi 5%
   HEADING: Kierunek Twojego ruchu
   HEART RATE: Twoje tętno w uderzeniach na minutę (bpm). Urządzenie musi być sparowane z kompatybilnym sensorem tętna
   HR %MAX: Procentowa wartość maksymalnego tętna
   HR ZONE: Aktualna strefa tętna (od 1 do 5). Domyślne strefy opierają się o Twój profil użytkownika i maksymalne tętno (220 minus Twój wiek)
   INTERVAL: Dystans przebyty na aktualnym etapie
   INT LEN: Ilość długości basenów przepłyniętych w danym etapie
   INT PACE: Średnie tempo na bieżącym etapie
   INT STRK: Całkowita ilość ruchów ręką w bieżącym etapie
   INT STRK DIS: Średni dystans przebyty na jeden ruch ręką w
   bieżącym etapie
   INT STRK RATE: Średnia ilość ruchów ręką na minutę na bieżącym etapie
   INT SWOLF: Średni wskaźnik Swolf dla bieżącego etapu. Swolf to suma czasu na jedną długość basenu oraz ilości ruchów ręką na tej długości
   INT TIME: Czas stoperowy bieżącego etapu
   KILOJOULES: Całkowita wykonana praca w kJ
   LAP ASCNT: Wzrost wysokości na okrążeniu
   LAP BAL: Średni balans mocy lewo/prawo na bieżącym okrążeniu
   LAP CAD: Średnia kadencja na bieżącym okrążeniu
   LAP DESCNT: Spadek wysokości na okrążeniu
   LAP DIST: Dystans przebyty na bieżącym okrążeniu
   LAP HR: Średnie tętno na bieżącym okrążeniu
   LAP PACE: Średnie tempo na bieżącym okrążeniu
   LAP PWR: Średnia moc na bieżącym okrążeniu
   LAPS: Ilość ukończonych okrążeń w trakcie aktywności
   LAP SPEED: Średnia prędkość na bieżącym okrążeniu
   LAP TIME: Czas stoperowy bieżącego okrążenia
   LAP TOTAL: Czas stoperowy wszystkich ukończonych okrążeń
   LAST INT: Dystans przebyty na ostatnim, ukończonym okrążeniu
   LAT/LON: Aktualna pozycja jako szerokość i długość geograficzna
   wg wybranego formatu pozycji
   LENGTHS: Ilość ukończonych długości basenu w trakcie bieżącej aktywności
   L HR %MAX: Średnia wartość procentowa tętna maksymalnego dla bieżącego okrążenia
   LINT LEN: Ilość długości basenu przepłyniętych na poprzednim, ukończonym etapie
   LINT PACE: Średnie tempo ostanitego, ukończonego etapu
   LINT STRK: Całkowita ilość ruchów ręką na ostatnim ukończonym etapie
   LINT STRK DIS: Średni dystans przepłynięty przy jednym ruchu ręką, na ostatnim ukończonym etapie
   LINT STRK RATE: Średnia ilość ruchów ręką na minutę (spm) w trakcie ostatniego ukończonego etapu
   LINT STRKS/LEN: Średnia ilość ruchów ręką na długość basenu w trakcie ostatniego ukończonego etapu
   LINT SWOLF: Średni wynik Swolf dla ostaniego ukończonego etapu. Swolf jest sumą czasu na długość jednego basenu oraz ilości ruchów ręką na tej długości.
   LINT TIME: Czas stoperowy ostatniego ukończonego etapu
   LINT TYPE: Typ ruchów ręką używany na ostatnio ukończonym etapie
   LLAP ASCNT: Przyrost wysokości na ostatnio ukończonym okrążeniu
   LLAP CAD: Średnia kadencja na ostatnio ukończonym okrążeniu
   LLAP DESCNT: Spadek wysokości na ostatnio ukończonym okrążeniu
   LLAP DIST: Dystans przebyty na ostatnio ukończonym okrążeniu
   LLAP HR: Śrenie tętno na ostatnio ukończonym okrążeniu
   LLAP PACE: Średnie tempo na ostatnio ukończonym okrążeniu
   LLAP SPD: Średnia prędkość na ostatnio ukończonym okrążeniu
   LLAP TIME: Czas stoperowy ostatnio ukończonego okrążenia
   LLEN PACE: Średnie tempo na ostatnio ukończonej długości basenu
   LLEN STRK: Ilość ruchów ręką na ostatnio ukończonej długości basenu
   LLEN STRK RATE: Średnia ilość ruchów ręką na minutę (spm) na ostatnio ukończonej długości basenu
   LLEN SWOLF: Wynik Swolf na ostatnio ukończonej długości basenu. Swolf jest sumą czasu na jedną długość basenu oraz ilości ruchów ręką na tej długości.
   LLEN TYPE: Typ ruchów ręką używany na ostatnio ukończonej długości basenu
   LOCATION: Aktualna pozycja z wykorzystaniem wybranych 20 Dodatekustawień formatu pozycji
   MAX ASCENT: Maksymalne tempo wzrostu wysokości w stopach lub metrach na minutę od ostaniego zerowania
   MAX DESCNT: Maksymalne tempo spadku wysokości w stopach lub metrach na minutę od ostaniego zerowania
   MAX ELEVTN: Najwyższa wysokość osiągnięta w aktualnym śladzie lub aktywności
   MAX PWR: Maksymalna moc osiągnięta w bieżącej aktywności
   MAX SPEED: Maksymalna prędkość w bieżącej aktywności
   MAX TEMP: Maksymalna temperatura zarejestrowana w okresie ostatnich 24 godzin
   MIN ELEVTN: Najniższa wysokość osiągnięta od ostatniego zerowania
   MIN TEMP: Minimalna temperatura zarejestrowana w okresie ostatnich 24 godzin
   MOV’N AVG: Średnia prędkość z ruchu w trakcie bieżącej aktywności
   MOV’N TIME: Narastający licznik czasu spędzonego w ruchu od ostatniego zerowania
   NEXT DEST: Następny punkt w trasie. Dostępne wyłącznie w trakcie nawigacji
   NEXT DIST: Dystans pozostały do następnego punktu w trasie. Dostępne wyłącznie w trakcie nawigacji
   NEXT ETA: Estymowany czas zegarowy przybycia do następnego punktu w trasie (z uwzględnieniem ewentualnej zmiany strefy czasowej). Dostępne wyłącznie w trakcie nawigacji
   NEXT ETE: Estymowany czas pozostały do osiągnięcia następnego punktu w trasie. Dostępne wyłącznie w trakcie nawigacji
   NEXT VDST: Dystans pionowy do następnego punktu w trasie. Różnica wysokości pomiędzy Twoją aktualną pozycją, a następnym punktem w trasie. Dostępne wyłącznie w trakcie nawigacji
   NONE: Puste pole danych
   ODOMETER: Narastający licznik dystansu przebytego w trakcie wszystkich podróży. Licznik ten nie jest zerowany przy zerowaniu danych podróży
   OFF COURSE: Dystans na prawo lub na lewo na jaki oddaliłeś się od założonej trasy. Dostępne wyłącznie w trakcie nawigacji
   PACE: Aktualne tempo
   PDL SMOOTH: Płynność pedałowania. Miara tego jak równomiernie rowerzysta rozkłada siłę na pedały w trakcie każdego obrotu korbą.
   POWER: Aktualna moc w Watach
   PWR 10S: Średnia moc z 10 sekundowego ruchu
   PWR 30S: Średnia moc z 30 sekundowego ruchu
   PWR 3S: Średnia moc z 3 sekundowego ruchu
   PWR ZONE: Aktualna strefa mocy (1 do 7) w oparciu o Twoje FTP lub własne ustawienia
   REST REP: Czas pozostały do startu następnego mierzonego etapu pływania
   REST TIME: Stoper aktualnego etapu odpoczynku
   SPEED: Aktualna prędkość ruchu
   STEPS: Ilość kroków zmierzona przez krokomierz
   STOP TIME: Narastający licznik czasu spędzonego nieruchomo od ostatniego zerowania
   STOPWATCH: Stoper dla bieżącej aktywności
   STRK TYPE: Bieżący typ ruchów ręką w trakcie pływania
   STROKES: Całkowita ilość ruchów ręką w bieżącej aktywności
   SUNRISE: Czas wschodu słońca w oparciu o pozycję GPS
   SUNSET: Czas zachodu słońca w oparciu o pozycję GPS
   TEMP: Temperatura powietrza. Temperatura Twojego ciała może wpływać na wskazania z sensora temperatury
   TIME: Czas od uruchomienia aktywności, z wyłączeniem okresów w których aktywność została wstrzymana
   TIMER: Aktualny czas funkcji odliczania czasu
   TO COURSE: Kierunek w którym musisz się poruszać aby powrócić na trasę. Dostępne wyłącznie w trakcie nawigacji
   TOD: Aktualny czas zegarowy bazujący na Twojej aktualnej pozycji i ustawieniach czasu (format, strefa czasowa, czas letni/zimowy)
   TORQUE EFF: Moment obrotowy. Miara tego jak efektywnie pedałuje rowerzysta
   TRACK DIST: Dystans przebyty w czasie zapisu bieżącego śladu
   TURN: Różnica kątowa (w stopniach) pomiędzy namiarem do celu i Twoim aktualnym kursem. L oznacza zwrot w lewo. R oznacza zwrot w prawo. Dostępne wyłącznie w trakcie nawigacji
   VERT SPEED: Prędkość wznoszenia lub opadania
   VMG: Velocity Made Good. Prędkość z jaką zbliżasz się do celu trasy. Dostępne wyłącznie w trakcie nawigacji
   V OSC: Oscylacja pionowa. Wielkość podskoku w trakcie biegu. Pionowy ruch Twojego tułowia mierzony w centymetrach na każdy krok.

 6. Mam pytanie odnośnie deklarowanych czasów pracy na baterii w trybie GPSu. Tryb domyślny to ok 12h (1s), a jak wyglada sprawa przy innej częstotliwości np. 10s oraz jaka jest maksymalna wartość częstotliwości zapisu? Kolejne pytanie dotyczy trybu ultra trac, wielu użytkowników skarży się, że zegarek przestaje rejestrować aktywność jeśli częstotliwość zapisu jest inna niż 1 min, czy dotyczy to konkretnej wersji oprogramowania i czy problem został już rozwiązany? I ostatnie już pytanie o tryb ultra trac, wiadomo że w tym trybie zegarek nie rejestruje wartości z czujników ANT (jakaś szansa na zmianę w tym temacie?), a jak wygląda sprawa zapisu np. wysokości czy temperatury z czujników wbudowanych?

  • Majk, świetne pytania. Postaram się na wszystkie jutro odpowiedzieć, bo wolę wszystko sprawdzić.

    • Więc po dzisiejszych testach, sprawa wygląda tak:
     Dzisiaj zrobiłem marszobieg dla czasu zapisu sygnału co 2 minuty. Co można zauważyć, to zegarek po odczytaniu sygnału GPS i zapisaniu go po 10 sekundach zamraża ekran (nie widać nawet biegnących sekund w aktywności). Zrobiłem 6km wszystko działa ale dystans mocno zaniżony.

     Jutro jadę samochodem 80km, załącze Garmina z Ultratrackiem na 10 sekund.

     PS
     Dzisiaj pojawiła się aktualizacja Chipsetu GPS dla Fenix2

  • Zacznę od ostatniego pytania.
   W przypadku włączonego trybu ULTRATRAC, zegarek korzysta z wbudowanych czujników wysokości i temperatury (poniżej przykład aktywności)
   http://connect.garmin.com/modern/activity/617326920
   Na forum Garmina jest już długo mowa, czy Garmin coś zrobi z działaniem czujników i ANT+ ale na razie nic w tej kwestii się nie dzieje.
   Jeżeli chodzi o czas pracy baterii, to został on wydłużony i w teście, gdzie był włączony sam GPS bateria wytrzymała 17h – jest w recenzji.
   Z częstotliwością zapisu sprawdzę jutro, czy coś się dzieje na zapisie powyżej 1minuty.

   Osobiście wolę podpiąć powerbanka niż używać Ultratrac, bo unikam wtedy wielu kłopotów

 7. Czytałem że Fenix 2 ma tryb samego zegarka gdzie bateria powinna starczyć na 5 tygodni, czy ktoś wie jak włączyć tą opcje? Po przestudiowaniu instrukcji nie znalazłem tam odpowiedzi poza informacją że coś takiego jest.

  • Paweł, moim zdaniem chodzi o ten ekran który masz zawsze na początku. GPS załącza się tylko i wyłącznie w trybie treningowym. W innym wypadku zegarek ma wyłączone wszystkie czujniki. W tym trybie jest szansa, że będzie działać 5 tygodni. Poza tym innego trybu nie znalazłem. Co nawet można zauważyć, po przyciśnięciu obojętnie którego przycisku, zegarek się wybudza (wyświetla się symbol odświeżania).

 8. Czy to prawda, że Fenix 2 oszukuje na mierzonym dystansie. Czy sam od siebie poleciłbyś ten zegarek? Jakie masz doświadczenia z innymi zegarkami i jak byś go do nich porównał?

  • Malczyk, tak sporo użytkowników niestety narzeka na dokładność GPS. Z doświadczeń innych użytkowników, wiem że niektóre zegarki z określonych serii mają ten problem.
   Moje doświadczenia z zegarkami to na ten moment
   Zacząłem od Polara Rs400 – 2 lata
   Garmin 310xt – tego mam na stałe 3 lata
   Polar Rcx5 – 2 miesiące
   Garmin 910xt – tego mam na stałe 2 lata
   Sunto Ambit2 – 2 miesiące
   Garmin Fenix2 – tego mam na stałe od marca 2015
   Polar V800 -2 miesiące
   Garmin 920xt – od wczoraj 😀

   Zrobię porównanie zegarków z podobnego segmentu
   Fenix2 vs Polar V800 vs Ambit3 Peak vs Garmin 920xt

 9. Witam,
  też użytkuję Fenixa 2 (od jakiegoś kwartału). Zauważyłem jednak, że przy niepełnej baterii, np. około 65% i mniej, kiedy próbuje uruchomić jakikolwiek tryb treningowe (bieganie/pływanie/rower, itd) zegarek się uruchamia ponownie a następnie przechodzi w stan spoczynku. Czy to „normalne zjawisko” czy tylko mój wymaga mocniej naładowanej baterii??

  • Marcin,
   To niestety nie jest sytuacja nornalna. Moim zdaniem zegarek nadaje się do serwisu. To tzw power issue. Mialem podobnie i wymienili bez problemu. Kiedy kupiony zegarek?
   Pozdrawiam
   Jacek

 10. witam,
  czy to normalne że trzeba czasami czekać kilka minut zanim mój Fenix2 złapie sygnał gps, w lecie to nie stanowi problemu ale zimą nie koniecznie jest to przyjemne. Ile średnio czasu potrzebuje na połączenie. Dodam że zawsze startuje z tego samego miejsca spod domu

  • Cześć,

   Sytuacja, o której wspominasz dzieje się w przypadku, gdy rozpoczynasz trening w miejscu gdzie jest sporo zabudowań. Mam podobną sytuacje, gdy rozpoczynam trening na osiedlu.
   Zazwyczaj jak wyjdę na bardziej otwarty teren, zegarek łapie FIX-a w miarę szybko 🙂

 11. chciałabym prosić o poradę w sprawie zakupu zegarka do biegania z gps nie jestem wytrawnym biegaczem jestem na etapie 10km i półmaratonów potrzebuje zegarka bardziej treningowego do poprawy błędów jakie popełniam aby poprawić czasy a może warto zainwestować w zegarek multisport

  • Cześć Joanka,
   Napisz na maila, opisz jak trenujesz ile razy w tygodniu. Czy kierujesz się planem treningowym i przede wszystkim budżet 😀 Tak będzie łatwiej

 12. Mam pytanie odnośnie 3 zegarków fenix 2 vs polar v800 który polecasz ? Obecnie jestem zawodnikiem czynnie uprawiających sport przede wszystkim bieganie crossfit i treningi i
  intrwalowe tzn boks jaki z tych 3 no może dwóch zegarków byś polecil polar v800 czy fenix 2?

  • złoty, idzie do mnie V800 i zrobię porównanie.
   Chyba jednak wziąłbym V800, wygląda lepiej, ekran jest bardziej wyraźny i śledzenie aktywności to serio rewelacyjna funkcja.
   Zresztą jestem ciekawy Twojego wyboru 🙂

 13. jak mozna wyslac dane z F2 do endo/strava z uzyciem danych z footpoda gdyz zgubilem GPS w gestym lesie? w GC wyslal poprawny kilometraz, zas w strava/endo przesyla tylko dane z uzyciem GPS, sync odbylo sie automatycznie (ustawienie w GC).
  jakiejs pomysly?
  pozdr. Slawek

  • Sławek,
   Niestety dane, które przenoszą się do Stravy i Endomondo są danymi w formie .gpx. Format taki to zapis pozycji w postaci współrzędnych, a niestety dane z footpoda nie posiadają takiego formatu. Musisz ewentualnie skorygować tą wartość z danymi z Garmin Connect.

   • W endo ok. Wysłałem ręcznie raz jeszcze. W stravie trzeba pokombinować. Jak coś będę wiedział to odezwę się.

 14. Mam pytanie: zostałę uszczęśliwony tą zabawką na urodziny 🙂 oswajam się powoli 🙂 chodzi mi o żywotność baterii – instrukcja podaje, że przy „trybie zegarka” powinien wytrzymać do 5 tygodni. Po pierwszym ładowaniu na 100% i braku żadnych zabaw funkcjami o godzinie 17:40 miałem 53% :/ jak sprawdziłem działanie stopera to (odliczanie 10 sek.) „zjadło” mi 10% czy wszystko jest OK?

  • Pjetrek, poładuj zegarek kilkakrotnie bateria też musi się nauczyć, że będzie regualarnie używana.
   Gdy zauważysz ciągły ubytek – reklamuj!!!!

 15. Witam.
  Jestem użytkownikiem fenixa 2 od tygodnia. Dostałem zegarek z mapami na karcie pamięci, podzieloną na segmenty. I za żadne skarby nie mogę sobie poradzić z wgraniem mapy do zegarka. Proszę o p[odpowiedz.
  dziękuję z góry.

 16. Cześć.
  Napisz proszę jaki powerbank polecasz…w maju biorę udział w pewnym ultra i wiem,że mój fenix2 nie wytrzyma takiego czasu bez doładowania.
  Jeżeli możesz to napisz proszę na jakim poziomie baterii powinienem go podłączyć.
  Dziękuję

  • Dosyć fajnie sprawuje się Powerbank TpLinka. Chłopaki z DailyWeb testowali i się skusiłem i polecam.

 17. Czy ktoś wie jak ustawić wyświetlacz Fenix2, tak aby nad godziną była widoczna informacja o poziomie naładowania baterii w zegarku? Fabrycznie właśnie tak było, później mi gdzieś zginęło i nie mogę znaleźć takiej możliwości konfiguracji.
  Dziękuję.

 18. Super,bardzo dziękuję.
  Co z tym ładowaniem podczas używania,na jakim poziomie baterii powinienem go podłączyć do Powerbanku?
  Pozdrawiam

  • Grzesiek, ja zawsze podłączam przy poziomie około 15%, ale nie ma zasady kiedy podłączać.

 19. Witam, chciałem się zapytać czy fenix 2 ma wbudowany czujnik temperatury czy trzeba korzystać z dedykowanego dodatku (tempre).

  • Mateo,

   Tak Fenix2, ma wbudowany czujnik temperatury.

   Pozdrawiam
   Jacek

 20. Witam
  Proszę o porade bo nie wiem jaki zegarek wybrać . Do tej pory biegam( 100km na miesiąc)i jeżdżę na rowerze(300/500 km miesięcznie) używając aplikacji w telefonie Endo, lecz chciałem zegarek przede wszystkim do pływania na basen i akweny otwarte. Zastanawiam się nad fenix-em 2 lecz nie mam pojęcia o innych zegarkach, co by było lepsze i w rozsądnych pieniążkach do 1000 zł
  Pozdrawiam

  • Do 1000 szukałbym jakieś używanej 920-tki. Da się znaleźć pojawiają się takie oferty.
   Z wodami otwartymi jest różnie, i ten ślad jest rwany, ale 920XT całkiem przyzwoicie sobie z tym radził. Ewentulanie zostaje Ambit, ale to też zależne jest od preferencji.

 21. Hej
  Jakie są Twoje obserwacje jeśli chodzi o podłączenie do powerbanku?
  Pytam pod kątem długich biegów, tak ponad limit bateri, czy port 1A a 2.1A robi większą różnicę?
  Zegarek ma 500mah, więc powerbank chyba nie musi być bardzo pojemny, ale jak to optymalnie zgrać. Czy lepiej jest od początku biec z kablem, czy może póżniej podpiąć go na godzinę-dwie tak żeby nie biec dłuższy czas z kablem wiszącym wzdłuż ręki.

  • PRAŻMA, lepszy jest niższy prąd, więc poszedłbym w kierunku 1A. Wystarczy mały Powerbank, ale nie zapomnij o tym, żeby miał stabilizacje napięcia.
   Zwyczajowo podłączam Powerbank w momencie, gdy jestem na 30% baterii, ładuje wypinam, bo nie chce wyglądać jak robocop.

 22. Witam
  Posiadam Fenixa 2 i od paru dni nie mogę z niego normalnie korzystać, mianowicie jak podłacze do ładowarki to ładuje się, odłączam wciskam menu i gaśnie, czasem wyskakuje biała linia i miga góra dół a potem się wyłącza. Próbowałem reset ale nie chce zegarek reagować na kombinacje przycisków Down i Power. Proszę o poradę

  • Maciej, obawiam się że umarła bateria. Twój opis wskazuje na to. Masz go jeszcze na gwarancji?

 23. Witam serdecznie.Chcialbym zapytac o klawisz back w fenix 2.w moim zegarku jest odczuwalna roznica w naciskaniu tego przycisku(trzeba znaczne mocniej go nacisnac), czy to jest normalne ?jest to moj poerwszy taki zegarek.pozdrawiam

  • Nie to raczej nienormalne, wszystkie przyciski powinny działać tak samo.
   Spróbuj ponaciskać mocniej, ale możesz śmiało reklamować sprzęt.

 24. Witam.
  Czy masz może informację co jaki czas jest odczyt GPS i jak go zmienić?
  W funkcji narciarstwa prędkość chwilowa jest w moim odczuciu mierzona zbyt rzadko. Dla porównania Fenix 3 mierzy dużo dokładniej (częściej).
  Poza tym po przekroczeniu 100km/h zegarek się gubi. Wygląda na to że potrafi jedynie „zmieścić” na tarczy 2 miejsca, czyli do 99km/h.
  Pozdrawiam.

  • Marcin,

   Prędkość mierzona jest co 1 sekundę (jeżeli mówimy o standardowym trybie zapisu).
   Inna opcja to Ultratrac, tam definiujesz częstość próbkowania.

 25. Witam. Proszę o pomoc. Szukam zegarka do biegania. Trenuje 3 lata i biegalem na Tom Tom Runner lecz apetyt urósł. Zastanawiam się po między Fenix 2 a Polar m400 lub garmin forerunner 35. Tylko nie wiem czy ten ostatni jest dobry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *