Garmin Fenix 3 – Nawigacja po aktualizacji 5.0

Ostatnio informowaliśmy o nowym uaktualnieniu oprogramowania dla modelu Garmin Fenix3 do wersji 5.0. Lista zmian, którą wprowadza ta aktualizacja jest spora i oprócz zmian związanych z poprawą stabilności działania urządzenia, pojawiają się zmiany w module nawigacyjnym. Musimy przyznać, że zmiany te były dla nas najważniejsze, ponieważ potencjał Fenix3 w porównaniu na przykład do Forerunner 920XT był niewykorzystany.

Co nowego otrzymujemy?

Możliwość rozpoznawania punktów na trasie

Wraz z aktualizacją do wersji 5.0 w wyborze pól treningowych otrzymamy 4 nowe pola:

 • Distance to Next (odległość do następnego)
 • Time to Next (czas do następnego)
 • ETA at Next (szacowany czas w kolejnym punkcie)
 • Next Waypoint (nazwa następnego punktu)

Można zatem rozumieć, że otrzymaliśmy możliwość zdefiniowania punktów pośrednich, a zegarek będzie odmierzał nam po kursie odległość do danych punktów. W zasadzie poprzednie zdanie jest prawdą, ale będziemy musieli trochę się natrudzić, aby uzyskać taki efekt.

Warunkiem jest stworzenie trasy w formacie .tcx, ponieważ trasę w najbardziej popularnym formacie .gpx opcja nie rozpoznaje punktów. Jak stworzyć krok po kroku taką trasę znajdziecie w poradniku.

Jeżeli utworzymy trasę w ten sposób i aktywujemy pola treningowe o których pisaliśmy wyżej otrzymamy podgląd czasu i dystansu do następnego punktu. Niestety punktu tego nie zobaczymy na oznaczeniu kursu.

Fenix3 - nawigacja do punktu

Dodatkowo przed punktem i w trakcie dotarcia do niego na ekranie pojawi się piktogram powiadamiający nas o tym fakcie.

Fenix3 - Punkt

Jest spore uzupełnienie funkcji nawigacyjnych Fenix3, jednak wciąż to model 920XT naszym zdaniem posiada najlepiej rozwiązaną tą funkcję, ponieważ dystans do punktu jest wyświetlany bezpośrednio na mapie, co jest bardziej wygodne.

920xt - nawigacja

Tworzenie kursu z poziomu zegarka

Wraz z nową wersją oprogramowania otrzymujemy nową funkcjonalność, a mianowicie tworzenie kursu z poziomu zegarka. Działa to w następujący sposób:

Z menu Nawigacja>Kursy wybieramy opcje Create new

Zegarek poprosi nas o zaznaczenie pierwszego punktu w oparciu o wcześniej zapisany punkt lub o naszą aktualną lokalizację

Fenix 3 - kurs z zegarka

Procedurę powtarzamy dla każdego nowego punktu, który chcemy zapisać. Pamiętajmy, że zegarek będzie łączyć między sobą punkty, więc warto zaznaczać punkty przy każdej zmianie kierunku. Całość zapisujemy i otrzymujemy podgląd całości trasy.

WpisyFenix3 - własny kurs

Podsumownie

Zdecydowanie trzeba przyznać, że jest to ciekawa aktualizacja rozbudowująca możliwości nawigacyjne zegarka. Jeżeli poświęcimy trochę czasu na wgranie kursu do zegarka, możemy zdecydowanie uatrakcyjnić i ułatwić sobie poruszanie po szlakach.

11 Comments

 1. witam,
  mam fenix 3 wersja szfirowa – nie moge znaleźć w menu dla aplikacji ekranu pokazujacego 4 pola :/ wszystkie ekrany danych maja max 3 pola. trzeba wgrac jakas aplikacje zeby to widziec czy jest to razem z zegarkime …

  • Paf,
   4 pola danych znajdujesz w pozycji:
   Ustawienia -> Aplikacje -> Bieg -> Ekrany danych -> Ekran 1 -> Układ pól

 2. Hejka!
  Chciałbym podobną operację przeprowadzić dla Edge 520. Jest to możliwe? Korzystam z OSX i mam kłopot ze znalezieniem GTC. Czy jest jakaś alternatywa dla tego softu? Mogę jakoś inaczej wrzucić plik do licznika?
  Pozdrawiam,
  Piotrek

 3. Witam wszytko ładnie mi się udało stworzyć trasę w programie ale importowałem do pliku Garmin course tcx i co dalej nie umiem jej wgrać , kiedyś wrzucałem gpx do nowego plików w urządzenia ale tylko raz zadziałało a później się wieszał i całkowicie zerowało urządzenie czy z tcx tez tak moze być? i boję się znowu to robić , będę bardzo wdzięczny za pomoc. Pozdrawiam

  • Przemek,
   A czy ściągnąłeś Garmin Training Center?
   Na kanale Youtube masz poradnik, krok po kroku jak wszystko wgrać.

   Zawieszanie zegarka, jest spowodowane za dużym plikiem, znam bardzo dobrze ten objaw. Znasz może rozmiar pliku, który zawieszał zegarek?

 4. Witam, mam problem w wersji Fenix 3 HR ze zliczaniem pięter. Próbowałem zmieniać technikę wchodzenia (ze wskakiwania po kilka stopni naraz do wchodzenia po każdym stopniu z osobna). Pilnowałem się również, aby energicznie wymachiwać ręką uzbrojoną w zegarek. Dzisiaj kolejny raz zauważyłem, że Garmin zlicza mi nie tak jak powinien. Jestem prawie pewny, że brakujące pola doda mi jutro.
  Moja wersja oprogramowania to 4.20. Czy jest jakaś nowsza?

  • Przemek, to najnowsza wersja.
   Rozwiązania są dwa:
   1) Zrób backup urządzenia – film jest na kanale Yotube
   2) Restart urządzenia

   Lub uszkodzony jest barometr, bo tak naprawdę to on odpowiada za zliczanie pięter.

 5. A mam pytanie do tego tematu – czy te piktogramy można wyłączyć? Ich pojawianie się znaczy? Planuję trasę górskim szlakiem w course creatorze na stronie garmina i potem zegarek co chwilę wibruje i pokazują się te piktogramy…

  • Adam narysuj trasę w BaseCamp i piktogramy nie powinny się włączać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *