Garmin Fenix3 – aktualizacja 6.50

Ostatnio informowaliśmy o nowym uaktualnieniu oprogramowania dla modelu Garmin Fenix3 do wersji 6.50. Lista zmian którą wprowadza aktualizacji jest zdumiewająca, ponieważ Fenix3 otrzymuje pomiar dynamiki biegu, znaną z nowych modeli 630 i 235, oraz pomiar parametrów fizjologicznych. Dodatkowo dodano kilka widgetów oraz test pomiaru stresu. Zmiany te to milowy krok i przede wszystkim powinien cieszyć użytkowników Fenix3, który wciąż cały czas jest rozwijany przez amerykańskiego producenta. Warto dodać, że aby skorzystać z nowych funkcji koniczne jest posiadanie pasa HRM-Run v. 6.60, HRM-Tri v. 4.20.

Co dają poszczególne aktualizacje i czy są przydatne przeczytacie w poniższym tekście.

Parametry dynamiki 2

Wraz z premierą zegarka, Fenix3 mierzył podstawowe parametry biegania, czyli kadencję, czas kontaktu z podłożem oraz odchylenie.

Fenix3 - run dynamics

Z nową aktualizacją otrzymujemy trzy nowe dane dotyczące naszego biegu. Są to:

 • Długość kroku – długość kroku mierzona w czasie rzeczywistym
 • Średni balans GCT – bilans czasu kontaktu lewej/prawej nogi z podłożem
 • Odchylenie do długości – stosunek kosztów do korzyści pionowej oscylacji na długości kroku

Parametr długości kroku pojawił się już wcześniej w Garminach jednak wyświetlał się on wyłącznie w podsumowaniu aktywności. Od tego momentu pomiar jest wyświetlany w czasie rzeczywistym. W przypadku funkcji GCT balance, funkcja ta mierzy symetrię biegacza i pojawia się jako procent całkowitego czasu kontaktu z podłożem. Na ekranie będzie się wyświetlać strzałka, która noga przebywa dłużej na podłożu na podstawie ostatniego kroku.

Fenix 3 - dynamika biegu 2

Odchylenie do długości – to porównanie pionowej oscylacji do długości kroku. Wartość ta podana jest w procentach, a im wartość mniejsza tym lepiej. W dużym skrócie: im wyżej się wybijamy do góry, tym mniej jesteśmy efektywni.

Wszystkie te parametry znajdziemy również w platformie Garmin Connect:
Garmin Connect opis parmetrów

Stress Score

Funkcja ta jest bardzo podobna do testu, który został umieszczony w ostatniej aktualizacji dla Suunto Ambit3. Polega on na wykonaniu 3 minutowego testu polegającego na pomiarze tętna spoczynkowego. Aplikacje znajdziemy tam gdzie wszystkie dyscypliny sportowe, czyli po naciśnięci przycisku START.

Fenix 3 - Stress Score2

Różnica pomiędzy testem znajdującym się w modelach konkurencji polega wyłącznie na pozycji w jakiej wykonujemy test. W przypadku Garmina, test przeprowadzamy stojąc, u konkurencji zazwyczaj leżymy. Po zakończeniu na ekranie wyświetli się poziom zmęczenia w postaci wartości liczbowej i opisu.

Fenix 3 - Stress Score

Wartość ta jest obliczana przez stosunek aktualnego tętna do tętna spoczynkowego. Garmin zastrzega, że na wiarygodność testu wpływa czas wykonania testu. Najlepiej jest go przeprowadzać w tym samym czasie np o stałej porze dnia każdego dnia.

Lactate Treshold Heart Rate

Funkcja ta polega na wyznaczeniu wartości tętna na progu mleczanowym. Fenix 3 - Lactate TresholdTest zbudowany jest z kilku etapów:

Pierwszy etap to rozgrzewka trwająca 10 minut, po której następują etapy wysiłku polegające na 4 minutowym biegu w określonych strefach tętna do momentu, w którym zegarek rozpozna, że przekroczyliśmy próg mleczanowy.

Fenix 3 - Lactate Treshold wynik

W przypadku, gdy aktywujemy automatyczne szacowanie tego parametru, wartość ta będzie się aktualizować w przypadku biegów, w których będziemy osiągać wysokie wartości tętna. Dzięki wartości LTHR otrzymujemy możliwość aktualizacji stref tętna. Aby pomiar był najbardziej dokładny, zalecamy wykonanie testu na bieżni na stadionie, z powodu najmniejszej ilości czynników zewnętrznych wpływających na wynik testu.

Jak zinterpretować wynik?

Garmin nie daje szczegółowych wskazówek jak interpretować wartość, która jest wynikiem testu. Film instruktażowy wspomina wyłącznie, że będzie to tempo i tętno z jakim powinniśmy biegać biegi na tempie progowym.

Najlepszą odpowiedź naszym zdaniem daje platforma TrainingPeaks, która również podczas treningów określa wartość LTHR. Według TP Lactate Treshold Heart Rate to tętno dla wysiłku, który jesteśmy w staniej utrzymać przez jedną godzinę. Bieganie powyżej tej wartości prowadzi do znacznego zakwaszenia organizmu. Szukając odpowiedzi, zasięgnęliśmy opinii dr Szczepana Wiechy z firmy Sportslab. Jego zdaniem nie znając formuły obliczeniowej, trudno o 100% określenie znaczenia tego parametru. Najbardziej zbliżoną wartością wydaje się Próg Anaerobowy AT, który firma Sportslab wyznacza na swoim badaniu.

Poniżej wycinek podsumowania dla progu anaerobowego po testach w firmie Sportslab:

„W strefie tej organizm jest jeszcze w stanie utrzymywać równowagę kwasowo-zasadową ale przez krótszy czas (30-45 min). Z tego względu trenując w tej strefie wykonujemy wysiłki o charakterze powtórzeniowym lub zmiennym. Wysiłki takie realizowane są głównie z cukrów a energia pochodzi zarówno z przemian tlenowych jak i beztlenowych. Trening w tej strefie jest mocno kształtującym przed ważnymi startami”.

Postaramy się wkrótce bardziej szczegółowo opisać ten parametr.

Performance Condition

Funkcja ta służy do porównania aktualnego stanu kondycji z poprzednio wykonanymi biegami. Funkcja ta zastępuję ekran wskaźnika odpoczynku, który wyświetlał się po około 10 minutach biegu w starszej wersji oprogramowania. Aktualnie na ekranie po około 10 minutach ciągłego biegu wyświetli się wartość liczbowa z opisem, która obliczana jest z korelacji tempa do wysokości oraz zmian tętna.

Fenix 3 - Performance Condition

Wartość tą możemy również monitorować ciągle w trakcie biegu, poprzez dodanie jej jako jeden z ekranów treningowych.

Heart Rate Gauge

Jednym z nowych formatów pól treningowych jest wskaźnik tętna. Jest to przejrzyste zobrazowanie, w której strefie tętna aktualnie się znajdujemy. Ekran uruchamiamy w ekranach treningowych dyscypliny.

Fenix 3 - wykres tętna

Nowe widgety

Sporym zmianom uległ również interfejs zegarka. W aktualizacji 6.50 znajdziemy wiele przydatnych widżetów:

 • Widget ABC (jest to wygodne połączenie trzech pól w jedno barometru, kompasu oraz wysokościomierza)

Fenix 3 - widżet ABC

 • Widget My Day (znajduje się tu podsumowanie całego dnia z ilością kroków, ostatnią aktywności i pokonanych pięter)

Fenix 3 - Widżet MY DAY

 • Widget kroków – (pole to zostało podzielone na dwa ekrany, ekran podsumowania dnia oraz poprzednich 7 dni).

Fenix 3 - kroki 2

Fenix 3 - kroki

 • Widget Kalorii (sumaryczna ilość kalorii, oraz kalorie wynikające z aktywności oraz podstawowej przemiany materii)

Fenix 3 - widżet kalorie

 • Last Sport (podsumowanie ostatniej wykonanej aktywności – dostępny jest również widget ostatniego biegu, jazdy na rowerze oraz pływania)

Fenix 3 - Last sport

Nowe dyscycpliny

Garmin wprowadza do zegarka kilka nowych dyscyplin, które oprócz pomiaru GPS wprowadzają takie pomiary jak ilość i szybkość ruchów. Nowe dyscypliny to:

 • Wioślarstwo
 • Ergometr
 • Kajakarstwo
 • Golf
 • Tactical
 • Project WPT
 • Jumpmaster

Fenix 3 - dyscypliny

Podsumowanie

Trzeba przyznać, że najnowsza aktualizacja 6.50 to milowy krok jeżeli chodzi o rozwój produktu którym jest Fenix3. Użytkowników może cieszyć ciągły rozwój flagowego produktu amerykańskiego producenta oraz fakt, że producent nie zapomniał o nim, co stało się w przypadku np. Fenix2. Nowe parametry treningowe to potężne narzędzie do monitowania postępów biegania, jednak pamiętajmy, aby parametry traktować z lekką rezerwą. Skupmy się na pojedynczych aspektach, które chcemy rozwijać, takie jak kadencja czy balans i starajmy się, aby nadmiar danych nie wprowadzał zbytniego zamieszania w naszych treningach. To czego brakuje na chwilę obecną to brak tłumaczenia, na dzień dzisiejszy, nowych funkcji na język polski oraz usunięcie możliwości ręcznego aktywowania funkcji drzemki. Drzemka ma być wykrywana automatycznie, jednak z pierwszych obserwacji stwierdzamy, że nie do końca Fenix3 w tym aspekcie sobie radzi.
Trzeba jednak przyznać, że na chwilę obecną Garmin to firma, która wkłada najwięcej wysiłków w rozwój swoich produktów, co na pewno wpłynie na zwiększenie popularności tej marki wśród potencjalnych klientów.

54 Comments

 1. Zmiany funkcjonalne bardzo dobre. Mam pytanie czy znany jest problem, po upgrade do 6.50, związany z nierozróżnianiem modelu zegarka w Connect Mobile (iOS) (Dostaje Device unknown jak przeglądam szczegóły aktywności). W Connect przez www, model zegarka się wypisuje oraz wersja oprogramowania, jednak zniknęła ikonka zegarka (jest taka szara z napisem Garmin – bez zdjęcia modelu), która była zawsze do tej pory.
  Wszystko inne działa bardzo dobrze. Synchronizuje aktywności bezprzewodowo przez Connect Mobile. W razie czego usunąłem aplikacje i parowanie zegarka na telefonie. Jeszcze raz zainstalowałem i sparowałem zegarek bez problemu, jednak problem na szczegółach pozostał. Nie wiem z czego to wynika.

  • Max, niestety nie jesteś jedyny z tym problemem. Sporo osób uskarża się. Był czas, że zamiast opis Fenix3, był opis Rubber Ducky. Pewnie prowadzone są prace na serwerze.

   • Dzięki za odpowiedz. W takim razie nie jestem sam z problemem, w takim razie czekam na poprawę. Jak teraz dokładnie sprawdziłem, jak 6.01 zrobiłem update to jeszcze dwie aktywności do 7.01 rano pokazuje dobrze, natomiast od 7.01 wieczorem już jest źle. Czy wszyscy tak mają?

 2. U mnie po upgrade do 6.50 przez kilka aktywności jeszcze pokazywał ikonkę w Connect Mobile (iOS) a od 7 stycznia już jej nie ma.

  • Grzegorz,niestety nie jesteś jedyny z tym problemem. Sporo osób uskarża się. Był czas, że zamiast opis Fenix3, był opis Rubber Ducky

   • Nie mówię, że to jakaś mega usterka czy problem. Fenixa3 oceniam bardzo dobrze. Wcześniej miałem fenix2 wiec odczucie jakbym przesiadł się z hulajnogi na motor. Jest kilka rzeczy których nie rozumiem mianowicie działanie wysokościomierza. Zarówno F2 i F3 okazuje się, że wymaga ciągłej kalibracji co jest dość uciążliwe. No chyba, że w jakiś niewłaściwy sposób obsługuję tą funkcję. Dotychczasowa moja wiedza odnośnie wysokości n.p.m sprowadzała się do tego, że gdy stoję w jakimś miejscu to wysokość w tym punkcie powinna być zawsze taka sama. W przypadku Feniksów 2,3 wygląda to trochę inaczej co trudno mi pojąć. Na całe szczęście nie jest to funkcja jakaś bardzo dla mnie istotna wiec traktuję ją z przymrużeniem. Fakt, że płacąc tyle kasy za gadżet oczekuje się precyzji wskazań.

 3. A ja nie mam pojecia jak wlaczyc sleep mode – stara kombinacja nie dziala – dziekuje za pomoc

  • Sebastian, tryb sleep mode został usunięty, ale jest już w oprogramowaniu BETA więc zapewne wróci w kolejnej aktualizacji.

 4. Ciekawe jakie zmiany przyniosla aktualizacja oprogramowania do wersji 6.80 🙂

  • Kuba, dodano manualne włączenie opcji drzemki, która zniknęła oraz widżet aktywnych minut. Pozostałe to poprawki błędów.

 5. Jacek, moze pomozesz w innej sprawie.
  Na widgecie pogody w fenixie 3 najczesciej mam napis „Oczekiwanie na dane” ini jak nie umiem tego zsynchronizowac z telefonem (android). Czasem zaskoczy i pogoda jest wyswietlana ale to zadkosc. Nadmieniam, iz np. widget kalendarza chodzi plynnie i praktycznie natychmiast sie odswieza.
  Co moze byc przyczyna tego stanu? Czy fenix 3 wymaga aby w telefonie byla zainstalowana jakas konkretna pogoda?
  Pozdrawiam.

 6. Cos sie wyjasnia tzn. wina nie lezy po stronie telefonu, wystarczy ze zrestartuje zegarek i widget dziala. Lecz po jakims czasie komunikat „Oczekiwanie na dane” powraca….

  • Udało się rozwiązać problem z widget’em „pogoda”. Mam ten sam problem.

   • Marize, problem jest w aplikacji mobilnej niestety, była ostatnio aktualizacja, ale mój F3 się reklamuje, więc jak wróci napiszę czy jest poprawa.

 7. Po aktualizacji do 6.80 pojawiają mi sie po biegu dodatkowe aktywności które nie miały faktycznie miejsca. Czy ktoś się spotkał z podobnym problemem?

  • Tenzing12, niestety nie jesteś jedyny z tym problemem. Forum Garmina już grzmi.

 8. Cześć, mam małą zagwozdkę, otóż szukałem w swoim fenixie 3 ustawień dotyczących Heart Rate Gauge ale nie mogę znaleźć. Proszę jeżeli masz chwilę napisz gdzie dokładnie to jest w ekranach danych. Pozdrawiam

  • Cześć,
   Heart Rate Gauge, znajdziesz w polach w których konfigurujesz dycyspliny (aplikacje). Po przejechaniu 10 pól z danymi, pojawi się ekran Mapy, dynamiki biegu i tam znajdziesz Heart Rate Gauge.

 9. Witam, temat widgetu pogody rozwiazalem. W moim przypadku wystarczylo w telefonie wlaczyc usluge lokalizacji. Od tego momentu problem zniknal i widget pogody dziala poprawnie. Temat sprawdzili rowniez koledzy z forum garmina i potwierdzili, ze lokalizacja rozwiazala problem.

  A czy wiecie jakie zmiany wniosla aktualizacja do 6.90?

 10. Kuba, zmian sporo w 6.9 ale dodatkowo dochodzą bety:
  fenix 3/tactix Bravo/quatix 3
  Ver. 6.92 Beta – 03/29/2016
  Added support for saving a waypoint from the Dual Grid page.
  Improved distance scrolling on the Project Waypoint page.
  Improved reliability of heart rate data on the Heart Rate graph widget.
  Improved accuracy of distance and lap counting for Pool Swim in certain situations.
  Improved accuracy of floors climbed and resting heart rate data.
  (This version can be downloaded from: Garmin Support Download Section)
  Ver. 6.91 Beta – 03/11/2016
  Added floors climbed history to the steps widget.
  Added the heading bug to the elevation plot page.
  Improved accuracy of distance and lap counting for Pool Swim in certain situations.
  Improved Bluetooth to phone connection reliability. (Requires BLE/ANT FW 3.34.)
  Fixed a potential issue where the device could crash when saving a swim activity with HRM Tri data.
  Fixed an issue where metronome wasn’t working correctly for the Tactical activity.
  Ver. 6.90 – 03/10/2016
  Added support for Elevation Plot navigation data screen (Settings > Navigation > Data Screens > Elevation Plot). Note: this screen should give a 'glanceable’ indication of effort remaining along the course being navigated. It shows completed (in green) and future (in blue, if available in the course) altitude data plotted over the distance of the navigation. Ascent fields are also displayed for current accumulation and the amount remaining to destination. Plan your next adventure using the Course creation tool at garminconnect.com!
  Added support for reviewing elevation history for an activity. (History > Activities > Choose an activity > Elevation Plot. The data field represents total ascent for the activity.)
  Added support for Auto Lock. (Settings > System > Auto Lock)
  Added support for configuring Wi-Fi as a Hot Key option. (Settings > System > Hot Keys > Choose a key > Wi-Fi)
  Improved the colors used for sensor bar status icons.
  Improved the accuracy of floors climbed data.
  Fixed an issue where paddle sport activities could not be used for workouts that were classified as 'Other’ on Garmin Connect.
  Fixed a potential issue where one could not change the crank length of a third party power meter.
  Fixed a potential issue where the device could fail to calculate HARP for a HALO jump.
  Fixed a potential issue where par and bogey information on golf summary could be incorrect.
  Fixed a potential issue where a users current CIQ watch face could change, if they had multiple CIQ watch faces and were upgrading from a software version before 6.50.
  Fixed a potential issue where certain widgets could disappear from the widget loop after a software update.
  Fixed a potential issue where Foot Pod was being used as a distance source in Bike Indoor activities.

 11. Witam. Mam problem ze zliczaniem pięter w Fenixie 3. Mieszkam w wieżowcu (11 pięter), bywa że walnę trasę od 0 do 11 piętra a Fenix nic nie zaliczy, czasami zaliczy tylko pięter, a innym razem doda piętro samo od siebie. Ma ktoś podobny problem?

  • Bartek, pytanie czy rękę masz nieruchomą? Czy ruszasz ręką, czy np trzymasz torbę?

 12. Cześć
  Testuję właśnie przed zakupem i mam jedną zagadkę. Sterowanie muzyką – zamiast muzykę, odpala inną apke na tel, konkretnie total commander. Nie wiem why, to można gdzieś ustawic?

  • Cześć Maćku,
   W aplikacji Garmin Connect Mobile musisz zdefiniować domyślną aplikację do odtwarzania muzyki.
   W tej chwili będzie to Total Commander
   Zmieniasz to w menu aplikacji
   USTAWIENIA->Domyślny odtwarzacz muzyki

   Pozdrawiam
   Jacek

 13. Witam, ja ma problem akurat z wcześniejszym wyświetlaniem animacji z osiągniętym celem w ilości kroków. Np. cel ustawiony jest na 6540 kroków, a animacja z fajerwerkami pokazuje się już przy 2520 krokach.
  Czy ktoś zna również taki przypadek?

  • Cześć Tomku,

   Wow, szczerze mówiąc pierwszy raz się spotykam.
   A może to wskakuje ilość pięter?
   Spróbuj zrestartować zegarek, nie zapomnij o zrobieniu backup.

   Jacek

 14. Jacek Goultra.pl jak samodzielnie /ręcznie zaktualizowac oprogramowanie w feniksie 3?

  • Artur, musisz pobrać plik o rozszerzeniu GUPDATE.RGN do folderu \GARMIN.
   Odpinasz zegarek i rozpocznie się instalacja.

 15. Jacku, dziękuje za odpowiedź. Sprawdzilem i masz rację. „Fajerwerki” pokazują się również po osiągnięciu ilości pięter.
  Znasz może inny problem związany z ciągłym instalowaniem aktualizacji? Mam na myśli to, że np. mam obecnie versję 7.0, a zegarek pokazuje, że jest nowa aktualizacja. Po jej wgraniu wciąż w Systemie jest wersja 7.0. Za kolejne dwa dni sytuacja się powtarza. Masz jakiś pomysł?

 16. Witam,
  Mam problem z aktualizacją mojego Fenix’a 3. Po zakupie podłączyłem do Garmin Express i program wykonał aktualizacje do wersji 3.2, teraz otrzymuje komunikat, że oprogramowanie jest aktualne. Macie pomysł jak wykonać dalsze aktualizację?

  • Marcin,
   Sprawdź proszę wersje oprogramowania w zegarku, a nie w Garmin Expres. Aktualna wersja oprogramowania to 7.2

 17. Cześć.
  Quatix3 – problem z widgetem pogody i iPhone6S – pomimo udostępnionej lokalizacji (parametr – Zawsze) cały czas problem jak opisywany wyżej – wykonaj kroki z Garmin by sparować a po ponownym sparowaniu oczekiwanie na dane i nic. Jakieś pomysły?

  • Artie100 niestety widget pogody czasem wariuje.
   Bardzo często pomaga odpalenie aktywności na zegarku, żeby złapał FIX, a następnie porównał go do lokalizacji w telefonie.
   Dopytam jeszcze, lokalizację w telefonie masz włączoną?

   Sprawdź i czekam na wiadomość

   Jacek

   • Cześć. Dzięki za odpowiedź. Oczywiście, że lokalizacja w iPhonie jest włączona. Pokombinuję z tą aktywnością. Trochę to słabe :). Jak porozłączam wszystkie parowania, zresetuję zegarek to po ponownym połączeniu chwilę to działa i potem znowu się sypie.
    Arek.

   • Hej. Niestety nadal nie działa pomimo różnych aktywności i zmiany miejsc. Pływy zczytuje dla właściwej lokalizacji więc z pogodą nie powinno być tym bardziej problemów (z lokalizacją). Po uruchomieniu aplikacji Connect w komórce mam w urządzeniu komunikat Oczekiwanie na dane i tyle.

 18. Mam tez pytanie co do tej aktualizacji – w Garmin Express podaje ze najnowsze 3.6 mam – jak odpalam w zegarku w ustawieniach/system/aktualizacje to wyswietla w zegarku ze mam to zrobic przez Garmin Mobile a w programie tym nie widze nigdzie aktualizacji :-(.
  Co do widgety z pogodoa prosba jakbys napsial raz jeszcze co z ta aktywnoscia zrobic bo od zakupu ani razu mi to nie dzialalo.
  dzieki wielkie za info

 19. ZADZIAŁAŁO
  Po dzisiejszej aktualizacji aplikacji Connect widget zaczął pracować. Jak widać problem był w sofcie.
  Pozdrawiam.

 20. Witam.
  Mam takie pytane. Dlaczego w moim Garminie Fenix 3 w aplikacji pogoda tło jest białe ( we wszystkich co do tej pory widziałem recenzjach tak jak i w tej powyżej tło jest czarne a symbole i cyfry białe) . Dlaczego u mnie jest odwrotnie . Tło jest białe a cyfry czarne . Najgorzej widać na tym białym tle chmury które są szare i się praktycznie nie widoczne. Co można z tym zrobić abym miał też czarne tło bo na tym białym praktycznie nic nie widać. Proszę o odpowiedz.

 21. WHOAMI
  Witam. Mam problem ze zliczaniem pięter w Fenixie 3. Mieszkam w wieżowcu (11 pięter), bywa że walnę trasę od 0 do 11 piętra a Fenix nic nie zaliczy, czasami zaliczy tylko pięter, a innym razem doda piętro samo od siebie. Ma ktoś podobny problem?

  ODPOWIEDZ

  30/04/2016
  JACEK GOULTRA.PL
  Bartek, pytanie czy rękę masz nieruchomą?

  Mam podobnie. Inne rady?

  • Przemek może to świadczyć o uszkodzonym barometrze.
   Zrób Master Reset, gdy to nie pomoże reklamuj,

 22. Dzień dobry
  Wiele ciekawych rzeczy dowiedziałem sie o swoim zegarku z tej strony,ale chciałbym zapytać się o jeszcze jedną a mianowicie mam problem z wysokościomierzem,mimo kalibracji po kilku sekundach potrafi pokazać wartość 20000 albo -8000 mimo resetu ustawień problem dalej się pojawia,nie wiem czy reklamować czymoże istnieje jakieś inne rozwiązanie.Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Paweł,

   Moim zdaniem, musisz zareklamować bo wygląda to na uszkodzenie barometru.

   Pozdrawiam,
   Jacek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *