Niedawno oddaliśmy pierwszą część recenzji Garmin Fenix3, w której główny nacisk położyliśmy na funkcjonalność treningową zegarka. Dziś przyjrzymy się dodatkowym opcjom, oraz omówimy możliwości platformy Garmin Connect.
Użytkowanie na co dzień
Podobnie jak w przypadku swojego poprzednika, czyli modelu Fenix2, na głównym ekranie, oprócz tarczy aktualnego czasu, dostępne są dodatkowe pola, które Garmin nazywa widżetami. W pamięci zegarka dostępne są:
- Kompas
- Barometr
- Temperatura
- Wysokościomierz
- Aktywność dzienna
- Pogoda
- Kalendarz
- Sterowanie muzyką
Poza nimi istnieje możliwość rozszerzenia o dowolne widżety dostępne na stronie https://apps.garmin.com/pl-PL/
Śledzenie aktywności dziennej
Garmin Fenix3, podobnie jak Forerunner 920XT, posiada funkcję mierzenia poziomu aktywności dziennej, która obliczana jest na podstawie liczny kroków wykonanych w trakcie dnia. Liczba ta jest aktualizowana podczas chodzenia, jednak należy mieć na uwadze, że odświeżanie obarczone jest pewnym opóźnieniem.
Oprócz liczby kroków na ekranie wyświetlane są również informacje dotyczące procentowej wartości osiągniętego celu, spalonych kaloriach oraz dystansie pokonanym w trakcie wszystkich aktywności danego dnia.
Wszystkie dodatkowe informacje związane z aktywnością dzienną dostępne są w aplikacji Garmin Connect, z poziomu której dokonuje się modyfikacji liczby kroków, oraz możliwe jest analizowanie parametrów.
Szczegółowe raporty dostępne są z poziomu pełnej wersji platformy
Raport w ujęciu sumarycznym uwzględniającym również treningi:
Podsumowując, tryb śledzenia aktywności w Fenix3 nie jest zbyt zaawansowanym narzędziem analitycznym, a bardziej funkcją w postaci nieco rozbudowanego krokomierz. Szkoda, że zegarek nie mierzy kalorii wynikających z podstawowej przemiany materii, a dodatkowo powiadomienie o braku aktywności nie działa poprawnie (zegarek nie rozpoznaje, czy jest noszony na ręce). Bez wątpienia rozwiązanie zastosowane w Polarze V800 jest lepiej dopracowane.
Analiza snu
Oprócz monitorowania aktywności w trakcie dnia, zegarek posiada funkcję analizy snu. Funkcja umożliwia wyświetlenie, podzielonego na trzy sekcje charakteryzujące obszary ruchliwości, wykresu aktywności snu. Wykres jest bardzo czytelny i obecnie, to prawdopodobnie najlepsze rozwiązanie na rynku. Garmin zadbał również o możliwość aktywowania trybu drzemki, który możemy szybko uruchomić przez naciśnięcie przycisku START w trybie aktywności dziennej. Istotne dla całego rozwiązania jest to, że nie ma wymogu spania z czujnikiem tętna, aby funkcja działała poprawnie.
Podgląd wykresu dostępny jest zarówno z poziomu telefonu jak i przeglądarki. Wcześniej jednak konieczne jest potwierdzenie rzeczywistego czasu snu.
Szczegółowej analizy dostarcza platforma Garmin Connect
Niestety, w standardzie brakuje opcji wybudzania opartej o analizę snu. Opcja taka znajduje się w opaskach Ihealth, w których dostępna jest funkcja budzika.
Connect IQ
Od stycznia 2015 roku Garmin umożliwia indywidualne programowanie zegarka. Możliwe jest to dzięki platformie Connect IQ, która adresowana jest do zewnętrznych deweloperów. Dzięki temu Garmin umożliwił na tworzenie aplikacji, modyfikacji oraz wprowadzanie dodatków usprawnień do swoich urządzeń, które dostępne są na stronie: https://apps.garmin.com/pl-PL/.
Do wyboru mamy cztery kategorie
- Aplikacje
- Widżety
- Tarcze zegarka
- Pola danych
Od stycznia dość regularnie śledzimy rozwój tej części serwisu i zauważamy, wzrost jej popularności. Świadczą o tym: znaczny wzrost ilości oferowanych aplikacji, ich różnorodność i znaczne rozszerzanie zakresu funkcjonalności tych istniejących. Co ważne, testowane przez nas aplikacje nie powodowały zawieszania się zegarka czy opóźnień w jego działaniu. Bez wątpienia jest to ciekawe uzupełnienie funkcjonalności Garmina Fenix3, tym bardziej, że bezpłatnie możemy znacznie poszerzyć funkcjonalność naszego zegarka.
Synchronizacja danych
Garmin komunikuje się z platformą Garmin Connect poprzez:
- WiFi
- Interfejs Bluetooth
- Kabel do transmisji danych
Połączenie za pomocą WiFi
Aby połączyć zegarek z siecią WiFi, konieczne jest zdefiniowanie sieci w aplikacji Garmin Express. Minusem jest brak możliwości podłączenia się pod dowolną sieć z poziomu zegarka.
Praktycznym rozwiązaniem jest dodanie sieci WIFI, którą udostępniamy z poziomu telefonu. Omijamy wtedy wszystkie problemy związane z komunikacją Bluetooth.
Powiadomienia z telefonu
W przypadku połączenia Garmin Fenix3 ze smartfonem otrzymujemy możliwość otrzymywania powiadomień z telefonu, jak również odczytywania e-maili, smsów oraz komunikatów z portali społecznościowych.
W przypadku połączeń głosowych zegarek informuje nas o połączeniu sygnałem dźwiękowymi oraz komunikatem, a nieodebrane połączenia oraz nieprzeczytane wiadomości sygnalizowane są na ekranie głównym.
Pogoda
W przypadku, gdy zegarek jest połączony z telefonem, oraz mamy aktywną usługę danych, otrzymujemy informacje pogodowe z danej chwili. Informacje te wyświetlane są na ekranie i są fabrycznie wgrane do zegarka.
W ujęciu godzinowym
A także tygodniowym
Kalendarz
Poza pogodą zegarek gwarantuje dostęp do domyślnego kalendarza, który widoczny jest w smartfonie. Na ekranie otrzymamy powiadomienie o nadchodzących wydarzeniach.
Dodatkowo istnieje możliwość podglądu wydarzeń z poziomu zegarka, jednak warto przemyśleć kwestię uaktywnienia jej w trakcie treningu.
Ilość powiadomień może czasami przeszkadzać. Jednak na co dzień, kiedy zegarek używany jest nie treningowo, funkcjonalność może okazać się przydatna.
Odtwarzacz muzyki
Jedną z ciekawszych widżetów jest możliwość sterowania muzyką z poziomu zegarka. Funkcja uruchamia domyślny odtwarzacz w smartphonie. Opcja przydatna bo mamy możliwość zmiany utworów oraz głośności.
Aplikacja mobilna
Podobnie jak konkurencja, Garmin wypuścił na rynek aplikację mobilną, która dostępna jest na platformach IOS oraz Android. Windows, do czego już się chyba przyzwyczailiśmy, został „odpuszczony”. Garmin Connect w wersji mobilnej, to – z drobnymi wyjątkami – pełna wersja platformy dostępnej z poziomu przeglądarki i podobnie jak ona, Podobnie jak serwis dostępny z poziomu przeglądarki aplikacja mobilna przeszła lifting, przez co jeszcze bardziej koresponduje z pełną wersją portalu.
Przeglądanie aktywności
Platforma mobilna Garmin Connect zapewnia bezpośredni dostęp do historii wykonanych aktywności, a statystyki, w porównaniu do wersji dostępnej z poziomu przeglądarki, zawierają komplet tych samych informacji. W obecnej chwili dostęp mamy do: map, które można powiększać (oparta na warstwie Google Maps) oraz wykresów tempa, wysokości, prędkości i tętna, oraz wszystkich parametrów wiązanych z dynamiką biegu. Niestety nie da się powiększać wykresów, co powoduje ich słabą czytelność na wyświetlaczu telefonu.
Kursy
W polu tym dostępne są wszystkie kursy utworzone w platformie Garmin Connect. Istnieje możliwość przeglądu map kursów oraz przesyłania ich do zegarka za pomocą synchronizacji Bluetooth. Nowością jest możliwość przejścia bezpośrednio do nawigacji w telefonie, aby dotrzeć do punktu docelowego. Nie da się jednak rysować tras z poziomu telefonu komórkowego.
Treningi
W polu tym dostępne są treningi wcześniej stworzone z poziomu przeglądarki, które mogą zostać przesłane do zegarka. Co istotne, w polu treningi nie znajdziemy treningów zawartych w planach treningowych Garmina.
Live track
LiveTrack pozwala na śledzenie aktywności online. Z poziomu aplikacji wysyłamy zaproszenie do wszystkich zainteresowanych na adres e-mail lub umieszczamy link na Facebooku lub Twiterze. W e-mailu otrzymujemy link z odnośnikiem do mapy, na której rejestrowana jest aktywność. Odświeżanie śladu jest wykonywane co 1 minutę.
Poniżej przykład aktywności (w tym przypadku jechałem samochodem) oraz widok na komputerze (opcja LIVETRACK).
Connect IQ
Aplikacji mobilna zapewnia dostęp do innych aplikacji, które możemy pobrać ze sklepu IQ. Jest to szybki sposób na przesyłanie dowolnej aplikacji z appsstore. Pozostałe funkcje aplikacji, to głównie pola mające charakter społecznościowy. Oprócz omówionych dostępne są również.
- Wyzwania
- Odznaki
- Kalorie (należy zsynchronizować konto Garmin z MyFitnessPal)
- Wyzwania
- Tablica wyników
- Osobiste rekordy
- Segmenty
- Masa
Garmin Connect
Do szczegółowej analizy treningów Garmin oddało platformę Garmin Connect, czyli odpowiednik Movescounti Polar Flow. Strona przeznaczona jest do przeglądania i planowania treningów i innych aktywności związanych z treningami.
Design portalu przypomina w pewnym stopniu kafelki Windowsa 8 i, w porównaniu do poprzedniej wersji, wygląd zyskał na atrakcyjności. W wielu wypadkach pozwala to na podgląd tego co działo się na naszych treningach, a szczegółowe dane dostępne są po wejściu w poszczególne okna. Mimo to niektóre zmiany okazały się nie do końca są praktyczne (będę zwracał na to uwagę opisując poszczególne pola).
Oprócz kafelek dostępne jest rozwijalne menu ze wszystkimi funkcjami platformy Garmin Connect.
Analiza aktywności
Platforma Garmin Connect umożliwia przeglądanie i analizę aktywności. Funkcja dostępna jest w menu AKTYWNOŚCI.
Funkcja ta oferuje dostęp do wszystkich informacji związanych z konkretnym treningiem, w tym: śladu GPS, wykresów (tętna, wysokości, temperatury) oraz pozostałych danych treningowych. Dane z wykresów w domyślnej skali są nieczytelne.
Ciekawą funkcją jest możliwość dodania wykres dwóch dodatkowych nakładek np.: tętna i wysokości, które są w różnych kolorach.
O ile wykresy biegowe i pozostałe informacje są czytelne, o tyle więcej niż sporo do życzenia pozostawia jakość mapy treningu. Jest ona niewyraźna i w zasadzie nie za wiele można na niej zobaczyć.
Problemem są również wykresy pływania, które są tak samo nieczytelne jak mapa biegowa i nawet w powiększeniu niewiele można z nich odczytać. Nieczytelne są również podsumowania pływania. Moim zdaniem dobrym rozwiązaniem (podobnie jak w przypadku PolarFlow) byłoby zsumowanie poszczególnych etapów, a nie wyświetlanie tylko długości basenów.
Nowością jest możliwość przypisania sprzętu treningowego np. butów lub roweru, co pozwala monitorować kilometraż. Opcja niewątpliwie przydatna pod kątem późniejszych analiz dot. zużycia konkretnego modelu, np. opon czy obuwia.
Kolejną nowością jest automatyczne nazywania treningów, gdzie nazwa tworzona jest na podstawie lokalizacji treningu. Gdyby lokalizacja działała poprawnie (a nie działa) wówczas funkcję można by uznać za dość ciekawą i przydatną. W obecnej postaci bardziej wygląda na rozwiązanie wykonane na siłę, aby zastąpić domyślną nazwę „Bez Tytułu”. Kalendarz
Platforma Garmin Connect zapewnia również wgląd do kalendarza, w którym dostępne są aktywności wykonane oraz zaplanowane. Szczegóły każdej aktywności znajdują się w opcji wywoływanej lewym przyciskiem myszy. Dane te możemy uzupełnić o informacje szczegółowe, np. notatki oraz wagę.
Plany treningowe
Garmin, podobnie jak Suunto, oferuje plany treningowe, które można zaimportować do platformy, a następnie przenieść do zegarka. Niestety ilość dostępnych planów jest niewystarczająca, brakuje również planów dla pływania.
Plany są zróżnicowane pod względem rodzaju aktywności, nie są monotonne, mamy w nich treningi interwałowe, fartleki, długie wybiegania i inne. Pamiętajmy jednak, że to plan uniwersalny i powinniśmy podejść do nich z pewnym dystansem.
Import planu treningowego jest bezproblemowy; wystarczy wybrać opcję Zapisz, a następnie wybrać datę, od kiedy dany plan ma obowiązywać. Od tej pory plan zostanie przeniesiony do kalendarza.
Edycja poszczególnych treningów jest intuicyjna, wystarczy przenieść trening w kalendarzu, lub wybrać opcję edytuj trening.
Po zsynchronizowaniu z zegarkiem zaplanowany trening będzie dostępny w polu treningi.
Treningi
Garmin, wraz z nową wersją aplikacji (wersja Modern), wprowadził zmianę w wyglądzie narzędzia do planowania treningów.
Użytkownicy otrzymali możliwość tworzenia treningów dla: biegania, kolarstwa oraz własnej dyscypliny.
Poprawiła się również wygoda tworzenia samego treningu. Jedyne, co można zarzucić, to brak możliwości wprowadzenia własnych nazw etapów treningowych. Nowością jest również zwiększenie ilości planowanych segmentów (z 20 do 50), co pozwala na, np. rozpisanie maratonu kilometr po kilometrze.Wszystkie informacje można opatrzyć notatką która będzie wyświetlana obok treningu.
Poprawiono wygodę przesyłania do urządzeń przez jedno kliknięcie w liście treningów.
oraz umieszczanie treningu w kalendarzu.
Rysowanie kursów
Platforma Garmin Connect umożliwia definiowanie własnych tras, z których możemy korzystać po przesłaniu do zegarka. Rysowanie, niestety, nie jest intuicyjne i zabiera trochę czasu. Znacznie wygodniej jest użyć programów innych producentów, a następnie zaimportować trasę do platformy. Brakuje, m.in. narzędzi oznaczania punktów za pomocą piktogramów i prostego usuwania poszczególnych punktów trasy, a sam mechanizm wyboru dróg nie do końca spełnia nasze oczekiwania.
Segmenty
Segmenty to odcinki, które Użytkownik może tworzyć sam, i na których może porównywać się z innymi użytkownikami. W przypadku gdy trening z danego segmentu został przeprowadzony, informacja zostanie dodana do podsumowaniu aktywności.
Raporty
W polu tym istnieje możliwość zebrania podsumowanie treningów w dowolnym interwale czasu. Analizę można wykonać w oparciu o dystans, czas, sesje treningowe, kalorie, strefy tętna i strefy mocy.
Podsumowanie
Garmin Fenix3 w porównaniu do poprzednika Fenix2, to mimo wszystko zupełnie inny zegarek. Dodanie funkcji smartwatcha, pozytywnie wpłynęło na rozbudowę możliwości praktycznych zegarka. Dodatkowe widżety, takie jak sterowanie muzyką, kalendarz., czy pogoda.
Garmin Connect w wersji mobilnej zawiera w sobie funkcjonalność pełnej wersji platformy. Znajdziemy tutaj większość praktycznych opcji potrzebnych do analizy treningu oraz zarządzania zegarkiem. Wszystko jest również dopracowane graficznie i koresponduje z wersją webową. Brakuje mi niestety w niej opcji kalendarza i przyspieszenie wymiany danych z zegarkiem byłoby bardzo dobrym krokiem. Poza tym nie ma możliwości tworzenia własnych treningów z poziomu Garmin Connect Mobile, co wprowadził u siebie Suunto.
Garmin Connect po zmianach, które przeszedł w zeszłym roku wygląda bardzo atrakcyjnie wizualnie. Platforma zyskała na pewno na dostępnych funkcja oraz jest atrakcyjna dla oka. Wszystko jest jednorodne graficznie i kolorystycznie dopasowane. Niestety w trakcie tych zmian firma Garmin nie ustrzegła się przed problemami z funkcjonalnością. Może zamiast zapowiadać kolejne modele zegarków czas w końcu zrobić porządek z Garmin Connect?
Śledzenie aktywności dziennej to rozbudowany krokomierz, który działa z widocznym opóźnieniem, ale warto zwrócić uwagę na analizę snu, która wypada bardzo dobrze.
Widać, że firma Garmin się rozwija, cały czas coś poprawia i zmienia a Garmin Fenix3 jest tego przykładem. To naprawdę świetny model, który wprowadził kilka nowych funkcji, których nie znajdziemy u konkurencji.
Czekamy na Garmin Epix, który dodatkowo ma możliwość korzystania z map, a zachowuje większość funkcji Fenix3.
Bardzo szczegółowa recenzja, super opisane godne polecenia, zegarki Garmina to już małe komputery 😉 nie wiem co jeszcze można dodać aby były jeszcze bardziej funkcjonalne 🙂
Przekonałeś mnie 😀 Kupie go sobie ^_^
Wszystkie przetestowane ostatnio przez Ciebie urządzenia wyglądają super. Mam już Garmin 510 do roweru więc wybierając zegarek kieruje mnie to bardziej w stronę Garmina, ale nie wiem czy brać 920xt czy Fenix 3 do triatlonu. Czy może mając dobry komputer do roweru kupić prosty zegarek do biegania jak np. TomTom czy prosty Garmin.
Co byś radził?
Sebastian, dzięki za pytanie. W sumie w 510 masz wszystko co potrzeba do analizy treningu rowerowego. Pamiętaj, że w momencie gdy chcesz zegarek używać na zawodach, fajną opcją jest koperta z której wypinasz zegarek i przepinasz na rower. Oczywiście jest to rozwiązanie droższe, ale wygodne.
Pytanie jak z budżetem jak i tym jak bardzo zaawansowane treningi chciałbyś, żeby zegarek obsługiwał.
Opisz może co byś chciał, ja tam lubię High Tech i wziąłbym 920XT
Ja juz go mam i polecam 🙂
Rzetelny artykuł 🙂
Zakładamy, że budżet nie jest ograniczeniem. Bardzo ciekawie wygląda zestawienie opinii ludzi zajmujących się triathlonem, Ci początkujący chcą mieć top technologię, a Ci z dużym doświadczeniem nie widzą potrzeby posiadania czegoś więcej niż zegarka który zliczy kilometry. Oczywiście doświadczenie zastępuje sprzęt i jest to naturalne.
Będąc początkującym nie wiem jakie opcje są mi potrzebne, a co można uznać za zbędny gadżet, nie wiem nawet jak zaawansowane treningi trenerzy zechcą mi przygotować. Biorąc wszystko powyższe skłaniam się do Garmina 920XT ale pozostają obawy brania sprzętu ponad potrzeby.
Co myślisz o pomiarze pulsu w nadgarstku jak w Garmin 225 czy TomTom Cardio? Ograniczenie które mi przychodzi do głowy to konieczność ubierania pod kurtkę zimą ale może mimo wszystko warto mieć tą niedogodność?
Witam, mam pytanie- czy jest możliwość sledzenia ,,gridów” na bieżąco?. Przy biegach na orientacje z mapą bardzo by się taka funkcja przydała.
Darek, możesz rozwinąć co to Grid ? Pozycja ?
Witam.
Gridy = współrzędne w formacie UTM np 34U VB 34456
56789
A można w Garmin Connecie stworzyć własny plan treningowy od początku do końca ? Czy tylko można dodawać i edytować już gotowe ?
Wojtek,
Niestety istnieje wyłącznie możliwość tworzenie pojedynczych treningów, dostępne są wyłącznie domyślne plany treningowe Garmina.
KUPIŁEM -jest mega super, ma wszystko o czym można pomysleć . Ten artykuł pomógł mi sie przekonać.
ZDECYDOWANIE P O L E C A M
Super, cieszę się że mogłem pomóc 🙂
Witam, prosił by o pomoc w wyborze zegarka głównie wybór zawęził by się do trzech modeli:
Garmin 910xt
Garmin 920xt
Garmin fenix 3
Ewentualnie prosił bym o inne propozycje. Zegarek miał by za zadanie zastąpienie licznika rowerowego i telefonu z uruchomioną aplikacją endomondo. Ogółem trenuję minimum 4 dni w tygodniu głównie kolarstwo ale ostatnimi zaczynam ruszać z bieganiem i o ile pozdrowi zdrowie dalszym planem będzie pływanie.
Potrzebował bym treningów w określanych strefach czasowych pełnej rejestracji i zapisu z czujników kadencji i mocy. Używany by był za równo na świeżym powietrzu jak i na trenażerze.
Pozdrawiam
Witam,
A ja nie mogę zlokalizować sterowania muzyką w Fenix 3.
Czy mógłbyś coś podpowiedzieć.
Kiedy się włącza i jak jej używać podczas treningu.
Z góry dziękuję.
Piotr,
Sterowanie muzyką znajdziesz w Widżetach Fenix3, musisz włączyć ten Widget w opcjach.
Aby jej używać, musisz przytrzymać lewy dolny przycisk, wtedy wejdziesz do widżetów.
Witam.
Mam takie pytane. Dlaczego w moim Garminie Fenix 3 w aplikacji pogoda tło jest białe ( we wszystkich co do tej pory widziałem recenzjach tak jak i w tej powyżej tło jest czarne a symbole i cyfry białe) . Dlaczego u mnie jest odwrotnie . Tło jest białe a cyfry czarne . Najgorzej widać na tym białym tle chmury które są szare i się praktycznie nie widoczne. Co można z tym zrobić abym miał też czarne tło bo na tym białym praktycznie nic nie widać. Proszę o odpowiedz.
Jacku, czy jest jakiś widget do sterowania muzyki dla 920xt do zassalem z connect IQ? Z góry dzięki.
Jj
No przejrzałem connect IQ i niestety nie widzę tego widżetu dla 920xt.