Garmin Fenix3 – część pierwsza

Garmin, przez długi czas, karmił użytkowników informacjami o zegarku stworzonym dla biegaczy ultra. Miał być miły dla oka, funkcjonalny i co najważniejsze, niezawodny. I tak narodziła się koncepcja modelu Fenix, która jak pokazały nasze poprzednie testy http://www.goultra.pl/garmin-fenix-2-czesc-pierwsza/, nie do końca te założenia zrealizowała. Wystarczy wspomnieć o niestabilności działania, niedokładnym GPS oraz problemami z synchronizacją, które nękały Fenixa2. Czy nowe wcielenie będzie jak odrodzenie się Fenixa z popiołów, czy Garmin zaliczy kolejną wpadkę? Miejmy nadzieję, że będzie jak w przypadku modelu 920XT http://www.goultra.pl/recenzja-garmin-920xt/, który wprowadził wiele pozytywnych zmian do popularnej serii przeznaczonej dla triatlonistów.

Na rynek trafiają dwie wersje: Fenix3, czyli wersja standardowa, oraz Saphire, czyli wersja szafirowe szkiełkiem, paskiem ze stali nierdzewnej oraz dodatkowym czarnym paskiem z elastomeru.

f3

Pierwsze wrażenia

Kupując Garmin Fenix3 otrzymujemy następujący zestaw:

 • Zegarek
 • Pas tętna z nadajnikiem
 • Kabel do transmisji danych wraz z ładowarką
 • Instrukcję szybkiego uruchamiania

all2

Zegarek

Nie da się ukryć, że zegarek po prostu jest ładny. Kiedy jego poprzednik bardziej przypominał sprzęt operatora jednostek specjalnych, o tyle nowa odsłona ma wygląd raczej biznesowy. Koperta wykonana jest z dwóch elementów stali nierdzewnej, a pasek z tworzywa przykręcony został  do niej za pomocą śrubek torx. Całość dobrze leży na dłoni metalowe przyciski pracują płynnie. Na spodzie koperty znajduje się gniazdo ładowania.


z2

Pas tętna

Pas tętna przeżył małą metamorfozę i nowy model otrzymał, w przedniej część wzmocnienia. Reszta pozostała bez zmian, więc nadal mamy do czynienia z funkcjonalną materiałową opaską. Ten sam pozostał również nadajnik z charakterystycznym symbolem biegacza, mierzący parametry odchylenia pionowego oraz czas kontaktu z ziemią.

p1

Kabel do transmisji danych

Kabel jest zakończony portem, na którym, w celu ładowania lub transmisji danych, kładziemy zegarek. Samo zapinanie uchwytu nie jest komfortowe, ponieważ trzeba trafić idealnie zaczepami w wgłębienia w obudowie.

z3 z4

Dokładność GPS i czas pracy

W Fenix3 możemy korzystać z 3 trybów dokładności GPS:

 • Tryb Normalny (czas działania baterii około 20 godzin)
 • Tryb Normalny + Glonass (czas działania baterii około 16 godzin)
 • Tryb UltraTrac (czas działania baterii do 50 godzin
 • GPS wyłączony– czas pracy baterii do 30 dni

Czas pracy baterii jest zależny od częstotliwości zapisu sygnału GPS (w przypadku korzystania z systemu Glonass czas zmniejsza się o 4 godziny).

Poniżej przykład aktywności. w których wykorzystane zostały dwa najlepsze tryby zapisu.

 • GPS w trybie zapisu co 1 sekunda z włączonym Glonass

gps Glon

 • GPS w trybie zapisu co 1 sekunda z wyłączonym Glonass

gps gloff

Jak widać problemy z dokładnością zapisu śladu GPS nadal nie zostały wyeliminowane; ślad ma spore odchylenia od trasy idealnej. Co ciekawe, Glonass pogarsza jakość zapisu śladu, co dobrze widać na powyższych mapkach. Naszym zdaniem niezbędne jest wprowadzanie zmian, tym bardziej, że o tych problemach mówi się sporo wśród użytkowników modelu 920XT.

Podświetlenie

Intensywność podświetlenia może być regulowana oraz uruchamiana w trybie ręcznym (przycisk LIGHT po lewej stronie) lub po naciśnięciu dowolnego przycisku.

pod1

Podświetlenie jest mocne i widoczne, przy tym istnieje możliwość regulowania w zakresie od 10 do 100% a dodatkowo otrzymujemy możliwość zmiany koloru tła (białe lub czarne).

t3

t6

Powiadomienia

Podobnie jak poprzednie modele Forerunner oraz Fenix2, model ten jest wyposażony jest w powiadomienia dźwiękowe i wibrację. Wibracja jest silna i wyczuwalna, a sygnał dźwiękowy niestety cichy. Producent umożliwił również spersonalizowanie powiadomień o możliwość wyboru między trybami: wibracja i dźwięk, wibracja lub dźwięk.

Obsługa

Obsługa zegarka, wykonywana przy pomocy pięciu przycisków, jest prosta i intuicyjna.

o1

 • LIGHT – `służy do podświetlenia, wyłączania oraz blokowania przycisków zegarka
 • UP – służy do przechodzenia pomiędzy poszczególnymi polami menu oraz ekranami treningowymi
 • DOWN – służy do przechodzenia pomiędzy poszczególnymi polami menu oraz ekranami treningowymi
 • START/STOP– uruchamianie i zatrzymywanie aktywności oraz zapis treningu przez przytrzymanie przycisku
 • BACK/LAP– służy do powrotu do poprzedniego ekranu oraz dodaje okrążenia

Czujniki i akcesoria 

Garmin Fenix3  posiada możliwość sparowania z dodatkowymi czujnikami zewnętrznymi dostarczającymi dodatkowe parametry treningowe. Standardowo, w przypadku produktów Garmina, są to czujniki kodowane w technologii ANT+.  Zaletą niewątpliwie jest oszczędność baterii, wadą brak możliwości mierzenia tętna pod wodą.

Do zegarka możemy podłączyć następujące czujniki:

 • Czujnik tętna
 • Footpod
 • Czujnik kadencji i prędkości
 • Czujnik kadencji
 • Czujnik prędkości
 • Pomiar mocy
 • Kamerę VIRB
 • Czujnik temperatury TEMPE

Ustawienia zegarka

Jak to zwykle bywa w przypadku firmy Garmin, użytkownik może wprowadzać praktycznie wszystkie zmiany z poziomu zegarka. Jest to wygodne, daje wiele możliwości i swobody.

Ustawienia Aplikacji

W aplikacji  definiujemy parametry charkaterystyczne dla danej dyscypliny. Do dyspozycji otrzymujemy ekrany danych, alerty, metronom, ustawienia autookrążenia i autopauzy oraz częstotliwości zapisu sygnału GPS.

Pola treningowe

Fenix3 posiada możliwość spersonalizowania parametrów, które będą opisywać aktywność w trakcie treningu. Do wyboru mamy dziesięć ekranów treningowych, które wskazywać mogą do czterech różnych informacji, które można wyświetlać w określonej pozycji na ekranie. Dodatkowo istnieje możliwość aktywowania następujących pól:

 • Mapa
 • Virtual Partner
 • Dynamika biegu

tr1

Szkoda jednak, że zrezygnowano z, obecnego w poprzednich modelach, wykresu tętna. Można go jednak dodać z poziomu widżetów Connect IQ.

Alerty

Każdą aktywność może zostać obwarowana alarmami dotyczącymi: tętna, tempa, czasu, dystansu, rytmu oraz kalorii. Praktycznym rozwiązaniem jest nowa możliwość dodania własnych komunikatów np. „Napij się”, „Zjedz” oraz każdego dowolnego komunikatu, który będzie wyświetlany w dowolnym interwale czasu albo dystansu. Ograniczeniem jest długość wyświetlanego komunikatu na ekranie.

al1

Metronom

To opcja, która jest nowością w zegarkach Garmina. Funkcja ta pozwala na ustawienie stałej kadencji, która będzie powtarzana za pomocą sygnału dźwiękowego lub wibracji.

Trening

W polu tym mamy dostępne treningi, które wcześniej utworzyliśmy w platformie Garmin Connect. Nie mamy możliwości utworzenia rozbudowanych treningów z poziomu zegarka (funkcja ta jest dostępna np. w modelu Garmin 910XT). Możemy jednak zaplanować proste treningi interwałowe oraz cele treningowe.

tren1

Interwał

Funkcja ta umożliwia ułożenie prostego treningu interwałowego składającego się z: rozgrzewki, interwału, odpoczynku oraz ćwiczeń rozluźniających.

inter

Ustaw cel

Funkcja ta umożliwia zaplanowanie prostego celu treningu w oparciu o dystans, czas lub tempo.

Wyścig z aktywnością

Funkcja ta umożliwia porównanie aktualnego treningu z aktywnością historyczną wgraną do zegarka, lub z treningiem pobranym z serwisu Garmin Connect. Opcja przydatna kiedy planujemy trening na trasie, na której wcześniej biegaliśmy.

Historia

Funkcja umożliwia wylistowanie wszystkich, zapisanych w pamięci zegarka, treningów. Oprócz aktywności treningowych znajdziemy tu również dane dotyczące kroków. Niestety, aktywności długotrwałe wciąż ładują się znacznie dłużej niż byśmy chcieli (dystans maratonu otwiera się ok. 30 sekund), ale i tak jest lepiej niż w Fenixie2.

h1

Moje statystki

Funkcja listuje wszystkie informacje dotyczące użytkownika zegarka, m.in.:Asystenta odpoczynku, Pułapu tlenowego, Symulatora wyścigu, Rekordy oraz Licznik. 


rekordy

Ustawienia

Funkcja daje możliwość dodania kolejnych dyscyplin sportowych oraz czujników zewnętrznych, zmian ustawień WiFi, Bluetooth, opcji śledzenia aktywności oraz zmian w ustawieniach zegarka.

WiFi, podobnie jak w przypadku Garmin 920XT, to bardzo trafione rozwiązanie. Autoprzesyłanie działa rewelacyjnie i, np. kończąc trening na trenażerze, w mgnieniu oka mam go w Garmin Connect i Endomondo.

Brakuje, podobnego rozwiązania jakw Garmin 920XT, przycisku do szybkiego połączenia z WiFi, tu treningi będą się przesyłać automatycznie. Minusem jest również konieczność wcześniejszego dodania sieci z poziomu Garmin Express. Lepszym rozwiązaniem byłaby możliwość podłączenia się pod dowolną sieć z poziomu zegarka.

Pierwsze użytkowanie

To, na co od razu można zwrócić uwagę, to brak – tak charakterystycznego dla Fanixa2 – efektu odświeżania przy przechodzeniu pomiędzy poszczególnymi ekranami. Ekran jest bardzo wyraźny i czytelny, aoprócz aktualnego czasu, w głównym menu dostępne są dodatkowe widżety:

w4

 • Kompas
 • Wysokościomierz
 • Temperatura
 • Sterowanie muzyką
 • Kalendarz
 • Pogoda
 • Powiadomienia
 • Samopoczucie (aktywność dzienna)
 • Barometr
 • Virb
 • Dodatkowe widżety dostępne przez platformę Connect IQ

Bieganie

Aby rozpocząć trening naciskamy przycisk START, na ekranie aktualnego czasu wybieramy rodzaj aktywności, który zatwierdzamy przez powtórne użycie przycisku START. Od tej chwili zegarek będzie nawiązywał połączenie z satelitami oraz zewnętrznymi czujnikami (widać na poniższym filmie). Szybkość łapania FIX-a GPS jest dobra, ale zdarza się, że zegarek potrzebuje około 20 sekund na znalezienie sygnału. Problem zostaje wyeliminowany w przypadku częstego korzystania z zegarka.

Pola treningowe przełączane są przy pomocy przycisków UP i DOWN. Zastosowanie kolorowego wyświetlacza wpłynęło pozytywnie na jego czytelność, małe cyfry są dobrze widoczne, przechodzenie pomiędzy ekranami jest płynne i intuicyjne.

tr2

Z poziomu aktywności dostępny jest również wykres wysokości, do którego dostęp uzyskujemy przez przytrzymanie przycisku DOWN.

tr3

Niestety fabrycznie nie ma wgranego wykresu tętna, a dostępne wykresy z platformy Connect IQ nie są rozwiązane optymalnie. Widżet HR działa wyłącznie gdy aktywne jest pole, w przypadku gdy korzystamy z innego ekranu, wartości te resetują się.

tr4

Mapa

Wraz z zastosowaniem kolorowego wyświetlacza poprawił się, w porównaniu do garmin 920XT, kontrast rysowanego śladu. Linia symbolizująca ślad jest cienka, a skalowanie mapy odbywa się przez wejście w menu podręczne (przytrzymanie przycisku DOWN).

tr5

Autolap

Pokonanie okrążenia zegarek sygnalizuje wibracją i dźwiękiem. Dodatkową funkcją jest możliwość  dostosowania dwóch dowolnych parametrów, które będą wyświetlane  na ekranie autookrążenia.

tr6

Alerty

Jako narzędzie treningowe Garmin Fenix3 wzbogaca aktywność o możliwość ograniczenia aktywności alarmami. Alarmy dotyczą: prędkości, tempa, tętna, czasu i innych. Każdy parametr jest sygnalizowany za pomocą różnego piktogramu alarmu. Dodatkowo otrzymujemy powiadomienie za pomocą dźwięku i wibracji.

tr7

Dynamika biegu

Podobnie jak w przypadku poprzednich modeli Garmina (m.in. Forerunner 620, Fenix2, oraz Garmin 920XT), Fenix 3 posiada opcję dynamiki biegu, która pozwala na obserwowanie w trakcie biegu następujących parametrów:

 • Rytmu— liczba kroków na minutę
 • Odchylenia pionowego—wyświetla pionowy ruch tułowia mierzony w centymetrach
 • Czasu kontaktu z podłożem— czas, przez jaki stopa ma kontakt z powierzchnią ziemi podczas biegu

tr8

Metronom

Opcja ta służy do wybijania stałego rytmu kroku, a sygnalizacja odbywa się za pomocą alertu dźwięku lub wibracji.

Oto ustawienie funkcji metronom dla kadencji  180.

Virtual Partner

Podobnie jak w poprzednich modelach, Fenix3wyposażony został w funkcję Virtual Partner, która umożliwia ustawienie średniego tempa z jakim będzie biec nasz wirtualny towarzysz treningu, a zegarek będzie informował jaki dystans i czas różni nas od założonego wcześniej tempa. Pole jest dopracowane graficznie i czytelne (symbol biegacza porusza się w trakcie biegu).

vp2

Niestety nieco kuleje ergonomia, ponieważ tempo zmieniane jest dopiero po wejściu w ustawienia treningowe (za pomocą strzałek).  Wygodniejszym rozwiązaniem byłaby możliwość wprowadzania zmian bezpośrednio w ekranie treningowym.

vp1

Zakończenie treningu

Trening zapisujemy przez wybranie przycisku START/STOP, a następnie wybrania polecenia Zapisz.Trening zapisywany jest ze sporym opóźnieniem (jest lepiej niż w przypadku Fenixa2, ale dalej trwa to o wiele za długo). Po zakończeniu treningu otrzymujemy podsumowanie, które jest przejrzyste i zawiera podstawowe dane zakończonej aktywności (sumaryczny dystans, średnią prędkość, sumę przewyższeń). Dodatkowe informacje na temat aktywności znajdziemy w historii. Niestety tu znów spotkamy się z bardzo długim otwieraniem pliku aktywności.

tr11

Możemy również sprawdzić jak długo przebywaliśmy w danej strefie tętna.

tr9

Oprócz danych dotyczących aktywności zegarek podaje także stan regeneracji w postaci wartości liczbowej. Jak zwykle informacja jest orientacyjna i powinna być traktowana jako podpowiedź, a nie jako wyznacznik.

tr10

Podsumowując. Korzystanie z zegarka w trakcie biegania jest bardzo wygodne, a samo urządzenie działa płynnie, ekrany są bardzo czytelne, mamy dostęp do monitorowania wielu parametrów treningowych. Niestety, względem poprzednika, nie zostało poprawiona szybkość zapisywania treningu oraz działanie historii.

Nawigacja

Garmin Fenix3  posiada możliwość korzystania z kursu, czyli wcześniej stworzonej trasy, którą tworzymy z poziomu platformy Garmin Connect lub z programu BaseCamp. Ślad tworzymy w oparciu o warstwę OpenStreetMap. Brakuje jednak możliwości wgrania map topograficznych do pamięci zegarka.

kurs1

Opcję nawigacji znajdziemy w zegarku w głównym menu  Nawigacja>Kursy, gdzie dostępne są wszystkie wcześniej przesłane kursy. Po wybraniu odpowiedniego śladu otrzymamy możliwość podejrzenia mapy  i wykresu wysokości.

tr12

Korzystanie z nawigacji jest bardzo wygodne, do wyboru mamy: możliwość dowolnego powiększania mapy oraz skorzystania z kolejnych czterech ekranów treningowych, którym można nadać dowolną etykietę.

tr13

Oprócz korzystania z wcześniej zdefiniowanych tras, w opcjach nawigacji dostępna jest funkcja Trackback, czyli korzystanie z wcześniej wykonanego treningu, oraz funkcji SIGHT & GO (skieruj i prowadź)

Względem poprzednika  producentowi udało się wyeliminować problem zawieszania się zegarka w trakcie korzystania z funkcji nawigacji przy długich aktywnościach, co zweryfikowaliśmy na dwóch biegach o dystansie 50km.  Jedyne, do czego można się przyczepić, jest – nadal – długi czas zapisywania aktywności.

Bieżnia mechaniczna

Bieganie na bieżni z Garmin Fenix3  nie wymaga dodatkowego czujnika zewnętrznego. Dystans jest mierzony za pomocą ruchu zegarka na nadgarstku, wartość kalibrowana jest w trakcie biegania z użyciem sygnału GPS. Warto więc pamiętać, że im więcej biegamy z zegarkiem, tym dokładniejszy będzie pomiar. Należy jednak mieć na uwadze, że pomiar ten jest obarczony pewnym błędem, a z naszych obserwacji wynika,  że dystans jest pokazywany poprawniej na bieżni, gdy nachylenie jest ustawione na 0, niż w przypadku zwiększonego nachylenia. Oto przykład krótkiej rozgrzewki na bieżni. Zegarek reaguje na zmiany tempa, ale wartości tempa odbiegały od tych ustawionych na bieżni.

biez

Kolarstwo

Garmin Fenix3 można wyposażyć w dodatkowe czujniki pozwalające na dostarczenie dodatkowych danych związanych z jazdą na rowerze. Możliwe jest sparowanie z poziomu zegarka następujących akcesoriów:

 • Czujnik kadencji i prędkości
 • Czujnik kadencji
 • Czujnik prędkości
 • Pomiar mocy

Garmin pozostał przy kodowaniu czujników w technologii ANT+, więc praktycznie możliwe jest wykorzystanie wszystkich poprzednich akcesoriów firmy Garmin. Model nie posiada uchwytu szybkiego mocowania (QuickRelease Kit), co uniemożliwia montaż zegarka w uchwycie (np. GarminForerunner910 i 920XT). Sytuację to można jednak łatwo rozwiązać korzystając z najprostszej obejmy na kierownicę.

b1

Ekran jest czytelny, wartości są dobrze widoczne, a zmiana parametrów w trakcie jazdy nie nastręcza problemów. Nowością jest pomiar wartości pułapu tlenowego dla kolarstwa, czego nie było w poprzednich modelach Garmina. Do pomiaru takiego potrzebne są jednak:

 • Pas tętna
 • Pedały Vector

tr14

Analiza treningu kolarskiego w platformie Garmin Connect wygląda następująco:

kol1kol2kol3

Kolarstwo w pomieszczeniu

Odbywając trening na trenażerze mamy możliwość sparowania czujników zewnętrznych, przy czym dane o prędkości oraz  dystans będą odczytywane z zewnętrznych czujników.

kol4 kol5 kol6

Pływanie

Garmin Fenix3, podobnie jak modele konkurencji, mierzy parametry pływania. Niestety z powodu zastosowania technologii ANT+ nie ma możlwiości korzystania z pasa tętna w trakcie pływania. Uruchamiając tryb pływania należy zdefiniować długość basenu (zakres od 15 do 1200m).

Zegarek zlicza baseny i długość, jednak w trakcie testu (porównując do Polara V800) zaniżył dystans o 150 metrów, co prawdopodobnie spowodowane jest jakością naszych nawrotów oraz niedokładnymi ruchami.

Oprócz podstawowego parametru, którym jest SWOLF (suma czasu jednej długości basenu i liczby ruchów wykonanych na tej długości) dodano funkcję treningu z dziennikiem ćwiczeń. Mamy tu możliwość ręcznego wpisania dystansu w przypadku, gdy na przykład pływamy wyłącznie nogami lub jedną ręką

pl1 pl2 pl3

Jak widać zestawienie całej aktywności nie do końca jest czytelne. Brakuje sumowania dystansu przebytego w danym stylu, a znalezienie konkretnego odcinka przysparza problemy.

Podsumowanie

Nie da się ukryć, że nowy Fenix, to zupełnie inny zegarek niż jego poprzednik. Nie da się również ukryć, że nowe wcielenie Fenixa, to rewolucja, a nie powolna ewolucja i widać, że Garmin  odrobił zadanie domowe, choć nie bez wpadek.

Od nowego Fenixa oczekiwaliśmy przede wszystkim: bezawaryjności, wsparcia funkcji treningowych, możliwością korzystania z planów treningowych, dobrej nawigacji oraz… wyglądu. I w tych kwestiach Fenix3 spisał się nienagannie, przy okazji sprawiając, że znowu wyprzedził konkurencję o krok Ale…

Pozostanie przy kodowaniu czujników w technologii ANT+ nadal nie rozwiązało tematu pomiaru tętna w trakcie pływania (no ale to w końcu sprzęt dla biegaczy).Zaskakuje również dokładność, a właściwie brak dokładności śladu GPS, który – w porównaniu do Suunto Ambit3 – wygląda bardzo przeciętnie, tym bardziej, że próba wspomaganie sygnału dodatkowym system Glonass tylko nie pomaga, a wręcz przeszkadza.

I na koniec czas zapisu treningów i odczytu historii. Oczywiście jest lepiej niż u poprzednika, ale dalej jest to stanowczo zbyt wolno jak na sprzęt z tej półki cenowej.

Pomimo tych niedogodności Fenixa3 należy uznać za kolejny, bardzo udany produkt firmy Garmin i bez obaw możemy polecić biegaczom.

Zalety

 • solidność konstrukcji i jakość wykonania
 • łatwość obsługi
 • czytelny kolory wyświetlacz
 • długi czas pracy na baterii
 • wparcie Connect IQ

Wady

 • brak pomiaru tętna w trakcie pływania
 • średnia jakość śladu GPS
 • długie zapisywanie aktywności  oraz wyświetlanie historii

W drugiej części recenzji, szczegółowo przyjrzymy się platformie Connect IQ, śledzeniu aktywności dziennej oraz omówimy platformę Garmin Connect.

Jacek

30 Comments

 1. Twoje recenzje osiągnęły profesjonalny styl, pięknie opisane i obiektywnie bez słodzenia, więcej takich opisów proszę 🙂

 2. Ciekawi mnie jak spisuje się virtual racer? Czy to przydatna opcja? Testowałeś ją?

  • Kerech, tak pobawiłem się również tą funkcją. Moje przemyślenia na temat tej funkcji wyglądają następująco:
   Samo pole wygląda bardzo dobrze i spełnia swoje zadanie. Co nie podoba mi się to zmiana tempa virtual partneta, która musi być wykonywana w ekranie zmiany danych, a nie jak to dotychczas było w samym polu.
   W przypadku wgrania kursu nie ma możliwości wyłączenia tej funkcji i to też jest trochę dziwne.
   Samo w sobie pola nie jest złe, ale same zmiany niepraktyczne

  • Irex dzięki, co śmieszne leży mi taki czujnik na stole obok 😀

 3. Witam. Profesjonalna recenzja. Jestem zainteresowany zakupem jakiegoś dobrego komputera sportowego. Zastanawiam się nad Polar V800 i Farmie Fenix 3. Który byś osobiście wybrał?
  Pozdrawiam

  • SlyD idzie do mnie już V800 i myślę, że warto będzie zrobić test porównawczy.
   Mój wybór byłby oparty o przyzwyczajenie i finalne zastosowanie.
   Opisz może jakie funkcje treningowe Cię interesują wtedy będzie mi łatwiej.

 4. Bardzo mi się podoba ten zegarek wizualnie i mam ochotę go kupić, jednak zniechęca mnie słaba jakość śladu GPS. Mam do Ciebie kilka pytań:
  1) Jaka jest jakość pomiaru odległości GPS, bo rozumiem, że to jest co innego niż ślad.
  2) Jak długo trwa ładowanie zegarka?
  3) Kiedy będzie część druga?:)

  • Kamil, sorry że tak długo to trwało.
   1) Jakość pomiaru, hmmm trudno na to odpowiedzieć bo jest to zależne od warunków. Ogólnie jest lepiej od poprzedniej aktualizacji
   2) Ładowanie zegarka trwa od całkowitego rozładowania 2h – dokładnie u mnie 2h i 2 minuty
   3) Druga część już na portalu, a już za niedługo porównanie z Ambitem

 5. Witam.
  Bardzo dobre i rzeczowe opisy. Przeczytałem wszystkie testy „komputerów” sportowych. Nie mogę się zdecydować, a chciałbym jakiś dobry kupić. Waham się między Polarem v800 a Garminem Fenix 3. Ty osobiście jaki byś wybrał?
  Może jakiś test porównawczy?
  Pozdrawiam

  • SlyD, dobry pomysł na porównanie. Myślę, że przygotuje takie zestawienie.

 6. Dzięki za świetną, rzeczową recenzje. Biegam górskie ultra i zastanawiam się nad Ambitem3 lub nowym Fenixem. Martwi mnie awaryjność i jakoś śladu GPS Feniksie. Który z zegarków polecasz pod ultra?

 7. Używam Fenixa3, mam pytanie: czy w trakcie aktywności jest dostęp do otrzymanych powiadomień z telefonu (wyświetlają się, a potem znikają i nie da się ich przeczytać w trakcie aktywności).
  Podobnie sterowanie muzyką w trakcie aktywności – czy da się używać – jak?
  Chyba ogólnie: czy da się w trakcie aktywności uruchomić dowolne widgety oraz ekran zegarka, kompasu (tak jak to było w Fenixie 2).
  W aplikacjach IQ nie znalazłem np. kompasu. W ekranów pełnych jest tylko: mapa, virtual partner, dynamic run.
  Czy udało wam się znaleźć tarczę zegarka, na której byłoby widać czy są powiadomienia, tak jak to było w Fenixie 2, że było widać na głównym ekranie, czy przyszły powiadomienia.

  • Już znalazłem odpowiedz 🙂 na http://dcrainmaker.com/ w trakcie aktywności trzeba nacisnąć na 2 sek. guzik „down” i wtedy wchodzimy do zegarka i innych widgetów, ograniczeniem jest tylko to że działają wbudowane widgety te IQ mi nie chciały działać, możesz dodać takie info na swojej recenzji – nie znalazłem tego w instrukcji. Jest wtedy dostęp do wykresów wysokości, ciśnienia, kompasu i powiadomień.

   • Cześć Max, no w sumie opisałem to zdawkowo, jednym zdaniem w recenzji.

    „Z poziomu aktywności dostępny jest również wykres wysokości, do którego dostęp uzyskujemy przez przytrzymanie przycisku DOWN.”

    Postaram się dzisiaj wypuścić drugą część, ale jak człowiek chce trenować, pracować, testować i recenzować to niestety brakuje czasu.

 8. Witam,
  Pojawił się już kolejny fenix z 3 z przodu z pomiarem tętna z nadgarstka, praca z gps na baterii to tylko ok. 16h (trochę mało na ultra:-) ). Mam pytanie, czy jest możliwość fenix 3 ładować w trakcie aktywności bez jej przerywania? (bo np. triatlonowy 920xt nie daje takiej możliwości). Pozdrawiam

  • Rafał, dzięki za komentarz.
   Jeżeli chodzi o Twoje pytanie, to tak można ładować Fenix3 w trakcie aktywności, jednak konieczne jest przełączenie trybu połączenia USB z pamięć masowa na GARMIN.

   Pozdrawiam,
   Jacek

 9. Zauważyłem,ze fenix 3 potrafi zwiększać pokonywany dystans nawet jesli na pewno sie nie przemieszczam z zegarkiem.Mozesz wyjaśnić czy inni sie z tym spotykają,ewentualnie co robię złe..
  Pozdrawiam

  • Robert,

   Niestety to tzw dryft GPS i zegarek niestety będzie trochę naliczał pomimo, że stoi w miejscu.

   Jacek

 10. Witam chce kupić fenixa czy twórcy poprawili co trzeba ? Jak dział gps ?

  • Tomasz,
   No w sumie jest już całkiem dobrze, ale GPS to dalej nie Suunto.

 11. za pomocą jakiej obejmy na kierownicę przymocowałeś zegarek do roweru?

 12. Witam. Jestem zainteresowany kupnem fenix 3, jedno ALE ??? bo nie mogę się nigdzie doczytać odnośnie dyscyplin jakie może monitować Garmin. Głównie chodzi o „JAZDA NA ROLKACH ” czy jest apka która obsługuje tą dyscyplinę. Dziękuję z góry za odpowiedź. 😉

  • Daniel,
   Dzięki za komentarz, Samej apki jazdy na rolkach nie ma, ale możesz ją stworzyć z szablonów, które są na zegarku.
   Jest jednak jedno ale… przegrywając trening do Garmin Connect – będzie on widniał jako inny.
   Trochę to kłopotliwe, trzeba jednak czekać, bo Garmin do czasu do czasu dodaje nowe dyscypliny.

   Jacek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *