Garmin Insights

Synchronizując sprzęt firmy Garmin, producent zbiera dane zbierane z treningów i aktywności dziennej wszystkich swoich użytkowników. Jest to w zasadzie nieograniczone źródło informacji, z których można by wyciągać wnioski oraz niezliczoną ilość porównań. Temu ma służyć nowa funkcja INSIGHTS.

Od marca 2016 roku, w platformie Garmin Connect oraz Connect Mobile, znajdziemy nowe pole Garmin Insights.

Insights

Co to takiego Insights

Producent w taki sposób opisuje tą funkcję:

Informacje Insights pomagają Ci dokładniej przeanalizować Twoją aktywność i jej wpływ na zdrowie. Z czasem zarejestrowane wzorce i nawyki pozwalają przewidzieć prawdopodobieństwo zrealizowania wyznaczonych celów. Informacje Insights są dostarczane, gdy zostanie zebrana wystarczająca ilość danych, by wywołać zdarzenie Insights. Im więcej danych rejestrujesz, tym częściej informacje Insights będą dostępne. Rejestrowanie różnorodnych danych, takich jak aktywność, kalorie, sen czy liczba kroków, pozwoli uzyskać szerszy wachlarz informacji Insights.

W praktyce ma to być motywator oraz wirtualny trener, który analizuje nasze dotychczasowe osiągnięcia i podsuwa nam pomysły co zmienić, aby poprawiać swoje rekordy i osiągnięcia. Cała magia w Insights, to motywacja oraz chęć pobicia wyników z poprzedniego dnia, stąd hasło „Beat Yesterday”.

Beat YEsterday

Dodatkowo dostępne mają być teksty eksperckie na temat szeroko pojętego treningu. Podobne teksty ma np. platforma Training Peaks, czy Runtastic.

Jak wygląda to w praktyce?

W życiu codziennym wygląda to w następujący sposób. Platforma z różną regularnością, w zasadzie nieregularnością, podsumowuje oraz porównuje informacje z treningów oraz monitora aktywności. W specjalnej zakładce (INSIGHTS) dostępnej w telefonie lub platformie otrzymamy opis danego parametru.

schody insights

Te same dane dostępne są w aplikacji mobilnej w tej samej postaci:

Insights mobile

Niektóre opisy są obszerne i ciekawe, w szczególności te z monitora aktywności dziennej. W pewnym sensie przypomina to, opisy treningów znane z platformy firmy Polar, jednak w przypadku Garmina są one bardziej obszerne.

Insights 2

Podsumowanie

Garmin oprócz ciągłego wprowadzania nowych produktów, jak nowy triathlonowy zegarek 735XT, rozwija również własną platformę treningową. Część tych zmian jest w zasadzie niezauważalna bo są to zmiany zmierzające do poprawy funkcjonalności. Jednak bez dwóch zdań, to amerykański producent najbardziej uzbraja swoich fanów w nowości, a ciągły progres to doskonała informacja dla użytkowników. Wprowadzenie nowych narzędzi porównawczych i motywujących powinien trafić na podatny grunt, ponieważ porównywanie leży w ludzkiej naturze. Opisy są ciekawe nie powtarzają się i czasem trafiają w punkt. Ale…

Rozpocznijmy od faktu, że niestety nie dla wszystkich dostępna jest ta funkcja. Tylko użytkownicy posiadający wbudowany krokomierz, zobaczą u siebie tą zakładkę. Czyli np. użytkownicy popularnej 910XT, na chwilę obecną nie zobaczą tego pola. Insights jest już w obiegu ponad 3 miesiące. Pomimo zalet, naszym zdaniem funkcja wymaga jeszcze poprawek. Pierwszą rzeczą jest fakt, że informacje powinny się pojawiać częściej z i z określoną regularnością. Wskazówki są pomocne, w szczególności odnoszące się do kroków i pięter, jednak te treningowe są praktycznie niezauważalne. Czy spełnia swoją funkcje? Raczej nie, bo ciągle informacji jest niewiele. Zapowiedzi co do funkcjonalności są bardzo ambitne, ale naszym zdaniem trzeba jeszcze poczekać na pełny rozwój tej funkcji.

JT

 

One Comment

  1. Z mojego doświadczenia: na kilkanaście komunikatów żaden nie dotyczył kwestii innej niż kroki-kroki-kroki… 😉

    Być może taka statystyka jest najłatwiejsza w „obróbce”.

    Czekam niecierpliwie na wskazówki dotyczące kolarstwa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *