Sterowanie trenażerem za pomocą licznika Garmin

Większość liczników rowerowych firmy Garmin pozwala na opcję sterowania oporem trenażera interaktywnego z poziomu urządzenia. Edge łączy się z jednostką za pomocą protokołu ANT+ FE-C dostępnego w każdym trenażerze interaktywnym. Ten sposób pozwala na porozumiewanie się w obu kierunkach dając możliwość sterowania oporem za pomocą komputerka rowerowego.

Lista kompatybilnych urządzeń przedstawia się następująco:

Trenażer w zależności od modelu dodajemy w sekcji Trening za pomocą pozycji „Trenażer rowerowy”

Po sparowaniu otrzymamy dostęp do dodatkowych opcji, do których należą:

  • Swobodna jazda

W tym trybie następuje wyłącznie zapis danych z urządzania, takich jak dystans czy kadencja bez aktywnej kontroli obciążenia. Funkcję tą wybieramy, gdy korzystamy z aplikacji innych firm takich jak ZWIFT, czy ROUVY.

  • Realizuj Kurs

W tym trybie, mamy możliwość, tak samo jak na zewnątrz trenowania na kursie, w trakcie którego trenażer interaktywny będzie symulować nachylenie i proporcjonalnie zwiększać lub zmniejszać obciążenie.

Szybkość przesuwania pozycji na mapie jest zależna od generowanych watów i nachylenia, a w trakcie treningu aktywna jest funkcja CLIMB PRO.

  • Realizuj Aktywność

Ta funkcja działa w ten sam sposób co jazda po kursie, jednak tym razem dodatkowo dochodzi element rywalizacyjny z historycznie wykonaną aktywnością. Ponieważ przemieszczamy się po trasie trenażer interaktywny będzie proporcjonalnie zwiększać lub zmniejszać obciążenie, w zależności od nachylenia.

Równocześnie pojawia się nowe pole treningowe Virtual Parter, podające stratę dystansu i czasu do pozycji jaką mieliśmy w trakcie wykonanej aktywności.

  • Realizuj Trening

Tryb ten pozwala na realizację wcześniej przygotowanych treningów w platformie Garmin Connect. W trakcie takiej aktywności trenażer korzystając z trybu ERG będzie utrzymywał zadaną wartość watów niezależnie od przełożeń na rowerze.

Dodatkowo licznik będzie automatycznie przechodził pomiędzy poszczególnymi sekcjami treningu.

Poradnik jak tworzyć trening znajdziecie na kanale Youtube:

  • Ustaw opór

To kolejny sposób na sterowanie oporem urządzenia, w tym wypadku polega to na krokowym zwiększaniu obciążenia o 10%. Opór trenażera jest podzielony w skali liczbowej, co pozwala od razu na przeskok o większą realną wartość Watów, niż zmieniając obciążenie co 5W,  który dostępny jest w trybie ustaw moc.

  • Ustaw moc

W trakcie treningu tego typu, istnieje możliwość ręcznego ustawienia danej wartości mocy w kroku co 5W, trenażer korzystając z trybu ERG będzie utrzymywał zadaną wartość watów, niezależnie od przełożeń na rowerze.

Podsumowanie

Niewielki ekran jest pewną niedogodnością tego rozwiązania, ale coraz lepsze wyświetlacze poprawiły czytelność oraz interaktywność w trakcie jazdy. Najlepiej wypada opcja realizacji kursu, a Garmin na tyle dopracował współpracę z trenażerami, że problemy na linii trenażer licznik nie występują.

Jeżeli ktoś szuka sposobu na trening z trenażerem interaktywnym bez konieczności zakupu subskrypcji to dzięki urządzeniu serii Edge można w dosyć rozbudowany sposób realizować zaplanowane treningi oraz kursy.

 

 

2 Comments

  1. Cześć, mam 830-tkę od około miesiąca. Z trenażerem się łączy, ale sterować oporem mi się nie udało. Wszystkie słupki są wyszarzone, nie mogę również skalibrować z poziomu Garmina.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.