Nawigacja Polar

Tym razem poradnik kolejnej z funkcji treningowych dostępnych w zegarkach Polar. Na warsztat idzie funkcja nawigacji, od razu jednak uprzedzamy, że opcja ta dostępna jest dla jedynie dwóch urządzeń z portfolio fińskiego producenta – V800 i V650. Sama funkcja przypomina trochę nawigację samochodową, może zastąpić mapę w górach oraz może w znaczący sposób urozmaicić trening w nowych miejscach. Osobiście funkcji tej używam głównie na treningach, aby poznać nowe ciekawe trasy, do tego nie jest trudna w obsłudze a daje wiele korzyści.

Co nam daje i do czego służy?

Wyobraźcie sobie sytuacje, w której np. chcecie się wybrać w góry i zamiast zabrać mapę do plecaka, mamy wszystko pod ręką, a w zasadzie na ręce. Mamy ze sobą przewodnik, który powiadomi nas o skręcie, o punkcie docelowym do którego chcemy dotrzeć. Na to wszystko pozwala nam opcja korzystania z kursów.

Jak wykorzystać tą funkcje?

Niestety Polar na chwilę obecną nie przewidział w swojej platformie kreatora tras, zatem do rysowania odsyłamy do znanych platform takich jak www.gpises.com, www.mapmyride.com lub www.strava.com. To na co pozwala PolarFlow to wgranie pliku do portalu i przesłanie kursu do urządzenia. Nie ukrywam, że jest to rzecz naprawdę proste, ale aby ułatwić wam zadanie, przygotowaliśmy dla was film instruktażowy jak krok po kroku wgrać plik .gpx do platformy.

Jak działa funkcja?

Po przesłaniu kursu do urządzania, w zależności czy korzystamy z V800, czy z V650 kursy znajdziemy w różnym miejscu.

  • V800 – kursy znajdujemy w polu Ulubione
  • V650 – Z głównego menu Trasy

Skupmy się pierw na modelu V800. Po wybraniu kursu urządzenie zapyta się nas z jakiego punktu chcemy rozpocząć nawigacje.

Po wybraniu miejsca na ekranie wyświetli się trasa, symbolizowana dwoma prostymi (coś ma miarę wirtualnej drogi). Niestety nie ma opcji skalowania trasy, więc jesteśmy skazani w tej kwestii na urządzenie.

W przypadku zejścia z trasy, w pierwszym kroku V800 powiadomi nas o tym komunikatem, a później będzie pokaże, jak daleko jesteśmy oddaleni od trasy.

W przypadku, gdy funkcję obsługujemy w liczniku to całość działa bardzo przyjemnie, mamy możliwość dowolnego powiększania mapy, a trasa jest wyświetlana na warstwie Open Street Map.

Mapę można powiększać i podglądać całość kursu, co pozwala na poszukiwanie alternatywnych tras

Podsumowanie

Kursy to funkcja, podobnie jak zaplanowane treningi, z której korzystam prawie że na co dzień. Daje naprawdę sporo, ożywia treningi, a w zasadzie w niektórych przypadkach zastępuję mi mapę. Nie ukrywam, że Finowie mogą jeszcze wprowadzić sporo usprawnień, bo mają w tej materii miejsce do usprawnień, które od dawna znamy u konkurencji. Brakuje na przykład możliwości dodawania własnych punktów na trasie, do których zegarek wskazywałby nam dystans, jednak naszym zdaniem opcja kursów spełnia swoje zadanie.J Zachęcam szczególnie wszystkich do zapoznania się z tą przydatną opcją treningową.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *