Nawigacja Suunto

Tym razem poradnik moim zdaniem jednej z najlepszych funkcji, którą można było umieścić w tak małym urządzeniu jak zegarek. Przypomina trochę nawigację samochodową, może zastąpić mapę w górach oraz może w znaczący sposób urozmaicić trening w nowych miejscach. Do tego ułatwia ultrasom bieganie po szlakach, kolarzom pozwala na wybór ciekawych tras, a również poznanie ciekawych miejsc. Funkcja nie trudna w obsłudze a dająca wiele korzyści, czyli opcja nawigacji.

Co nam daje i do czego służy?

Wyobraźcie sobie sytuacje, w której np. chcecie się wybrać w góry i zamiast zabrać mapę do plecaka, mamy wszystko pod ręką, a w zasadzie na ręce. Mamy ze sobą przewodnik, który powiadomi nas o skręcie, o punkcie docelowym do którego chcemy dotrzeć. Na to wszystko pozwala nam opcja korzystania z kursów.

Jak wykorzystać tą funkcje?

Aby skorzystać z tej funkcji w pierwszym kroku musimy albo stworzyć sami trasę albo przesłać gotowca do zegarka. Sam mechanizm tworzenia rysowania kursów należy do czynności bardzo prostych.

Producent stworzył w tym celu bardzo poręczne narzędzie, które oprócz rysowania, pomaga nam wybrać najczęściej uczęszczane trasy w okolicy lub pobrać już przygotowane trasy przez innych użytkowników. Aby ułatwić wam zadanie, przygotowaliśmy dla was film instruktażowy jak krok po kroku stworzyć własny kurs:

Jak działa funkcja

Po przesłaniu kursu do urządzania i wybraniu odpowiedniego śladu otrzymamy możliwość podejrzenia mapy i wykresu wysokości.

Korzystanie z nawigacji jest bardzo wygodne dzięki, m.in. możliwości dowolnego powiększania mapy (w przypadku rodziny Spartan).  Dodatkowo, do kursu możemy dodawać punkty kontrolne, np. z opisem skrętu lub punktu docelowego.

Rozwiązanie to prezentuje się różnie w zależności od modelu, oto kilka przykładów jak prezentują się ekrany danych w zależności od typu urządzenia:

  • Suunto Ambit 2 i Ambit 3

  • Suunto Ambit 3 Vertical

  • Suunto Spartan Ultra

  • Suunto Spartan Wrist HR

Podsumowanie

Funkcja kursów to rzecz, z której opcja nawigacji to jedna z tych kluczowych funkcji, które wyróżniają zegarki firmy Suunto na rynku. Cieszy fakt, że fiński producent umieścił opcję nawigacji nawet w swoich najtańszych modelach, co dało możliwość korzystania z nawigacji nawet tym mniej zamożnym użytkownikom. Daje naprawdę sporo, ożywia treningi, a w zasadzie w niektórych przypadkach mogą zastąpić mapę. Warto spróbować wykorzystać tą funkcję w swoich codziennych treningach.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *