Recenzja Garmin 245 Music

Garmin to zdecydowanie najbardziej produktywna firma z wszystkich producentów urządzeń naręcznych.  Co roku Amerykanie wypuszczają kilka modeli, które zazwyczaj powolnie wypierają starsze modele. Tym razem nie jest inaczej, bo 245-tka jest następcą bardzo popularnego wśród biegaczy Forerunnera 235. Od premiery 235-tki zmieniło się sporo, Garmin wdrożył nowe funkcje i rozwinęła całkiem unikalne opcje, więc wymiana starszego urządzenia jest kusząca.

Model 245 to zegarek skierowany głównie dla biegaczy, posiadający nowy czujnik optyczny, pozwalający na planowanie treningów i korzystanie z nawigacji. Model występuje w dwóch wersjach z wbudowanych odtwarzaczem muzyki oraz bez, a na zakup trzeba przeznaczyć od 1200 do 1500 PLN. Pytanie zatem jest proste – czy zmieniać?

Pierwsze wrażenia

Kupując Garmin 245 Music, otrzymujemy następujący zestaw:

  • Zegarek
  • Kabel do transmisji danych
  • Instrukcję szybkiego uruchamiania

Zegarek

Garmin 245 wpasowuje się w design nowszej rodziny Forerunner. Porównując wygląd zewnętrzny nie sposób nie zauważyć podobieństwa do takich modeli jak, 45, 935 czy 945. Seria tych zegarków od lat charakteryzuje się stricte sportowym designem, powielanym wręcz w bliźniaczy sposób w kolejnych zegarkach. Niezmiennie od kilku lat, dominuje obudowa z tworzywa oraz pięć przycisków osadzonych na tarczy zegarka.

Tak jak każdy z Forerunnerów, zegarek jest lekki jak piórko i w zasadzie nie czuć go na ręce, co nie da się ukryć jest jedną z największych zalet tej serii. Lekkość została połączona z solidną konstrukcją i wykonaniem w oparciu o wysokiej jakości materiały.

Garmin Forerunner 245 występuje w jednym rozmiarze o średnicy koperty 4 cm, jednak to co go wyróżnia w porównaniu do starszych modeli to zastosowanie mniejszej ramki wokół wyświetlacza co nie ma obojętnego wpływu na czytelność parametrów. Na mój gust ekran jest dosyć ciemny i porównując go innych modeli amerykańskiego producentów, wypada średnio.

Na pokładzie znajduje się nowszy typ optycznego czujnika tętna, który oprócz zmienionego kształtu pozwala na pomiar tętna w wodzie. Zegarek nie występuję w wersji z szafirowym szkłem, więc warto pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu w postaci szkiełka ochronnego.

Synchronizacja danych

Urządzenie możemy synchronizować za pomocą kabla oraz bezprzewodowo za pomocą Bluetooth i WIFI. Korzystanie z kabla umożliwia wgląd do pamięci urządzenia i ładowania zegarka, a Bluetooth’a użyjemy do synchronizacji i aktywnego połączenia z aplikacją mobilną. Takie połączenie pozwala na otrzymywanie powiadomień z telefonu oraz zarządzanie muzyką. W przypadku modułu WIFI, dostępne jest połączenie jednokierunkowe służące do wysyłania i odbierania danych z zegarka. Wszystko działa stabilnie i urządzeniu w kwestii łączności nie można nic zarzucić.

Obsługa

Zegarek obsługujemy pięcioma przyciskami, sama obsługa nie jest trudna jednak z modelu na model Garmin wkłada do zegarka coraz więcej opcji, co powoduje , że odnalezienie poszczególnych funkcji zajmuje coraz więcej czasu.

Poszczególne klawisze mają następujące funkcje:

  • LIGHT – służy do podświetlenia, wyłączania, oraz do wejścia do menu podręcznego.
  • UP – służy do przechodzenia pomiędzy poszczególnymi polami menu oraz ekranami treningowymi.
  • DOWN – służy do przechodzenia pomiędzy poszczególnymi polami menu oraz ekranami treningowymi, a także uruchomienia odtwarzacza muzyki
  • START/STOP– uruchamianie i zatrzymywanie aktywności oraz zapis treningu przez przytrzymanie przycisku.
  • BACK/LAP– służy do powrotu do poprzedniego ekranu oraz dodaje okrążenia.

Konfiguracja zegarka

W momencie, gdy rozpoczynamy korzystanie z Garmin 245, pierwszym krokiem powinno być sparowanie zegarka z aplikacją mobilną. Otrzymany w ten sposób dostęp do podstawowych ustawień zegarka takich jak łączność, parametry dotyczące użytkownika a także możliwość zdefiniowania stref treningowych. Pozostałe ustawienia takie jak, edycję pól danych oraz opcje parowania czujników znajdziemy w zegarku.

Jest to zupełnie inne podejście niż Wahoo, czy Polar, dające większą swobodę działania w trakcie treningu, ale konsumujące więcej czasu.

W temacie wsparcia różnych dyscyplin sportowych, to w samym urządzeniu znajdziemy ich sporo, gdzie wśród podstawowych sportów takich jak bieg czy rower, znajdziemy jogę czy ergometr. Również ilość monitorowanych parametrów treningowych jest na tyle duża, że bez problemu pozwala na wyczerpującą analizę danych.

Czas pracy

Producent deklaruje czas pracy w trybie GPS na poziomie 24 godzin i jest to wynik dosyć dobry. W przypadku, gdy równocześnie korzystamy GPS i wbudowanego odtwarzacza muzyki, to czas pracy na jednym ładowaniu skraca się do niecałych 6-ciu, co wciąż pozwala na przebiegnięcie maratonu bez dodatkowego odtwarzacza.

Gdy oprócz rejestrowania aktywności z użyciem GPS, korzystamy z 245-tki na co dzień, musimy liczyć się z ładowaniem raz na tydzień, jednak gdy włączymy pulsoksymetr w trybie ciągłym, życie akumulatora spada na tyle, że konieczne jest ładowanie co trzy – cztery dni.

Zatem w dużym skrócie, możliwości akumulatora są dobre, porównywalne do tego co na chwilę obecną prezentuje konkurencja.

Dokładność GPS

Istotnym parametrem na, który większość użytkowników zwraca uwagę to dokładność zapisu GPS. I jest to wytłumaczalne, ponieważ nikt z nas, nie chce kupić urządzenia, które będzie przekłamywać dystans, czy tempo średnie. 245-tka posiada ten sam chipset GPS, który obecnie spotkamy w większości zegarku. Zastosowanie modułu firmy SONY bo o nim mowa, pozwala na wydłużenie czasu pracy zegarka do niespotykanych wcześniej możliwości. Kierując się decyzją zakupową, potencjalny użytkownik powinien oczekiwać od tej klasy zegarka, realnych wartości dystansu i tempa nieodbiegających znacznie od prawdy. Jak zwykle do tych porównań wykorzystałem różne modele referencyjne.

  • Garmin 245 Music – pomarańczowy Garmin 945 – niebieski

  • Garmin 245 Music- pomarańczowy Garmin 945 – niebieski

  • Garmin 245 Music – pomarańczowy Garmin 945 – niebieski

  • Garmin 245 Music – pomarańczowy Coros Apex – niebieski

  • Garmin 245 Music – pomarańczowy Coros Apex – niebieski

  • Garmin 245 Music – pomarańczowy Coros Apex – niebieski

  • Garmin 245 Music – pomarańczowy Coros Apex – niebieski

  • Garmin 245 Music – pomarańczowy Garmin 945 – niebieski

  • Garmin 245 Music – pomarańczowy Garmin 945 – niebieski

Podsumowując, Garmin 245 w terenie radzi sobie jak zegarki w tym samym przedziale cenowym. Nie wyróżnia się, ale też nie rozczarowuje. Ślad w większości przypadków, trzyma się drogi, a jedyne co może zasiać pewne wątpliwości to nieznacznie poszarpany ślad oraz przesunięcie pozycji. Pomimo wspomnianego przesunięcia pomiar dystansu i tempa był bardzo zbliżony do modeli referencyjnych. Moim zdaniem w temacie zapisu śladu urządzenie powinno zadowolić w zasadzie większość osób.

Optyczny pomiar tętna

Garmin w modelu Forerunner 245 zastosował swój najnowszy czujnik optyczny, który spotkamy między innymi w topowych modelach takich jak 945, czy Fenix6. Tak jak wspominałem na wstępie, sensor oprócz pomiaru tętna w trakcie aktywności, pozwala na pomiar tętna pod wodą. Moduł pomiaru tętna składa się z dwóch źródeł światła (zielonych diód) oraz dwóch sensorów odczytujących pomiar.

Pomiar odbywa się poprzez pochłonięcie odbitego światła powracającego z naświetlenia skóry w miejscu, gdzie znajdują się naczynia krwionośne. Mniej technicznie mówiąc, odczyt opiera się na tym, że światło wpadające do ciała rozprasza się w przewidywalny sposób uwzględniając takie zjawiska jak zmiana pulsu lub objętości krwi.

Poniżej seria porównań:

  • Garmin 245 Music – fioletowy Pas tętna – czerwony

  • Garmin 245 Music – fioletowy Pas tętna – czerwony

  • Garmin 245 Music – fioletowy Pas tętna – czerwony

  • Garmin 245 Music – fioletowy Pas tętna – czerwony

  • Garmin 245 Music – fioletowy Pas tętna – czerwony

  • Garmin 245 Music – fioletowy Pas tętna – czerwony

  • Garmin 245 Music – fioletowy Pas tętna – czerwony

  • Garmin 245 Music – fioletowy Pas tętna – czerwony

  • Garmin 245 Music – fioletowy Pas tętna – czerwony

Nowy optyczny czujnik tętna w porównaniu do sensora starszej generacji jest bardziej dokładny. Moduł dosyć wiernie odwzorowuje tętno rejestrowane przez pas tętna i nie dotyczy to tylko aktywności w pomieszczeniach zamkniętych, lecz także tych przeprowadzonych na zewnątrz.

Nie jest to jednak czujnik idealny, takowy raczej nie istnieje, ponieważ tętno mierzone za pomocą czujnika optycznego wolniej reaguje na zmiany, a na wyniki kluczowy wpływ ma między innymi temperatura.

Podświetlenie

Podświetlenie może być włączane w trybie ręcznym (przycisk LIGHT po lewej stronie) lub aktywowane po naciśnięciu dowolnego przycisku. Istnieje również funkcja pozwalająca na samoczynne podświetlenie, np. przez obrót ręki lub po zachodzie słońca, jednak ta funkcja na chwilę obecną nie działa prawidłowo.

Powiadomienia

Forerunner Garmin 245 wyposażony został w powiadomienia dźwiękowe i wibrację. W tej kwestii nie mam żadnych zarzutów, jest głośno a dodatkowo powiadomienia solidnie wibrują.

Czujniki i akcesoria

Garmin 245 łączy możliwość parowania czujników w technologii Bluetooth oraz ANT+. I tak jak ANT+ to technologia historycznie preferowana przez Amerykanów tak Bluetooth znalazł się dopiero w nowszych modelach.

Łączyć można wszystkie sensory biegowe, pasy tętna oraz podstawowe czujniki rowerowe jednak bez pomiaru mocy i czujnika trenażera.

Pierwsze użytkowanie

Aby rozpocząć trening naciskamy przycisk START, następnie na ekranie wybieramy rodzaj aktywności, który zatwierdzamy przez powtórne użycie przycisku START.

Od tej chwili zegarek będzie nawiązywał połączenie z satelitami oraz zewnętrznymi czujnikami. Szybkość łapania fixa GPS jest przeciętna, bo zegarek potrzebuje kilku chwil na uzyskanie połączenia, w szczególności dzieje się to, gdy rozpoczynamy aktywność między wysokimi budynkami lub w zalesionym terenie.

Pola treningowe przełączane są przyciskami UP i DOWN. Kolory wyświetlacza są stonowane i można odnieść wrażenie że nie zmieniły się od czasu poczciwego Fenixa3. Ma to swoje zalety, w postaci dłużej pracy na jednym ładowaniu, jednak wygląda odrobinę archaicznie. Ekran jest czytelny, a samo urządzenie działa bardzo płynnie, niezależnie od korzystania równocześnie z trybu nawigacji i muzyki.

245-tka kumuluje w sobie wszystkie główne funkcje, które znajdziemy w rodzinie Forerunner. Dostępne są doskonale znane funkcje takie jak zaplanowane treningi i nawigacja, ale również nowatorskie rozwiązania typu pace PRO, które premierę miało stosunkowo niedawno.

Dodatkowe funkcje treningowe

W obszarze treningowym Garmin już od wielu lat jest liderem i rozwija funkcje, których nie znajdziemy w żadnym innym konkurencyjnym produkcie. Garmin 245 oferuje pełen pakiet rozwiązań począwszy od możliwości utworzenia prostych powiadomień treningowych na możliwości zaplanowania każdego kilometra maratonu skończywszy.

Dodając do tego intuicyjność i prostotę obsługi, stworzono praktycznie zegarek idealny. Dla osób rozpoczynających trening, 245-tka może być dobrym narzędziem do rozpoczęcia zaplanowanych treningów czy nawet substytutem trenera.

Poniżej opis poszczególnych rozwiązań:

Alerty

Ta funkcja to prosty ogranicznik, który możemy utworzyć dla danej dyscypliny. Zasada działania jest bardzo prosta i polega na powiadomieniu dźwiękowym, w momencie przekroczenia określonego zakresu. W praktyce wygląda to następująco, gdy w trakcie treningu chcemy biec wyłącznie w drugiej strefie tętna, to w przypadku zbyt dużej intensywności, zegarek okresowo będzie nas o tym powiadamiał.

Ustawić można alarm m.in.: prędkości, tempa, tętna, czasu, a każdy z nich sygnalizowany jest za pomocą piktogramu jak również (w zależności od personalizacji) powiadomieniem dźwiękowym lub/i wibracją.

Trening

Ta funkcja, pozwala na korzystanie z zaplanowanych treningów, które możemy wgrać do zegarka za pomocą aplikacji Garmin Connect. Można tworzyć rozbudowane schematy, oparte o ograniczniki zakresu tętna, tempa lub kadencji z jakim chcemy biec. Ta opcja powinna ułatwić realizację treningów na zakresach, a nawet rytmów. Tworzenie treningów jest proste, a osobom szukających dodatkowych informacji polecam poradnik na kanale Youtube.

Korzystanie z funkcji jest proste i zautomatyzowane. Krok po kroku na ekranie będą się wyświetlać poszczególne komunikaty treningowe z opisem danego etapu treningowego.

PACE PRO

To nowa i unikalna funkcja dostępna w urządzeniach Garmin. PacePRO jest narzędziem, które ma pozwolić na wyznaczenie strategii biegu i pozwolić na przebiegnięcie danego dystansu w założonym czasie.

Aby funkcja działa musimy wykonać kilka czynności:

  • Utworzyć kurs, który chcemy pokonać
  • Wyznaczyć tempo oraz strategię biegu

Pierwszą czynnością, czyli utworzenie kursu możemy zrealizować na wiele sposobów, jak to zrobić znajdziecie w poradniku dostępnym pod linkiem.

Druga czynność natomiast wymaga przemyślenia strategii dotyczącej sposobu, w jaki będziemy realizować cel. Do wyboru jest bieg z narastającym tempem lub tempem zwalniającym w trakcie trwania aktywności. Funkcja oprócz estymacji tempa dodatkowo w kalkulacji również uwzględnia przewyższenia. Przypomina to trochę rozwiązanie Best Bike Split, jednak w znacznie uproszczonym schemacie.

Oczywiście jest to rozwiązanie które w przybliżeniu ma nam pozwolić osiągnąć założony rezultat, bo w całej kalkulacji powinniśmy uwzględnić błąd GPS i niedokładność pomiaru dystansu w trakcie zawodów. Co do samego działania funkcji trudno się przyczepić, bo zegarek dzieli trasę na każdy kilometr do którego jest przypisane konkretne tempo. Na ekranie w trakcie treningu, zobaczymy następujące dane:

  • Zakładane tempo okrążenia
  • Aktualne tempo okrążenia
  • Wykres postępu dla danego kilometra
  • Czas – ile zyskujemy lub tracimy w stosunku do założeń

Zegarek sam zmienia tempo w przypadku, gdy biegniemy za wolno, a w przypadku gdy biegniemy za szybko nie zmienia założeń strategii. Zdecydowanie polecam spróbować skorzystać z tej funkcji.

Garmin Coach

W przeszłości Garmin oferował gotowe schematy treningowe pozwalające na przygotowanie się do dystansów od 5km do maratonu. Niestety plany te było bardzo ogólnikowe i nie uwzględniały poszczególnych biegowych oraz pominiętych treningów. W nowej osłonie tej funkcji, postawiono na większe dopasowanie do potrzeb biegaczy, bo tym razem plan dostosowuje się do potrzeb w zależności jak wykonujemy poszczególne treningi. Konfiguracja odbywa się na platformie treningowej Garmin Connect.

W przeciwieństwie do poprzedniej wersji tym razem treningi oparte są na tempie, a nie tętnie, a grafik treningów będzie się zmieniał w zależności od tego w jaki sposób wykonaliśmy poprzedzający trening.

Zakończenie treningu

Trening zapisujemy przez wybranie przycisku START/STOP, a następnie polecenia „Zapisz”. Po zakończeniu treningu otrzymujemy podsumowanie, które jest przejrzyste i zawiera wszystkie konieczne dane podsumowujące trening.

Sporo zmieniło się w kwestii analizy potreningowej, bo oprócz suchych danych takich jak tempo czy tętno  podsumowanie wzbogacono a aspekty regeneracyjne oraz określenie typu treningu i jego wpływ na budowę bazy aerobowej lub anaerobowej.

Korzystanie z zegarka w trakcie biegania jest wygodne, samo urządzenie działa płynnie, ekrany są bardzo czytelne, a przy tym możliwy jest dostęp do monitorowania wielu parametrów treningowych. Jak zwykle, obszar wsparcia zaplanowanych treningów bez wątpienia jest najmocniejszym punktem tego sprzętu, warto również zwrócić uwagę na znaczący rozwój funkcji związanych z regeneracją.

Do tego wszystkiego trzeba jeszcze dodać mnogość parametrów, które możemy analizować po treningu, ale czy koniecznie przydatnych, zdecydujcie sami.

Nawigacja

Z funkcją nawigacji Garmin od zawsze radzi sobie bardzo dobrze. Wynika to z doświadczenia jakie firma nabyła produkując nawigacje samochodowe. Garmin 245 należy do urządzeń, które nie posiadają wbudowanej mapy, więc śledzenie odbywa się po narysowanej kresce.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jest to rozwiązanie całkiem dobrze radzące sobie w przypadku biegania, jednak niewygodne w przypadku jazdy na rowerze. Zegarek posiada możliwość korzystania z kursu, czyli wcześniej stworzonej trasy, którą projektujemy z poziomu platformy Garmin Connect (lub przy pomocy programu BaseCamp w oparciu o ślad „rysowany” na warstwie OpenStreetMap).

Opcję nawigacji znajdziemy w zegarku po uruchomieniu aktywności w menu podręcznym po naciśnięciu prawego środkowego przycisku Nawigacja>Kursy, gdzie dostępne są wszystkie wcześniej przesłane kursy.

Po wybraniu odpowiedniego śladu otrzymamy możliwość podejrzenia mapy i wykresu wysokości.

W trakcie nawigacji, ślad możemy dowolnie skalować i przesuwać, a przed skrętem będziemy otrzymywać powiadomienie o koniecznym manewrze. Dodatkowo możemy dodać spersonalizowane ekrany treningowe, które będą aktywowały się w momencie korzystania z funkcji nawigacji.

Bieżnia mechaniczna

Pomiar dystansu i tempa na bieżni mechanicznej jest możliwy w przypadku Garmina 245 bez dodatkowych czujników.. Urządzenie posiada wbudowany akcelerometr, który mierzy dystans bez GPS. Skąd zegarek wie jaki dystans został pokonany? Ponieważ uczy się, z jaką prędkością przemieszczamy się w trakcie biegania z użyciem sygnału GPS.

Osoby oczekujący dokładnych pomiarów niestety będę musiały obyć się smakiem bowiem pomiar ten jest obarczony błędem i powinien być traktowany wyłącznie orientacyjnie.

Kolarstwo (Outdoor i Indoor)

Aktywność ta w zasadzie nie różni się znacząco od aplikacji biegania. Zmiany dotyczą przede wszystkim rodzajów czujników, które możemy podłączyć oraz jednostek prędkości.

Funkcje dodatkowe

Garmin 245 oprócz funkcji sportowych posiada kilka funkcji związanych z monitorowaniem aktywności dziennej. Są to opcje,, które zwyczajowo znajdziemy w opaskach fitness, takie jak monitorowanie tętna czy kroków. Zdecydowanie nie zaliczyłbym 245-tki do grupy Smartwatchy, bo funkcji smart, oprócz odbierania połączeń i SMS i powiadomień z aplikacji jest niewiele.

Pomiar tętna 24/7

Wszystkie urządzenia Garmina, posiadające wbudowany czujnik optyczny, mierzą tętno przez cały czas noszenia. Dla osób, które ściśle kontrolują stan regeneracji oraz wydatek energetyczny może to być pomocne ze względu na dokładny pomiar kalorii spalonych w trakcie dnia.

Dodatkowo zegarek „wyłapuje” najniższe tętno z dnia, zapisuje tętno spoczynkowe, a także powiadomi nas o nienaturalnie wysokim tętnie. Oczywiście wszystkie dane, poza zegarkiem, znajdziemy również w aplikacji Garmin Connect (historia).

Body battery

To jedna z nowości zaprezentowana w modelu 945 i wprowadzona do serii Fenix 6. Body Battery ma informować nas, czy jesteśmy gotowi na kolejny intensywny trening i jak sen wpłynął na regenerację.

Funkcja opisana jest dwoma wartościami liczbowymi: naładowaniem i wyczerpaniem. Zasada działania jest prosta, a mianowicie wykonujemy kolejny trening, gdy stan naładowania jest wyższy od wyczerpania.

Funkcja wzywania pomocy

Kolejne z innowacyjnych rozwiązań Garmina, które pokazuje jak wiele amerykanie wkładają w rozwój nowych funkcjonalności. W dużym skrócie aplikacja pozwala na szybkie wysłanie wiadomości z prośbą o pomoc, dołączając do niej dane z obecną lokalizacją.

Do poprawnego działania funkcji potrzebne jest zabranie ze sobą telefonu, bo osoby oznaczone jako kontakty alarmowe otrzymają SMS lub email.

Śledzenie aktywności dziennej

Garmin 45 w przypadku aktywności dziennej, jest ubogą wersją opaski treningowej. Zegarek mierzy wyłącznie liczbę kroków, aktywnych minut oraz spalonych kalorii.

 

Jest to więcej niż w przypadku Suunto, jednak odstaje sporo od Polara. Czy zliczenie wyłącznie kroków mobilizuje mnie do większej aktywności? Raczej nie, a w przypadku Garmina liczyłbym na coś bardziej rozbudowanego.

Garmin Connect i Connect Mobile

Oprócz produktu jakim jest zegarek, firma Garmin opracowała  rozbudowaną platformę treningową, która zawiera bardzo dużą ilość informacji.  Osobne wpisy na temat platform treningowych znajdziecie pod linkami:

Podsumowanie

Nie da się ukryć, że Forerunner 245 Music jest sprzętem, który doskonale wpisuje się w gamę urządzeń firmy Garmin. Brakowało modelu, który byłby łącznikiem pomiędzy wszystko mającymi modelami serii Fenix, a prostymi zegarkami biegowymi i 245-tka doskonale wypełnia tą lukę.

Model jest  przyzwoitym rejestratorem GPS, a do tego optyczny czujnik tętna działa na dosyć przyzwoitym poziomie. Główne zalety modelu to jednak zaawansowane opcje treningowe pozwalające na pełną automatyzację treningów i korzystanie ze schematów treningowych, które w pewnym sensie mogą zastąpić nam trenera. Nie pominięto aspektu związanego z regeneracją, analizy snu czy mierzenia kroków.

Pomimo tego, że w urządzenie nie posiada mapy, to nie przeszkodziło to w zaimplementowaniu z dużym powodzeniem funkcji nawigacji. Nie zapominajmy o nowościach takich jak PACE PRO, czy Body Battery i to wszystko w modelu, który kosztuje około 1200 złotych.

Niektórych może odstraszyć plastikowy wygląd, który w trakcie noszenia na co dzień wygląda jak zabawka. Wyświetlacz też nie jest wybitny i na tle innych modeli jest ciemny i mało wyrazisty.

Czy zamienić zatem starsze modele na 245? Absolutnie tak! Zmiany i rozwój technologii jest na tyle duży, że funkcje oferowane w nowszych modelach mogę pomóc wejść na wyższym poziom w treningach.

36 Comments

  1. Jak ten zegarek wypada na tle 945? Czy dodatkowe funkcje, bateria i przede wszystkim mapy są warte Twoim zdaniem dodatkowego tysiąca?

    • Karol, biegowo zegarek posiada większość tych samych funkcji co Garmin 945, za wyjątkiem wsparcia segmentów STRAVA.
      Na korzyść 945 przemawia wbudowana warstwa mapy, płatności zbliżeniowe i wsparcie trybu multisport.

      Czy te opcje są warte dopłaty 1000 PLN? Musisz ocenić sam – moje osobiste zdanie to warto.

      • Jeszcze dwie różnice to jest brak altimetru barometrycznego oraz profilu pływania w otwartej wodzie w FR245. Tak jak brak możliwosci podłączenia pomiaru mocy do FR245 możemy nadrobić appką connect IQ tak altimetru nie dodamy.

  2. Witam

    Co to znaczy że zegarek nie wspiera pomiaru mocy i czujnika trenażera? Czyli nie mogę go podłączyć do trenażera mimo iż w dalszej części artykułu jest napisane „Kolarstwo (Outdoor i Indoor)”. Czy nie wspiera w ogóle trenażera czy tylko czujnika mocy?

    • Daniel na trenażerze, możesz monitorować wyłącznie prędkość i kadencje. Mocy niestety nie da się odczytać z trenażera.

      • Możesz wyjaśnić, jak wygląda sprawa wyświetlenia Heart Rate na Zwifcie? Jest to możliwe posiadając jedynie trenażer Wahoo Kickr Core i ten model Garmina?

        • Cześć,

          Tak możliwe jest korzystanie z Garmina 245 jako zewnętrznego czujnika tętna.
          Wystarczy wybrać opcję transmituj tętno.
          Jedyny problem jest taki, że transmisja odbywa się wyłącznie w technologii ANT+

          • Mam ANT+.
            Wystarczy, że podłączę do komputera, a w zegarku włączę transmisję tętna?

        • Witam. Szukam zegarka typowo pod kolarstwo, szosa i mtb, ale też wędrówki po górach i codzienna aktywność. Rozważam trzy modele Garmin Forerunner 245, Suunto 5 all black i Polar vantage m. Który polecił byś z tych trzech?

          • Do tych celów kierowałbym się w stronę zegarka, długi czas pracy baterii i wiele dyscyplin.

  3. Zastanawiam się nad wyborem zegarka. Trenuję lekkoatletykę – treningi 6/7 razy w tygodniu, na obozach 2 razy dziennie. Poprzednio miałam zegarek Polar M400. Niedawno zakupiłam model V800, jednak przeszkadza mi w nim, że jest taki ciężki, pasek też nie jest szczególnie wygodny. GPS (w porównaniu z osobami, z którymi biegam) wypada gorzej niż w M430. Zamierzam go zwrócić i zastanawiam się nad innym modelem, m.in. rozważam Polar Vantage M, jednak opinie o nim są bardzo rozbieżne.

    W zegarku zależy mi na: dobrze działającym GPS, możliwości „lapowania” okrążeń za pomocą dotknięcia ekranu zegarka, możliwości połączenia z paskiem do mierzenia tętna – nie ufam odczytowi z nadgarstka, wiarygodnemu mierzeniu kroków i kcal spalanych podczas wysiłku.
    Czy mógłby Pan mi doradzić?

    • Cześć,

      Z modeli, które wybrałaś to chyba kierowałbym się w stronę Garmin 735XT lub Garmina 245.
      Modele te są bardzo lekkie, solidnie wykonane, pasek bardzo dobrze przylega do ręki, gdzie Vantage M ma sztywny pasek.

      Również pod kątem czytelności Garminy radzą sobie dużo lepiej.
      Jakie są Twoje oczekiwania pod kątem funkcjonalności?

      Pozdrawiam
      Jacek

  4. Dzień dobry,
    ja przychodzę z pytaniem, który zegarek wybrać – dodawałam już komentarz, ale go teraz nie widzę, więc zdecydowałam się napisać go jeszcze raz.

    Interesuje mnie zegarek, którego będę używała do treningów lekkoatletycznych. Zastanawiam się pomiędzy Garminem Forerunner 735XT i Polarem Vantage M. Zamówiłam niedawno Polar V800 i jego funkcje mi bardzo odpowiadają, ale przeszkadza mi, że jest za ciężki, więc najprawdopodobniej go zwrócę.

    Pozdrawiam

    • Cześć,

      Z modeli, które wybrałaś to chyba kierowałbym się w stronę Garmin 735XT lub Garmina 245.
      Modele te są bardzo lekkie, solidnie wykonane, pasek bardzo dobrze przylega do ręki, gdzie Vantage M ma sztywny pasek.

      Również pod kątem czytelności Garminy radzą sobie dużo lepiej.
      Jakie są Twoje oczekiwania pod kątem funkcjonalności?

      Pozdrawiam
      Jacek

      • Cześć, zastanawiam się nad zakupem 245. Biegam 3 razy w tygodniu ale też dużo chodzę po górach. Czy ten model będzie odpowiedni ? Pozdrawiam

  5. Witam. Mam pytanie co do 245. Czy tworząc jakiś swój trening w Garmin Connect (np. tabata z 8 ćwiczeniami) mogę później wysłać go na zegarek i z jego pomocą ćwiczyć?

  6. Dzień dobry Panie Jacku. Stoję przed dylematem zakupu zegarka sportowego. Z końcem roku wygasa niestety endomondo, a od samego początku korzystałem z tej aplikacji. Teraz chciałbym skorzystać z aplikacji garmina i zakupić zegarek. Zastanawiam się na forerunnerem 245 a fenixem 5. Taki mam określony budżet. Jeżdżę 2/3 razy w tygodniu rowerem – kolarstwo, ale w rozumieniu amatorskim 5/6 tys. km rocznie, trenażer 2/tydzień w sezonie jesienno zimowym biegam 2 razy w tygodniu po 5-7km, basen 1/ tydzień, piesze wycieczki z psem. W sumie to wszystko. Pytam o funkcjonalność, trwałość, baterię? Z pańskiego doświadczenia, który model wybrać? W rowerach mam osprzęt sigmy rox 6.0 licznik, czujnik prędkości kadencji i tętna. Czy to będzie kompatybilne z tymi zegarkami? Pozdrawiam

    • Bartti, chyba szukałbym zegarka bardziej multisportowego, a w stronę 245 kierowałbym się wyłącznie gdyby bardziej zależało mi na dokłądności optycznego czujnika tętna, bo 245 ma nowszy typ sensora lepszy.
      Fenix5 lepiej się prezentuje niż 245, która jest nieco plastikowa.
      Ja osobiście wybrałbym 245 bo to zegarek nowszy.

  7. Oczywiście recenzja na bardzo wysokim poziomie i bardzo przydatna 🙂 widać zaangażowanie i profesjonalizm twórcy 🙂

    • Witam. Dopiero zaczynam przygode ze sportem i mam takie pytanie , ktory zegarek do biegania, jazdy rowerem i chodzenie po gorach. Forerunner 245, Vivoactive3. Dziękuje i pozdrawiam

  8. Witam, bardzo dobra recencja, miałbym pytanie; Czy pomimo braku wbudowanych map takie mapy da się wgrać samemu? 🙂
    Pozdrawiam

  9. Czy można z poziomu zegarka wprowadzić koordynaty punktów do których zegarek ma nawigować ? 🙂

  10. Witam, czy 245 nada się do amatorskiego treningu tri, tj. Bieg, pływanie basen/ow, rower. Jest sporo tańszy niż 945 czy seria fenix. Czy jednak lepiej zdecydować się na któryś z powyższych modeli?

    • Jakbym miał budżet to wybrałbym 945. Jeżeli pierwszy zegarek to wziąłbym 245 i mało funduszy to wybrałbym 245.

  11. Witam. Który zegarek wybrać: vivoactive 3 czy forerunner 245. Bieg , jazda rowerem 2 razy w tyg. czasami wędrówka po górach. Dziekuje i pozdrawiam

  12. Cześć. Dobra recenzja. Ja wybrałem 645 Music i jestem w pełni zadowolony. Spełnia oczekiwania. Wiele podobieństw do 245. Bateria podobna. Czujnik tętna sprawdza się na co dzień, ale nie podczas treningu biegowego – tutaj niezmiennie pas piersiowy jest niezastąpiony. Kupiłem słuchawki BT Huawei za 100-kilka złotych i działają z zegarkiem idealnie – parowanie, dźwięk – wszystko OK. Działa z z czujnikiem tętna Polara bez problemów. GPS znajduje położenie błyskawicznie. Na prostej trasie dystans z trasą atestowaną zgadza się idealnie. Jeśli jest dużo zakrętów – to wiadomo – zegarek zaniża dystans. Generalnie: w 100 % polecam 645 Music. Pozdrawiam, Paweł

  13. Witam, szukam zegarka, który oprócz pomiaru tętna pozwoli mi na wgranie śladu biegu w gpx. Głównie bieganie w górach więc planuje na mapy.cz Czy ten model to umożliwia? Instinct, który ma tę opcję mnie nie przekonuje.

  14. Cześć mam nadzieję, że jeszcze uda mi się uzyskać odpowiedź. Planuję zakup trenażera DD ale właśnie odkryłem dzięki recenzji, że mój 245 nie „czyta” mocy czy jest możliwość jakoś prowadzić treningi aby wyświetlało to czy zostaje zmiana zegarka?

    • Paweł, no niestety 245 nie odczyta mocy z trenażera.
      Pozostają ewentualnie zewnętrzne aplikacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *