Garmin Connect Mobile

Podobnie jak konkurencja, Garmin wypuścił na rynek aplikację mobilną, która dostępna jest na platformach IOS oraz Android. Windows, do czego już się chyba przyzwyczailiśmy, został „odpuszczony”. Garmin Connect w wersji mobilnej, to – z drobnymi wyjątkami – pełna wersja platformy dostępnej z poziomu przeglądarki i podobnie jak ona, Podobnie jak serwis dostępny z poziomu przeglądarki aplikacja mobilna przeszła lifting, przez co jeszcze bardziej koresponduje z pełną wersją portalu.

Connec mobile - pola treningowe

Wygląd i konfiguracja

Po zainstalowaniu update Garmin Connect mobile, naszym oczom ukaże się zupełnie nowa aplikacja. Kolory biało niebieski zostały zastąpione czernią z kolorowymi akcentami, a sam interfejs zmienił się nie do poznania.

W pierwszym kroku musi przebrnąć przez proces konfiguracji. Do wyboru mamy tutaj pola, które będą wyświetlać się na ekranach głównych.

connect mobile konfiguracja

Przeglądanie treningów

Platforma mobilna Garmin Connect zapewnia bezpośredni dostęp do historii wykonanych aktywności, a statystyki, w porównaniu do wersji dostępnej z poziomu przeglądarki, zawierają komplet tych samych informacji. W obecnej chwili dostęp mamy do: map, które można powiększać (oparta na warstwie Google Maps) oraz wykresów tempa, wysokości, prędkości i tętna, oraz wszystkich parametrów wiązanych z dynamiką biegu. Wykresy można powiększać oraz dodawać do nich dodatkowe nakładki.

Wszystkie wykonane aktywności, znajdują się, w oknie Statystki i Aktywności, co trochę koliduje z polem nazwanym treningi. Bardzo często omyłkowo zdarza się, że szukając szybko treningu, klikamy z automatu pole… Treningi, trochę ze sobą koliduje.

Kliknięcie w poszczególną dyscyplinę powoduje wyświetlenie ostatniej aktywności, wraz z mapą, listą okrążeń i wykresami. Zwiększono również możliwości edycyjne dyscypliny przez opcje dodania sprzętu.

connect mobile - dyscylina

Niestety z pola poszczególnej aktywności, nie ma opcji przejścia do kolejnego treningu. aby to wykonać należy wejść do menu głównego co jest po prostu mało ergonomiczne, bo potrzeba na to 3 kroków.

Kalendarz

Opcji, której zdecydowanie brakowało w poprzedniej wersji aplikacji, był pełny widok kalendarza, w którym byłaby opcja podglądu nie tylko wykonanych treningów, ale również tych zaplanowanych, a luksusem byłaby również możliwość przeglądu opisu treningu. Tym razem Garmin stanął na wysokości zadania, bo kalendarz otrzymał pełną funkcjonalność i jest wykonany przejrzyście i estetycznie.

Connect mobile - kalendarz

Kursy

W polu tym dostępne są wszystkie kursy utworzone w platformie Garmin Connect. Istnieje możliwość przeglądu map kursów oraz przesyłania ich do zegarka za pomocą synchronizacji Bluetooth.  Nowością jest możliwość przejścia bezpośrednio do nawigacji w telefonie, aby dotrzeć do punktu docelowego. Nie da się jednak rysować tras z poziomu telefonu komórkowego.

Connect Mobile - Kursy

Analiza aktywności dziennej

Ponieważ podstawowym parametrem analizy aktywności dziennej jest obliczanie liczby kroków, to spora część platformy analizuje właśnie ten parametr. W zasadzie wszystko opiera się na na porównaniach ujętych w interwale tygodniowym, miesięcznym lub rocznym. Dodatkowo  do podsumowania przypisano dwa kolory wskazujące realizacje dziennego celu:

  • pomarańczowy – zrealizowanie dziennego celu
  • fioletowo-niebieski – niezrealizowanie dziennego celu

connect mobile - analiza aktywności

Analiza snu

Oprócz monitorowania aktywności w trakcie dnia, zegarki firmy Garmin posiadają funkcję analizy snu. Funkcja umożliwia wyświetlenie, podzielonego na trzy sekcje, charakteryzujące obszary ruchliwości, wykresu aktywności snu. Dostępne są dane w ujęciu tygodniowym postaci wygodnego wykresu, jak również szczegółowe informacje na temat poszczególnych dni z podziałem na fazy ruchliwości i głębokość snu.

connect mobile - analiza snu

Garmin Insights

Garmin Insights ma być motywatorem oraz wirtualnym trenerem, który analizuje nasze dotychczasowe osiągnięcia i podsuwa nam pomysły co zmienić, aby poprawiać swoje rekordy i osiągnięcia. Cała magia w Insights, to motywacja oraz chęć pobicia wyników z poprzedniego dnia, stąd hasło „Beat Yesterday”.

W życiu codziennym wygląda to w następujący sposób. Platforma z różną regularnością, w zasadzie nieregularnością, podsumowuje oraz porównuje informacje z treningów oraz monitora aktywności. W specjalnej zakładce (INSIGHTS) dostępnej w telefonie lub platformie otrzymamy opis danego parametru.

Connect Mobile - Garmin Insights

Pomimo zalet, naszym zdaniem funkcja wymaga jeszcze poprawek. Pierwszą rzeczą jest fakt, że informacje powinny się pojawiać częściej i z określoną regularnością. Wskazówki są pomocne, w szczególności odnoszące się do kroków i pięter, jednak te treningowe są praktycznie niezauważalne. Czy spełnia swoją funkcje? Raczej nie, bo ciągle informacji jest niewiele.

Treningi

W polu tym dostępne są treningi wcześniej stworzone z poziomu przeglądarki. Treningi mogą być w łatwy sposób przesłane do zegarka. Co ważne w polu treningi nie znajdziemy treningów zawartych w planach treningowych Garmina. Z poziomu aplikacji mobilnej jedyną czynnością jest przesłanie do kompatybilnego urządzenia, czyli nie ma możliwości edycji, którą spotkamy w Platformie Movescount.

Connect Mobile - Treningi

Segmenty

Podobnie jak jest to w przypadku najbardziej popularnej platformy do kolarzy, czyli portalu STRAVA, amerykański producent również umożliwia swoim użytkownikom ściganie się na segmentach, czyli krótkich odcinkach służących do porównań z innymi użytkownikami serwisu. Segmenty są różne, a sama platforma pozwala na stworzenie dowolnego segmentu w miejscu, w którym wcześniej wykonaliśmy aktywność.

Connect Mobile - Treningi

Live track

LiveTrack pozwala na śledzenie aktywności online. Z poziomu aplikacji wysyłamy zaproszenie do wszystkich zainteresowanych na adres e-mail lub umieszczamy link na Facebooku lub Twiterze. W e-mailu otrzymujemy link z odnośnikiem do mapy, na której rejestrowana jest aktywność. Odświeżanie śladu jest wykonywane co 1 minutę.

Connect Mobile - LiveTracking

Poniżej przykład aktywności (w tym przypadku jechałem samochodem) oraz to co zobaczymy na komputerze dzięki opcji LIVETRACK.

livetrack

Sprzęt

Przydatną opcją jest możliwość przypisania sprzętu treningowego np. butów lub roweru, co pozwala monitorować kilometraż. Opcja niewątpliwie przydatna pod kątem późniejszych analiz dot. zużycia konkretnego modelu, np. opon czy obuwia.

Connect Mobile - Sprzęt

Statystki wydajności

W polu tym dostępne są zebrane wszelkie statystki związane z parametrami wydolności użytkownika takie jak pułap tlenowy, próg mleczanowy oraz FTP.

Connect Mobile - Statystki

Urządzenia 

To pole pozwala na podstawową konfigurację urządzeń firmy Garmin. Dostępne tu są główne ustawienia takie jak śledzenie aktywności, konfiguracja Connect IQ, ustawienia użytkownika alarmy inne.

Connect Mobile - ustawienia urządzenia

Pole to różni się od modelu zarządzania Suunto, gdzie oprócz ustawień możemy zmieniać nawet pola treningowe. Garmin, w przeciwieństwie do pozostałych producentów, nadal umożliwia konfigurację urządzania z poziomu… menu urządzenia, a nie aplikacji, dlatego opcji tej nie ma w Connect Mobile.

Connect IQ

Od stycznia 2015 roku Garmin umożliwia indywidualne programowanie zegarka. Możliwe jest to dzięki platformie Connect IQ, która adresowana jest do zewnętrznych deweloperów. Dzięki temu Garmin umożliwił na tworzenie aplikacji, modyfikacji oraz wprowadzanie dodatków usprawnień do swoich urządzeń, które dostępne są na stronie: https://apps.garmin.com/pl-PL/.

Connect Mobile - Connect IQ

W wersji mobilnej znajdziemy wszystko to samo co w wersji webowej, a atutem jest szybsze załadowanie nowych widżetów, tarcz oraz aplikacji do zegarka. Trzeba wyłącznie uruchomić ponowną synchronizacje z aktywnym połączeniem Bluetooth i po wszystkim. Eliminujemy czas poświęcony na podłączenie sprzętu do komputera.

Podsumowanie

Garmin Connect w wersji mobilnej zawiera w sobie funkcjonalność pełnej wersji platformy. Znajdziemy tutaj większość praktycznych opcji potrzebnych do analizy treningu oraz zarządzania zegarkiem. Wszystko jest również dopracowane graficznie i koresponduje z wersją webową.

Ożywienie nowej aplikacji mobilnej może się podobać. Zmiana wyglądu, ale również wprowadzenie brakujących funkcjonalności wskazują na ciągły rozwój Garmin Connect Mobile. Kluczowym elementem jest dodanie brakującego kalendarza, na co wielu użytkowników tej popularnej aplikacji czekało. Gdyby szukać dziury w całym to można się przyczepić do braku możliwości prostego tworzenia treningów za pomocą aplikacji mobilnej, co dał swoim użytkownikom Suunto, a także przyspieszenie wymiany danych z zegarkiem. Poza tym ktoś może narzekać na jaskrawość kolorów, a także ergonomie, jednak te funkcje najlepiej ocenią użytkownicy na co dzień używający tej aplikacji. Nam zmiany się podobają i trzeba przyznać, że poszły one w dobrym kierunku.

Jacek

 

8 Comments

  1. Witam.
    Tak czytam zachwalanie tej aplikacji, a mnie brakuje, lub nie potrafie tego znalezc, miesieczej sumy czasow w bieganiu. Pieknie sumuja sie kilometry, sumuje sie czas aktywnosci, ale nie jest to rzeczywisty czas jaki poswiecamy np na bieganie. Chcialbym widziec ze w miesiacu przebieglem 135 km w lacznym czasie np 13h

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *