Garmin Connect

Do szczegółowej analizy treningów Garmin oddało platformę Garmin Connect, czyli odpowiednik Movescount i Polar Flow. Strona przeznaczona jest do przeglądania i planowania treningów i innych aktywności związanych z treningami. Trzeba przyznać, że jest to najdynamiczniej rozwijająca się platforma oferująca użytkownikom coraz to więcej opcji. W tym wpisie omówimy w większość opcji dostępnych w tym narzędziu wskazując mocne, ale również funkcje, które naszym zdaniem mogły być poprawione.

Garmin Connect - Ekran Głowny

Design portalu przypomina w pewnym stopniu kafelki Windowsa 8 i w porównaniu do poprzedniej wersji, wygląd zyskał na atrakcyjności. Kafelki możemy modyfikować, przenosić, usuwać jak i dodawać. Robimy to klikając na lewy rozwijany panel, a następnie wybieramy opcje  dodaj do pulpitu

Garmin Connect - dodawanie kafelek

Oprócz kafelek dostępne jest rozwijane menu ze wszystkimi dostępnymi funkcjami platformy Garmin Connect:

Garmin Connect - panel boczny

Analiza aktywności

Podstawową funkcją platformy Garmin Connect jest przeglądanie i analizę aktywności. Funkcja dostępna jest w menu AKTYWNOŚCI.

Garmin Connect - Aktywności

W polu tym dostępne są wszystkie informacje dotyczące treningu, a mianowicie mapa, wykresy oraz pozostałe dane treningowe, których jest tak dużo, że nawet największy fan analiz parametrów będzie zachwycony. Oprócz treningowych wcześniej wykonanych na urządzeniach firmy Garmin, możemy importować do platformy pliki o rozszerzeniu .fit i .gpx, jednak często zdarza się, że pojawia się problem z importem. Wynika to przede wszystkim z  dużego rozmiaru plików oraz faktu, że niektóre kreatory tras nie dodają wpisu czasowego.

aktywn1aktywn2aktywn3aktywn4

Efekty wizualne wpłynęły na czytelność wykresu, i dopiero powiększenie pozwala na odczytanie danych, co wcześniej jest niemożliwe. Dobrą opcją jest fakt, że do wykresów można dodać dwie dodatkowe nakładki np. tętna i wysokości.

Garmin Connect - wykres powiększenie

Cele

W polu tym możemy w bardzo prosty sposób zaplanować zadanie, który może pomóc w osiągnięciu krótko oraz długoterminowych celów. Jeżeli na przykład ustawimy cel w postaci przebiegnięcia 200km w miesiącu, będziemy mogli śledzić nasz progres na platformie treningowej oraz w niektórych urządzeniach Garmin. Cele mogą dotyczyć wszystkich aktywności dostępnych w platformie amerykańskiego producenta.

Garmin Connect - Cele

Grupy

Funkcja ta pozwala na tworzenie grup w ramach, których możemy się ścigać, tworzyć wydarzenia, wyzwania a także tworzyć segmenty. Ten obszar platformy słabo rozwijany z powodu licznej konkurencji w postaci portali mocno ukierunkowanych na funkcje społecznościowe, takich jak STRAVA oraz ENDOMONDO.

Garmin Connect Grupy

Insights

Garmin Insights ma być motywatorem oraz wirtualnym trenerem, który analizuje nasze dotychczasowe osiągnięcia i podsuwa nam pomysły co zmienić, aby poprawiać swoje rekordy i osiągnięcia. Cała magia w Insights, to motywacja oraz chęć pobicia wyników z poprzedniego dnia, stąd hasło „Beat Yesterday”.

W życiu codziennym wygląda to w następujący sposób. Platforma z różną regularnością, w zasadzie nieregularnością, podsumowuje oraz porównuje informacje z treningów oraz monitora aktywności. W specjalnej zakładce (INSIGHTS) dostępnej w telefonie lub platformie otrzymamy opis danego parametru.

Garmin Connect - Insights

Pomimo zalet, naszym zdaniem funkcja wymaga jeszcze poprawek. Pierwszą rzeczą jest fakt, że informacje powinny się pojawiać częściej i z określoną regularnością. Wskazówki są pomocne, w szczególności odnoszące się do kroków i pięter, jednak te treningowe są praktycznie niezauważalne. Czy spełnia swoją funkcje? Raczej nie, bo ciągle informacji jest niewiele.

Kalendarz

Kalendarz w Garmin Connect to pole, które jest jedną z najmocniejszych stron tego portalu. Jest przejrzysty, można dodawać do niego komentarze, cele, treningi i plany treningowe. W prawym rogu otrzymujemy podsumowanie tygodnia, które mogło by być podzielone na dyscypliny, ale pewnie zajmowało by to zbyt wiele miejsca. Kalendarz można połączyć z Gmailem i jest on również dostępny w aplikacji mobilnej.

Garmin Connect - Kalendarz

Kroki, Kalorie i Tętno

W zasadzie większość urządzeń firmy Garmin, jako podstawowy parametr mierzenia aktywności dziennej zlicza kroki. Właśnie w tym polu, dostępne są podsumowania z ilością kroków w ujęciu czasowym wraz z ilością aktywnych minut, liczbą pokonanych pięter oraz tętnem, które jest mierzone w modelach z optycznym czujnikiem tętna.

Garmin Connect - kroki

Kursy

Platforma Garmin Connect umożliwia definiowanie własnych tras, z których możemy korzystać po przesłaniu do zegarka. Rysowanie, niestety, nie jest intuicyjne i zabiera trochę czasu. Znacznie wygodniej jest użyć programów innych producentów, a następnie zaimportować  trasę do platformy, z czym niestety bardzo często są problemy. Do tego brakuje, m.in. narzędzi oznaczania punktów za pomocą piktogramów i prostego usuwania poszczególnych punktów trasy, a sam mechanizm wyboru dróg nie do końca spełnia nasze oczekiwania.

Garmin Connect - KURSYGarmin Connect - profil wyoskości

Masa

To pole monitorowania wagi, które jest w pełni zintegrowana z wagą Garmin. W polu tym możemy założyć masę ciała jako chcemy osiągnąć i dodatkowo przeglądać trend masy w czasie.

Garmin Connect - Masa

Osobiste rekordy

W polu tym otrzymamy wszystkie najszybsze czasy, jakie wykonaliśmy na określonych dystansach. Na szczęście platforma rozpoznaje najszybsze odcinki. Rekordy mogą być przesłane do nowych typów zegarków.

Garmin Connect - osobiste rekordy

Plany treningowe

Garmin, podobnie jak Suunto i Polar, oferuje plany treningowe, które można zaimportować do platformy, a następnie przenieść do zegarka. Plany są zróżnicowane pod względem rodzaju aktywności, nie są monotonne, mamy w nich treningi interwałowe, fartleki, długie wybiegania i inne. Trzeba jednak zwrócić uwagę na dwie rzeczy: Po pierwsze planów jest niewiele, zaledwie kilka (np. jeden plan dla kolarzy) i są to programy uniwersalne do których powinniśmy podejść z pewną dozą rozsądku.

Garmin Connect - plany treningów

Obecnie nie ma możliwości korzystania z planów pływackich, kiedy się pojawią jest wielką tajemnica, ponieważ od dwóch lat nic w tej kwestii się nie zmieniło.

Raporty

W polu tym istnieje możliwość zebrania podsumowań treningów w dowolnym interwale czasu. Analizować można w zasadzie wszystko: dystans, czas, sesje treningowe, kalorie, strefy tętna i strefy mocy i… Również bardzo mocna strona tej platformy.

Garmin Connect - raporty

Segmenty

Podobnie jak jest to w przypadku najbardziej popularnej platformy do kolarzy, czyli portalu STRAVA, amerykański producent również umożliwia swoim użytkownikom ściganie się na segmentach, czyli krótkich odcinkach służących do porównań z innymi użytkownikami serwisu. Segmenty są różne, a sama platforma pozwala na stworzenie dowolnego segmentu w miejscu, w którym wcześniej wykonaliśmy aktywność.

Garmin Connect - Segmenty

W przypadku połączenia konta GARMIN ze STRAVą, z platformy znika możliwość korzystania z segmentów amerykańskiego producenta, jednak porównując oba serwisy, na korzyść STRAVA przemawia dużo większa ilość segmentów oraz ilość użytkowników korzystających z serwisu.

Sprzęt

Przydatną opcją jest możliwość przypisania sprzętu treningowego np. butów lub roweru, co pozwala monitorować kilometraż. Opcja niewątpliwie przydatna pod kątem późniejszych analiz dot. zużycia konkretnego modelu, np. opon czy obuwia.

Garmin Connect - sprzęt

Treningi

Garmin, wraz z nową wersją aplikacji (wersja Modern), wprowadził zmianę w wyglądzie narzędzia do planowania treningów.

tr1

Użytkownicy otrzymali możliwość tworzenia treningów dla: biegania, kolarstwa, pływania oraz własnej dyscypliny.

tr2

Poprawiła się również wygoda tworzenia samego treningu. Jedyne, co można zarzucić, to brak możliwości wprowadzenia własnych nazw etapów treningowych. Nowością jest również zwiększenie ilości planowanych segmentów (z 20 do 50), co pozwala na, np. rozpisanie maratonu kilometr po kilometrze.Wszystkie informacje można opatrzyć  notatką która będzie wyświetlana obok treningu.

tr7

Poprawiono wygodę przesyłania do urządzeń przez jedno kliknięcie w liście treningów.

tr13

oraz umieszczanie treningu w kalendarzu.

tr8

Urządzenia

W oknie tym dostępne są wszystkie urządzenia, które kiedykolwiek połączyliśmy z kontem Connect.

Garmin Connect - urządzenia

Wybierając poprzez kliknięcie poszczególny model urządzenia, wejdziemy do poszczególnych ustawień sprzętu.

Garmin Connect - urządzenia edycja

Profil użytkownika

Ustawienia profilu użytkownika schowane są w panelu bocznym z lewej strony w ikonie chłopka.

Garmin Connect - Ustawienia

Możemy tu modyfikować wszystkie ustawienia dotyczące użytkownika, takie jak waga, wzrost czy strefę tętna, a dodatkowo wszystko przesłać do urządzenia. Również w polu tym dostępne są połączenia konta z innymi platformami, takimi jak Endomondo, Strava i inne.

Podsumowanie

Garmin Connect po zmianach, które przeszedł w zeszłym roku wygląda bardzo atrakcyjnie wizualnie. Platforma zyskała na pewno na dostępnych funkcjach a dodatkowo jest atrakcyjna dla oka. Wszystko jest jednorodne graficznie i kolorystycznie dopasowane. Użytkownicy produktów amerykańskiego producenta otrzymują na chwilę obecną największą ilość funkcji, analiz i raportów, które nie są spotykane u konkurencji. Cieszy fakt, że Garmin rozumie, jak ważną częścią treningu jest jego analiza. Niestety w trakcie tych zmian nie ustrzeżono się błędów i niedociągnięć. Największym z nich są problemy z importowaniem zewnętrznych plików do platformy i naszym zdaniem słaby, w porównaniu do reszty platformy kreator kursów. Może zamiast zapowiadać kolejne modele zegarków czas w końcu zrobić porządek z Garmin Connect? Bo szczerze mówiąc nie widzimy za wielu rzeczy, które mogły by się jeszcze znaleźć w tym serwisie.

4 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *