Licznik Garmin Edge 25

Ostatnio testowany przez nas licznik Garmina, model Edge 520 sprawił, że z ciekawością zaczęliśmy spoglądać na urządzenia z segmentu przeznaczonego dla kolarzy. Z ciekawością spoglądaliśmy na mniejszych kolegów pięćset dwudziestki, czyli Edge 25 i Edge 20. Te małe komputery uzupełniają brakujący segment małych urządzeń rowerowych, jednak premiera Edge 520 przyćmiła rozpoznawalność tych urządzeń na rynku. Zasadnicza różnica pomiędzy modelami Edge 20 i 25 polega na łączności; „dwudziestkapiątka” posiada wbudowany moduł Bluetooth umożliwiający sparowanie z aplikacją mobilną oraz moduł ant pozwalający sparowanie z zewnętrznymi czujnikami kadencji oraz pomiaru tętna.

Garmin-Edge-20-Edge-25-GPS-2

Otwierając pudełko znajdujemy zestaw składający się z:

  • Licznika Edge
  • Dwa komplety uchwytów (standardowe, najtańsze uchwyty Garmina do montażu na kierownicy lub mostku przy pomocy gumki)
  • Kabel USB
  • Podręcznik użytkownika

Edge 25 - zestaw

Do naszych testów trafiła wersja Bundle, więc w pudełku znaleźliśmy również czujnik tętna.

Licznik

Edge 25 to maleństwo wielkością bardziej przypominające zegarek sportowy niż komputer rowerowy. Do jakości ciężko się przyczepić; obudowa wykonana została z dobrej jakości tworzywa pokrytego gumą, a licznik wyposażono w ciekłokrystaliczny wyświetlacz o rozmiarach 2.3 x 2.3 cm, który – pomimo niewielkich rozmiarów – jest czytelny. Do obsługi urządzenia służą cztery przyciski umieszczone na obudowie. Gniazdo montażu, to znany z poprzednich generacji, system twist lock z portem ładowania umieszczonym na bocznej ścianie obudowy.

Edge 25 - licznik

Uchwyty

W zestawie dostępne są uchwyty na dwa rowery. Samo rozwiązanie jest proste i sprawdzone, przy tym pasuje do wszystkich modeli z rodziny Edge. Oczywiście możliwe jest dokupienie innych uchwytów, a szczególnej uwadze polecamy model umożliwiający jednoczesny montaż licznika oraz kamery Garmin VIRB.

Czujniki i akcesoria

Garmin Edge 25 posiada możliwość sparowania z czujnikami zewnętrznymi dostarczającymi informacji o dodatkowych parametrach. Standardowo, w przypadku produktów Garmina, są to akcesoria kodowane w technologii ANT+. Licznik zatem można połączyć z czujnikami:

  • Tętna
  • Kadencji i prędkości
  • Kadencji
  • Prędkości

Możliwości takiej pozbawiony jest model Edge 20.

Pas tętna

To pierwsza niespodzianka jaką zaserwował nam Garmin. A właściwie „niespodzianka”. Pas tętna, który dołączono do zestawu, to stary, niewygodny i powodujący otarcia model znany, m.in. z modeli Forerunner 305.  Rozumiemy chęć obniżenia kosztów, jak również chęć pozbycia się zalegających na magazynie urządzeń, ale naszym zdaniem pomysły tego typu są nietrafione i szkodzą marce. Szczerze mówiąc odradzamy zakup wersje Bundle i dokupienie pasa luzem.

Edge 25 - pas tętna

Dokładność GPS i czas pracy

Garmin Edge 25 i 20 umożliwia korzystanie z dwóch  trybów dokładności GPS:

  • Normalny
  • GPS + Glonass

W przypadku obu trybów można zauważyć, że urządzenie ma problemy przy łukach. Należy jednak pamiętać, że dzieje się to praktycznie przy wszystkich urządzeniach pracujących w oparciu o GPS.

Edge 25 - jakość GPS

Większe problemy zaczynają się tworzyć, w momencie pojawienia się bardzo gęstych drzew i sporych budynków, wtedy możemy napotkać na tzw: „płynięcie śladu”.

Edge 25 - GPS 2

Jednak ogólnie można powiedzieć, że jakość zapisu jest przyzwoita, jak na urządzenie w tym segmencie cenowym.

Bateria

Producent deklaruje ośmiogodzinny czas pracy urządzenia na zasilaniu bateryjnym. W naszym teście licznik wytrzymał 8 godzin i 06 minut (test statyczny z licznikiem umieszczonym na zewnątrz), przy czym aktywna była opcja GPS + Glongass. Warto jednak zwrócić uwagę, że na żywotność baterii, w znaczący sposób, wpływają aktywne tryby Bluetooth oraz podświetlenie.

Powiadomienia

Edge 25 i 20, w odróżnieniu od zegarków, posiada wyłącznie powiadomienia dźwiękowe. Na szczęście są one na tyle głośne że żaden komunikat z pewnością nam nie umknie nawet podczas jazdy w miejskim zgiełku.

Ustawienia

Garmin przyzwyczaił nas już do prawie nieograniczonej personalizacji wyświetlacza, jednak w przypadku produktów budżetowych, jakimi niewątpliwie są liczniki Edge 20 i 25, opcja „prawie nieograniczony” zmienia się w „ubogi”. Nadal jednak jest znacznie lepiej niż u konkurencji.

Edge 25 - ustawienia

Pierwsze ograniczenia dotyczą  dostosowywania pól treningowych, gdzie możliwe jest zdefiniowanie wyłącznie jednego ekranu treningowego, pozostałe pola są stworzone na stałe. Główne menu składa się z czterech pozycji, w których dostępne są

  • Dyscypliny sportowe,
  • Historia,
  • Kursy
  • Ustawienia

Istotne jest aby wszystkie ustawienia wykonać przed rozpoczęciem aktywności, ponieważ w trakcie nie ma możliwości wprowadzania zmian.

Pierwsze użytkowanie

Aktywność uruchamiana jest przy pomocy przycisku ENTER. Szybkość łapania FIX-a GPS jest dobra, ale zdarzały się problemy, kiedy aktywność była rozpoczynana w terenie z wysokimi budynkami. Jako ciekawostkę można dodać, że Edge 25 szybciej nawiązywał połączenie z satelitami niż Fenix3 i Garmin 920XT.

Edge 25 - tryb jazdy

Garmin przyzwyczaił nas do tego, że poruszanie się po menu oraz nauczenie się wszelkich ustawień jest bardzo intuicyjne i proste. Dlatego tak ciężko nam zrozumieć co przyświecało inżynierom podczas projektowania Edge 25. O intuicyjności musimy zapomnieć, podobnie jak o nienagannej ergonomii. Ale jak może być inaczej, skoro do poruszaniu się po menu urządzenia dostępny jest wyłącznie jeden przycisk ze strzałką. Czym to skutkuje? Jak „przeskoczymy” opcję, to konieczne jest przejście naokoło, do tego często przez pomyłkę zatwierdzaliśmy opcje zamiast je przesuwać. Krótko: miniaturowy rozmiar obu przycisków oraz brak – wydawałoby się – kolejnego przycisku ze „strzałką” skutkuje tym, że obsługa licznika jest uciążliwa.

Edge 25 - pola treningowe

Niestety, to nie koniec problemów. O ile ergonomia może zejść na plan drugi kiedy już uda nam się wszystko ustawić, o tyle nie można przemilczeć kwestii wskazań licznika. Urządzenie słabo reaguje na zmianę prędkości, a na wyświetlaczu dane podawane są z dużym opóźnieniem. O ile na odcinku prostym wskazania podczas przyspieszenia i hamowania są do zaakceptowania, o tyle w trakcie podjazdu pod górkę można już mówić o mocnym sporym zafałszowaniu. Ciężko nam to pisać, ale Garmin się nie popisał.

Alerty

Garmin Edge 25 umożliwia ustawienie jednego alertu, a mianowice alarmu tętna, który wyznaczany jest  w oparciu o wcześniej zdefiniowane strefy lub o zadaną wartość. Brakuje tutaj alarmu prędkości czy kadencji, znanych z wyższych modeli.

Edge 25 - alarm tętna

Dodatkowo istnieje możliwość utworzenia treningu w oparciu o dystans, czas lub liczbę kalorii, gdzie licznik będzie odliczał wartość do założonego celu. Jak na licznik budżetowy naszym zdaniem funkcjonalność jest wystarczająca.

Edge 25 - dystans

Podsumowanie treningu

Trening zapisywany jest przez wybranie przycisku ENTER znajdującego się na góry urządzenia, a następnie wybraniu polecenia Zapisz. Po zakończeniu dostępne są skrócone statystki zawierające podstawowe dane zakończonej aktywności, w tym: sumaryczny dystans i czas, średnią prędkość i tętno oraz wznios. Trening zapisuje się dość długo, jednak i tak jest znacznie lepiej niż w przypadku urządzeń naręcznych.

Edge 25 - podsumowanie treningu

Nawigacja

Funkcja nawigacja została rozwiązana w taki sam sposób, w jaki jest to zrobione w przypadku zegarków.mówimy tu o możliwości korzystania z kursu, czyli stworzonej wcześniej trasy.


Edge 25 - kursy

Szkoda, że Amerykanie utrudnili życie potencjalnym użytkownikom blokując możliwości importowania plików w postaci popularnego formatu .gpx. Kolejnym mankamentem jest konieczność tworzenie tras wyłącznie poprzez platformę Garmin Connect. Dość popularny BaseCamp nie rozpoznaje licznika, a ślady stworzone w innych platformach trzeba importować w postaci plików o rozszerzeniu .fit.

Edge 25 - jazda kursem

Samo podążanie po kursie nie sprawia problemów i dodatkowo w trakcie towarzyszy nam wirtualny partner, czyli wcześniej zdefiniowany cień podążający ze zdefiniowaną prędkością.

Edge 25 - Virtual Partner

W przypadku, gdy kurs jest stworzony w Garmin Connect, urządzenie będzie nawigowało nas w trybie Turn by Turn, czyli w uproszczeniu będzie nas informowało o najbliższych zakrętach. To funkcja, której brakowało w Edge 520 i bardzo nas to dziwi, że opcję to dodano w tym maleństwie.

Edge 25 - kurs skręt

Przydałaby się jeszcze możliwość powiększania widoku, ponieważ Edge dobiera rozmiar śladu automatycznie. Jest to problematyczne w momencie, gdy potrzebujemy widoku całej trasy, lub jej większego fragmentu.

Segmenty Garmin

W przeciwieństwie do modelu Edge 520, który gościł w naszej redakcji, małe liczniki Garmina posiadają możliwość korzystania wyłącznie z segmentów Garmina, a nie z segmentów Stravy.

Edge 25 - segmenty

W przypadku aktywowania tej opcji i zaplanowaniu trasy w Garmin Connect, przed wjazdem na segment otrzymamy powiadomienie o tym fakcie. Pamiętajmy jednak, że w porównaniu do najpopularniejszej platformy kolarskiej, firma Garmin oferuje ograniczoną ilość odcinków do ścigania się.

Live track

LiveTrack pozwala na śledzenie aktywności online. Z poziomu aplikacji wysyłamy zaproszenie do wszystkich zainteresowanych na adres e-mail lub umieszczamy link na Facebooku lub Twiterze. W e-mailu otrzymujemy link z odnośnikiem do mapy, na której rejestrowana jest aktywność. Odświeżanie śladu jest wykonywane co 1 minutę.

livetrack

Powiadomienia z telefonu

Podobnie jak w najnowsze generacje produktów amerykańskiego producenta, tak i Edge 25 umożliwia sparowanie ze smartfonem, dzięki czemu wyświetlane są powiadomienia, oraz możliwe jest odczytywania SMS-ów, maili i komunikatów z portali społecznościowych.

Edge 25 - powiadomienia

W przypadku połączeń głosowych licznik informuje nas o połączeniu sygnałem dźwiękowymi oraz komunikatem, a nieodebrane połączenia oraz nieprzeczytane wiadomości sygnalizowane są na ekranie głównym.

Trening w zamkniętym pomieszczeniu

Jedną z funkcji Garmin Edge 25 jest trening w pomieszczeniu. Po aktywowaniu jej automatycznie wyłączany jest sygnał GPS, a prędkość mierzona z zewnętrznego czujnika prędkości. Dodatkowo pomiar może zostać wzbogacony o kadencję. Rzecz jasna w tym  konieczny jest zakup odpowiednich czujników.

Podsumowanie

W kilku słowach o Garmin Edge 25. Licznik Edge 25 jest mały i mieści się praktycznie wszędzie. a wyświetlacz i jakość wykonania, jak na tę półkę cenową, bardzo dobre.  Wyróżniającym się elementem są nawigacja turn by turn oraz segmenty Garmina.

Niestety miniaturyzacja oraz chęć cięcia kosztów poskutkowały pewnymi problemami. Przede wszystkim cierpią ergonomia i intuicyjność obsługi. Korzystanie z modułu nawigacji jest do zaakceptowania (zwłaszcza dla urządzeń tej klasy), jednak problemów z wyznaczeniem i wgraniem kursu nie można przemilczeć. Największym problemem jest jednak sygnał GPS, który przekłamuje prędkość chwilową. Mamy jednak nadzieję, że te mankamenty zostaną szybko poprawione, bo główny rywal,- wchodzący na rynek Polar M450, raczej takich problemów mieć nie będzie.

Z drugiej strony warto się zastanowić czy 850 zł nie wydać na zegarek, który będzie posiadał znacznie większą ilość funkcji oraz będzie bardziej dokładny.

Zalety

  • Nawigacja typu turn by turn
  • Możliwość ścigania się na segmentach
  • Jakość wykonania
  • Waga i łatwość montażu
  • Duży i wyraźny wyświetlacz
  • Dobra jakość zapisu śladu GPS

Wady

  • Słabe realne odwzorowanie prędkości
  • Brak przycisku strzałki w dół, które powoduje problemy w przechodzeniu w poszczególnych menu
  • Krótki czas pracy baterii
  • Problematyczne wgrywanie kursów z innych platform
  • Brak łączności WIFI
  • Brak możliwości zmian w trakcie prowadzenia aktywności

Sugerowana cena producenta

  • Garmin Edge 20 – 539 PLN
  • Garmin Edge 25 – 729 PLN
  • Garmin Edge 25 – wersja bundle  – 849 PLN

13 Comments

  1. bardzo fajny test ale mam pytanie jak wygląda pomiar wysokości, czy jest zliczenie jazdy pod górę, kąt nachylenia i inne tego typu funkcje.

    • Emil, dostępne pola danych to:
      – Czas
      – Dystans
      – Prędkość
      – Średnia prędkość
      – Kalorie
      – Rytm
      – Całkowity wznios
      – Elevation
      – poza tym pola tętna aktywowane przez podpięcie pasa.

      • Witam ponownie,
        czy w zestawie bundle jest czujnik rytmu i prędkości jak w innych nawigacjach edge bundle??
        szukam licznika głównie do jazdy i treningów mtb, gps będzie super do analizy ale chciałbym mieć podgląd na inne informacje takie jak kadencję, V aktualną (w miarę dokładną), przewyższenia (aktualne nachylenie, aktualna wysokość, max wys., max nachylenie, śr nachylenie), ale obawiam się że przy tej wersji nie będzie tego.

  2. Witam,
    mam pytanie który sprzęt będzie lepszy: edge 500 czy edge 25 ?
    Pozdrawiam

    • Janek, przewagą 500 jest większy wyświetlacz, a to na rowerze ma znaczenie. Edge 25 ma ekran wielkości zegarka, więc raczej poszedłbym w tym kierunku 500. Aktualnie nie dostaniesz już 500 tylko 510, ale zmiany są niewielkie.

  3. Witam, czy tego Garmina (edge 25) da się ładować z power banku w trakcie korzystania z nawigacji po śladzie?

    • Tak jest opcja, jednak umieszczenie licznika w uchwycie będzie niemożliwe.

      • No nie do końca. W czasie włączonego kursu, podłączenie do prądu poskutkuje automatycznym zamknięciem i zapisaniem kursu. Jedyna opcja to najpierw podłączyć do prądu i wtedy uruchomić kurs.

        • Mikołaj, dzięki nie wpinałem go w trakcie korzystania z kursu.
          Celna uwaga i bardzo dziękuję 🙂

  4. Problem z opragromowaniem , gubi sygnał lub go nie znajduje. Po roku przestaje działać i serwis umywa reę/ bo firma daje gwarancje tylko na rok.

    • Jarek, dzięki za informacje. Mam jednak uwagę w przypadku zakupu urządzenia z polskiej dystrybucji gwarancja powinna być na 24 miesiące.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *