Garmin EPIX

Targi Elektroniki CES w Las Vegas, to jedna z największych imprez tego typu na świecie, więc nie mogło na niej zabraknąć największych producentów sprzętu, w tym – rzecz jasna – amerykańskiego Garmina. Tym razem producent z Kansas przedstawił na nich trzy modele zegarków: Fenix3 (którego recenzje znajdziecie u nas na stronie), Vivoactive oraz Epix.

ces

Tym razem w nasze ręce do testów, dzięki uprzejmości firmy Garmin, trafił EPIX, który stanowi niejako kompilację najlepszych funkcjonalności swoich starszych braci, między innymi możliwość wgrania map do zegarka. Dodatkowym atutem zegarka ma być również ekran dotykowy. Pozostała funkcjonalność została bardzo zbliżona do modelu Fenix3, jednak wykonanie jest bardziej surowe i minimalistyczne. Czy jednak to takie same zegarki? Mamy nadzieje, że ta recenzja rozwieje wasze wątpliwości.

Pierwsze wrażenia

W pudełku znajdujemy następujący zestaw:

 • Zegarek
 • Kabel do transmisji danych wraz z ładowarką
 • Instrukcję szybkiego uruchamiania

epix1

Na pierwszy rzut oka widać, że brakuje pasa tętna. W przypadku modelu EPIX nie występuje wersja bundle czyli połączona w zestawie z pasem tętna. Akcesorium takie możemy dokupić dzięki czemu uzyskamy dostęp do parametrów dynamiki biegu – pamiętajmy jednak, że musi to być odbiornik HRM RUN.

Zegarek

Po wypakowaniu zegarka odnosimy wrażenie, że mamy do czynienia z nową wersją modelu 310XT, co sugerują kształt oraz wielkość koperty. Oczywiście oba modele, poza podobnymi gabarytami nie mają ze sobą za wiele wspólnego.

zef

Po pierwsze koperta EPIX’a została wykonana z dwóch elementów stali nierdzewnej, a pasek z tworzywa przykręcono za pomocą śrubek torx.

epix5

Ekran jest kolorowy, a górna ramka to część anteny GPS.  Pomimo sporych rozmiarów zegarek leży wygodnie na ręce, a perforowane metalowe przyciski pracują płynnie. Z boku koperty znajduje się gniazdo ładowania.

epix8

Kabel do transmisji danych

Kabel to znane z ostatnich modeli rozwiązanie z kolejnym wymyślnym gniazdem ładowania. Zakończony portem z pinami, służy do ładowania oraz transmisji danych. Jednak tym razem producent umieścił gniazdo z boku, co umożliwia ładowanie również podczas aktywności. epix10Sposób mocowania jest dużo łatwiejszy niż w przypadku Garmina Fenix3, gdzie aby naładować zegarek w trakcie aktywności, trzeba go zdjąć z ręki.

epix11

Dokładność GPS i czas pracy

W Garmin EPIX możemy korzystać z 5 trybów dokładności GPS:

Wykonaliśmy kilka testów jakości zapisu sygnału GPS. Test polegał na biegu o stałym tempie 4:50 min/km.

 • Suunto Ambit 3 (czerwony)
 • Garmin Fenix 3 (niebieski)
 • Tryb Normalny Glonass i WAAS (czas działania baterii około 20 godzin)

glonwasson

 • Tryb Normalny + Glonass (czas działania baterii około 20 godzin)

glon

 • Tryb UltraTrac WAAS ON (czas działania baterii do 20 godzin)

waas on

 • GPS Normalny Glonass OFF WASS OFF – czas pracy baterii do 24 tygodni

off

 • Tryb Ultratrac czas pracy baterii do 50 tygodni

Zegarkiem referencyjnym był Suunto Ambit3, który w naszych testach okazał się najlepszym pod względem dokładności zapisu śladu.

 • Gęsty las Glonass ON WASS ON

las1

 • Otwarty teren Glonass ON, WAAS ON

teren otw

Można zauważyć poprawę rysowania śladu w przypadku lekko zalesionego terenu po ostatniej aktualizacji. W przypadku gęstego lasu nie jest już tak kolorowo. Ciągle trwają prace nad poprawą jakości zapisu śladu i aktualizacje poprawiają jakość zapisu. Zastanawiające jest, czy nie udało się tego efektu uzyskać w dniu premiery.

Czas pracy baterii

Pokusiliśmy się również o test czasu pracy baterii, wynik 21h odbiega o trzy godziny od zapewnień producenta.

Wyświetlacz i obsługa

Model Epix został wyposażony w pewną nowość jeżeli chodzi o zegarki outdoorowe, czyli ekran dotykowy. Jak twierdzi Producent, nowa funkcjonalność ma ułatwić korzystanie z funkcji nawigacyjnych zegarka. Czułość ekranu jest odpowiednia, co udowadnia łatwość skalowania mapy, jednak w przypadku pory deszczowej rozpoczynają się problemy. Nie zmienia to faktu, że do obsługi podstawowej funkcjonalności otrzymujemy zestaw pięciu przycisków.

Układ menu jest prosty i przyjazny, a jeśli się przyjrzymy dokładniej możemy zauważyć, że właściwie odwzorowuje to co znajdziemy w modelu Fenix3. Poszczególne przyciski uaktywniają następujące funkcje:

ep1

 • LIGHT – podświetlenie, wyłączanie oraz blokowanie przycisków zegarka
 • UP – przechodzenie pomiędzy poszczególnymi polami menu oraz ekranami treningowymi
 • DOWN – przechodzenia pomiędzy poszczególnymi polami menu oraz ekranami treningowymi
 • START/STOP – uruchamianie i zatrzymywanie aktywności oraz zapis treningu przez przytrzymanie przycisku
 • BACK/LAP – powrót do poprzedniego ekranu oraz dodanie okrążenia

Podświetlenie

Garmin Epix, w przeciwieństwie do innych modeli, nie posiada możliwości regulowana natężenia podświetlania i mamy dostępną wyłącznie jedną, domyślną, jasność ekranu. Tryb uruchamiana może być ręczny (przycisk LIGHT po lewej stronie) lub automatyczny po naciśnięciu dowolnego przycisku.

pod1

Dodatkowo otrzymujemy możliwość zmiany koloru tła (białe lub czarne).

ekr11

Powiadomienia

Podobnie jak modele Forerunner oraz Fenix, Garmin Epix wyposażony został w powiadomienia dźwiękowe oraz wibrację. Wibracja jest silna i wyczuwalna, za to sygnał dźwiękowy cichy. Producent umożliwił również spersonalizowanie powiadomień oddając do dyspozycji tryby: wibracja i dźwięk, wibracja lub dźwięk.

Czujniki i akcesoria 

Garmin Epix  posiada możliwość sparowania z dodatkowymi czujnikami zewnętrznymi dostarczającymi dodatkowych parametrów treningowych. Standardowo, w przypadku produktów Garmina, są to czujniki kodowane w technologii ANT+, których niewątpliwą zaletą jest oszczędność baterii. Wadą natomiast brak możliwości mierzenia tętna pod wodą.

Do zegarka możemy podłączyć następujące czujniki:

 • Czujnik tętna
 • Footpod
 • Czujnik kadencji i prędkości
 • Czujnik kadencji
 • Czujnik prędkości
 • Pomiar mocy
 • Kamerę VIRB
 • Czujnik temperatury TEMPE

Ustawienia zegarka

Garmin przyzwyczaił nas już do tego, że większość parametrów i zmian użytkownik może wprowadzać z poziomu zegarka. Rozwiązanie to jest nie tylko najszybsze, ale również najwygodniejsze i dające pełną swobodę.

Ustawienia Aplikacji

W aplikacji  definiujemy parametry charakterystyczne dla danej dyscypliny. Do dyspozycji otrzymujemy ekrany danych, alerty, metronom, ustawienia autookrążenia i autopauzy oraz częstotliwości zapisu sygnału GPS.

Pola treningowe

Garmin Epix posiada możliwość spersonalizowania parametrów, które będą opisywać aktywność w trakcie treningu. Do wyboru otrzymujemy dziesięć ekranów treningowych, które wskazywać mogą do czterech różnych informacji,  wyświetlanych w określonej pozycji na ekranie.

pt3

Istnieje również możliwość aktywowania następujących pól:

 • Mapa
 • Virtual Partner
 • Dynamika biegu

Szkoda jednak, że zrezygnowano z obecnego w poprzednich modelach, wykresu tętna. Można go jednak dodać z poziomu widżetów Connect IQ. (jednak ich działanie nie jest do końca optymalnie wykonane).

Alerty

Każdą aktywność może zostać obwarowana alarmami dotyczącymi: tętna, tempa, czasu, dystansu, rytmu oraz kalorii. Nowym rozwiązaniem jest możliwość dodania własnych komunikatów np. „Napij się”, „Zjedz” oraz każdego dowolnego komunikatu, który będzie wyświetlany w dowolnym interwale czasu albo dystansu.

Metronom

To opcja, która jest nowością w zegarkach Garmina. Funkcja umożliwia ustawienie stałej kadencji, która będzie powtarzana za pomocą sygnału dźwiękowego lub wibracji.

Trening

W polu tym  dostępne są treningi, które wcześniej zostały utworzone w platformie Garmin Connect. Brakuje jednak możliwości tworzenia rozbudowanych treningów z poziomu zegarka (funkcja ta jest dostępna np. w modelu Garmin 910XT). Możemy jednak zaplanować proste treningi interwałowe oraz cele treningowe.

Interwał

Funkcja umożliwia ułożenie prostego treningu interwałowego składającego się z: rozgrzewki, interwału, odpoczynku oraz ćwiczeń rozluźniających.

Wyścig z aktywnością

Funkcja umożliwia porównanie aktualnego treningu z aktywnością historyczną wykonaną lub wgraną do zegarka z poziomu platformy Garmin Connect. Opcja przydatna kiedy planujemy trening na trasie, na której wcześniej biegaliśmy.

Historia

Funkcja umożliwia wylistowanie wszystkich wykonanych i zapisanych w pamięci zegarka treningów. Oprócz aktywności treningowych znajdują się tutaj również dane dotyczące ilości kroków. W porównaniu do serii Fenix, opcja została bardziej dopracowana i treningi ładują się szybko, a ich przeglądanie jest bardziej przyjazne.

his1

Moje statystki

Funkcja listuje wszystkie informacje dotyczące użytkownika zegarka, m.in.: Asystenta odpoczynku, Pułapu tlenowego, Symulatora wyścigu, Rekordy oraz Licznik. 

sym1

Ustawienia

Funkcja daje możliwość dodania kolejnych dyscyplin sportowych oraz czujników zewnętrznych, zmian ustawień Bluetooth, opcji śledzenia aktywności oraz zmian w ustawieniach zegarka.

To czego brakuje, to komunikacji przy pomocy WiFi, które wprowadzono jako standard w modelu Garmin 920XT oraz Fenix3. Rozwiązanie nie tylko wyróżnia te modele na tle konkurencji, ale przede wszystkim jest bardzo praktyczne (więcej o nim pisaliśmy tutaj). To trochę krok wstecz ponieważ opcja ta sprawdzała się bardzo dobrze i zrezygnowanie z niej na koszt wyłącznie synchronizacji Bluetooth jest sporym rozczarowaniem.

Pierwsze użytkowanie

To co od razu rzuca się w oczy, to ekran zegarka. Z jednej strony wyświetlanie elementów graficznych jest bardziej surowe niż w przypadku Fenix3, z drugiej, ekran jest bardzo wyraźny i czytelny, i – co jest nowością obsługiwany dotykowo. Naszym zdaniem lekki przerost formy nad treścią tym bardziej, że sam wyświetlacz jest mały i przyłożenie palca powoduje zakrycie większości powierzchni ekranu.

wysw

Ekran możemy przewijać np. pomiędzy polami treningowymi, oraz w niego stukać uzyskując dodatkowe informacje. Jedynym sensownym zastosowaniem funkcji dotyku jest obsługa mapy. W tym wypadku mamy możliwość powiększania widoku, dodawania punktów i przesuwania mapy, co w porównaniu do obsługi przyciskami jest i szybsze i przyjemniejsze. Niestety sprawa komplikuje się w przypadku deszczu. Ekran słabo radzi sobie z rozpoznaniem dotyku oraz jest w stanie sam wybierać opcje.

Podsumowując do obsługi mapy i nawigacji dotyk jest przydatny, ale sama funkcja zastosowana przy tak małym wyświetlacza posiada niewielkie zastosowanie.

Oprócz aktualnego czasu, w głównym menu dostępne są dodatkowe widżety:

 • Kompas

kompas1

 • Wysokościomierz

komp2

 • Temperatura

komp3

 • Barometr

komp4

 • Sterowanie muzyką

komp5

 • Kalendarz
 • Pogoda
 • Powiadomienia
 • Samopoczucie (aktywność dzienna)
 • Virb
 • Dodatkowe widżety dostępne przez platformę Connect IQ

Bieganie

Aby rozpocząć trening naciskamy przycisk START, na ekranie aktualnego czasu wybieramy rodzaj aktywności, który zatwierdzamy przez powtórne użycie przycisku START. Od tej chwili zegarek będzie nawiązywał połączenie z satelitami oraz zewnętrznymi czujnikami (widać na poniższym filmie). Szybkość łapania FIX-a GPS jest dobra, ale zdarza się, że zegarek potrzebuje około 20 sekund na znalezienie sygnału. Problem zostaje wyeliminowany w przypadku częstego korzystania z zegarka.

Pola treningowe przełączane są przy pomocy przycisków UP DOWN. Zastosowanie kolorowego wyświetlacza wpłynęło pozytywnie na jego czytelność, małe cyfry – pomimo niewielkiego ekranu – są dobrze widoczne a przechodzenie pomiędzy ekranami płynne i intuicyjne.

akt4

Z poziomu aktywności dostępny jest również wykres wysokości, do którego dostęp uzyskujemy przez przytrzymanie przycisku DOWN. Niestety wykres obejmuje wyłącznie interwał 4 godzinny aktywności i domyślny widżet nie ma możliwości zmiany skali czasu.

komp2
Mapa

Funkcja ta jest znana wcześniej w szczególności z liczników rowerowych Garmin Edge. Domyślnie w zegarku znajduje się mapa rekreacyjna, która jak sama nazwa wskazuje jest bardzo poglądowa, nie znajdziemy na niej wielu dróg.

Oprócz tej mapy, mamy do wyboru płatne mapy dostępne na stronie Garmina lub warstwę opartą o OpenStreetMap. O rozwiązaniu tym pisaliśmy więcej w recenzji Fenix2, jednak w kolorze wygląda to zdecydowanie lepiej.

mapa

Mapa ma pozwalać na wyznaczenie trasy nie na azymut, a w oparciu o drogi. Dostępne są również algorytmy wyznaczania trasy gdzie priorytetem jest najkrótszy czas, dystans czy wznios. Poza tym dla danej aktywności, możemy wybrać omijanie określonego rodzaju dróg. Mapa wygląda bardzo dobrze, jest kolorowa i czytelna pomimo małego wyświetlacza. Dodatkowo, do zegarka mamy możliwość wgrania kilku map bez konieczności usuwania poprzednich, a w trakcie aktywności w prosty sposób przełączyć odpowiednią warstwę. Niestety w trakcie skalowania mapy, wymagane jest dłuższe odświeżanie ekranu jednak jako całokształt funkcji – mapy są wykonane prawidłowo.

Więcej na ten temat w dziale NAWIGACJA.

Autolap

Pokonanie okrążenia zegarek sygnalizuje wibracją i dźwiękiem. Dodatkową funkcją jest możliwość dostosowania dwóch dowolnych parametrów, które będą wyświetlane na ekranie autookrążenia.

autolap

Alerty

Alerty w Garmin EPIX sygnalizowane są przy pomocy dźwięku i/lub wibracji. Pewnym rozszerzeniem tej funkcjonalności są natomiast opcje monitorowania aktywności, poprzez ustawienie alarmów : prędkości, tempa, tętna, czasu i innych. Sygnalizacja wpisuje się w ogólny wygląd zegarka i jest „surowa”; nie zobaczymy kolorowych piktogramów czy innych wodotrysków znanych choćby z modelu Fenix3.

aler1

Dynamika biegu

Podobnie jak w przypadku poprzednich modeli Garmina (m.in. Forerunner 620, Fenix2, Fenix3 oraz Garmin 920XT), EPIX posiada opcję dynamiki biegu, która pozwala na obserwowanie w czasie rzeczywistym następujących parametrów:

 • Rytmu (kadencji), czyli liczby kroków na minutę
 • Odchylenia pionowego, czyli pionowego ruch tułowia mierzonego w centymetrach
 • Czasu kontaktu z podłożem, czyli jak długo dana stopa ma kontakt z powierzchnią podczas biegu

dyn2

Metronom

Opcja służy do wybijania stałego rytmu kroku, a sygnalizacja odbywa się za pomocą alertu dźwięku lub wibracji. Niestety w modelu, który otrzymaliśmy funkcja ta nie działa.

Virtual Partner

Funkcja ta znana jest z poprzednich modeli amerykańskiego producenta, która umożliwia ustawienie średniego tempa z jakim będzie biec nasz wirtualny towarzysz treningu, a zegarek będzie informował jaki dystans i czas różni nas od założonego wcześniej tempa. Pole jest dopracowane graficznie i czytelne (symbol biegacza porusza się w trakcie biegu).

vp1

Niestety nieco kuleje ergonomia, ponieważ tempo zmieniane jest dopiero po wejściu w ustawienia treningowe (za pomocą strzałek).  Wygodniejszym rozwiązaniem byłaby możliwość wprowadzania zmian bezpośrednio w ekranie treningowym.

Zakończenie treningu

Trening zapisujemy przez wybranie przycisku START/STOP, a następnie wybrania polecenia Zapisz. Po zakończeniu treningu otrzymujemy podsumowanie, które jest przejrzyste i zawiera podstawowe dane zakończonej aktywności (sumaryczny dystans, średnią prędkość, sumę przewyższeń). Dodatkowe informacje na temat aktywności znajdziemy w historii. Wady? Ostatnimi czasy we wszystkich zegarkach Garmina, kuleje szybkość zapisu. W przypadku Epixa jest podobnie, jednak bezpośrednie porównanie pokazało, że jest trochę lepiej niż w przypadku Fenixa3.

sum1

Możemy również sprawdzić jak długo przebywaliśmy w danej strefie tętna.

sum2

Oprócz danych dotyczących aktywności zegarek podaje także stan regeneracji w postaci wartości liczbowej. Jak zwykle informacja jest orientacyjna i powinna być traktowana jako podpowiedź, a nie jako wyznacznik.

sum4

Dodatkowo mamy podgląd do mapy całej aktywności.

sum3

Nawigacja

W przypadku modelu EPIX skupimy się na tej funkcji nieco bardziej, ponieważ model ten z założenia  ma być nawigacyjnym kombajnem. Oprócz znanych z poprzednich modeli opcji nawigacji: po kursie, prowadzeniu do punktu po linii prostej, Epix wzbogacony został o zupełnie nowe narzędzie, które sposobem działania przypomina nawigacje samochodowe.

naw1

Jak to działa? Zegarek wyznaczy nam drogę w oparciu o:

 • wybrany mechanizm najkrótszej drogi,
 • czasu,
 • najmniejszej ilości wzniesień.

Nawigować możemy do:

 • punktu na mapie,
 • wcześniej zapisanej lokalizacji,
 • do zapisanych punktów POI,
 • po trasie wykonanego wcześniej treningu.

Trasa jest wyznaczana szybko, w trakcie kursu jesteśmy prowadzeni za pomocą strzałki, a przed zakrętem i w przypadku zboczenia z kursu otrzymujemy alarm wibracją oraz dźwiękiem.

Niestety rozwiązanie nie ustrzegło się błędów. Po pierwsze, w przypadku uruchomienia aktywności i korzystania z nawigowania do punktu, po osiągnięciu celu brakuje możliwości prawidłowego wyznaczenia kolejnego celu. Dlaczego „prawidłowego”? Zegarek nie wyznaczy trasy, a wskaże odległość do punktu w lini prostej, ażeby ponownie korzystać z nawigacji konieczne jest zakończenie trening i rozpoczęcie nowego. Poza tym wyszukiwanie miast za pomocą wpisanej frazy trwa wieki, więc lepiej wybrać miejsca w pobliżu lokalizacji, z której startujemy.

naw2

Po drugie, nawigowanie po kursie, czyli po wcześniej stworzonej trasie (tworzymy z poziomu platformy Garmin Connect lub z programu BaseCamp). Opcja ta nie rozpoznaje stworzonych punktów i nie podaje odległości do nich pomimo posiadania takich pól w ekranach danych. Samo  podążanie za linią jest wygodne, kreska jest gruba i łatwo rozpoznawalna na ekranie. Całość możecie zobaczyć na filmie:

Podsumowując, wprowadzenie pełnych funkcji nawigacyjnych do zegarka ręcznego jest ciekawym rozwiązaniem, choć należy mieć na uwadze pewne ograniczenia takiego rozwiązania, m.in. czytelność na wyświetlaczu o wielkości kapsla, uznać jednak należy, że w przypadku eksplorowania nowych miejsc, funkcja ta może być przydatna. Oczywiście pod warunkiem, że pewne mankamenty zostaną poprawione.

Bieżnia mechaniczna

Bieganie na bieżni z Garmin EPIX  nie wymaga dodatkowego czujnika zewnętrznego. Dystans jest mierzony za pomocą ruchu zegarka na nadgarstku, a wartości kalibrowane są w trakcie biegania z użyciem sygnału GPS. Warto więc pamiętać, że im więcej biegamy z zegarkiem, tym dokładniejszy jest pomiar. Należy jednak mieć na uwadze, że pomiar ten jest obarczony pewnym błędem, a z naszych obserwacji wynika, że najbardziej wiarygodny pomiar wskazywany jest kiedy nachylenie bieżni wynosi 0.

biez

Kolarstwo

Garmin EPIX można wyposażyć w dodatkowe czujniki pozwalające na dostarczenie dodatkowych danych związanych z jazdą na rowerze. Możliwe jest sparowanie zegarka z czujnikami:

 • Kadencji i prędkości
 • Kadencji
 • Prędkości
 • Pomiarem mocy

fen

Garmin pozostał przy kodowaniu czujników w technologii ANT+, więc praktycznie możliwe jest wykorzystanie wszystkich poprzednich akcesoriów firmy Garmin. Model nie posiada uchwytu szybkiego mocowania (QuickRelease Kit), co uniemożliwia montaż zegarka w uchwycie (jak w przypadku modeli Forerunner 910XT i 920XT). Sytuację to można jednak łatwo rozwiązać korzystając z najprostszej obejmy na kierownicę.bike1

Ekran jest czytelny, wartości są dobrze widoczne, a zmiana parametrów w trakcie jazdy nie nastręcza problemów. Nowością jest pomiar wartości pułapu tlenowego dla kolarstwa, czego nie było w poprzednich modelach Garmina. Do pomiaru takiego potrzebne są jednak:

 • Pas tętna
 • Pedały Vector

Kolarstwo w pomieszczeniu

Odbywając trening na trenażerze mamy możliwość sparowania czujników zewnętrznych, przy czym dane o prędkości oraz  dystans będą odczytywane z zewnętrznych czujników.

Pływanie

Garmin EPIX, podobnie jak modele konkurencji, mierzy parametry pływania. Niestety z powodu zastosowania technologii ANT+ nie ma możliwości pomiaru tętna w trakcie pływania. Uruchamiając tryb pływania należy zdefiniować długość basenu (zakres od 15 do 1200m).

Zegarek zlicza baseny i długość, jednak w trakcie testu (porównując do Polara V800) zaniżył dystans o 100 metrów, co prawdopodobnie spowodowane jest niedokładnymi ruchami. Wielkość zegarka może przeszkadzać w trakcie pływania, ale jest to rzecz do której łatwo się przyzwyczaić.

Oprócz podstawowego parametru, którym jest SWOLF (suma czasu jednej długości basenu i liczby ruchów wykonanych na tej długości) dodano funkcję treningu z dziennikiem ćwiczeń, która możliwa ręczne wpisanie dystansu gdy, np.pływamy wyłącznie nogami lub jedną ręką.

Śledzenie aktywności dziennej

Garmin EPIX, podobnie jak Forerunner 920XT i Fenix3, posiada funkcję mierzenia poziomu aktywności dziennej, która obliczana jest na podstawie liczby kroków wykonanych w trakcie dnia.  Liczba ta jest aktualizowana podczas chodzenia, jednak należy mieć na uwadze, że odświeżanie obarczone jest pewnym opóźnieniem.

aktyw

Funkcja działa ta dokładnie w ten sam sposób jak w przypadku Fenix3, więc w celu zapoznania się z tą częścią polecamy drugą część recenzji Fenix3.

Widżety i Connect IQ

Od stycznia 2015 roku Garmin umożliwia indywidualne programowanie zegarka. Możliwe jest to dzięki platformie Connect IQ, która adresowana jest do zewnętrznych deweloperów. Dzięki temu Garmin umożliwił tworzenie aplikacji, modyfikacji oraz wprowadzanie dodatków i usprawnień do swoich urządzeń, które dostępne są na stronie: https://apps.garmin.com/pl-PL/.

iq1

Powiadomienia z telefonu

W przypadku połączenia EPIX ze smartfonem otrzymujemy możliwość otrzymywania powiadomień z telefonu, jak również odczytywania e-maili, smsów oraz komunikatów z portali społecznościowych.

pow1

W przypadku połączeń głosowych zegarek informuje nas o połączeniu sygnałem dźwiękowymi oraz komunikatem, a nieodebrane połączenia oraz nieprzeczytane wiadomości sygnalizowane są na ekranie głównym.

ow

Pogoda

W przypadku, gdy zegarek jest połączony z telefonem, oraz mamy aktywną usługę danych, otrzymujemy informacje pogodowe z danej chwili. Informacje te wyświetlane są na ekranie i są fabrycznie wgrane do zegarka.

pog1

W ujęciu godzinowym

pog2

A także tygodniowym

pog3

Kalendarz

Poza pogodą zegarek gwarantuje dostęp do domyślnego kalendarza, który widoczny jest w smartfonie. Na ekranie otrzymamy powiadomienie o nadchodzących wydarzeniach.

kal1

Ilość powiadomień może czasami przeszkadzać. Jednak na co dzień, kiedy zegarek używany jest nie treningowo, funkcjonalność może okazać się przydatna.

Odtwarzacz muzyki

Jedną z ciekawszych widżetów jest możliwość sterowania muzyką z poziomu zegarka. Funkcja uruchamia domyślny odtwarzacz w smartphonie. Opcja przydatna bo mamy możliwość zmiany utworów oraz głośności.

komp5

Podsumowanie

Epix bardzo dobrze wpasował się w rodzinę nowych zegarków, które opuściły stajnię Garmina. Można nawet uznać, że to po prostu okrojona graficznie wersja Fenix3, tyle że z kilkoma wyjątkami. Zegarek sprawdza się zarówno w bieganiu, kolarstwie, ale przede wszystkim skierowany jest dla szeroko pojętego outdooru.
Poza sprawdzonymi opcjami dostępnymi w serii Fenix i Forerunner, zastosowanie dodatkowo ekranu dotykowego i możliwości wgrywania map, stworzyło z tego zegarka nie lada kombajn nawigacyjny.

Ekran dotykowy znajduje głównie zastosowanie w trakcie używania mapy i korzystania z nawigacji, w pozostałych przypadkach ogranicza go niestety wielkość wyświetlacza. Nie lada wyzwaniem jest również korzystanie z tego rozwiązania w trakcie deszczu.

Nawigacja i wykorzystanie map z możliwością mechanizmu wyznaczania tras, to strzał w dziesiątkę; zegarek wyznacza trasę, po której prowadzi w oparciu o mechanizm najkrótszej drogi lub czasu. Trochę szkoda, że tak dobrze zapowiadająca się funkcja ma sporą niedoróbkę w postaci braku możliwości wyboru kilku punktów na trasie, ale może Garmin ogarnie to w kolejnej aktualizacji. Dużym zaskoczeniem dla nas było również uszczuplenie zegarka o funkcję modułu WiFi, który tak rewelacyjnie sprawuje się w przypadku modeli Fenix3 oraz Garmina 920XT.

Jednym zdaniem. Jeżeli szukacie zegarka, która ma wgrane mapy topograficzne i zawiera większość opcji biegowych znanych  z wyższych modeli ze stajni Garmina, to jest to model, którego szukacie. Musicie mieć jednak w pamięci, że konieczne będzie przyzwyczajenie się do okrojonego graficzne wykonania interfejsu.

Zalety

 • solidność konstrukcji i jakość wykonania
 • możliwość wgrywania map
 • wyznaczanie tras przez zegarek w oparciu o warstwę mapy
 • łatwość obsługi
 • czytelny kolory wyświetlacz
 • długi czas pracy na baterii
 • wparcie Connect IQ

Wady

 • brak pomiaru tętna w trakcie pływania
 • średnia jakość śladu GPS
 • długie zapisywanie aktywności  oraz wyświetlanie historii
 • problem z ekranem dotykowym w przypadku deszczu
 • problemy z funkcją nawigacji do punktu

7 Comments

 1. jak mam wlaczyc czy ustawic zeby mnie nawigacja prowazdzila po trasie a nie na azymut ?

  • Pewnie sobie poradziłeś ale przyda się innym. Wchodzisz: 1. ustawienia 2.aplikacje 3. rodzaj aktywności 4. Metoda obliczeń Fajne bo wybierasz dla każdej z dyscyplin metodę obliczeń.

 2. Jestem nowym posiadaczem tego fajnego Epixa. Chciałem dopisać aktualizację że już można po wyznaczonym celu w nawigacji i przybyciu do celu kontynuować naszą aktywność wyznaczając nowy cel a nasza aktywność nie zostanie przerwana. Czyli nie musimy jej przerywać aby wybrać nowy cel z nawigacji.

  • ArT, niestety nie posiadam już tego modelu, ale dziękuję za aktualizację 🙂

 3. stanowczo odradzam.. kosztowne gó..o nie przydaje sie na nic… lepszy jest byle telefon z GPS…

 4. kosztowne gówno… nie przydaje sie na nic.. lepszy jest byle telefon z GPS…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *