Recenzja Garmin Fenix3 HR

Pomiar optyczny, to w ostatnim czasie chyba największe must have wszystkich producentów. Ten modny trend, czyli pomiar tętna z nadgarstka, jako pierwsi zaczęli stosować TOM TOM oraz Fitbit, a niedawno dołączyli do nich Garmin i Polar, a Sunnto właśnie wyprowadził ze swojej stajni SPARTANA ULTRA z takim pomiarem. Pojawia się jednak najważniejsze pytanie: czy pomiar tego typu jest na tyle dokładny aby służył jako zaawansowane narzędzie treningowe, czy jest to po prostu substytut, który dzięki tańszej produkcji ma być oferować nieco szerszemu gronu dostęp do bardziej zaawansowanego treningu, który jednak obarczony będzie pewnymi błędami? Dlatego idąc tym krokiem, amerykański producent nie daje swoim użytkownikom nowego zegarka Fenix4, a wyłącznie doposażoną opcje swojego flagowego i najlepszego zegarka – czyli Fenix3. Przed wami Fenix3 HR – czyli wszystko co już znamy plus małe co nieco.

Pierwsze wrażenia

Kupując Garmin Fenix3 HR otrzymujemy następujący zestaw:

 • Zegarek
 • Pas tętna z nadajnikiem (w zależności od wersji)
 • Kabel do transmisji danych wraz z ładowarką
 • Instrukcję szybkiego uruchamiania

Zegarek

Oczywiście pierwsza rzecz, która rzuca się w oczy, to optyczny czujnik tętna. Garmin – w przeciwieństwie do konkurencji – wybrał czujnik oparty o trzy diody. I to w zasadzie jedyna widoczna różnica, którą można zauważyć pomiędzy wersjami Fenix3 i HR. Oczywiście nie jest to wada, przeciwnie!

Fenix3HR - zegarek

Biorąc pod uwagę swoistą urodę zegarka jakiekolwiek zmiany nie były potrzebne. Koperta wykonana jest z dwóch elementów stali nierdzewnej, a pasek z tworzywa przykręcony został do niej za śrubkami torx. Całość dobrze leży na dłoni, czujnik pomiaru tętna jest właściwie niewyczuwalny. Na spodzie koperty umieszczone zostało gniazdo ładowania.

Fenix3HR- czujnik tętna

Pas tętna

Pas tętna przeżył swoistą metamorfozę, a podstawowa różnica – poza wyglądem – to brak możliwości odpięcia czujnika od pasa. Aby wymienić baterię należy ściągnąć kolorową ramkę. Oczywiście funkcjonalność pozostała bez zmian, więc nadajnik mierzy: tętno odchylenie pionowe oraz czas kontaktu z ziemią.

FEnix3HR - czujnik tętna

Kabel do transmisji danych

Kabel jest zakończony portem, na którym – w celu ładowania lub transmisji danych – kładziemy zegarek i zapinamy w ramkę. Samo zapinanie uchwytu nie jest komfortowe, ponieważ trzeba trafić idealnie zaczepami w zagłębienia w obudowie.

Dokładność GPS i czas pracy

Fenix3 umożliwia korzystanie z jednego z trzech trybów dokładności GPS:

 • Tryb Normalny (czas działania baterii około 20 godzin) + pomiar tętna z nadgarstka -20%
 • Tryb Normalny + Glonass (czas działania baterii około 16 godzin)  + pomiar tętna z nadgarstka -20%
 • Tryb UltraTrac (czas działania baterii do 40 godzin)

Czas pracy baterii jest zależny od częstotliwości zapisu sygnału GPS (w przypadku korzystania z systemu Glonass czas zmniejsza się o 4 godziny).

Poniżej przykład aktywności, w których wykorzystane zostały dwa najlepsze tryby zapisu.

 • GPS w trybie zapisu, co jedną sekundę z włączonym trybem Glonass. W terenie leśnym można zauważyć bardzo mocny rozrzut sygnału.
  • ślad niebieski SUUNTO AMBIT3  
  • ślad czerwony GARMIN FENIX3 HR

Fenix3HR - porównanie śladów

 • GPS w trybie zapisu, co jedną sekundę z wyłączonym trybem Glonass. Bez Glonassa jest trochę lepiej i dokładniej niż z włączonym trybem.
  • ślad niebieski SUUNTO AMBIT3  
  • ślad czerwony GARMIN FENIX3 HR

Fenix3 HR - bez Glonass

GPS w trybie zapisu, co jedną sekundę z włączonym trybem Glonass. W mieście jest lepiej, przy czwartym okrążenie tylko raz sygnał ścięty.

 • ślad niebieski SUUNTO AMBIT3  
 • ślad czerwony GARMIN FENIX3 HR

Garmin vs Fenix3

GPS w trybie zapisu, co jedną sekundę z włączonym trybem Glonass. W mieście i w małym zalesieniu sygnał spisuje się dosyć dobrze.

 • ślad czerwony GARMIN FENIX3 HR

Fenix3 las

GPS w trakcie roweru w trybie zapisu, co jedną sekundę z włączonym trybem Glonass. Tutaj też widać spore odchylenia w dokładności, w szczególności przy wyższych budynkach oraz w terenie zabudowanym.

 • ślad niebieski POLAR V650
 • ślad czerwony GARMIN FENIX3 HR

F3HR - porównanie

GPS w trakcie roweru w trybie zapisu, co jedną sekundę z włączonym trybem Glonass. Tutaj też widać spore odchylenia w dokładności, w szczególności przy wyższych budynkach oraz w terenie zabudowanym.

 • ślad niebieski POLAR V650
 • ślad czerwony GARMIN FENIX3 HR

F3hr row2

Dokładność modelu Fenix3, zawsze była kwestią dyskusyjną. Niestety to podstawowa wada, jaką wytyka się temu zegarkowi. W sumie jak widać z porównań, nie jest źle ale problemy z dokładnością zapisu śladu GPS – typowe dla poprzednika – nadal nie zostały wyeliminowane. Oczywiście nie dla wszystkich ma to znaczenie, które zadecyduje o podjęciu decyzji. Jako ciekawostkę można uznać, że tryb Glonass, zamiast poprawić, pogarsza jakość zapisu śladu, co jest bardzo dziwne, gdyż zgodnie z definicją ma pomagać. Naszym zdaniem niezbędne jest wprowadzanie zmian w tym zakresie, tym bardziej, że o problemach z zapisem śladu słyszymy już od momentu zastosowania chipu Mediatek.

Pomiar optyczny jak działa taki pomiar?

Cały układ pomiarowy złożony jest z kilku elementów:

 • Źródła światła, które zazwyczaj stanowią diody LED kierują fale świetlne do skóry
 • Detektora DSP, który odbierającego odbite światło oraz
 • Akcelerometra, który mierzy ruch i jest używany łącznie z detektorem DSP

Fenix3 HR- pomiar optyki

W dużym skrócie: monitor tętna wykorzystuje metodę zwaną PPG, czyli pomiar odbywa się poprzez pochłonięcie odbitego światła powracającego z naświetlenia skóry w miejscu gdzie znajdują się naczynia krwionośne. Mniej technicznie mówiąc, odczyt opiera się na tym, że światło wpadające do ciała rozprasza się w przewidywalny sposób uwzględniając takie zjawiska jak zmiana pulsu lub objętości krwi.

Tyle, jeśli chodzi o technikala. W praktyce najistotniejszym elementem są migające – w przypadku naszego Garmina trzy zielone – diody. Pewną wartością dodaną takiego rozwiązania jest to, że poza pomiarem tętna w trakcie aktywności zegarek mierzy tętno cały czas, kiedy jest noszony. Wynik pomiaru jest wyświetlany w postaci wykresu w widżetach.

Fenix3HR - pomiar tętna 24

Dokładność

Sama metoda pomiaru, czyli pochłanianie odbitego światła, jest obarczona błędem, na który wpływ będą miały:

 • Powierzchnia styku zegarka
 • Obecność wody i potu
 • Temperatura

Czyli wszystko to z czym mamy do czynienia podczas treningu całorocznego.

W praktyce

Aby sprawdzić dokładność pomiaru wykonaliśmy szereg testów, które przeprowadzone zostały w różnych warunkach i dla różnych dyscyplin. Zamieszczamy tu tak naprawdę wycinek tego co udało się zebrać podczas treningów.

 • czerwony pomiar tętna z pasa
 • zielony pomiar z nadgarstka

Bieganie – można zauważyć że tętno nie dochodzi do wartości, które mierzone są za pomocą pasa.

HR (7)

Rower – można zauważyć, że tętno nie spada tak szybko jak dzieję się to w przypadku opaski.

HR (10)

Rower – można zauważyć że tętno nie dochodzi do wartości, które mierzone są za pomocą pasa.

HR (13)

Rower stacjonarny – podobnie jak w przypadku A360, trening wypadł bardzo dobrze

HR (14)

Bieganie – ogólna tendencja nie jest zła, w kilku przypadkach czujnik optyczny zmierzył za wysoki puls.

HR (3)

Bieganie – jeden mocny akcent w trakcie treningu, który ogólnie nie wyszedł źle, w późniejszym jednak etapie treningu można zobaczyć większe różnice.HR (4)

Wnioski: Pomiar tętna jest poprawny, ale nie jest to pomiar bardzo dokładny. Zanim ktoś zarzuci brak logiki spieszę z wyjaśnieniem. Otóż pomiar jest poprawny w odniesieniu do wartości uśrednionej z całego treningu (w odniesieniu do pomiaru z paska umieszczonego na klatce piersiowej), jednak tętno chwilowe notuje już duże odchylenia, co dla wykonujących trening w oparciu o strefy może być problematyczne (zwłaszcza, kiedy progi są dość „wąskie”).  . Niewątpliwa zaleta, czyli pomiar tętna w ciągu doby, też nie zachwyca, ponieważ powyżej 160 uderzeń zegarek zaczyna pokazywać mało wiarygodne wartości. Nie da się również ukryć, że pomiar tętna z nadgarstka reagował znacznie wolniej niż w przypadku pomiaru za pomocą pasa (taki sam efekt zaobserwowaliśmy w przypadku urządzenia TomTom Runner Cardio, czy opaski A360): wyświetlane wartości wolniej „opadają” i wolniej „rosną”.

Dla kogo zatem optyczny pomiar tętna?

Najpierw dla kogo nie. Jeżeli zależy Ci na dużej dokładności, lubujesz się w analizie, wykresy służą Ci do weryfikacji postępu, Twoje treningi opierają się o wyznaczone strefy tętna, a przy tym lubisz treningi interwałowe, to zakup urządzenia z pomiarem z nadgarstka może zakończyć się kataklizmem. Z drugiej strony, jeśli liczy się wygoda, nie trenujesz wyczynowo, nie gonisz autobusu 10 razy w ciągu dnia, a większość treningu spędzasz w pułapie tlenowym, to brak konieczności zakładania pasa może wydać ciekawym rozwiązaniem.

Dodatkowym atutem rozwiązania optycznego czujnika, jest możliwość transmisji tętna do innych urządzeń z protokołem ANT+. Czyli znów jest wygodniej, bo unikamy pasa tętna. Oczywiście w trybie tym zegarek nie rejestruje aktywności.

Fenix3 - Transmisja tętna

Podświetlenie

Intensywność podświetlenia może być regulowana oraz uruchamiana w trybie ręcznym (przycisk LIGHT po lewej stronie) lub po naciśnięciu dowolnego przycisku. Dodatkowo zegarek, można sam uruchamiać podświetlenie np przez obrót ręki lub po zachodzie słońca.

Fenix3HR - tarcze

Podświetlenie jest mocne i widoczne, przy tym istnieje możliwość regulowania w zakresie od 10 do 100%, a dodatkowo otrzymujemy możliwość zmiany koloru tła (białe lub czarne).

Powiadomienia

Podobnie jak poprzednie modele amerykańskiego producenta Fenix3 HR wyposażony został w powiadomienia dźwiękowe i wibrację. Wibracja jest silna i wyczuwalna, jednak sygnał dźwiękowy, naszym zdaniem, zbyt cichy. Producent przewidział również spersonalizowanie powiadomień dając możliwość wyboru między trybami: wibracja i dźwięk, wibracja lub dźwięk.

Obsługa

Obsługa zegarka, która odbywa się przy pomocy pięciu przycisków, jest prosta i intuicyjna.

F3HR - zegrek

 • LIGHT – służy do podświetlenia, wyłączania oraz blokowania przycisków zegarka.
 • UP – służy do przechodzenia pomiędzy poszczególnymi polami menu oraz ekranami treningowymi.
 • DOWN – służy do przechodzenia pomiędzy poszczególnymi polami menu oraz ekranami treningowymi.
 • START/STOP– uruchamianie i zatrzymywanie aktywności oraz zapis treningu przez przytrzymanie przycisku.
 • BACK/LAP– służy do powrotu do poprzedniego ekranu oraz dodaje okrążenia.

Dodatkowo, możemy spersonalizować dwa przyciski START  i BACK o kilka funkcji np przesyłanie WIFI, czy minutnik. Funkcji wydaje się sporo, jednak obsługa nie sprawia problemów.

Czujniki i akcesoria 

Garmin Fenix3 HR posiada możliwość sparowania z dodatkowymi czujnikami zewnętrznymi dostarczającymi dodatkowych parametrów treningowych. Standardowo, w przypadku produktów Garmina, są to czujniki kodowane w technologii ANT+. Zaletą niewątpliwie jest oszczędność baterii, ale należy zauważyć, że z liczących producentów tylko Garmin pozostał przy tym protokole.

Do zegarka możemy podłączyć następujące czujniki:

 • Tętna
 • Footpod
 • Kadencji i prędkości rowerowej
 • Kadencji rowerowej
 • Prędkości rowerowej
 • Pomiar mocy
 • Kamerę VIRB
 • Temperatury TEMPE

Ustawienia zegarka

Garmin, w przeciwieństwie do pozostałych producentów, nadal umożliwia konfigurację urządzania z poziomu… menu urządzenia, a nie aplikacji. Co jeszcze zwiększa wygodę, zmiany te można spokojnie wykonywać w trakcie prowadzenia treningu. Rozwiązanie niezwykle wygodne, praktyczne i zapewniające pełną swobodę i nie sposób za to nie kochać Garmina. Nie oznacza to, że Amerykanie zapomnieli o platformie webowej.

Ustawienia Aplikacji

Aplikacja umożliwia zdefiniowanie parametrów charakterystycznych dla danej dyscypliny. Do dyspozycji otrzymujemy ekrany danych, alerty, metronom, ustawienia autookrążenia i autopauzy oraz częstotliwości zapisu sygnału GPS.

Pola treningowe

Fenix3HR posiada możliwość spersonalizowania parametrów, które będą opisywać aktywność w trakcie treningu. Do wyboru dostajemy dziesięć ekranów treningowych, które wskazywać mogą do czterech różnych informacji i które można wyświetlać w określonej pozycji na ekranie. Dodatkowo istnieje możliwość aktywowania następujących pól:

Fenix3hr - pola danych

 • Mapa
 • Virtual Partner
 • Natężenie wysiłku
 • Dynamika biegu 1
 • Dynamika biegu 2

Dodatkowym polem, którego nie znajdziemy w wersji bez optycznego pomiaru tętna, jest – dostępny jako widżet – wykres tętna, które jest mierzone 24/7, o czym przeczytacie w dalszej części recenzji.

Alerty

Każdą aktywność może zostać obwarowana alarmami dotyczącymi: tętna, tempa, czasu, dystansu, rytmu oraz kalorii. Praktycznym rozwiązaniem jest możliwość dodania własnych komunikatów np. „Napij się”, „Zjedz” oraz każdego dowolnego komunikatu, który będzie wyświetlany w dowolnym interwale czasu i/lub dystansu. Ograniczeniem jest długość wyświetlanego komunikatu na ekranie.

Metronom

To opcja, która jest nowością w zegarkach Garmina. Funkcja ta pozwala na ustawienie stałej kadencji, która będzie powtarzana za pomocą sygnału dźwiękowego lub wibracji.

Fenix3HR - metronom

Trening

W polu tym dostępne są treningi, które wcześniej zostały utworzone na platformie Garmin Connect.

Fenix3HR - treningi

Więcej o tworzeniu treningów pisaliśmy w tym artykule

http://www.goultra.pl/planowanie-treningow-garmin-nowy-wyglad/

Niestety z poziomu zegarka nie ma możliwości utworzenia rozbudowanych treningów (choć funkcja taka dostępna jest np. w modelu 910XT). Możemy jednak zaplanować proste treningi interwałowe oraz cele treningowe.

Interwał

Funkcja ta umożliwia ułożenie prostego treningu interwałowego składającego się z: rozgrzewki, interwału, odpoczynku oraz ćwiczeń rozluźniających.

Ustaw cel

Funkcja ta umożliwia zaplanowanie prostego celu treningu w oparciu o dystans, czas lub tempo.

Wyścig z aktywnością

Funkcja ta umożliwia porównanie aktualnego treningu z aktywnością historyczną wgraną do zegarka lub z treningiem pobranym z serwisu Garmin Connect. Opcja przydatna kiedy planujemy trening na trasie, na której wcześniej biegaliśmy.

Historia

Funkcja umożliwia wylistowanie wszystkich, zapisanych w pamięci zegarka, treningów. Oprócz aktywności treningowych znajdziemy tu również dane dotyczące kroków. Niestety, aktywności długotrwałe wciąż ładują się znacznie dłużej niż byśmy chcieli (dystans maratonu otwiera się ok. 30 sekund), ale i tak jest lepiej niż w Fenixie2.

Moje statystki

Funkcja listuje wszystkie informacje dotyczące użytkownika zegarka, m.in.: Asystenta odpoczynku, Pułapu tlenowego, Symulatora wyścigu, Rekordy oraz Licznik. 

Fenix3HR - vo2max

Ustawienia

Funkcja daje możliwość dodania kolejnych dyscyplin sportowych oraz czujników zewnętrznych, zmian ustawień WiFi, Bluetooth, opcji śledzenia aktywności oraz zmian w ustawieniach zegarka.

WiFi, podobnie jak w przypadku Garmin 920XT, to bardzo trafione rozwiązanie. Autoprzesyłanie działa rewelacyjnie i np. kończąc trening na trenażerze, w mgnieniu oka pojawia się w Garmin Connect oraz platformach powiązanych z naszym kontem.. Minusem jest jednak, podobnie jak w modelu 920XT, konieczność wcześniejszego dodania sieci z poziomu aplikacji Garmin Express. Lepszym rozwiązaniem byłaby możliwość powiązania z siecią z poziomu zegarka.

Pierwsze użytkowanie

Oprócz funkcji treningowych rodzina Fenix3 została rozbudowana o kilka dodatkowych gadżetów, które znajdziemy w głównym menu zegarka:

Wykres pomiaru tętna 24/7, Kompas, Wysokościomierz, Temperatura, Sterowanie muzyką, Kalendarz, Pogoda, Powiadomienia, Samopoczucie (aktywność dzienna), Barometr, Virb, Masa dodatkowych widżetów dostępnych przez platformę Connect IQ.

Fenix3HR - smartwatch

Bieganie

Aby rozpocząć trening naciskamy przycisk START, na ekranie aktualnego czasu wybieramy rodzaj aktywności, który zatwierdzamy przez powtórne użycie przycisku START. Od tej chwili zegarek będzie nawiązywał połączenie z satelitami oraz zewnętrznymi czujnikami. Szybkość łapania FIX-a GPS jest dobra, ale zdarza się, że zegarek potrzebuje około 20 sekund na znalezienie sygnału, odnosimy wrażenie, że wersja bez HR robi to szybciej. Problem zostaje wyeliminowany w przypadku częstego korzystania z zegarka.

Fenix3 HR bieganie

Pola treningowe przełączane są przy pomocy przycisków UP DOWN. Zastosowanie kolorowego wyświetlacza wpłynęło pozytywnie na jego czytelność, małe cyfry są dobrze widoczne, a przechodzenie pomiędzy ekranami jest płynne i intuicyjne.

Fenix3HR - pola treningowe

Z poziomu aktywności dostępny jest również wykres wysokości oraz tętna, do którego dostęp uzyskujemy przez przytrzymanie przycisku DOWN.

Fenix3HR - wykres wysokości

Mapa

Wraz z zastosowaniem kolorowego wyświetlacza poprawił się, w porównaniu do modelu 910XT, kontrast rysowanego śladu. Linia symbolizująca ślad jest cienka, a skalowanie mapy odbywa się przez wejście w menu podręczne (przytrzymanie przycisku UP). Oprócz ręcznego przybliżania, można pozwolić aby zegarek, sam dobierał wielkość powiększenia.

Fenix3HR - mapa

Autolap

Pokonanie okrążenia zegarek sygnalizuje wibracją i dźwiękiem. Dodatkową funkcją jest możliwość dostosowania dwóch dowolnych parametrów, które będą wyświetlane  na ekranie autookrążenia.

Fenix3HR - autolap

Alerty

Jako narzędzie treningowe Garmin Fenix3 wzbogaca aktywność o możliwość informowania alarmami podczas wykonywanej aktywności. Alarmy dotyczą: prędkości, tempa, tętna, czasu i innych, a każdy z nich sygnalizowany jest za pomocą innego piktogramu. Dodatkowo możliwe jest powiadomienie dźwiękiem lub/i wibracją.

Fenix3HR - alarm tętna

Dynamika biegu 1 i 2

Podobnie jak w przypadku poprzednich modeli Garmina (m.in. Forerunner 620, Fenix2, oraz Garmin 920XT), Fenix3 posiada opcję dynamiki biegu, która pozwala na obserwowanie w trakcie biegu następujących parametrów:

 • Rytm – liczba kroków na minutę.
 • Odchylenie pionowe – pionowy ruch tułowia mierzony w centymetrach.
 • Czasu kontaktu z podłożem – czas, przez jaki stopa ma kontakt z powierzchnią ziemi podczas biegu.
 • Długość kroku – długość kroku mierzona w czasie rzeczywistym
 • Średni balans GCT – bilans czasu kontaktu lewej/prawej nogi z podłożem
 • Odchylenie do długości – stosunek kosztów do korzyści pionowej oscylacji na długości kroku

Fenix3HR - Dynamika Biegu

Tak dużo tego i może przyprowadzić o parametrowy zawrót głowy. W zasadzie mierzone jest wszystko i trzeba przyznać, że trzeba poświęcić sporo czasu, aby rozeznać się w tych pomiarach.

Więcej o parametrach dynamiki biegu pisaliśmy tu: http://www.goultra.pl/garmin-fenix3-aktualizacja-6-50/

Virtual Partner

Podobnie jak w poprzednich modelach, Fenix3 wyposażony został w funkcję Virtual Partner, która umożliwia ustawienie średniego tempa z jakim będzie biec nasz wirtualny towarzysz treningu, a zegarek będzie informował jaki dystans i czas różni nas od założonego wcześniej tempa. Pole jest dopracowane graficznie, dzięki czemu jest niezwykle czytelne i przyjazne (symbol biegacza porusza się w trakcie biegu).

Fenix3HR - Virtual Partner

Niestety, w przyrodzie nic nie ginie i o ile wyświetlania jest dopracowane, o tyle ergonomia mocno kuleje. Największą wadą, naszym zdaniem, jest możliwość zmiany tempa dopiero po wejściu w ustawienia treningowe (za pomocą strzałek – co zajmuje trochę czasu). Poza tym po zmianie tempa, zegarek zapomina poprzednie ustawienia tempa. Wygodniejszym rozwiązaniem byłaby możliwość wprowadzania zmian bezpośrednio w ekranie treningowym.

Zakończenie treningu

Trening zapisujemy przez wybranie przycisku START/STOP, a następnie polecenia Zapisz. Trening zapisywany jest ze sporym opóźnieniem i, choć jest lepiej niż w przypadku Fenixa2, to nadal trwa to stanowczo za długo. Po zakończeniu treningu otrzymujemy podsumowanie, które jest przejrzyste i zawiera podstawowe dane zakończonej aktywności, w tym: sumaryczny dystans, średnią prędkość, sumę przewyższeń. Dodatkowe informacje na temat aktywności znajdują się w historii. Niestety, po wejściu w opcję ładowanie danych, warto iść zaparzyć kawę i poczekać na wyświetlenie danych.

Możemy również sprawdzić jak długo przebywaliśmy w danej strefie tętna.

Fenix3HR- strefy tętna

Oprócz danych dotyczących aktywności zegarek podaje także stan regeneracji w postaci wartości liczbowej. Jak zwykle informacja jest orientacyjna i powinna być traktowana jako podpowiedź, a nie jako wyznacznik.

Fenix3HR - czas odpoczynku

Podsumowując. Korzystanie z zegarka w trakcie biegania jest bardzo wygodne, samo urządzenie działa płynnie, ekrany są bardzo czytelne, a przy tym możliwy jest dostęp do monitorowania wielu parametrów treningowych. Niestety, niektóre bolączki znane z poprzedniego modelu nadal nie zostały poprawione, więc nadal kuleją szybkość zapisywania treningu oraz działanie historii.

Nawigacja

Garmin Fenix3  posiada możliwość korzystania z kursu, czyli wcześniej stworzonej trasy, którą tworzymy z poziomu platformy Garmin Connect lub z programu BaseCamp w oparciu o ślad „rysowany” na warstwie OpenStreetMap. Producent nie przewidział jednak możliwości wgrania map topograficznych do pamięci zegarka.

Opcję nawigacji znajdziemy w zegarku w głównym menu  Nawigacja>Kursy, gdzie dostępne są wszystkie wcześniej przesłane kursy. Po wybraniu odpowiedniego śladu otrzymamy możliwość podejrzenia mapy  i wykresu wysokości.

Fenix3HR - wysokość nawigacja

Korzystanie z nawigacji jest bardzo wygodne, do wyboru mamy: możliwość dowolnego powiększania mapy oraz skorzystania z kolejnych czterech ekranów treningowych, którym można nadać dowolną etykietę.

Fenix3HR- nawigacja

Oprócz korzystania z wcześniej zdefiniowanych tras w opcjach nawigacji dostępna jest funkcja Trackback, czyli korzystanie z wcześniej wykonanego treningu oraz funkcji SIGHT & GO (skieruj i prowadź).

Względem poprzednika  producentowi udało się wyeliminować problem zawieszania się zegarka w trakcie korzystania z funkcji nawigacji przy długich aktywnościach, co zweryfikowaliśmy na dwóch biegach o dystansie 50km.  Jedyne co nadal szwankuje, to czas zapisywania aktywności.

Dla bardziej zaawansowanych użytkowników przygotowaliśmy poradnik, w jaki sposób korzystać z Fenix3HR, tak aby zegarek informował nas o przybyciu do punktów i odliczał do nich dystans.

Fenix3HR - nawigacja skręt

Więcej tutaj http://www.goultra.pl/garmin-fenix-3-nawigacja/

Bieżnia mechaniczna

Bieganie na bieżni z Garmin Fenix3  nie wymaga dodatkowego czujnika zewnętrznego. Dystans mierzony jest na podstawie ruchu zegarka na nadgarstku, a wartość kalibrowana w trakcie biegania z użyciem sygnału GPS. Warto więc pamiętać, że im więcej biegamy z zegarkiem, tym dokładniejszy będzie pomiar. Należy jednak mieć na uwadze, że pomiar ten jest obarczony pewnym błędem, a z naszych obserwacji wynika, że dystans jest pokazywany poprawniej na bieżni gdy nachylenie jest ustawione na 0, niż w przypadku zwiększonego nachylenia. Oto przykład krótkiej rozgrzewki na bieżni. Zegarek reaguje na zmiany tempa, ale wartości tempa odbiegały od tych ustawionych na bieżni.

Fenix3HR - bieżnia

Kolarstwo

Garmin Fenix3 można wyposażyć w dodatkowe czujniki pozwalające na dostarczenie dodatkowych danych związanych z jazdą na rowerze. Możliwe jest sparowanie z poziomu zegarka następujących akcesoriów:

 • Czujnik kadencji i prędkości
 • Czujnik kadencji
 • Czujnik prędkości
 • Pomiar mocy

Garmin pozostał przy kodowaniu czujników w technologii ANT+, więc praktycznie możliwe jest wykorzystanie wszystkich poprzednich akcesoriów firmy Garmin. Zegarek doczekał się uchwytu szybkiego mocowania (QuickRelease Kit), co umożliwia szybie przepięcie zegarka z roweru na rękę. W internecie jednak możecie przeczytać wiele informacji o straconym sprzęcie w głębinach z powodu tego uchwytu. Używać na własną odpowiedzialność.

Fenix3HR - kolarstwo

Ekran jest czytelny, wartości są dobrze widoczne, a zmiana parametrów w trakcie jazdy nie nastręcza problemów. Nowością jest pomiar wartości pułapu tlenowego dla kolarstwa, czego nie było w poprzednich modelach Garmina. Do pomiaru takiego jest jednak miernik mocy, więc wielu użytkowników tej funkcji nie uświadczy.

Kolarstwo w pomieszczeniu

Odbywając trening na trenażerze mamy możliwość sparowania czujników zewnętrznych, przy czym dane o prędkości oraz  dystans będą odczytywane z zewnętrznych czujników.

Pływanie

Garmin Fenix3, podobnie jak modele konkurencji, mierzy parametry pływania. Oprócz podstawowego parametru, którym jest SWOLF (suma czasu jednej długości basenu i liczby ruchów wykonanych na tej długości) dodano funkcję treningu z dziennikiem ćwiczeń. Mamy tu możliwość ręcznego wpisania dystansu w przypadku gdy, np. pływamy wyłącznie nogami lub jedną ręką.

A teraz kilka kwestii, które regularnie się pojawiają, a mianowicie, że zegarek nie zlicza odpowiedniej ilości przepłyniętych basenów. Pomiar jest w dużej mierze zależny od jakości naszego stylu pływania.  Tak naprawdę dużo zależy od faktu, czy płyniemy równym tempem (zmiany tempa powodują podwójne zliczanie długości), czy ręka wchodzi odpowiednio do wody, i niestety Garmin wymaga większej precyzji niż np. Suunto.

garmin-hrm-swim-in-pool

A co z pomiarem tętna z nadgarstka w wodzie? I tu ciekawostka w przypadku uruchomienia aktywności pływanie, zegarek nie będzie mierzył tętna, gdy nie uruchomimy aktywności pomiar tętna będzie aktywny. Zatem najprościej wybrać niebieski pas Garmina, który pozwala na pomiar tętna w trakcie pływania.

F3HR - woda

Oprócz problemów z zliczaniem basenu również zestawienie całej aktywności w Garmin Connect nie do końca jest czytelne. Brakuje sumowania dystansu przebytego w danym stylu, a znalezienie konkretnego odcinka przysparza problemy.

Pomiar tętna 24/7

Wszystkie urządzenia Garmina posiadające wbudowany czujnik optyczny, mierzą tętno przez cały czas. Co nam daje taki pomiar. Przede wszystkim dokładniejszy pomiar kalorii podstawowej przemiany materii. Dodatkowo zegarek wyłapuje najniższe zanotowane tętno w trakcie dnia i zapisuje tętno spoczynkowe. Wszystko jest zapisywane w zegarku i aplikacji Garmin Connect i dostępne w historii.

Fenix3HR- pomiar tętna

Pozostałe funkcje

Oprócz funkcji treningowych zegarek posiada masę dodatkowych opcji, który w pewien sposób powodują, możemy nazwać ten zegarek smartwatchem. O wszystkich tych funkcjach pisaliśmy tutaj: http://www.goultra.pl/garmin-fenix3-czesc-druga/

Fenix3HR - smartwatch

Śledzenie aktywności dziennej

Garmin Fenix3, podobnie jak Forerunner 920XT, posiada funkcję mierzenia poziomu aktywności dziennej, która obliczana jest na podstawie liczny kroków wykonanych w trakcie dnia.  Liczba ta jest aktualizowana podczas chodzenia, jednak należy mieć na uwadze, że odświeżanie obarczone jest pewnym opóźnieniem.

Fenix3HR - aktywność dzienna

Analiza snu

Oprócz monitorowania aktywności w trakcie dnia, zegarek posiada funkcję analizy snu. Funkcja umożliwia wyświetlenie, podzielonego na trzy sekcje charakteryzujące obszary ruchliwości, wykresu aktywności snu. Wykres jest bardzo czytelny i obecnie, to prawdopodobnie najlepsze rozwiązanie na rynku. Istotne dla całego rozwiązania jest to, że nie ma wymogu spania z czujnikiem tętna, aby funkcja działała poprawnie.

Fenix3HR - analiza snu

Connect IQ

Od stycznia 2015 roku Garmin umożliwia indywidualne programowanie zegarka. Możliwe jest to dzięki platformie Connect IQ, która adresowana jest do zewnętrznych deweloperów. Dzięki temu Garmin umożliwił na tworzenie aplikacji, modyfikacji oraz wprowadzanie dodatków usprawnień do swoich urządzeń, które dostępne są na stronie: https://apps.garmin.com/pl-PL/.

Connect IQ

Dla mniej zaawansowanych użytkowników Connect IQ, oznacza dodatkowe ekrany danych, widżety oraz aplikacje.

Powiadomienia z telefonu

W przypadku połączenia Garmin Fenix3 ze smartfonem otrzymujemy możliwość otrzymywania powiadomień z telefonu, jak również odczytywania e-maili, sms-ów oraz komunikatów z portali społecznościowych.

Fenix3HR - połączenia

Garmin Connect i Connect Mobile

Aby nie rozciągać jeszcze bardziej tego wpisu, przygotowaliśmy dwa niezależne wpisy na temat platform treningowych oraz omówiliśmy tam dokładniej analizę snu i śledzenie aktywności dziennej.

Connect Mobile - Garmin Insights

 • Garmin Connect wersja webowa – http://www.goultra.pl/recenzja-garmin-connect/
 • Garmin Connect wersja mobilna –  http://www.goultra.pl/recenzja-garmin-connect-mobile/

Podsumowanie

Nie da się ukryć, że nowy Fenix3 HR to w zasadzie ten sam zegarek niż jego starszy brat, czyli model Fenix3. Oczywiście porównując go do modelu Fenix2, to rewolucja, a nie powolna ewolucja. Zachowując wszystkie funkcje poprzednika Fenix3 to wciąż najlepsze narzędzie treningowe, które ma w sobie to co najlepsze.

Nie sposób wymienić tu wszystkich zalet, takich jak planowanie treningów, świetna nawigacja wraz z profilem wysokości, planowanie treningów, nawet pływackich to tylko niewielki wycinek tego co potrafi ten zegarek.

Umieszczenie optycznego czujnika było naturalnym krokiem, który Garmin musiał wykonać. Abstrahując od dokładności, która jest taka jak wszędzie, amerykański producent zachęcił kolejnych użytkowników, dla których pas tętna był uciążliwym akcesorium.

To co hamuje przyszłych użytkowników przed zakupem tego zegarka, to oprócz wysokiej ceny, jego dokładność. To podstawowy argument, który jest wysuwany w trakcie porównywania np. z Suunto czyli brak dokładności śladu GPS. Nie jest dramatycznie, ale w zegarku za więcej niż 2 tyś wypadałoby, aby pomiar był naprawdę dokładny.

I na koniec czas zapisu treningów oraz odczytu historii. Oczywiście jest lepiej niż u poprzednika, ale dalej jest to stanowczo zbyt wolno jak na sprzęt z tej półki cenowej.

Pomimo tych niedogodności Fenixa3 należy uznać za kolejny, bardzo udany produkt firmy Garmin, który bez obaw polecamy.

Zalety

 • solidność konstrukcji i jakość wykonania
 • rewelacyjnie rozwiązane funkcja nawigacji
 • łatwość obsługi i szeroka możliwość konfiguracji
 • duże wsparcie modułu treningowych
 • czytelny kolory wyświetlacz
 • długi czas pracy na baterii
 • wparcie Connect IQ

Wady

 • brak pomiaru tętna w trakcie pływania
 • średnia jakość śladu GPS
 • długie zapisywanie aktywności  oraz wyświetlanie historii
 • niestabilność połączenia bluetooth

Jacek

20 Comments

 1. Witam Panie Jacku!
  Jestem amatorem „sportowcem”, zresztą po 50-tce. jak do tej pory podczas mojej aktywności korzystałem tylko ze smartfona (Endomondo). Jednak na stare lata coś mi odbiło i chciałbym aby moja aktywność była monitorowana. Poszukując czegoś w rodzaju zegarka trafiłem na Pańską stronę. Jestem pod wrażeniem – duży SZACUN za to co Pan robi. Wiadomości tyle tutaj, że nie ogarniam, chociaż ja jako laik w tym zakresie dużo się dowiedziałem (tak mi się wydaje). Jak wcześniej napisałem jestem człowiekiem, który lubi aktywnie spędzać wolny czas – pływam, jeżdżę na rowerze, trochę biegam, lubię wędrówki po lesie (czasem, szczególnie podczas grzybobrania zapuszczam sie w las głeboko no i coś by się przydało pomocnego by bezpiecznie wrócić) i po górach (szczególnie Bieszczady).
  Zdecydowany jestem coś kupić. Zastanawiałem się nad Polarem V800 HR i Garminem F3 +HRM.
  jednak po przeczytaniu wielu artykułów (recenzji) na tej stronie mam wątpliwości czy nie będą to niepotrzebnie wydane pieniądze na takiego amatora jak ja.
  Dlatego też proszę o radę, czy też sugestię co wybrać, może coś tańszego co spełni moje oczekiwania (pomiary tych dyscyplin o których piszę powyżej + ten GPS do lasu). Byłoby to dla mnie bardzo pomocne.
  Przepraszam za lekki chaos w moim pytaniu ale jestem już na etapie wyjmowania kasy z portfela a nie wiem na co ją wydać.
  Pozdrawiam i oczekuję na pomoc

  Dodając do powyższego to zamierzam również używać zegarka do codziennego noszenia, a monitorowaniem snu też nie pogardzę.

  • Cześć Adam,
   Bardzo dziękuję Ci za wiadomość.

   Przeczytałem ją i chyba skierowałbym Cię w kierunku Garmina Fenix3. Moim zdaniem mężczyzna 50-letni powinien mieć ładny zegarek, a Fenix3 to zdecydowanie piękny zegarek. Dodatkowo przemawia za nim funkcje nawigacyjne.
   W szczególności warto było by zapisać pozycje takiego pola z grzybami i do niego wrócić 🙂
   Polar w tej materii jest troszeczkę okrojony, ale również dobrze wygląda.

   Czy to nie przerost formy nad treścią? Jestem zwolennikiem wydania raz a dobrze.

 2. Bardzo fajna recenzja, nie mniej nigdzie nie znalazłem jak zachowuje się
  zegarek przy dłuższych aktywnościach. Stąd moje pytania.
  1. Czy jest możliwe podładowanie zegarka w czasie śledzenia/nagrywania aktywności bez jej przerwania?
  2. Czy podczas działania nawigacji, po wgraniu np. własnej trasy, równocześnie jest zapisywany aktualny przebyty dystans? Np, na innym ekranie?
  Pozdrawiam

  • Cześć Robert,

   No wiesz nie zawsze uda mi się opisać wszystko.
   Odpowiadając na Twoje pytania
   1) Tak jest możliwość ładowania zegarka w trakcie aktywności bez jej przerywania, konieczne jest przestawienie Trybu USB – GARMIN
   2) Tak, w przypadku korzystania z trybu nawigacji, aktywność jest nieustannie rejestrowana i dane te dostępne są na innym ekranie.

   Pozdrawiam,
   Jacek

 3. W bardzo rzeczowy sposób recenzujesz sprzęt- Wielki ukłon . Czytając o Suunto peak i Fenix 3 nadal mam problem z wyborem zegara . Potrzebuje czegoś mocnego na Ultra 100-120 km. Który z tych dwóch egzemplarzy byś mi jednak polecił?, Czy przy takiej wyprawie mimo wszystko bardziej sprawdzi się suunto ? Czy garmin też dałby radę z baterią i kreslonym śladem? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

  • Cześć Grzesiek, odpowiem jak psycholog … to zależy.
   Zależy od tego jak szybko biegasz 🙂 Są tu tacy co łamią 10h na 100km i są tacy co zrobią to w 22h.

   Na taki dystans przewidziałbym Powerbank i wiem, że pomimo jest to obciążenie czasem znaczące, dla spokojnej głowy i tak wrzuciłbym do plecaka.
   Napewno Sunciak bez ładowania wytrzyma dłużej (oczywiście mówimy o trybie najdokładniejszym) bo Garmin po 12-14h już się rozładuje.
   Za Fenixem przemówi profil wysokości za Sunto dokładność.

   Musisz wybrać co jest dla Ciebie priorytetem.
   Jacek

 4. Czesc Jacek,dzięki za odpowiedz
  Trudna decyzja , za biegami ultra bardziej przemawia do mnie Suunto, (bateria i dokładność), natomiast duzo tych startów ULTRA w sezonie nie robię (max dwa-trzy) Do codziennego użytku i treningu lepszy jest Garmin( wibracja, mnogość funkcji i design) Martwią mnie natomiast „skargi” na forum odnośnie Fenixa3. Czy po ostatniej aktualizacji można już powiedzieć ze zegarek jest solidnym sprzętem? Spotkałem sie z opiniami, ze GPS potrafił zakłamywać dystans i często sie zwieszał …

  • Grzesiek,
   W ciągu używania Fenix3 od półotora roku, zegarek zawiesił mi się dwa razy i to tylko wyłącznie z przyczyny takiej, że wgrałem mu za duży plik do pamięci lub po feralnej jednej aktualizacji.
   Zegarek jest solidnym sprzętem, jest lepszy do korzystania w trakcie ułożonych treningów.
   Mankamentem jest jakość GPS, ale można na to przymknąć oko.

  • Witam. Panie Jacku mam dylemat bo nie wiem na jaki zegarek sie zdecydować. Najbardziej zalezy mi na gps, duzo chodzę po lesie i mając dobry zegarek byłbym spokojniejszy o powrot:) Zastanawiam sie miedzy Suunto 5 a Garmin Fenix 3 . Prosze o pomoc. Dziękuję i pozdrawiam

   • To wybrałbym Garmina Fenix3, pozwala na więcej w kwestiach nawigacyjnych.

 5. Super byloby porownac Fenixa 3 z Suunto Spartan i Polar v800 w najnowszych wersjach softu. Mam wrazenie, ze o v800 wszyscy zapominaja bo ma juz x lat – ale ciagle nie ma alternatywy (moze sie myle?) nie siegajac po Fenixa 3 czy Suunto Spartana – a cena – w takim zestawieniu – rewelka

 6. Witaj.
  Jak wygląda praca zegarka fenix3 z nowymi aktualizacjami? Od Twojej recenzji mineło trochę czasu. Z tego co widzę to fenix mam w tej chwili aktualizację 8.20.
  Czy poprawiły działanie GPS-u. To akurat dla mnie najważniejsza sprawa, ale w teście pisałeś o innych wadach. Jak to teraz działa?

  pozdrawiam
  T
  Ps. Ciekawy i kompetentny test. Trochę byłem zaskoczony jakoscią GPS na tle Ambita.

  • Tomasz, w zasadzie zmian nie ma wiele. Oprócz aktualizacji, które wniosły dodatkowe parametry biegowe nic się nie zmieniło.

 7. Witam
  Z których tych zegarków wybrałby Pan i polecił miedzy Fenix 3 vs Fenix 3HR ?
  Czas pracy baterii jest taki sam pomiędzy tymi modelami.

  • Kuba,
   Jeżeli ćwiczyłbym sporo na siłowni lub uprawiał squash badminton czy coś w ten deseń to brałbym opcje z HR.
   Do tego, żeby było na wypasie wybrałbym opcje dodatkowego pasa HR.
   Czujnik tętna zawsze możesz wyłączyć.

   Pozdrawiam
   Jacek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *