Garmin Instinct

W szerokim portfolio urządzeń firmy Garmin w zasadzie każdy może znaleźć coś dla siebie. Są tu modele dla biegaczy, triathlonistów, nurków, a także sprzęt dla kolarzy, wędkarzy a nawet pilotów. Oprócz modeli typowo sportowych, sporą część stanowią urządzenia związane z outdoorem i militariami. Mowa tu o kultowych nawigacjach serii Etrex, starszych Fenixach, czy modelu Tactix. Do tej grupy dołącza najnowsze dziecko amerykańskiego producenta – Garmin Instinct. Materiały marketingowe wskazują, że będzie to model w zasadzie niezniszczalny, a jego główną cechą będzie wytrzymałość. Nie da się również ukryć podobieństwa pod względem wyglądu do zegarków Casio – serii G-Shock. Cena jak na Garmina niezbyt wygórowana, bo w momencie premiery, urządzenie zostało wycenione na niewiele ponad 1300 PLN. Czy rzeczywiście sprzęt ten jest niezniszczalny i jak prezentują się jego funkcje treningowe przeczytacie w tej recenzji.

Pierwsze wrażenia

Kupując Garmin Instinct, otrzymujemy następujący zestaw, który wpisuje się w minimalistyczny trend zawartości pudełek amerykańskiego producenta.

 • Zegarek
 • Kabel do transmisji danych
 • Instrukcję szybkiego uruchamiania i to wszystko.

Zegarek

Jak wcześniej wspomniałem, ciężko nie doszukiwać się podobieństw w wyglądzie pomiędzy G-Shockami, a nowym modelem Garmina, z tą różnicą że Casio jest bardziej pancerne. Nie mam zarzutów do jakości użytych materiałów, ale ogólnie swoim wyglądem zegarek bardziej przypomina zabawkę, niż sprzęt który ma być używany przez wojsko. Porównując go do Fenixów, raczej nie daje mu szans przeżycia przy kontakcie z twardym podłożem, ale przyznam się, że nie podjąłem rękawicy w tej kwestii. Układ przycisków jest dokładnie taki sam jak w przypadku Fenixów.

Ciekawostką może być zastosowanie monochromatycznego wyświetlacza, ale nie kiepskiej wersji znanej ze starszych modeli Fenixów, a ekranu o bardzo ostrym kontraście i dużej wyraźności. Ekran został również w ciekawy sposób zagospodarowany, mowa tu o wydzieleniu dodatkowego pola w górnym narożniku ekranu. Pole to służy do wyświetlenia piktogramów oraz wybranych parametrów treningowych. Z tyłu zegarka znajduje się czujnik optyczny służący do pomiaru tętna, a także port ładowania, znany z nowej serii Fenixów czy popularnego modelu 935.

Kabel do transmisji danych i synchronizacja

Kabel, służący do ładowania, synchronizacji i transmisji danych zakończono portem, do którego podłączamy zegarek. Podłączenie do komputera pozwala na podejrzenie zawartości pamięci zegarka. Z powodu umieszczenia portu z tyłu urządzenia, ładowanie w trakcie aktywności jest nieco utrudnione.

Synchronizacja

Synchronizacja odbywa się poprzez Bluetooth, oraz kabel, a zdecydowano się na obcięcie modułu WIFI. Połączenie z telefonem jest zazwyczaj stabilne i jest w pełni wystarczające do komunikacji z platformą.

Dokładność GPS i czas pracy

Garmin Instinct w folderach reklamowych bardzo często prezentowany jest jako zegarek survivalowy, więc można się spodziewać, że jedną z jego mocnych stron będzie GPS. Nie da się ukryć, że Garminowi od czasu do czasu powija się noga na tej funkcji, więc z dużą dozą ciekawości przeszedłem do testów.

Zegarek posiada trzy tryby zapisu śladu GPS:

 • Tryb Normalny – czas działania baterii około 16 godzin
 • Tryb GPS + Glonass – czas działania baterii około 12 godzin
 • Tryb UltraTrac (czas działania baterii do 60 godzin)

Trybu Ultratrac to w zasadzie dodatek, dla którego nie znajduje poważnego zastosowania, ponieważ jest na tyle niedokładny, że przebyty dystans mocno różni się od rzeczywistego. Oczywiście można go wykorzystać w przypadku pieszych wycieczek, jednak osobiście polecam wyposażyć się w powerbank (należy jednak liczyć się z tym, że po podłączeniu zegarka nie założymy go na rękę).

Poniżej przykłady zapisu śladu:

 • Garmin Instinct – niebieski, Garmin 935 – pomarańczowy

 • Garmin Instinct – niebieski, Garmin 935 – pomarańczowy

 • Garmin Instinct – niebieski, Garmin 935 – pomarańczowy

 • Garmin Instinct – niebieski, Garmin 935 – pomarańczowy

 • Garmin Instinct – niebieski, Garmin 935 – pomarańczowy

 • Garmin Instinct – niebieski, Garmin 935 – pomarańczowy

 • Garmin Instinct – niebieski, Garmin 935 – pomarańczowy

 • Garmin Instinct – niebieski, Garmin 935 – pomarańczowy

Jakość zapisu śladu jest moim zdaniem porównywalny z modelami ze średniej półki. Nie da się ukryć, że mogło by być lepiej, ale też ślad nie należy do tych tragicznych. Zegarek ma tendencje do ścinania zakrętów, a także zdarza mu się wyprowadzić nas na manowce. Oczywiście nie dzieje się to zawsze, ale porównując Instinct do Garmina 935, to gołym okiem widać różnicę.

Czas pracy

W teście balkonowym zegarek wytrzymał niecałe 16 godzin a mianowicie 15h i 42 minut, jednak w trakcie testu wyłączał się optyczny czujnik tętna, co ma bezpośredni wpływ na czas pracy. W trybie zegarka i z włączonym optycznym pomiarem tętna producent deklaruje czas pracy na poziomie 14 dni. Wyniki baterii są dosyć dobre, a dodając do tego szybkie ładowanie otrzymujemy zegarek, który spokojnie daje radę w normlanym trybie treningowym.

Pomiar optyczny jak działa taki pomiar?

Optyczny pomiar tętna jest już w zasadzie obecny w każdym produkowanym modelu. Garmin standardowo wyposażył swoje urządzenie w czujnik składający się z trzech źródeł światła. Z dokładnością pomiaru jest różnie, zazwyczaj trening w pomieszczeniu wypada lepiej niż ten na zewnątrz.

Ponieważ teoria dotycząca optycznego pomiaru tętna była już omawiana więcej niż 10 razy, to pozwolę sobie pominąć zwyczajowy wstęp. Dla osób szukających większej ilości informacji technicznych odsyłam tu.

W praktyce:

 • Garmin Instinct – niebieski, Garmin 935 – pomarańczowy (bieganie)

 • Garmin Instinct – niebieski, Garmin 935 – pomarańczowy (trenażer)

 • Garmin Instinct – niebieski, Garmin 935 – pomarańczowy (trenażer)

 • Garmin Instinct – niebieski, Garmin 935 – pomarańczowy (trenażer)

 • Garmin Instinct – niebieski, Garmin 935 – pomarańczowy (bieganie)

 • Garmin Instinct – niebieski, Garmin 935 – pomarańczowy (bieganie)

 • Garmin Instinct – niebieski, Garmin 935 – pomarańczowy (bieganie)

 • Garmin Instinct – niebieski, Garmin 935 – pomarańczowy (bieganie)

 • Garmin Instinct – niebieski, Garmin 935 – pomarańczowy (trenażer)

W pomieszczeniu w trakcie treningau na trenażerze pomiar działa wiarygodnie, ale zdarza mu się rzadko potykać na niektórych interwałach. Na zewnątrz niestety sprawa się komplikuje. Tutaj z powodu różnicy temperatury ciała, jest problem z wyłapaniem spadków i co niektórych interwałów. Trochę pomaga podciągnięcie zegarka w stronę łokcia jednak wciąż do ideału brakuje sporo. W tej kwestii Garmin ulega Polarowi i Suunto.

Podświetlenie

Intensywność podświetlenia może być regulowana oraz uruchamiana w trybie ręcznym (przycisk CTRL po lewej stronie) lub po naciśnięciu dowolnego przycisku. Istnieje również funkcja pozwalająca na samoczynne podświetlenie, np. przez obrót ręki lub po zachodzie słońca.

Podświetlenie jest mocne i widoczne, przy tym istnieje możliwość regulowania w zakresie od 10 do 100%, a dodatkowo otrzymujemy możliwość zmiany koloru tła (białe lub czarne).

Powiadomienia

Podobnie jak poprzednie modele amerykańskiego producenta Instinct wyposażony został w powiadomienia dźwiękowe i wibrację. Obu funkcjom przydałoby się więcej mocy, bo wibracja ręki a nie urywa a dźwięk mógłby być nieco głośniejszy. Producent przewidział również spersonalizowanie powiadomień dając możliwość wyboru między trybami: wibracja i dźwięk, wibracja lub dźwięk.

Obsługa

Obsługa zegarka odbywa się przy pomocy pięciu przycisków i należy do tych prostych i intuicyjnych. Nauka obsługi zajmuje tak naprawdę kilka minut. Oprócz standardowych funkcji, na pierścieniu zostały umieszczone skróty do podręcznych funkcji zegarka.

 • CTRL – służy do podświetlenia, oraz dostępu do menu podręcznego.

 • MENU – służy do przechodzenia pomiędzy poszczególnymi polami menu oraz ekranami treningowymi.
 • ABC – służy do przechodzenia pomiędzy poszczególnymi polami menu oraz ekranami treningowymi, a także pozwala na dostęp do widżetu barometru i wysokościomierza.

 • GPS – uruchamia i zatrzymuje aktywność oraz zapisuje trening przez przytrzymanie przycisku. Dodatkowo pozwala na szybkie ustalenie pozycji GPS

 • SET – służy do powrotu do poprzedniego ekranu oraz dodaje okrążenia, a także do pozwala na szybkie ustawienie budzika.

Czujniki i akcesoria 

Garmin Instinct z założenia jest zegarkiem Outdoor, a nie multisport, zatem obcięto możliwości w zakresie podłączenia zewnętrznych czujników. Dostępne są wyłącznie podstawowe czujniki kodowane w protokole ANT+ oraz Bluetooth.

Do zegarka możemy podłączyć następujące czujniki:

 • Tętna
 • Footpod
 • Kadencji i prędkości rowerowej
 • Kadencji rowerowej
 • Prędkości rowerowej

Ustawienia zegarka

Garmin, w przeciwieństwie do pozostałych producentów, nadal umożliwia konfigurację urządzania nie tylko z poziomu aplikacji, ale i z poziomu menu urządzenia. Dodatkowo – co znacząco zwiększa wygodę użytkowania – wszystkie zmiany możemy wykonywać w trakcie prowadzonego treningu. Rozwiązanie niewątpliwie praktyczne i sprawiające, że moja miłość do Garmina jest wielka.

Ustawienia Aplikacji

Aplikacja, to w rozumieniu Garmina dyscyplina (np. bieg), którą możemy dowolnie zdefiniować za pomocą parametrów charakterystycznych dla danej tej dyscypliny. Do dyspozycji otrzymujemy: ekrany danych, alerty, metronom, ustawienia autookrążenia i autopauzy oraz częstotliwości zapisu sygnału GPS.

Pola treningowe

Garmin Instinct z powodu zastosowania charakterystycznego wyświetlacza z dodatkowym polem, pozwala na dosyć ciekawe zagospodarowanie pola danych, służących do opisywania aktywności w trakcie treningu. Do wyboru jest dziesięć ekranów treningowych, które wskazywać mogą do czterech różnych informacji jednocześnie i które można wyświetlać w określonej pozycji na ekranie. Ilość parametrów treningowych zadowoli nawet najbardziej wymagających użytkowników.

Pierwsze użytkowanie

Bieganie

Aby rozpocząć trening naciskamy przycisk GPS, na ekranie aktualnego czasu wybieramy rodzaj aktywności, który zatwierdzamy przez powtórne użycie przycisku. Od tej chwili zegarek będzie nawiązywał połączenie z satelitami oraz zewnętrznymi czujnikami. Szybkość łapania FIX-a GPS jest co najmniej zadowalająca – nie zdarzyło się aby trwało to dłużej niż 20 sekund bez względu na teren.

Pola treningowe przełączane są przy pomocy przycisków MENU i ABC. Zastosowanie monochromatycznego pozytywnie wpłynęło na jego czytelność, małe cyfry są dobrze widoczne, a przechodzenie pomiędzy ekranami jest płynne i intuicyjne. Smaczku dodaje małe okrągłe pole, w którym wyświetlają się dodatkowe piktogramy.

Nie zabrakło typowych funkcji z których znany jest Garmin mowa tu o mapie.

W przypadku mapy rozszerzono możliwości o dodanie dwóch parametrów na ekranie.

Dodatkowe funkcje treningowe

W obszarze treningowym Garmin zawsze się wyróżniał wśród innych producentów, więc w przypadku Instincta takich podstaw jak możliwość stworzenia zaplanowanych treningów i obwarowanie ich alertami zabraknąć nie mogło. Jeśli do tego dodamy intuicyjność i prostotę obsługi, to możemy być pewni, że w tym zakresie konkurencja jeszcze długo, długo Garmina nie dogoni.

Alerty

Pomimo ograniczonego wachlarza opcji treningowych Instinct zawiera większość opcji znanych z serii Forerunner. Wśród nich jedną z najważniejszych funkcji są alarmy, które będą utrzymywać nas w określonym zakresie prędkości, tempa, tętna, czasu, które skonfigurujemy z zegarka. Za każdym razem, gdy wyjdziemy poza założone zakresy, fakt ten jest sygnalizowany za pomocą piktogramu jak również (w zależności od personalizacji) powiadomieniem dźwiękowym lub/i wibracją.

Trening

W polu tym dostępne są treningi, które wcześniej zostały utworzone na platformie Garmin Connect. Aby rozpocząć trening najpierw należy znaleźć dyscyplinę, dla której chcemy rozpocząć trening, a następnie wcisnąć i przytrzymać środkowy przycisk.

Menu treningowe jest przejrzyste co pozwala na bezproblemowy odczyt założonych celów treningowych. Jedynym zarzutem jest wyłącznie brak ciągłego opisu zakresu w jakim powinniśmy trenować.

Opcji tworzenia treningów poświęciłem osobny wpis:

Zaplanowane treningi Garmin

Interwał

Funkcja ta umożliwia ułożenie prostego treningu interwałowego składającego się z: rozgrzewki, interwału, odpoczynku oraz ćwiczeń rozluźniających.

Ustaw cel

Funkcja ta umożliwia zaplanowanie prostego celu treningu w oparciu o dystans, czas lub tempo.

Wyścig z aktywnością

Funkcja ta umożliwia porównanie aktualnego treningu z aktywnością historyczną wgraną do zegarka lub z treningiem pobranym z serwisu Garmin Connect. Opcja przydatna kiedy planujemy trening na trasie, na której wcześniej biegaliśmy.

Zakończenie treningu

Trening zapisujemy przez wybranie przycisku GPS, a następnie polecenia Zapisz. Nasze wypociny zapisywane są z widocznym opóźnieniem i, choć jest lepiej niż w przypadku Fenixa 2 i 3, to nadal trwa to stanowczo za długo. Po zakończeniu treningu otrzymujemy podsumowanie, które jest przejrzyste i zawiera podstawowe dane zakończonej aktywności, w tym: sumaryczny dystans, średnią prędkość, sumę przewyższeń.

Niestety, po wejściu w opcję ładowanie danych, trzeba chwilę poczekać na wyświetlenie danych.

Podsumowując, korzystanie z zegarka w trakcie biegania jest wygodne, samo urządzenie działa płynnie, a zastosowanie monochromatycznego wyświetlacza wpłynęło na jego czytelność. Nowe pole ożywia zegarek ciekawymi piktogramami i całość sprawia wrażenie przemyślanego sprzętu. Osoby szukające funkcjonalności znanej z innych modeli również nie poczują się zawiedzione, bo Instinct posiada w zasadzie większość tego co jego poprzednicy, a obszar wsparcia zaplanowanych treningów bez wątpienia jest najmocniejszym punktem tego sprzętu. Do tego wszystkiego trzeba jeszcze dodać mnogość parametrów, które możemy analizować po treningu, ale czy koniecznie przydatnych, zdecydujcie sami.

Nawigacja

Funkcje związane z nawigacją, podobnie jak te treningowe, to elementy dla których wybieram właśnie urządzenia Garmina. Instinct posiada możliwość korzystania z kursu, czyli wcześniej stworzonej trasy, którą projektujemy z poziomu platformy Garmin Connect (lub przy pomocy programu BaseCamp w oparciu o ślad „rysowany” na warstwie OpenStreetMap).

Opcję nawigacji znajdziemy w zegarku po uruchomieniu aktywności w menu podręcznym po przytrzymaniu lewego środkowego przycisku. Wyświetli się pole Nawigacja>Kursy, gdzie dostępne są wszystkie wcześniej przesłane trasy. Po wybraniu odpowiedniego śladu otrzymamy możliwość podejrzenia mapy i wykresu wysokości.

Korzystanie z nawigacji jest bardzo wygodne dzięki, m.in. możliwości dowolnego powiększania mapy oraz skorzystania z kolejnych czterech ekranów treningowych, którym można nadać dowolną etykietę. Bardzo przydatne jest również dodatkowe pole z pozostałym dystansem.

Oprócz korzystania z wcześniej zdefiniowanych tras w opcjach nawigacji dostępna jest funkcja Trackback, czyli korzystanie z wcześniej wykonanego treningu oraz funkcji SIGHT & GO (skieruj i prowadź).

Bieżnia mechaniczna

Bieganie na bieżni nie wymaga dodatkowego czujnika zewnętrznego. Dystans mierzony jest na podstawie ruchu zegarka na nadgarstku, a wartość kalibrowana po zakończeniu aktywności. Należy jednak mieć na uwadze, że pomiar ten jest obarczony pewnym błędem i – pomimo kilku kalibracji – nie udało się osiągnąć identycznych „przebiegów”. Moim zdaniem pomiar na bieżni mechanicznej traktuje jako dodatek, a uzyskane wartości służą mi wyłącznie do szacunków.

Kolarstwo (Outdoor i Indoor)

W przypadku Instict możliwości rowerowe zostały nieco okrojone i dotyczy to głównie możliwości połączenia miernika mocy i radaru Varia. Sprzęt możemy wyposażyć w dodatkowe czujniki prędkości i kadencji więc treningu w pomieszczeniu też da się wykonać jednak w okrojonej wersji.

Pływanie

Instinct pomimo tego, że nie jest skierowany w szczególności do triathlonistów, to pomimo tego w pełni wspiera dyscyplinę pływania. Oprócz podstawowego parametru, którym jest SWOLF (suma czasu jednej długości basenu i liczby ruchów wykonanych na tej długości) możemy korzystać z dziennika ćwiczeń, czyli opcji ręcznego wpisania dystansu w przypadku gdy, np. pływamy wyłącznie nogami lub jedną ręką. Wisienką na torcie jest możliwość planowania treningów na basenie, jednak w tym przypadku zegarek na jednym z treningów się zawiesił.

Kiedy uruchomimy aktywność pływanie, pomiar z nadgarstka jest automatycznie wyłączany i konieczne jest używanie pasa. Jest to zupełnie zrozumiałe, ponieważ pomiar – ze względu wilgotność – byłby bardzo niedokładny.

Pomiar tętna 24/7

Wszystkie urządzenia Garmina posiadające wbudowany czujnik optyczny mierzą tętno przez cały czas noszenia. Dla osób, które ściśle kontrolują stan regeneracji oraz wydatek energetyczny jest to nieoceniona pomoc ze względu na dokładny pomiar kalorii „zużytych” w trakcie dnia, co bezpośrednio można przełożyć na wyliczenie wartości BMR. Dodatkowo zegarek „wyłapuje” najniższe tętno z dnia i oraz zapisuje tętno spoczynkowe. Oczywiście wszystko dane, poza zegarkiem, znajdziemy również w aplikacji Garmin Connect (historia).

Śledzenie aktywności dziennej

Nowa generacja zegarków amerykańskiego producenta, posiada funkcję mierzenia poziomu aktywności dziennej, która obliczana jest na podstawie liczny kroków wykonanych w trakcie dnia.

Do tego dochodzą piętra pokonane, a pomiar ten jest obliczany z barometru.

Analiza snu

Oprócz monitorowania aktywności w trakcie dnia, zegarek posiada funkcję analizy snu. Funkcja umożliwia wyświetlenie, podzielonego na trzy sekcje charakteryzujące obszary ruchliwości, wykresu aktywności snu. Wykres jest bardzo czytelny i obecnie – naszym zdaniem – to najlepsze rozwiązanie na rynku. Oczywiście ważne jest aby zegarek był założony na rękę.

Powiadomienia z telefonu

W przypadku połączenia Garmin Instinct ze smartfonem otrzymujemy możliwość otrzymywania powiadomień z telefonu, jak również odczytywania e-maili, sms-ów oraz komunikatów z portali społecznościowych.

Garmin Connect i Connect Mobile

Aby nie rozciągać jeszcze bardziej tego wpisu, przygotowaliśmy dwa niezależne wpisy na temat platform treningowych oraz omówiliśmy tam dokładniej analizę snu i śledzenie aktywności dziennej.

Garmin Connect wersja webowa – http://www.goultra.pl/recenzja-garmin-connect/

Garmin Connect wersja mobilna – http://www.goultra.pl/recenzja-garmin-connect-mobile/

Podsumowanie

Nadszedł czas na podsumowanie, całkiem udanych testów Garmin Instinct. Gdybym miał opisać zegarek jednym zdaniem, to brzmiało by ono tak: Jest to całkiem ciekawy kompromis, pomiędzy zegarkiem outdoorowym, a narzędziem treningowym. Kto biega i szuka wparcia pod kątem treningów i nawigacji znajdzie tu wszystko. Kto pływa, czy jeździ rowerem nie będzie zawiedziony. Dodatkowo cena, która od dawna nie była tak niska w zaraz po premierze. Dodajmy do tego nietuzinkowy wyświetlacz, który wyróżnia się czytelnością, a dodatkowe pole w ciekawy sposób urozmaica ekran. A wszystko, oprócz jednego zgonu na treningu, sprawuje się stabilnie i niezawodnie.

Nie będę oceniał wyglądu zegarka, bo skoro są ludzie którzy kupują Fiata Mutliple to również znajdą się osoby, które powiedzą, że Instinct jest okazem piękna. Mi osobiście wygląd nie przypadł do gustu.

GPS i bateria, to średnia półka urządzeń i bazując na doświadczeniu porównałbym tą funkcjonalność do testowanego przeze mnie ostatnio Polar Vantage. W tej kwestii dla sprzętu typowo outdoor moim zdaniem, my użytkownicy, mamy prawo wymagać więcej.

Zatem czy brać? Jeżeli komuś zegarek się podoba i nie szuka zegarka typowo treningowego, to warto wziąć pod uwagę ten model. Urządzenie spisywało się dobrze i pomimo, że jest to stosunkowo nowe i niedawno miało premierę to w trakcie testów sprawowało się stabilne.

27 Comments

 1. Cześć, mam pytanie odnośnie celów treningowych podczas biegania w garmin instinct. W moim starym polar M430 jest funkcja „szacowany czas ukończenia biegu” i po ustawieniu celu np. 5 km, zegarek pokazuje na podstawie prędkości i pozostałego dystansu czas w jakim ukończe ten dystans np. W 24 min i 35 sek. przy 5 km. W garmin instinct niby jest taka sama funkcjonalność, ale po ustawieniu tego samego celu nie rozumiem formatu wyświetlanego szacowanego czasu, który wygląda mniej wiecej tak: 04:35:30. Czy moze mi to ktoś wyjaśnić?

  • Monte, w przypadku Instinct masz Virtual Partner. Możesz ewentualnie dodać zdjęcie?

 2. Dzień dobry, zastanawiam się nad Suunto ambit3 i własnie Instinct. Czy amatorkso biegając, pływając na basenie, chodząc po górach i jezdząc na nartach, lepiej wybrać suunto czy jednak instinct? Daje radę na trasach narciarskich itp? Rozumiem, ze w aplikacji na komórkę lub telefon można podejrzeć więcej szczegółów na temat treningu ?
  Pozdrawiam.

  • Janku, dzięki za wiadomość, Ambit3 to zdecydowanie dokładniejszy zegarek pod kątem dokładności GPS oraz baterii. Zewnętrzna antena robi robotę pod względem jakości śladu.
   Garmin da Ci więcej opcji treningowych w przypadku biegania, kolarstwa i basenu.
   Jakich szczegółów treningowych szukasz?

   • Czekamy na recenzje Instinct Solar bo zmian wbrew pozorom jest dość sporo 😉

    • Matei, jak będą dostępne Sample w Garminie, to spróbuję coś ściągnąć na recenzję.

 3. Witam 🙂 szukam zegarka do 1000zl i myślałem nad suunto ambit 3 , Garmin forerunner 235 i polar vantage M , jakie jest Twoje zdanie ?

 4. Witam. Szukam zegarka męskiego, dyscypliny bieg, rower, pływanie i fajnie gdyby była opcja w góry. Wacham się między Garmin instinct a garmin forrunner 735. Co lepsze?

  • Olka, wydaje mi się że mimo wszystko 735XT będzie lepiej pasował na damskim nadgarstku.
   Pod kątem funkcji w zasadzie nie ma wielu różnic, tylko kwestia poruszania się po menu i sam wygląd.

   Radę podejść do sklepu i przymierzyć 🙂

   • Też się zastanawiam nad Garmin instinct i foreruner 735xt. Bieg, rower, góry i czasem basen. Co lepsze by by było dla mnie jako faceta? 🙂

 5. Witam Jacek czy myślisz że przesiadka z Fenixa 3 na tego Instict to dobry pomysł w moim przypadku? , systematycznie biegam, czasami górki, zegarka nie ściągam z ręki praktycznie wcale. Mam fenixa 3 i jest on dla mnie super tylko gps w tym zegarku to kpina jaki kolwiek bieg przez park nie mówię już o lesie to pomiary wszystkie są z kosmosu. Zegarek kosztował kupę forsy a teraz nieraz siwieję przez niego bo garminy za 450pln mają lepszy gps. Doradź Instinct czy może suunto 5 ewentualnie polar M

  • Gladi, jeżeli chodzi o funkcje treningowe to w zasadzie jest to samo.
   Trochę lepiej wydaje mi się będzie Instinct, ale nie są takie jakieś szalone różnice.

   Raczej nie robiłbym przesiadek na modele konkurencji, recenzja Suunto 5 wkrótce.

 6. Witam,
  Sport uprawiam rekreacyjnie, bez jakiś szczególnych planów startowych. Jako zegarek biegowy używałem starego FR60 z foodpodem i paskiem HR. Do pływania miałem Swima, którego dostałem od kolegi, który przerzucił się na fenixa :). Swima używałem też jako zegarka na co dzień. Oba do moich potrzeb sprawdzały się wystarczająco dobrze, poza tym, że z czasem zacząłem dochodzić do wniosku, że gdyby były w jednym „opakowaniu” byłoby trochę wygodniej ;). Tak się złożyło, że niedawno oba jeden po drugim odmówiły mi posłuszeństwa. Zacząłem wiec poszukiwania nowego zegarka. Ponieważ obydwa poprzednie zegarki przyzwyczaiły mnie do tego, że bateria działa miesiące, wiec z góry założyłem, że nie chce smartwatcha, którego trzeba codziennie ładować. Jako, że czasem zdarza mi się pływać w jeziorze, jeździć na wycieczki rowerowe, chodzić po górach a z innych nawet zjeżdżać na snowboardzie moje poszukiwania niebezpiecznie zaczęły zbliżać się w stronę fenixów. Jednak wizyta w sklepie, przymiarka i zawód związany z wagą i rozmiarami tych zegarków, ale przede wszystkim z ceną nowych modeli w odniesieniu do moich jednak amatorskich potrzeb spowodował, że wróciłem do poszukiwań już z większą skłonnością do kompromisów. I tutaj w zasadzie zostały dwa/trzy zegarki na polu boju. Garmin Instinct i 735xt. Cały czas rozważam też podstawową wersję fenixa 5 bo teraz można go kupić za niecałe 1600 zł. I tutaj moje pytanie. Który twoim zdaniem lepiej sprawdzi się do mojego typu aktywności, ale przede wszystkim, który posłuży mi dłużej w założeniu, że będzie też zegarkiem na co dzień? Moja obawa jest taka, że 735xt w pewnym momencie przestanie być wspierany jako zegarek sprzed 3 lat, oraz że jest mniej wytrzymały od Instincta. Jednak teraz ma bardzo dobra cenę <900 i przez to wydaje się być bardzo interesującym wyborem pomimo, że nie jestem triatlonistą i raczej chyba nie będę 😉 Drugie pytanie czy może jest jeszcze jakaś inna alternatywa, którą pominąłem, bo zafiksowałem się na produktach Garmina?
  Serdecznie pozdrawiam

 7. Czy zegarek miewa problemy z określaniem wysokości przez czujnik barometryczny w momencie gdy ręka jest mocno spocona?

  • Edward, jeżeli zatka się potem czujnik barometryczny (ta dziurka), może to spowodować zakłamane odczyty.

   • Hej, właśnie stoję przed wyborem zegarka do biegania do max 1000zl. Sprzęt używany byłby do biegów w terenie + zwykły zegarek dla powiadomień i godziny. Pracuje fizycznie i nie raz zdarzy się w coś uderzyć do tego lubię cyferki, dlatego chciałabym mieć sporo informacji treningowych. Czy on pokazuje vco?, Czas odpoczynku po treningu ? Ile maksymalnie pól są danych można mieć wyświetlanych na jednej tarczy podczas biegu ? Do roweru mam licznik wahoo, tak że zegarek tylko bieganie + zwykle użytkowanie. Kiedyś biegałem na fr235 i funkcjonalnie wystarczał.

    Chyba że jest coś innego godnego polecenia do 1000zl, patrzyłem na suunto 5 ale strasznie mały wyświetlacz w stosunku do koperty, no o przemawia do mnie lepsza czytelność w harmonię i bateria.

    • Krzysiek, jeżeli do 1000 i pasuje Ci układ Garmina to szukałbym modeli takich jak Garmin Instinct czy 245.
     W przypadku obu tych modeli, masz możliwość ustawienia 4 pól na ekranie.

 8. Cześć! Planuję przesiadkę z mojego Vantage V na Instincta ale wersję Solar.
  Vantage to treningowy potwór, ale nie wykorzystuję jego potencjału a wydaje mi się dość delikatny.
  Głównie biegam i szybko chodzę w górach, sporadycznie jakaś przejażdżka na rowerze, no i w tym roku myślę zacząć się więcej wspinać.
  Myślisz że warto się przerzucić? Wiem że to trochę pójście na kompromis. No ale trochę szkoda byłoby mi zegarka, jak w coś uderzę.

  • Matt, Instinct to też nie CASIO G-Shock, ale zdecydowanie bardziej solidny niż Vantage.
   Myślę, że to dobry pomysł:)

 9. Hej, niedawno kupiłem nowy instinct. Po treningu zawyża mi sumę przewyższenia. Na trasie która miała około 420 m+ mi pokazuje 800 m. Na poprzednim zegarku foruner 225 nie było aż tak dużych różnic. Pytanie czy ten model tak ma, może jest wadliwy i można reklamować, czy może mam coś nie tak ustawione ?

 10. Hej, chcę zamienić/uzupełnić mój stary zegarek Polar V800 z psem h10, o nowy lżejszy z wewnętrznym pomiarem pulsu. Pod uwagę biorę Polar Vantage M i Garmin Instinct. Za polarem przemawia do mnie platforma Polar Flow, która dużo bardziej mi się podoba niż Garmin Connect, oraz przynajmniej na papierze chyba dłuższy czas pracy w trybie GPS.
  Za Garmin Instinct ma chyba lepsza nawigacja i pancerność.
  Moje aktywności to 3 razy w tygodniu rower, 2 razy w tygodniu trening siłowy, plus od czasu do czasu wpadnie jakiś basen, kajaki. Do tego dochodzą przynajmniej dwa razy w tygodniu wyprawy ornitologiczno fotograficzne w których zapis tracka i dane odnośnie lokalizacji GPS są mi przydatne.
  Funkcje smart są mi niepotrzebne, za to monitorowanie snu, obciążenia treningowej już tak.
  Ogólnie żeby nie Connect Garmina to wybór byłby dal mnie prosty i przesiadłbym się na Instincta, a tak mam dylemat. Może ktoś z was zmieniał platformy i może podzielić się wrażeniami.
  Czy pulsometr Polar H10 będzie po BT współpracować z Garminem? Czy Garmin posiada odpowiednik aplikacji Polar Beat?
  Zakładam że soft w Vantage M jest już na tyle poprawiony, że wszystko śmiga jak należy.
  Będę wdzięczny za wszelkie sugestie

 11. Świetna recenzja. Jestem posiadaczem od ponad roku tego modelu ( obecnie wersji Solar). Miałem przez chwilę wersję 2 ale przez główną bolączkę – bardzo mała czcionka powiadomień – zmieniłem go na wersję 1 która jest trochę lepsza pod tym względem ale dalej bez okularów ciężko rozczytać treść powiadomień sms,messenger itp. Zastanawiam się czy nie zmienić go na Fenix 6 silver. Jak myśli oba zegarki Instinct vs Silver Fenix 6 dadzą się porównać czy bez zastanowienia lepiej przesiąść się na Fenix w wersji podstawowej ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *