Recenzja Polar A360

Rynek akcesoriów możliwych do wykorzystania z urządzeniami treningowymi robi się coraz szerszy i bardziej nasycony, a że ciężko wymyślić coś nowego, więc producenci prześcigają się w „tunigowaniu” dobrze znanych rozwiązań, często łącząc dwa urządzenia w jedno. Fiński Polar nie odstaje tutaj od swojej konkurencji i dołącza do swojej oferty kolejną opaskę służąca do monitorowania aktywności – model A360, który jest bezpośrednim następcą znanych już Loop oraz Loop2. Ale…

Polar-A360

Nowa opaska A360, to tak naprawdę zupełnie inny produkt. Tym razem inżynierowie podążyli modnym ostatnio trendem i umieścili optyczny pomiar tętna z nadgarstka. Ale to nie wszystko. Jakby tego było mało spece z Polara dodali… kolorowy wyświetlacz. Jeśli jednak ktoś spodziewa się, że uświadczy jeszcze wbudowanego modułu GPS, to się zawiedzie. Jeszcze nie ty razem. Mimo to zaimplementowanie sprawdzonych funkcji analizy aktywności dziennej może wróżyć spory sukces nowej opasce. Jedni powiedzą, że to po prostu kolejny gadżet, inni, że kolejny krok w ułatwieniu życia wszystkim trenującym. Prawda oczywiście leży pośrodku.

Pierwsze spostrzeżenia

Otwierając pudełko znajdujemy zestaw składający się z:

 • Opaski
 • Kabla USB
 • Instrukcji

Opaska

W oczy rzuca się kolorowy wyświetlacz, który jest sercem opaski i robi bardzo pozytywne wrażenie. Kolory są bardzo żywe, a czytelność – nie bójmy się użyć tego słowa – powalająca. Na pierwszy rzut oka A360 wydaje się dopracowana w każdym szczególe; pasek wykonany został z bardzo miękkiej i miłej w dotyku gumy, ale z nietypowym zapięciem, które na początku może sprawiać nieco problemów z obsługą (konieczne jest przewleczenie przez sprzączkę, a następnie użycie siły, zapiąć klips).

A360 - opaska przód (2)

Niewątpliwą zaletą jest to, że koniec taśmy nie odstaje, nawet na szczupłym kobiecym nadgarstku. Polar pomyślał również o ułatwieniu mycia urządzenia, przez co zastosował mechanizm łatwego wypięcia paska. Niestety jest to bardziej wadą niż zaletą, ponieważ przy dłuższym użytkowaniu wnętrze opaski, od czasu do czasu, potrafi „wyskoczyć” z paska.

A360 - opaska tył

Z tyłu znajduje się czujnik optyczny, który aktywowany świeci się na zielono.

A360 - pomiar tętna

Pierwsze użytkowanie

Ekranem domyślnym, czy też startowym, jest ekran godziny wraz z paskiem stanu dziennej aktywności. Opaskę obsługujmy za pomocą ekranu dotykowego oraz jednego przycisku znajdującego się po lewej stronie urządzenia. Ekran wybudzamy za pomocą przycisku znajdującego się po lewej stronie opaski lub poprzez obrót ręki. Przytrzymując ekran mamy możliwość zmiany wyglądu stylu godziny spośród pięciu różnych styli. Ekran jest bardzo czuły, a sama obsługa wygodna. Jedyne co może przeszkadzać, to krótki czas podświetlania, którego nie można zmienić. (W jednej z aktualizacji można włączyć stałe podświetlenie).

A360 - aktualny czas

Menu główne

Menu urządzenia jest proste do bólu, a to m.in. przez zastosowanie jednopoziomowego trybu, a aktywujemy je  przeciągając, w górę lub w dół, ekran godziny.

Mój dzień

Opcja ta pokazuje podsumowanie całego dnia, w którym znajdują się: aktualny poziom założonej aktywności, ilość wykonanych kroków oraz treningi bieżącego dnia. Niejako w uzupełnieniu funkcji opaska uwzględnia w statystykach treningi zarejestrowane na innych urządzeniach Polara.

A360 - histoira

 Trening

Opcja ta pokazuje wcześniej utworzone dyscypliny na platformie PolarFlow. Automatycznie, po uruchomieniu dyscypliny, opaska włączy pomiar tętna, którego aktualna wartość  wyświetlana jest w ramce umieszczonej w górnej części ekranu.

A360 - bieganie

Test wydolności

W przypadku połączenia z pasem tętna, w menu wyświetlane jest dodatkowe pole – test wydolności. Opcja ta, to doskonale znany z wyższych modeli  (m.in. z V800 oraz M400) pomiar VO2 max.

A360 - test wydolności

Ulubione

W polu tym dostępne są treningi wcześniej utworzone w platformie PolarFlow i dodane do zakładki „Ulubione”

A360 - ulubione

Moje tętno

Opcja, po wyborze, umożliwia śledzenie pomiaru aktualnego tętna. Wynik pomiaru nie jest zapisywany, więc nie jest to pomiar 24/7. Rozwiązanie znane, m.in. z urządzeń marki Garmin oraz TomTom.

A360 - pomiar tętna

Sygnalizacja powiadomień

Polar A360 posiada wyłącznie powiadomienia wibracyjne. Wibracja jest wyczuwalna i łatwo ją wyczuć na nadgarstku, jednak opcja powiadomienia dźwiękowego mogłaby zostać uwzględniona

Trening

Jak już wspomnieliśmy, opaska nie posiada wbudowanego nadajnika GPS, zatem jedynym parametrem, który możliwy jest do śledzenia trakcie prowadzonej aktywności, jest pomiar tętna. Aktywność uruchamiamy poprzez wybór dyscypliny, a opaska przechodzi w tryb gotowości do rozpoczęcia treningu w momencie wyświetlenia wartości tętna w niebieskim okręgu. Rozpoczęcie zatwierdzane jest  poprzez wybór ikony dyscypliny. Pola danych dostępne w trakcie treningu to:

 • Stoper
 • Aktualny czas
 • Ilość spalonych kalorii
 • Tętno
 • Strefy tętna

A360 - dane treningowe

Trzeba przyznać, że jakość wykonania wyświetlacza i obrazowania parametrów są zachwycające. Kolory są żywe, a piktogramy estetyczne i przejrzyste. Irytujący jest fakt, że opaska w celu oszczędzania energii bardzo szybko wyłącza wyświetlacz co utrudnia trening.(W jednej z aktualizacji można włączyć stałe podświetlenie). Kolejna aktualizacja oprogramowana ma rozwiązać ten problem, jednak obecnie komfort korzystania w trakcie treningu jest zaburzony.

Co może nieco zdziwić, to tryb pauzy. Po zatrzymaniu treningu (przycisk po lewej stronie opaski) okazuje się, że na ekranie nie wyświetlają się jakiekolwiek dane,  a jedynie symbol zatrzymania lub kontynuacji treningu.

A360 - wstrzymanie treningu

Po zakończeniu aktywności otrzymujemy podsumowanie, w którym dostępne są informacje o: czasie przebywania w danej strefie tętna, maksymalne i minimalne tętno oraz skrócony opis trening.

Zaplanowany trening

Opcja umożliwia wyświetlenie informacji o utworzonych wcześniej ,na platformie PolarFlow, treningach. Trening utworzony przy pomocy platformy, to najwygodniejszy sposób tworzenia zaplanowanych aktywności.

A360 - ulubione 2

Film jak krok po kroku stworzyć trening interwałowy znajdziecie w poradniku dostępnym na naszym kanale Youtube:

Cały proces jest przejrzysty, a na ekranie wyświetlane są poszczególne komunikaty treningowe z opisem danego etapu treningowego. Przejście pomiędzy nimi odbywa się automatycznie, a komunikaty wyjścia poza strefę są sygnalizowane alarmem wibracyjnym. Problemem jest tutaj, wspomniane wcześniej, bardzo krótkie podświetlenie ekranu, które właściwie uniemożliwia podgląd parametrów treningowych na bieżąco.(W jednej z aktualizacji można włączyć stałe podświetlenie).

Dokładność pomiaru tętna

Zasadnicze pytanie dotyczy jednak dokładności pomiaru tętna. Polar A360 to pierwszy produkt ze stajni fińskiego producenta, który posiada wbudowany pomiar tętna z nadgarstka. W tym celu wykonaliśmy szereg testów w różnych warunkach i dla różnych dyscyplin.

A360 tętno bieg

 • Bieganie na zewnątrz temperatura 8 stopni Celsjusza (zielony pas tętna, czerwony A360)

A360 bieg

 • Bieganie na zewnątrz temperatura 2 stopnie Celsjusza (zielony pas tętna, czerwony A360)

A360 - tętno bieg AVG 137

 • Bieganie na zewnątrz temperatura 12 stopnie Celsjusza (zielony pas tętna, czerwony A360)

A360 - bieżnia mechaniczna

 • Bieżnia mechaniczna temperatura pokojowa (zielony pas tętna, czerwony A360)

Tętno - kolarstwo

 • Kolarstwo na zewnątrz temperatura 7 stopni Celsjusza (zielony pas tętna, czerwony A360)

Tętno - kolarstwo 2

 • Kolarstwo na zewnątrz temperatura 7 stopni Celsjusza (zielony pas tętna, czerwony A360)

A360 - indoor cycling

 • Kolarstwo stacjonarne temperatura 23 stopnie Celsjusza (zielony pas tętna, czerwony A360)

Wnioski: Po pierwsze, temperatura ma spore przełożenie na jakość pomiaru. W temperaturze pokojowej pomiar prezentował się bardzo dobrze, a  wartości tętna – względem urządzenia bazowego – nie różniły się  więcej niż o 2 punkty. Niestety, opaska dużo gorzej radziła sobie w przypadku treningów odbywanych w niższych temperaturach, co najbardziej uwidoczniło się w trakcie osiągania wartości powyżej 160 uderzeń. Tutaj gdzie A360 nie potrafił osiągnąć piątego zakresu tętna. Nie da się również ukryć, że pomiar tętna z nadgarstka reagował znacznie wolniej niż w przypadku pomiaru za pomocą pasa (taki sam etekt zaobserwowaliśmy w przypadku urządzenia TomTom Runner Cardio): wyświetlane wartości wolniej „opadają” i wolniej „rosną”. Na szczęście Finowie zdają sobie sprawę z tych problemów i już zapowiadają korektę w kolejnej aktualizacji oprogramowania.

Analiza aktywności dziennej

Opaska A360 kontynuuje bardzo udany trend śledzenia aktywności dziennej zastosowany już wcześniej w urządzeniach marki Polar. Nie ma się co dziwić, unikalne rozwiązanie dostępne w produktach Polara zdecydowanie wyróżnia się i przewyższa rozwiązania zastosowane w urządzeniach konkurencji. Opaska, oprócz standardowej liczby kroków, podaje: jak długo siedzieliśmy, staliśmy, chodziliśmy oraz leżeliśmy.

A360 - akt dzizenna

Poza pomiarem aktywności dziennej, A360 umożliwia analizę snu. Pomiar ten określa długości płytkiej i głębokiej fazy snu oraz obliczeniu procentowej wartości fazy snu głębokiego. Co jest istotne, nie ma konieczności uruchamiania pomiaru tętna ponieważ opaska.

A360 - aplikacja mobilna dzienna aktywność

Więcej o aktywności dziennej przeczytacie tu LINK

Powiadomienia z telefonu

Powiadomienia z telefonu, to już standard w przypadku urządzeń typu fitness, więc i w A360 nie mogło ich zabraknąć. Oczywiście, jak to zwykle bywa, funkcja dostępna jest dla użytkowników używających smartfonów z systemem IOS 8 oraz Android, o użytkownikach systemu Windows jak zwykle zapomniano. Dodatkowo wymagane jest aktywne połączenie z siecią komórkową. Powiadomienia aktywowane są w ustawieniach ogólnych zegarka (USTAWIENIA >USTAWIENIA OGÓLNE >POWIADOMIENIA Z TELEFONU).

A360 - powiadomienia

Niestety z poziomu urządzenia nie ma możliwości odczytania pełnego tekstu powiadomienia, a jedynie nagłówka. Na osłodę funkcji rozszerzona została o możliwość ustawienia wyłączania powiadomień w określonych porach dnia. Istnieje również możliwość wyboru aplikacji, z których otrzymywane będą powiadomienia. Co ciekawe, istnieje również możliwość wyświetlania wskazówek z Google Maps.

Aplikacja mobilna

Podobnie jak konkurencja, Polar wypuścił na rynek aplikację mobilną, która dostępna jest na platformach IOS oraz Android. Windows, do czego już się chyba przyzwyczailiśmy, został „odpuszczony”. PolarFlow w wersji mobilnej, to niepełna wersja platformy dostępnej z poziomu przeglądarki, która umożliwia przegląd dziennej aktywności rozszerzonej o podsumowania dostępne w opasce.

a360-aplikacja-mobilna

Z poziomu aplikacji w telefonie istnieje możliwość: przeglądania dziennej aktywności, treningów, otrzymywania powiadomień oraz zmiany danych personalnych.

Więcej danych na temat aplikacji mobilnej przeczytacie w drugiej części testu urządzenia Polar V800 (http://www.goultra.pl/recenzja-polar-v800-czesc-druga/)

Platforma treningowa

Do szczegółowej analizy treningów Polar oddał  platformę Polar Flow, czyli odpowiednik Garmin Connect i Movescount.  W przypadku A360 platforma służy do wprowadzania niewielkich zmian w ustawieniach urządzenia oraz przeglądania i planowania treningów. Serwis jest bardzo przejrzysty, intuicyjny i prosty w obsłudze. Pewne analogie w wykonaniu oraz podejściu do nawigacji możemy znaleźć w platformie Movescount.

A360 PolarFlow

Interfejs użytkownika jest podzielony jest na pięć podstawowych segmentów:

 • Aktualności
 • Eksploruj
 • Dziennik
 • Postępy
 • Ustawienia (które znajdują się w nazwie użytkownika).

Więcej szczegółów na temat platformy treningowej, znajdziecie tutaj: http://www.goultra.pl/recenzja-polar-v800-czesc-druga/.

Podsumowanie

Od czasu premiery opaski na polskim rynku minęły dwa miesiące. Naszym zdaniem A360 jest produktem udanym, cechujący się dużą estetyką i doskonale wpisującym się w ogólny trend, jednak nie pozbawionym drobnych niedogodności. Zastosowanie kolorowego i bardzo czytelnego wyświetlacza oraz zgrabnej konstrukcji spowodowało, że opaska wyróżnia się wśród produktów swojej klasy, a przeniesienie do urządzenia funkcji znanych z modeli znacznie bardziej zaawansowanych, w tym moduł śledzenia aktywności dziennej oraz  test wydolności, tylko podkreśla powoli uzyskiwaną przewagę Polara w tym segmencie. Pamiętajmy jednak, że A360 to opaska do monitorowania aktywności, a nie urządzenie wielofunkcyjne z GPS, dlatego opaska znajdzie zastosowanie w treningach w zamkniętych pomieszczeniach oraz jako uzupełnienie zegarka lub licznika rowerowego. Z minusów należy wymienić szybko gasnący wyświetlacz oraz problemy z pomiarem tętna w niesprzyjających warunkach temperaturowych. Nie można jednak ukryć faktu, ze Polar obrał dobry kierunek i mamy nadzieję, że każdy kolejny produkt fińskiego producenta również będzie wyposażony w kolorowy wyświetlacz, a mankamenty zostaną w znacznym stopniu zniwelowane, lub usunięte.

Zalety

 • Prostota menu i łatwość korzystania w trakcie prowadzenia aktywności
 • Zaawansowany monitor aktywności dziennej
 • Kolorowy i czytelny wyświetlacz
 • Dobrze wykonana aplikacja mobilna

Wady

 • Brak modułu GPS
 • Trudność zapinania opaski
 • Krótki czas podświetlenia opaski
 • Problem z wiarygodnością odczytu w niskiej temperaturze

Cena katalogowa 839 PLN

24 Comments

 1. Pytanie: Jak spisuje się A360 w pływaniu? Czy rozpoznaje style? Czy działa HR,wibracje? Jak wytrzymałość baterii?

  • Robert, niestety A360 nie rozpoznaje styli, wibracja owszem działa, a sam basen nie ma wpływu na żywotność baterii.

 2. Witam, dołączam się do komentarza p. Agnieszki, zegarek delikatny, jak za tą cenę to szybka jest jakimś nieporozumieniem, upadek z niewielkiej wysokości, w oprawie i gumową częścią do dołu, a szybka pęknięta, koszt naprawy na dziś tj. 7.02.2016 to 220 złotych,to chyba jakieś żarty 1/4 ceny zegarka???. Nie wiem czy naprawiać, a jak przypadkiem podczas treningu uderzę o coś ręką i ponownie szybka pęknie? jestem załamana.Firma powinna nad tym popracować, koszty naprawy są zbyt wysokie, w stosunku do wytrzymałości tej szybki, a cena zegarka nie jest niska.

  • Gabi, dzięki za komentarz. Szkoda, że jesteś drugą osobą, która ma ten problem.

  • Gabi, mnie odpięła się opaska (nowa!!!), nie zauważyłam i spadł mi z ręki w kuchni na płytki. Znowu szybka zbita a przecież w opasce i ma te metalowe obwódki po bokach.

   Z czego w ogóle jest ten ekran?

   Szkoda, bo do treningów interwałowych w domu takie urządzenie jest nieocenione, ale jestem przerażona kosztami eksploatacji.

   Chyba już nic więcej polara nie kupię. Mój 3ci zegarek, ale 2gi felerny. Im nowsze tym gorsze 🙁

 3. Mam też problem z pękniętą szybką. Zegarek rozpiął się, zaczepiłem o pasek i spadł z niewielkiej wysokości. Mam te same odczucia – delikatny pod każdym względem. Koszt naprawy to przesada , tym bardziej że uszkodzenie to wynik zbyt delikatnej konstrukcji i niezbyt dobrego zaczepu paska. Też nie wiem czy naprawiać.

  • Na szczęście moja jeszcze jest cała, ale porysowała się na ostatnim basenie.

 4. Właśnie czekam na zamówioną opaskę i jestem załamana komentarzami dot. szybki:( W mojej dotychczasowej (taniej) opasce szybka pękła od uderzenia palcem kiedy w pośpiechu chciałam sprawdzić czas. Myślałam, że markowa opaska będzie bardziej trwała…
  Czy można do niej dokupić szkło hartowane albo folię na wyświetlacz?

  • Monika, no moja opaska wczoraj dostała uderzenie w krawędź basenu i żyje 🙂

   • To pocieszające 🙂 Wczoraj dodatkowo zamówiłam folie na wyświetlacz, więc okleję mojego Polara:P Mam nadzieję, że dzięki temu dłużej będzie wyglądał ładnie 🙂

 5. Tragedia. Najgorsze badziewie jakie mógł zrobić bądź co bądź przyzwoity producent. Kanciaste, nieergonomiczne, nie nadające się do noszenia tak jak sobie wymyśliła firma, przez 24 h. Próbowałem monitorować sen, ale rano zawsze szukałem tego czegoś, bo pasek jest skonstruowany przez jakiegoś bezmózga. Wystarczy zaczepić o cokolwiek i już zabawiamy się w poszukiwacza zaginionego monitora. Czujnik tętna działa sobie a HR7 sobie, każdy pokazuje co innego. Moja ocena tego badziewia 1 na 10. Może i pomysł dobry ale wykonanie tragiczne. Zaraz wystawiam to na Allegro. Może ktoś inny będzie zadowolony.

 6. Witam. Jestem bardzo ciekaw, czy komuś działają powiadomienia z Google Maps i jeśli tak to w jaki sposób. Idealnie byłoby gdyby przy wyznaczonej trasie urządzenie wibrowało w momencie zmiany kierunku, ale u mnie nic takiego się nie dzieje. Ktoś to sprawdzał u siebie?

 7. Jacek, pytanie można z tym polarem A360 pływać w basenie bez porblemu ? Tzn czy nie ma wpływu długotrwałe zanurzenie w wodzie podczas pływania (nie nurkowania) i mierzy tętno ? Jest to dla mnie kluczowe bo jednak zbieram się do zakupu właśnie tego lub Mio Alpha 2 . Polar jednak trochę bardziej rozbudowany w funkcje.

  • Grzegorz, dzięki za komentarz, tak w opasce można pływać. Tętno mierzy, tylko nie mierzy długości. Dodatkowo trzeba uważać, aby nie uderzyć czasem w ścianę basenu, bo efekt jest opłakany.

 8. WitAM,
  Od wczoraj jestem posiadaczką A360. Mam kilka pytań bo nie mogę tego ogarnąć:
  -Czemu tak jest,że ja siedzę i od wczoraj ustawiam zegarek a w zakładce mój dzień pokazuje,że spaliłam już 507 kalorii i mam 174 kroki-zegarek leży na stole….? Czy można wykasować dzienne ustawienia albo jakoś je zresetować?
  -Drugie pytanie o wyświetlacz-tu w artykule skreślone jest krótkie podświetlenie-jak można zmienić to ustawienie na stałe jak pisałaś?
  -Ja nie widzę ustawień basenowych.Czy to jest gdzieś ukryte??
  Dajcie znać proszę.!

 9. Myślę, że to fajny bajer dla osób, które są aktywne, bo jak ktoś biega raz na miesiąc, to szkoda wydawać na to kasy

 10. Proszę o instrukcje jak włączyć na stałe podświetlenie zegara ?
  Podczas treningu jest funkcja „żarówki”, ale zegar wciąż w trybie wygaszania tylko po pobraniu najnowszych aktualizacji. Z góry dziękuję za odpowiedź:)

  • Magda,
   Stałe podświetlenie możesz załączyć tylko w trybie treningowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *