Moda na bycie „fit” jest wszechobecna, nie dziwi zatem, że producenci wszelkiego typu urządzeń monitorujących aktywność szczególnie upodobali sobie ten kawałek rynku. Co ważne, nie skupili się tutaj na „wszystkomającym” sprzęcie, za góry pieniędzy, przeznaczonym dla zawodników i tzw. ambitnych amatorów, ale wyszli naprzeciw zwykłemu zjadaczowi chleba, który raz na jakiś czas wyjdzie pobiegać, pójdzie na spacer z psem, czy po prostu pojedzie rowerem na piknik. Dlatego właśnie, oprócz zegarków i zaawansowanych liczników, coraz bardziej popularne stają, tzw. trackery aktywności w postaci opasek, z których korzystają nawet ci, którzy posiadają zaawansowane urządzenia treningowe. Dlaczego? Są małe, dyskretne i robią to co mają robić – mobilizują do aktywności i prowadzą jej podstawową statystykę. A przy tym kosztują niewielkie pieniądze.
Jednym z producentów, od dawna obecnym w tym segmencie rynku, jest Polar, który swoim A360 w pewien sposób zrewolucjonizował podejście do trackerów. Urządzenie miało kolorowy wyświetlacz, wyposażone zostało w podstawowe funkcje treningowe i pomiar tętna. Miało jednak jedną wadę – brak możliwości połączenia z GPS-em. Polar wysłuchał jednak swoich klientów i rozbudował nowe wcielenie tego modelu, o zapis śladu GPS oraz wprowadził kilka nowych funkcji.
Pierwsze spostrzeżenia
Otwierając pudełko znajdujemy zestaw składający się z:
- Opaski
- Kabla USB
- Instrukcji
Opaska
Ktokolwiek miał do czynienia z opaską A360 może stwierdzić, że A370 wygląda jak bliźniak. I to jednojajowy. Mówiąc krótko, różnice są, ale subtelne. Na pierwszym planie, podobnie jak w A360, mamy kolorowy wyświetlacz, który jest sercem opaski i robi bardzo pozytywne wrażenie kontrastem i „żywymi” kolorami, a co za tym idzie – ogólną, bardzo dobrą czytelnością. Zmieniono jednak pasek, który obecnie jest z innego rodzaju gumy, choć nadal miłej w dotyku i elastycznej. Zmianą uległo również zapięcie, którego mechanizm nadal może sprawiać nieco problemów z obsługą.
Z tyłu znajduje się czujnik optyczny, który aktywowany świeci się na zielono. Do tego port ładowania zamykany za pomocą zaślepki.
Pierwsze użytkowanie
Ekranem domyślnym, czy też startowym, jest ekran godziny wraz z paskiem stanu dziennej aktywności. Opaskę obsługujmy za pomocą ekranu dotykowego oraz jednego przycisku znajdującego się po lewej stronie urządzenia. Ekran wybudzamy za pomocą przycisku znajdującego się po lewej stronie opaski lub poprzez obrót ręki. Przytrzymując ekran mamy możliwość zmiany wyglądu na jeden z pięciu dostępnych stylów. Ekran jest bardzo czuły, a obsługa wygodna i intuicyjna. Jedynym, co mi przeszkadzało, to stosunkowo krótki czas podświetlania aktywnego ekranu.
Menu główne
Menu urządzenia jest proste do bólu, m.in. przez zastosowanie jednopoziomowej przewijanej listy, którą aktywujemy przeciągając w górę lub w dół ekran godziny.
Mój dzień
Opcja pokazuje podsumowanie całego dnia, w którym znajdują się: aktualny poziom założonej aktywności, ilość wykonanych kroków oraz treningi bieżącego dnia. Uzupełnieniem statystyk jest wyświetlanie informacji z treningami zarejestrowanymi innymi urządzeniami Polara.
Trening
Opcja ta pokazuje wcześniej utworzone dyscypliny na platformie PolarFlow. Automatycznie, po uruchomieniu dyscypliny, opaska włączy pomiar tętna, którego aktualna wartość wyświetlana jest w ramce umieszczonej w górnej części ekranu.
Moje tętno
Opcja umożliwia chwilowe śledzenie pomiaru aktualnego tętna jak również pomiar 24/7. Opcję pomiaru całodobowego uruchamiamy z pozycji ustawień urządzenia.
Test wydolności
W przypadku połączenia z pasem tętna w menu wyświetlane jest dodatkowe pole – test wydolności. Opcja ta, to doskonale znany z wyższych modeli (m.in. z V800 oraz M400) pomiar VO2 max.
Ulubione
W polu tym dostępne są treningi wcześniej utworzone w platformie PolarFlow, które dodane zostały do zakładki „Ulubione”
Sygnalizacja powiadomień
Polar A370, podobnie jak poprzedni model, posiada wyłącznie powiadomienia wibracyjne. Wibracja jest subtelna, ale wyczuwalna, jednak idealnym rozwiązaniem byłoby dodanie również powiadomienia dźwiękowego.
Trening
Dochodzimy właśnie do podstawowej różnicy pomiędzy A 360 a A370 – GPS. Tutaj jednak pewne zaskoczenie, bo sama opaska nie posiada wbudowanego odbiornika, jednak ma możliwość wykorzystania sygnału ze sparowanego telefonu. Oczywiście wymusza to na nas zabranie dodatkowego urządzenia, jednak w dzisiejszych czasach, gdy smartfon jest przyklejony do naszej ręki, nie powinno stanowić to problemu. A jeśli telefony zapomnimy, to – w przypadku biegania – urządzenie będzie szacowało pokonany dystans. Zaznaczyć jednak należy, że wartość szacowana jest daleka od wartości rzeczywistej.
Aktywność uruchamiamy poprzez wybór dyscypliny, a opaska przechodzi w tryb gotowości. A370 będzie gotowy do rozpoczęcia treningu w momencie wyświetlenia wartości tętna w niebieskim okręgu oraz ewentualnym nawiązania połączenia GPS. Rozpoczęcie zatwierdzane jest poprzez wybór ikony dyscypliny. Pola danych dostępne w trakcie treningu to:
- Tętno
- Stoper
- Tempo
- Dystans
- Aktualny czas
- Ilość spalonych kalorii
- Strefy tętna
Niestety, pól tych nie możemy w jakikolwiek sposób spersonalizować.
Trzeba przyznać, że jakość wykonania wyświetlacza i obrazowania parametrów są zachwycające. Kolory są żywe, a piktogramy estetyczne i przejrzyste. Opcja ciągłego podświetlenia dostępna jest po przytrzymaniu wyświetlacza przez trzy sekundy. Jedynym rozczarowaniem był dla mnie brak wyświetlania informacji (poza symbolem pauzy lub wznowienia) po zatrzymaniu treningu (przycisk po lewej stronie opaski). Tutaj aż prosi się o informacje o chwilowych średnich.
Po zakończeniu aktywności otrzymujemy podsumowanie, w którym dostępne są informacje o: czasie przebywania w danej strefie tętna, maksymalne i minimalne tętno oraz skrócony opis trening.
Zaplanowany trening
Opcja umożliwia wyświetlenie informacji o utworzonych wcześniej na platformie PolarFlow treningach. Trening utworzony przy pomocy platformy, to najwygodniejszy sposób tworzenia zaplanowanych aktywności.
O tym jak zaplanować treningi stworzyliśmy dla was osobny wpis
http://www.goultra.pl/zaplanowane-treningi-polar/
Cały proces jest przejrzysty, a na ekranie wyświetlane są poszczególne komunikaty treningowe z opisem danego etapu treningowego. Przejście pomiędzy nimi odbywa się automatycznie (nie ma ręcznej opcji przeskoczenia kroku), a komunikaty wyjścia poza strefę są sygnalizowane alarmem.
Dokładność pomiaru tętna
Zasadnicze pytanie dotyczy jednak dokładności pomiaru tętna. Z poprzednich testów wiemy, że fiński producent dosyć dobrze poradził sobie z pomiarem optycznym, jednak zawsze dotyczyło to pomiaru, który opierał się na 6 źródłach światła (z wyjątkiem opaski OH1, która – jak przeczytacie w ostatnim teście – może być hitem sezonu). A jak sprawa wygląda z A370, który – podobnie jak Garmin (niestety ten pokazuje bardzo zakłamane wartości), posiada wbudowany czujnik z zaledwie dwoma diodami LED?
W tym celu wykonaliśmy szereg testów w różnych warunkach i dla różnych dyscyplin.
- Pas tętna – fiolet, czujnik optyczny niebieski
- Pas tętna – fiolet, czujnik optyczny niebieski
- Pas tętna – fiolet, czujnik optyczny niebieski
- Pas tętna – fiolet, czujnik optyczny niebieski
- Pas tętna – fiolet, czujnik optyczny niebieski
- Pas tętna – fiolet, czujnik optyczny niebieski
- Pas tętna – fiolet, czujnik optyczny niebieski
- Pas tętna – fiolet, czujnik optyczny niebieski
- Pas tętna – fiolet, czujnik optyczny niebieski
Sam pomiar do najgorszych nie należy, ale do ideału brakuje sporo. I choć ogólna tendencja jest zachowana, to wskazania można stosować, w najlepszym przypadku, jako pewnego rodzaju sugestię, ale nie wyznacznik. Nie da się ukryć, że pomiar tętna z nadgarstka reagował znacznie wolniej niż w przypadku pomiaru z pasa, przez co wskazania były mocno przekłamane. Mówiąc krótko, treningi o charakterze interwałowym możemy odpuścić, podobnie jak jakąś bardziej zaawansowaną analizę. Pomiar natomiast sprawdzi się podczas codziennego noszenia, na spacerach, czy „niezobowiązującym” treningu i lekkim „tlenie”.
Analiza aktywności dziennej
Opaska A370 kontynuuje bardzo udany trend śledzenia aktywności dziennej zastosowany już wcześniej w urządzeniach marki Polar. Nie ma się co dziwić, unikalne rozwiązanie dostępne w produktach Polara zdecydowanie wyróżnia się i przewyższa rozwiązania zastosowane w urządzeniach konkurencji. Opaska, oprócz standardowej liczby kroków, podaje: jak długo siedzieliśmy, staliśmy, chodziliśmy oraz leżeliśmy.
Poza pomiarem aktywności dziennej, A370 umożliwia analizę snu. Pomiar ten określa długości płytkiej i głębokiej fazy snu oraz obliczeniu procentowej wartości fazy snu głębokiego. Co jest istotne, nie ma konieczności uruchamiania pomiaru tętna ponieważ mierzy tętno od chwili jej założenia.
Pomiar tętna 24/7
Opaska pozwala na pomiar tętna przez cały czas noszenia. Dla osób, które ściśle kontrolują stan regeneracji oraz wydatek energetyczny, jest to nieoceniona pomoc ze względu na dokładny pomiar wydatku energetycznego w trakcie dnia, co bezpośrednio można przełożyć na wyliczenie wartości BMR. Dodatkowo zegarek „wyłapuje” najniższe tętno z dnia i zapisuje tętno spoczynkowe. Oczywiście wszystko dane, poza pamięcią zegarka, znajdziemy również w aplikacji PolarFlow.
Transmisja tętna
Dodatkowym atutem rozwiązania czujnika optycznego jest możliwość transmisji tętna do innych urządzeń – czyli znów wygodniej. Należy jednak mieć na uwadze, że w takim trybie urządzenie nie rejestruje aktywności.
Powiadomienia z telefonu
Powiadomienia z telefonu wyświetlane na ekranie urządzenia są już standard w przypadku urządzeń typu fitness, więc i w A370 nie mogło ich zabraknąć. Oczywiście, jak to zwykle bywa, funkcja dostępna jest dla użytkowników używających smartfonów z systemem IOS 8 oraz Android. Użytkownicy systemu Windows jak zwykle zostali pominięci. Powiadomienia aktywowane są w ustawieniach ogólnych zegarka (USTAWIENIA >USTAWIENIA OGÓLNE >POWIADOMIENIA Z TELEFONU).
Niestety z poziomu urządzenia nie ma możliwości odczytania pełnego tekstu powiadomienia, a jedynie nagłówka. Istnieje natomiast dość szeroka możliwość spersonalizowania powiadomień. Możliwe są: ustawienie wyłączania powiadomień w określonych porach dnia, wybór aplikacji, z których otrzymywane będą powiadomienia.
Aplikacja mobilna
Podobnie jak konkurencja, Polar wypuścił na rynek aplikację mobilną, która dostępna jest na platformach IOS oraz Android. Windows, do czego już się chyba przyzwyczailiśmy, został „odpuszczony”. PolarFlow w wersji mobilnej, to niepełna wersja platformy dostępnej z poziomu przeglądarki, która umożliwia przegląd dziennej aktywności rozszerzonej o podsumowania dostępne w opasce.
Z poziomu aplikacji w telefonie istnieje możliwość: przeglądania dziennej aktywności, treningów, otrzymywania powiadomień oraz zmiany danych personalnych.
Więcej danych na temat aplikacji mobilnej przeczytacie w drugiej części testu urządzenia Polar V800 (http://www.goultra.pl/recenzja-polar-v800-czesc-druga/)
Platforma treningowa
Do szczegółowej analizy treningów Polar oddał platformę Polar Flow, czyli odpowiednik Garmin Connect i Movescount. W przypadku A360 platforma służy do wprowadzania niewielkich zmian w ustawieniach urządzenia oraz przeglądania i planowania treningów. Serwis jest bardzo przejrzysty, intuicyjny i prosty w obsłudze. Pewne analogie w wykonaniu oraz podejściu do nawigacji możemy znaleźć w platformie Movescount.
Interfejs użytkownika jest podzielony jest na pięć podstawowych segmentów:
- Aktualności
- Eksploruj
- Dziennik
- Postępy
- Ustawienia (które znajdują się w nazwie użytkownika).
Więcej szczegółów na temat platformy treningowej, znajdziecie tutaj: http://www.goultra.pl/recenzja-polar-v800-czesc-druga/.
Podsumowanie
Od czasu premiery opaski na polskim rynku minęło już sporo czasu. Naszym zdaniem A370 jest produktem udanym, cechujący się dużą estetyką i doskonale wpisującym się w ogólny trend, jednak nie pozbawionym drobnych niedogodności. Zastosowanie kolorowego i bardzo czytelnego wyświetlacza oraz zgrabnej konstrukcji spowodowało, że opaska wyróżnia się wśród produktów swojej klasy i kontynuuje dobry trend zapoczątkowany przez model A360. Podobnie jest z funkcjami znanymi z modeli znacznie bardziej zaawansowanych, czyli: śledzenia aktywności dziennej, pomiar tętna 24/7 oraz test wydolności i kilka pomniejszych. A na koniec hit, czyli możliwość pośredniego zapisu ślady GPS. Nie ukrywajmy, to wszystko razem sprawia, że Polara jeszcze bardziej ugruntował pozycję niekwestionowanego lidera w tym segmencie. Oczywiście musimy pamiętać, że A370, to tylko opaska do monitorowania aktywności, a nie kombajn treningowy, od którego możemy wymagać wszystkiego i jeszcze więcej, dlatego największy minus, czyli pomiar tętna w przypadku treningów interwałowych, możemy wpisać w określenie „ten typ tak ma”. Widać zatem, że obrany wcześniej przez Polara kierunek, to kierunek dobry, a najnowszy model tylko to potwierdza. Liczymy zatem, że wraz z kolejnymi wcieleniami opaski wszelkie niedogodności będą systematycznie usuwane, a nowinki wprowadzane. Aha, no i na koniec cena. za opaskę obecnie musimy zapłacić 699, co jest ceną atrakcyjną porównując ją do katalogowej równej 839 PLN.
Zalety
- Prostota menu i łatwość korzystania w trakcie prowadzenia aktywności
- Zaawansowany monitor aktywności dziennej
- Kolorowy i czytelny wyświetlacz
- Dobrze wykonana aplikacja mobilna
Wady
- Brak wbudowanego modułu GPS
- Trudność zapinania opaski
- Problem z wiarygodnością odczytu tętna
Cena 699 PLN
One Comment