Recenzja Polar M200

Jako, że koniec roku jest doskonałym momentem na premierę nowości, z okazji tej skorzystał POLAR i w ostatniej chwili wprowadził do swojego asortymentu nowy model zegarka. Tym razem fiński producent wybrał segment dla użytkownika o średniej zasobności portfela, który szuka urządzenia skierowanego głównie do ułatwienia treningów biegowych. A co oferuje nam najmłodsze dziecko Finów?

Na pokładzie oprócz tego co najlepsze, czyli monitorowania aktywności dziennej pojawia się optyczny czujnik tętna oraz wymienne paski. Czy pomiar tętna podobnie jak w przypadku M200 spełni oczekiwania użytkowników pod kątem dokładności, a funkcjonalność będzie wystarczająca dla grupy docelowej.

Pierwsze wrażenia

Kupując Polar M200 otrzymujemy następujący zestaw:

  • Zegarek
  • Kabel do ładowania w postaci przedłużki USB (z funkcją transmisji danych)
  • Instrukcję szybkiego uruchomienia

„Starter pack” nie budzi zastrzeżeń, to typowe minimum umożliwiające nam rozpoczęcie treningu. Dodatkowo urządzenie możemy doposażyć o zewnętrzny czujnik tętna, ale – biorąc pod uwagę wbudowany pomiar – czy jest to niezbędne?

Zegarek

Patrząc na M200 ciężko odnieść go do poprzednich modeli fińskiego producenta. Okrągły kształt, to swoista nowość u Polara, choć w pewnym stopniu może przypominać model FT4. Zdecydowanie jednak nie wpisuje się w trend flagowca V800. Ale zmiana kształtu, to nie jedyna zewnętrzna różnica w stosunku do poprzedników. Drugim zauważalnym elementem, poddanym sporej „obróbce”, jest port ładowania, który w M200 jest standardowym portem USB. Trzecia zmiana, to znany z modelu A360, wbudowany, dwudiodowy (nie sześcio-) czujnik tętna.

 

Pasek zegarka wykonano z gumy. Niestety nie jest ona zbyt plastyczna, i wygoda tego wynalazku jest wątpliwa . Paski  można wymienić, ale tylko na inny kolor. Może boleć, ale przynajmniej się podoba. Zawsze to jakiś plus.

Do sterowania zegarkiem przeznaczona dwa przyciski, które umieszczono z lewej i prawej strony obudowy.

Kabel do ładowania

Kabel tak naprawdę jest przedłużką kabla USB, służącym do ładowania zegarka oraz transmisji danych. Sporym atutem jest możliwość ładowania bezpośrednio w gnieździe USB komputera.

Dokładność GPS i czas pracy

Polar M200, podobnie jak M400, posiada tylko jeden tryb zapisu śladu GPS, co – oczywiście – ma  bezpośrednie przełożenie na czas pracy baterii. Producent zapewnia, że wynosi on 6 godzin. W naszym teście wynik był nawet lepszy i z włączonym sygnałem GPS, ale bez pozostałych czujników, model testowy pracował przez 6 godzin i 23 minuty.

Ślad GPS

Poniżej przykład aktywności i zapisany ślad przez M200:

  • Park M200

  • Park M200 vs Garmin Fenix3 

  • Otwarty teren M200 

  • Las M200 vs Garmin Fenix3

  • Park M200 vs Garmin Fenix3 

  • Otwarty teren M200 

  • Stadion M200

Jak widać jakość śladu mogłaby być nieco lepsza, jednak nie można powiedzieć, że jest źle. W terenie miejskim zegarek radzi sobie całkiem sprawnie, jednak w lesie zaczynają się kłopoty. Pamiętajmy jednak, że mamy do czynienia z modelem z niższej półki cenowej, a tutaj tego typu niedogodności są, niestety, normą u wszystkich producentów. Żałować należy jedynie, ze Polar nie pokusił się o tryb oszczędny, który z pewnością wydłużyłby żywotność pracy na jednym ładowaniu. 6 godzin, to tak naprawdę 3 dłuższe treningi, więc czeka nas często ładowanie urządzenia.

Pomiar optyczny, jak działa?

Zasadnicze pytanie dotyczy jednak dokładności pomiaru tętna. Wcześniejsza recenzja opaski A360 pokazała, że pomiar z nadgarstka jest coraz bardziej dokładny,ale wciąż wymaga usprawnienia. M600, w którym pomiar oparto o sześć źródeł światła, radził sobie nad wyraz dobrze, wręcz bardzo dobrze doskonale. Co zatem skłoniło Polara do ponownego zastosowania dwóch źródeł światła i jaki był tego efekt?

Na początek jednak nieco teorii.

Cały układ pomiarowy złożony jest z kilku elementów:

  • Źródła światła, które zazwyczaj stanowią diody LED kierujące fale świetlne do skóry
  • Detektora DSP, który odbiera odbite światło oraz
  • Akcelerometra, który mierzy ruch i jest używany łącznie z detektorem DSP

W dużym skrócie: monitor tętna wykorzystuje metodę zwaną PPG, czyli pomiar poprzez pochłonięcie odbitego światła powracającego z naświetlenia skóry w miejscu gdzie znajdują się naczynia krwionośne. Mniej technicznie mówiąc, odczyt opiera się na tym, że światło wpadające do ciała rozprasza się w przewidywalny sposób uwzględniając takie zjawiska jak zmiana pulsu lub objętości krwi.

Tyle teoria, w praktyce istotne jest to co świeci i miga, czyli dwie zielone lampki.

Dokładność

Niestety sama metoda pomiaru obarczona jest błędem, na którego powstanie wpływ mają:

  • Powierzchnia styku zegarka
  • Obecność wody i potu
  • Temperatura

Czyli wszystko to, z czym mamy do czynienia podczas treningu całorocznego.

W praktyce

Aby sprawdzić dokładność pomiaru wykonaliśmy szereg testów, które przeprowadzone zostały w zmiennych warunkach i dla różnych dyscyplin (niska i wysoka temperatura, deszcz), czyli prawie pełna symulacja całorocznych warunków treningowych.

  • Bieganie M2o0- niebieski

  • Bieganie M2o0- niebieski

  • Kolarstwo stacjonarne M2o0- niebieski

  • Bieganie M2o0- niebieski

  • Siłownia M2o0- niebieski

  • Kolarstwo stacjonarne M2o0- niebieski

Wnioski: Można zauważyć, że pomiar pomimo dwóch źródeł światła, powoli zbliża się do wartości, które będzie można uznać za poprawne. Jak zauważycie na wykresach odchylenia od wzorca są coraz mniejsze, a pomiar rzeczywisty jest… rzeczywisty. Można zauważyć również, że najwięcej problemów nadal pojawia się przy osiąganiu najwyższych wartościach tętna, kiedy to zegarek lubi dołożyć te kilka punktów, zwłaszcza powyżej 160 uderzeń. Mimo to jesteśmy pod wrażeniem i z niecierpliwością czekamy na kolejny model dwudiodowy, ale już w pełni działający poprawnie.

Powiadomienia

Polar M200 został wyposażony w wyłącznie w alerty wibracyjne. Wibracja jest silna i wyczuwalna, mimo to brakowało nam sygnału dźwiękowego.

Obsługa

Do obsługi zegarka służą dwa przyciski, znajdujące się z lewej i prawej stronie tarczy. Przyciski mają dwie funkcje, dłuższe przytrzymanie skutkuje przejściem do dodatkowych opcji pola, krótkie przejście do kolejnego menu.

Naszym zdaniem zastosowanie wyłącznie dwóch przycisków do poruszania się po menu sprawia, że tym razem prostota i chęć zaoszczędzenia dwóch eurocentów na przycisku wygrały z ergonomią i przyjaznością. O co tyle szumu? Jeśli „przeklikamy” opcję, to nie ma możliwości powrotu i konieczne jest przejście naokoło. Kluczem do sprawnego poruszania się po opcjach urządzenia z pewnością będzie częste korzystanie z zegarka i/lub nauczenie się na pamięć położenia opcji.

Konfiguracja zegarka

Polar, podobnie jak Sunnto, nie daje użytkownikowi zbyt dużej możliwości ingerencji w ustawienia z poziomu zegarka, a jedyne zmiany, które możliwe są do wprowadzenia z poziomu urządzenia, to: połączenie zegarka z czujnikiem tętna oraz aplikacją mobilną. Aby dostosować pozostałe parametry do indywidualnych potrzeb konieczne będzie założenie konta w serwisie Polar Flow.

Menu urządzenia

Menu urządzenia składa się z kilku poziomów pomiędzy którymi nawiguje się za pomocą prawego przycisku zegarka. Każde naciśnięcie prawego przycisku powoduje przejście do kolejnej pozycji, a wejście do danego pola odbywa się przez dłuższe przytrzymanie tego samego przycisku. Lewy przycisk ma funkcję przejścia jednego menu wstecz.

Menu wygląda następująco:

  • Trening (w polu tym dostępne są tryby sportowe wcześniej utworzone w PolarFlow)

  • Aktywność dzienna (pomiar aktywności dziennej)

  • Historia ( w polu tym znajdziemy wszystkie wcześniej wykonane aktywności).

  • Moje Tętno ( w polu tym możemy zmierzyć aktualne tętno, jednak nie jest to pomiar 24/7)

  • Ustawienia (w polu tym znajdują się podstawowe ustawienia zegarka).

Przytrzymanie prawego przycisku w trybie aktualnego czasu spowoduje automatyczne przejście do trybu treningu, a przytrzymanie lewego przycisku służy do rozpoczęcia synchronizacji.

Podświetlenie

Podświetlenie, to naszym zdaniem, jedna ze słabszych zegarków marki Polar, a M200 nie odstaje tutaj swoim brakiem możliwości jakoś szczególnie; nadal nie ma możliwości włączenia ciągłego podświetlenia tarczy zegarka, nadal brakuje ustawienia kontrastu, a samo podświetlenie aktywowane jest przez obrót nadgarstka, ta funkcja jest dostępna podczas treningu lub poprzez naciśnięcie przycisku.

Czujniki i akcesoria

Polar M200 daje możliwości podłączenia jednego czujnika zewnętrznego, którym jest pas tętna, o footpodzie czy czujniku kadencji rowerowej możemy zapomnieć. I, o ile czujnik kadencji możemy potraktować bardziej jako fanaberię, o tyle brak opcji sparowania z czujnikiem rytmu kroków w zegarku biegowym z wbudowanym czujnikiem tętna jest dla nas dość dziwne.

Pierwsze użytkowanie

Koniec teorii i czas na sprawdzenie zegarka w praktyce. Aby rozpocząć trening należy: 1) przytrzymać dłużej prawy przycisk i wybrać dyscyplinę lub 2) przejść do tej samej opcji z poziomu zegarka. Na ekranie wyświetli się menu, które poinformuje nas o stanie sygnału GPS oraz tętnie.

Szybkość łapania FIX-a nie powala i bardzo często musieliśmy odczekać nawet kilka minut (sic!). I, choć zazwyczaj szybkość nawiązania połączenia jest zależna od częstotliwości używania urządzania, to ta zasada w przypadku M200 się nie sprawdza.

Kiedy M200 połączy się z satelitami możemy rozpocząć trening, który uruchamiamy przez ponowne przytrzymanie prawego przycisku. Ekrany treningowe, które muszą być wcześniej zdefiniowane,  przełączane są za pomocą prawego przycisku. Pola na zegarku są czytelne, przyczyny czego upatrywać należy, m.in. w tym, że na jednym ekranie wyświetlimy maksymalnie dwa parametry treningowe. Trochę mało, więc warto zawczasu przemyśleć sobie cały układ najpotrzebniejszych pól treningowych.

Trening zatrzymujemy lewym przyciskiem zegarka, po czym otrzymujemy równocześnie: opcję zapisu lub anulowania treningu. Przytrzymanie lewego przycisku przez 3 sekundy spowoduje automatyczne zapisanie aktywności.

Zapis treningu skutkuje wyświetleniem się na ekranie podsumowania treningu, w którym znajdziemy: średnie tętno, średnie tempo i dystans. Po bardziej szczegółowe dane producent odsyła nas do platformy treningowej.

Dodatkowe opcje treningowe

Trening utworzony na platformie znajduje się w pozycji ulubione dostępnej w menu. W sumie jest to najbardziej wygodny sposób tworzenia skomplikowanych treningów.

Film jak krok po kroku stworzyć trening interwałowy znajdziecie w poradniku dostępnym na naszym kanale Youtube:

Krok po kroku na ekranie będą wyświetlać się poszczególne komunikaty treningowe z opisem danego etapu treningowego. Przejście pomiędzy samymi etapami odbywa się automatycznie. Niestety, w chwili obecnej brakuje możliwości przejścia pomiędzy poszczególnymi etapami w zaplanowanym treningu.

Plany treningowe

Polar, podobnie jak Garmin i Suunto, oferuje plany treningowe, które można zaimportować do platformy, a następnie przenieść do zegarka.

Plany są zróżnicowane pod względem trudności i, oprócz zwykłych treningów biegowych, znajdziemy dodatkowe ćwiczenia siłowe, rozciąganie itp.

Test Coopera

Funkcja wyników testu Coopera pozwala sprawdzić jakie wyniki możemy osiągnąć biegnąc w bieżącym tempie. Wyniki testu Coopera podawane są jako zakres od 1000+ do 4000+ metrów.

Porównanie z rekordem świata

Dzięki funkcji porównania z rekordem świata możliwe jest sprawdzenie jak bardzo zbliżamy się do rekordu i ile będzie nas kosztować bieg z taką prędkością. Obie te funkcję mają na celu ożywienie nasz treningu, daleko im jednak do segmentów w Stravie oferowanych w niektórych modelach „kolarskiego” Garmina.

Bieganie po bieżni

Niestety w dniu dzisiejszym zegarek nie posiada możliwości sparowania z footpodem oraz liczenia dystansu na podstawie danych z akcelerometru, więc jedyną funkcją, którą może nam zapewnić na bieżni mechanicznej, jest podanie tętna.

Kolarstwo

Polar M200 pozwala na utworzenie dodatkowej dyscypliny, np. kolarstwa. Nie ma możliwości podłączenia czujników rowerowych, więc bazujemy na pomiarze GPS i pomiarze tętna.

Pływanie

Producent deklaruje wodoszczelność M200 na poziomie do 10 metrów, można zatem pokusić się o domysły, że zegarek będzie można wykorzystać do treningów na basenie. I tak i nie, tak bo zmierzy tętno i nie bo zegarek nie mierzy dynamiki pływania. Możemy jednak uznać, że M200, jako urządzenie przeznaczone dla biegaczy nie musi ogarniać treningu pływackiego, a taka wodoszczelność przeznaczona jest dla biegaczy, którzy przypadkiem spadną z mostu do rwącej rzeki.

Synchronizacja danych

Synchronizację danych z zegarka z platformą możemy wykonać na dwa sposoby.

  • Synchronizacja za pomocą Bluetooth z aplikacją Polar Flow (dane są przenoszone automatycznie do serwisu Polar Flow)
  • Za pomocą kabla do transmisji danych.

Powiadomienia z telefonu

Połączenie z telefonem, to funkcja, która obecnie jest standardem dla zegarków sportowych. Opcja dostępna jest dla użytkowników smartfonów z systemami IOS 8 oraz Android. Użytkownicy urządzeń z Windowsem jak zwykle zostali pominięci.

Tzw, funkcje smartwatcha w zegarkach biegowych to nic więcej jak powiadomienia z telefonu.  Z poziomu zegarka mamy możliwości odczytania wyłącznie nagłówka wiadomości, natomiast Polar pozwala na możliwość ustawienia wyłączania powiadomień w określonych porach dnia. Jako dodatek możemy wybrać, z których aplikacji powiadomienia będą otrzymywane.

Analiza aktywności dziennej

Nie da się ukryć, że funkcja monitorowania aktywności dziennej to jedna z najmocniejszych stron zegarków fińskiego producenta. Znajduje się ona w każdym nowszym naręcznym urządzeniu Polara dlatego też nie ma się co dziwić, że i w tak budżetowym modelu Polar postanowił ją „upchnąć”. Cieszy to tym bardziej, że rozwiązanie Polara zdecydowanie wyróżnia i przewyższa te, które zastosowane zostały w urządzeniach konkurencji.

Zegarek, oprócz standardowej liczby kroków, podaje: jak długo siedzieliśmy, staliśmy, chodziliśmy oraz leżeliśmy.

Więcej o aktywności dziennej przeczytacie tu (http://www.goultra.pl/recenzja-polar-v800-czesc-druga/)

Aplikacja mobilna

Podobnie jak konkurencja, Polar wypuścił na rynek aplikację mobilną, która dostępna jest na platformach IOS oraz Android. Windows, do czego już się chyba przyzwyczailiśmy, został „odpuszczony”. Polar Flow w wersji mobilnej, to niepełna wersja platformy dostępnej z poziomu przeglądarki i, niestety, w chwili obecnej użytkownicy nie mają możliwości dostosowania pól treningowych (tutaj, np. Suunto, taką możliwość daje).

Platforma treningowa

Do szczegółowej analizy treningów Polar oddał  platformę Polar Flow, czyli odpowiednik Garmin Connect i Movescount. Strona przeznaczona jest do wprowadzania zmian w  zegarku oraz przeglądania i planowania treningów. Serwis jest bardzo przejrzysty, intuicyjny i prosty w obsłudze. Pewne analogie w wykonaniu oraz podejściu do nawigacji możemy znaleźć w platformie Movescount.

Podzielony jest na pięć podstawowych segmentów:

  • Aktualności
  • Eksploruj
  • Dziennik
  • Postępy
  • Plany treningowe
  • Ustawienia (które znajdują się w nazwie użytkownika).

Najważniejszą opcją Polar Flow jest zarządzanie ekranami treningowymi zegarka, ponieważ to jedyne miejsce, w którym możemy dokonać tych zmian. Aby dostosować ekrany treningowe klikamy w nazwę użytkownika, gdzie wyświetli się pole Profile sportowe.

Aby edytować dyscyplinę klikamy przycisk EDYTUJ, po czym otrzymujemy możliwość edytowania ustawień dotyczących danej dyscypliny, w tym: autookrążenie i dźwięki. Opcję ekranów treningowych znajdziemy w menu: Związane z urządzeniem>Widok danych treningowych.

Parametry treningowe można opisać za pomocą trzech ekranów, które można wzbogacić jeszcze o dwa kolejne (Test Coopera, Porównanie  z rekordem świata). Mimo to jest ich niewiele.

Oprócz podstawowych dyscyplin, w zegarku można dodać profil sportowy z bazy Polar Flow, który będzie wyświetlany unikatowym piktogramem. W tym miejscu pochwała dla Polara, który przyzwyczaił nas już do dbałości o wizualizację danych; wszystko jest bardzo spójne i wygląda naprawdę profesjonalnie.

Więcej szczegółów na temat platformy treningowej, znajdziecie tutaj: http://www.goultra.pl/recenzja-polar-v800-czesc-druga/.

Podsumowanie

Polar M200 to bardzo poprawny, choć niewątpliwie prosty model, który skierowany jest przede wszystkim, a może tylko, do biegaczy. Fiński producent postawił na sprawdzone funkcje: śledzenie aktywności dziennej i korzystanie z zaplanowanych treningów, do tego zastosował optyczny pomiar tętna, który zwyczajnie się sprawdza. Oczywiście, ze względu na cenę urządzenia, zabrakło niektórych funkcji, a przy tym GPS nie należy do najlepszych. To jednak można wytłumaczyć ceną. Dlaczego jednak nie przemyślano sterowania – ciężko nam powiedzieć. Mimo to ogólna ocena urządzenia wypada dość pozytywnie: M200 uzupełnia asortyment o model, który wypełnia pewną lukę pomiędzy M400 a V800, a tak naprawdę jest połączeniem opaski A360 i zegarka M400. Trzeba przyznać, że model ten stanowi ciekawą alternatywę dla osób, rozpoczynających przygodę z bieganiem „na poważnie” i szukają solidnego modelu w umiarkowanej cenie.

 

14 Comments

  1. Mam takie pytanie: czy chcąc sobie pobiegać, muszę najpierw zalogować się w Polar Flow i ustawić trening na dany dzień, czy mogę wybrać taką opcję wprost z zegarka? Jeśli chodzi o trening interwałowy – czy można ustawić jakiś ” ogólny wzór” i wybierać sobie z zegarka przed bieganiem, czy należy najpierw zaplanować taki trening z platformy PF? Wiem, że można np. utworzony trening interwałowy dodać do ulubionych, ale bardziej interesuje mnie czy ten ulubiony można wgrać do zegarka, żeby później bez potrzeby korzystania z Polar Flow wybrać przed rozpoczęciem treningu?
    Pozdrawiam.

    • Cześć Rafał,
      Jeżeli chcesz pobiegać, to nie musisz się logować do Polar Flow, normalnie użyjesz zegarka. Oczywiście aby go zobaczyć konieczne będzie skonfigurowanie konta i logowanie do Polar Flow.
      Jeżeli chcesz stwoerzyć trening interwałowy to musisz stworzyć trening interwałowy w Polar Flow (M200 nie ma takiej opcji) i dodać ją do ulubionych. Wtedy będziesz mógł korzystać z tego treningu w zegarku.

  2. Zegarek jest wodoszczelny, posiada klasę wodoszczelności na poziomie 5 ATM, co oznacza, że można w nim pływać. O nurkowaniu zapomnijcie. Sprzęt daje sobie radę również podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych, o czym miałem okazję się przekonać. Jeśli piszecie artykuł proszę zapoznać się z fizyczną specyfikacją sprzętu. GPS też źle został opisany a wolne łapanie satelity związane jest z funkcją przewidywania położenia satelit na kolejne dni (technologia SiRFInstantFix). Gdy uruchomimy trening np na drugi dzień łączność GPS trwa około 7 sekund !! Pozdro i mniej bugów…

  3. hej, poproszę o radę – dla początkującego biegacza lepiej M200 czy M400? pzdr

  4. Jako osoba biegająca i pływająca wolę M 200 .Pomiar tętna pływając na wodach otwartych pozwala na analizę progów ,czego niemożna zrobić z M400.

  5. Jako osoba biegająca i pływająca wolę M 200 .Pomiar tętna pływając na wodach otwartych pozwala na analizę progów ,czego nie można zrobić z M400.

  6. Niestety bardzo „przejechałem” się na tym zegarku i absolutnie odradzam go. Zakupiłem go dla syna który, używał go przez miesiąc. Przestał go używać, ponieważ w trakcie treningu – ogólne ćwiczenia w lesie – z paska zapiętego na ręce wypadł korpus. Niestety nie udało się go odnaleźć. Najprawdopodobniej stało się to w trakcie ćwiczeń, ze zginaniem nadgarstka. Czyli 600 pln zostało w lesie. Przed zakupem miałem obawy co do takiego mocowania korpusu, ale założyłem że firma to sprawdziła. Niestety jest to rozwiązanie wadliwe. Napisałem info do firmy o takim zdarzeniu – nic nie raczyli odpisać.

    • Grzegorz, dziękuję za komentarz. Rzeczywiście bardzo przykra sprawa. Też dziwię się, że Polar nie odpisał.

  7. Mam pytanie dotyczące wodoszczelność zegarka, czy bez paska zegarek jest wodoszczelny i można pływać z samym korpusem?

    • Adrian,
      Osobiście bym nie zaryzykował. Jednak pasek daje ochronę przede wszystkim przyciskowi.

  8. A mi nawaliło ładowanie. Trzeba wyciągnąć go z korpusu bardzo delikatnie bo można urwać mocowanie…A tak poza tym ok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *