Recenzja Polar V800 Część pierwsza

Dzięki uprzejmości Marcina, do testów trafił najnowszy model zegarka treningowego firmy Polar dedykowany dla triathlonistów, czyli V800. Model ten interesował mnie szczególnie z powodu połączenia funkcji zegarka sportowego oraz opaski monitorującej aktywność dzienną. Wracają też wspomnienia, ponieważ moim pierwszym zegarkiem treningowym był Polar RS400 (model bez GPS, z ogromnym footpodem) i moje doświadczenia z tym modelem były bardzo pozytywne.

Kupując zegarek, otrzymujemy następujący zestaw:

 • Zegarek V800
 • Pas tętna z nadajnikiem
 • Kabel do transmisji danych (w komplecie nie ma ładowarki)
 • Instrukcje szybkiego uruchomienia

DSC_2454

Zegarek

Zegarek wygląda bardzo solidnie,  obudowa jest metalowa, pasek jest z tworzywa, dobrze dopasowuje się do nadgarstka i nie zostają na nim ślady odcisków palców.

 polarv800

polarv8002

 

Pas tętna

Pas tętna jest wykonany z materiału i zapinany jest na haczyk. Odbiornik jest kodowany w technologii Bluetooth Smart (dlatego można go również sparować z telefonem komórkowym posiadającym bluetooth 4.0). Można z niego korzystać na basenie oraz na bieżni mechanicznej.

DSC_2452

Kabel do transmisji danych

Kabel do transmisji danych kończy się klipsem, który zapinamy przez objęcie zegarka.

polarv8003

Istnieje możliwość korzystania z wszystkich opcji zegarka, w trakcie ładowania z battery packa. Kabel jest jednak krótki, więc bez przedłużki nie ma możliwości włożenia źródła zasilania do plecaka.

DSC_2370

Obsługa

Polar V800 obsługujemy za pomocą 5 przycisków:

Po lewej stronie

 • LIGHT – służy do podświetlania zegarka oraz do wejścia do menu podręcznego (przez przytrzymanie przycisku)
 • BACK – służy do wyjścia do poprzedniego treningu, do zatrzymywania i zapisu treningu oraz szybkiej synchronizacji.

Po prawej stronie

 • UP – przechodzenie pomiędzy poszczególnymi polami menu oraz ekranami treningowymi
 • START – wejście do menu treningu, zatwierdzanie oraz zakończenie okrążenia
 • DOWN – przechodzenie pomiędzy poszczególnymi polami menu oraz ekranami treningowymi

Pierwsze użytkowanie

Podobnie jak w przypadku firmy Suunto, Polar nie daje użytkownikowi możliwości sporej ingerencji w ustawienia z poziomu zegarka. Konieczne zatem jest założenie konta w serwisie Polar Flow.

Z poziomu zegarka możemy ustawić dane użytkownika takie jak waga, wzrost, data urodzenia, intensywność treningów, płeć, maksymalne i spoczynkowe tętno oraz VO2max.

Oprócz ustawień dotyczących zawodnika mamy dostęp do ogólnych opcji zegarka, takich jak dźwięk powiadomień, łączność i synchronizacja, jednostki, blokowanie zegarka i inne.

Oprócz ustawień w menu dostępne są następujące pola

 • Status – w polu tym zawarte są informacje na temat stanu regeneracji

DSC_2385

 • Dzisiejsza aktywność – w polu tym zawarte są statystyki dotyczące dziennej aktywności (cel można ustawić z platformy Polar Flow)

DSC_2501

 • Dziennik – w polu tym znajdziemy historię i zaplanowane treningi (wykonany trening to zacieniowany kwadrat, aktywność zaplanowana to kwadrat z przerywaną krawędzią)

DSC_2402

Testy – w tym polu mamy do wyboru cztery rodzaje testów (omówione będą w drugiej części recenzji)

test

 • Test ortostatyczny – test określający aktualny stan regeneracji organizmu
 • Test wydolności – określa stan wydolności organizmu (określa VO2 max)
 • Test skoczności – służy do określenia mocy aerobowej (wymagany jest footpod)
 • Zapis RR – pozwala zapisywać tętno, tzn. odstępy czasu między poszczególnymi uderzeniami serca

Timer – w menu tym dostępne są stoper, odliczanie i timer interwałowy

timer

Ulubione  – w menu tym zapisane mamy utworzone treningi oraz trasy za pomocą Polar Flow

ulub

Oprócz tego, przytrzymując przycisk LIGHT mamy dostęp do menu podręcznego (tzw. Szybkie menu), zawartość tego menu jest zależna od aktywności jaką wykonujemy na zegarku (tj. inna w menu treningowym, inna gdy zegarka nie używamy)

Podświetlenie – w Polarze nie ma możliwości regulacji natężenia podświetlenia. Istnieje możliwość włączenia ciągłego podświetlenia. Tryb taki działa tylko i wyłącznie w trybie treningowym (opcję tą włączamy z menu podręcznego aktywności przytrzymując LIGHT -> Włącz podświetlenie). Czynność tą musimy wykonać za każdym razem, co jest niepraktycznie. Zegarek mocno podświetla symbole, a słabiej tło.

DSC_2516

Polar pozwala również na zmianę koloru podświetlenia zegarka. Osobiście preferuję ciemne podświetlenie.

Dźwięki i wibracje – Polar wyposażony jest w powiadomienia dźwiękowe i wibracje. Głośność dźwięków można dostosowywać, wibracja jest lekka, ale wyczuwalna.

Hearttouch – to bardzo przydatna funkcja znana z wcześniejszych modeli zegarków Polar. Funkcja działa w następujący sposób: przykładając zegarek do pasa tętna, możemy wywołać jedną z następujących opcji:

 • Włączyć podświetlenie
 • Wyświetlić statystki poprzedniego okrążenia
 • Wyświetlić aktualny czas

Stuknięcie – opcja ta pozwala na wywołanie opcji zegarka za pomocą stuknięcia w ekran. Czułość stuknięcia może być definiowana przez użytkownika (z menu podręcznego). Do wyboru mamy następujące czynności:

 • Zapisz okrążenie
 • Zmień widok danych treningowych
 • Włącz podświetlenie

BIEGANIE

Aby rozpocząć trening należy nacisnąć czerwony przycisk START po prawej stronie zegarka. Na ekranie wyświetli się menu, które poinformuje nas o stanie sygnału GPS, oraz status podłączonych czujników.

FIX GPS – W przypadku, gdy rozpoczynamy trening w tym samym miejscu co poprzednio, zegarek szybko łapie satelity. W nowej lokalizacji trwa to do około 1 minuty. W przypadku, gdy zegarek nie potrafi znaleźć sygnału, na ekranie wyświetli się komunikat, aby stanąć w miejscu w celu połączenia się z satelitą.

Dokładność GPS

Polar V800 pozwala na zapis GPS w dwóch trybach. Tryb normalny oraz oszczędny.

Różnice w śladach są niewielkie. Na dystansie 1km różnica w dystansie,jest praktycznie niezauważalna. W przypadku dłuższego biegu (10km) zegarek w trybie oszczędnym zapisał dystans krótszy o 700 metrów.

 • Tryb zapisu normalny

v800 normal

 • Tryb zapisu oszczędny

v800 gps oszcz

Połączenie GPS nie jest zrywane niezależnie od miejsca treningu, np. w lesie czy między budynkami.

Po złapaniu FIX-a możemy rozpocząć trening. Trening uruchamiamy przez ponowne naciśnięcie czerwonego przycisku START.

W zależności jakie parametry treningowe zdefiniowaliśmy w platformie Polar Flow, do takich ekranów będziemy mieli dostęp w zegarku. Nie ma możliwości wprowadzania zmian w tych polach z poziomu zegarka. Pola na zegarku są czytelne, ekrany treningowe zmieniamy za pomocą przycisków UP i DOWN.

DSC_2355

Polar V800, graficznie wykonany jest doskonale, szczególnie wyróżniają się piktogramy symbolizujące parametry aktywności takie jak: przewyższenia, tempo i inne.

DSC_2359

Bardzo użytecznym ekranem jest czas przebywania w danej strefie tętna:

DSC_2363

Typy parametrów, którymi można definiować ekrany treningowe omówię w drugiej części recenzji, gdzie zajmę się platformą Polar Flow.

Trening możemy zatrzymać przez naciśniecie przycisku BACK (niestety notorycznie naciskam czerwony przycisk START, który powoduje zapisanie okrążenia, co jest wynikiem przyzwyczajenia do Garmina).

Po zatrzymaniu treningu wyświetli się ten sam ekran, który zobaczymy przy rozpoczynaniu aktywności.

DSC_2347

Jest to spora wada, ponieważ w polu tym nie mamy podglądu do aktywnego treningu (naciskanie UP i DOWN nie daje rezultatów), jedyną opcją jest naciśnięcie START lub zakończenie treningu (to samo pole wyświetla się w przypadku włączonej opcji autopauzy).

Pokonanie okrążenia zegarek sygnalizuje wibracją, wyświetla komunikat „kilometr” oraz pokazuje statystyki okrążenia.

DSC_2369

W trakcie prowadzenia treningu naciśnięcie przycisku START, powoduje zapisanie okrążenia, a nie wstrzymanie aktywności.

Trening kończymy za pomocą przytrzymania przycisku BACK. Na ekranie wyświetli się podsumowanie treningu.

DSC_2376

Mamy również podgląd, jakie korzyści zyskaliśmy dzięki treningowi wraz ze szczegółowym opisem.

DSC_2380

Kolejnym polem podsumowania jest stan regeneracji.

DSC_2385

Trening interwałowy

Polar V800 pozwala na stworzenie prostego treningu interwałowego z poziomu zegarka. Do wyboru mamy ustawienie max 2 zakresów czasu albo dystansu, które będą się ciągle powtarzać. Trening taki tworzymy przez wejście w menu podręczne w trybie aktywności (długo przytrzymaj LIGHT -> Timer interw.)

Bardziej złożony trening możemy stworzyć z poziomu aplikacji Polar Flow.

W sekcji ULUBIONE mamy również aplikację Tempo startowe. To znany np. z Garmina Virtual Partner. Do ustawiania mamy dystans treningu oraz czas, w jakim chcemy daną odległość pokonać. Po uruchomieniu wyświetli się ekran:

inter

Czujnik Footpod

Jako dodatkowe akcesorium z zegarkiem możemy sparować czujnik kadencji. Czujnik ten może być wykorzystywany na zewnątrz i w pomieszczeniach na bieżni. W przeciwieństwie do zegarków Garmin czy Suunto, gdzie kadencja jest liczona z zegarka, tutaj czujnik liczy kadencję. Parowanie i kalibracja czujnika omówione zostaną w osobnej recenzji.

sensor

W przypadku aktywności z wykorzystaniem GPS w trakcie biegu mamy do wyboru, w jaki sposób mierzona będzie prędkość. Do wyboru mamy pomiar w oparciu o sygnał z satelity GPS  lub z czujnika kadencji. Dzięki czujnikowi mamy dostęp do śledzenia kolejnych parametrów biegowych, tj. kadencji i długości kroku.

Na bieżni czujnik kadencji mierzy tempo, dystans, długość kroku i kadencję. Czujnik dobrze reaguje na zmiany tempa, co widać na poniższym wykresie. Footpod należy skalibrować ręcznie w trakcie użycia na bieżni, gdyż po skalibrowaniu automatycznym (z sygnału GPS) pokazuje błędne wartości.

bieżnia

Nawigacja

Na ten moment funkcja nawigacji w zegarku V800 obejmuje dwie opcje:

 • Back to start
 • Korzystanie z trasy wykonanego wcześniej treningu.

Back to start

Gdy rozpoczynamy trening z użyciem GPS, Polar V800 określa miejsce rozpoczęcia treningu.


DSC_2392

Po znalezieniu punktu początkowego jedno z pól zegarka będzie posiadało strzałkę, która będzie wskazywać kierunek startu.

DSC_2362

Oznaczanie punktów POI (Point of Interest)

W trakcie aktywności można również oznaczyć punkt POI, który dodajemy z menu podręcznego.

DSC_2353

Korzystanie z trasy treningu

W serwisie Polar Flow mamy możliwość wgrania trasy poprzednich treningów (aktualnie nie ma możliwości importowania plików o rozszerzeniu GPX i TCX oraz rysowania własnych tras). Zapisana trasa znajduje się w polu Ulubione.

Po wybraniu trasy zegarek połączy się z satelitami i jesteśmy gotowi do treningu. Po znalezieniu punktu początkowego na ekranie pojawi się ślad jak poniżej

nawig

Skali nie można zmienić (domyślnie jest to 50m), a na dole widzimy dystans do zakończenia kursu. Naszą pozycję oznacza okrąg z zacieniowanym wnętrzem. Strzałka z przodu oznacza kierunek, nie jest to tempo naszego poprzedniego treningu.

Tak w praktyce wygląda korzystanie z funkcji nawigacji:

W przypadku, gdy zejdziemy z kursu okrąg będzie pusty

brak trasy

Funkcja nawigacji nie jest jeszcze dopracowana. Przede wszystkim wadą jest konieczność rozpoczęcia kursu od początku. Nie da się rozpocząć trasy np. od połowy kursu.  W tym przypadku zegarek będzie pokazywał kierunek i odległość do miejsca rozpoczęcia śladu.

kier

Kolejnym minusem jest brak możliwości rysowania i wgrywania własnych śladów. Możliwość taka ma być udostępniona w kolejnej aktualizacji oprogramowania. Polar powinien rozwinąć funkcję nawigacji.

KOLARSTWO

Polar V800 bardzo dobrze wypadł podczas testów na rowerze. Do zegarka możemy podpiąć zewnętrzne czujniki monitorujące szybkość oraz kadencję. Do mojej dyspozycji miałem czujnik kadencji Polar CAD działający w technologii Bluetooth. Po sparowaniu czujnika z zegarkiem (instrukcje podłączenia znajdziecie w osobnej recenzji tego czujnika), otrzymujemy dostęp do dodatkowego parametru treningowego – kadencji.

kad

W zestawie dostałem również uchwyt na rower, który jest poręczny i zakładanie na kierownicę trwa chwilę. Polar nie ma w swoich akcesoriach uchwytu do szybkiego przełożenia koperty zegarka i przepięcia go na rower.

DSC_2595

kiera

Widoczność parametrów na zegarku jest bardzo dobra. Cyfry są duże i z łatwością odczytujesz wartości na ekranie. Samo przełączanie ekranów również nie sprawia problemów.

ekran

Funkcja Autopauzy, która jak w przypadku biegania aktywuje ekran, w którym nie możemy nic zrobić, bywa irytująca. Nie polecam stosowania funkcji stuknięcia, ponieważ zegarek wariuje w trakcie jazdy na rowerze (rekord to 310 „stukniętych” okrążeń na odcinku 2km).

Zgrany trening możemy przeanalizować w platformie Polar Flow.

bike1bike2

PŁYWANIE

Polar V800 od razu po premierze, niestety nie wspierał pływania. Trochę to dziwna sprawa w przypadku, gdy jest to model skierowany typowo dla triathlonu. Wszystko zostało naprawione w aktualizacji, ale na początku miałem problem, żeby zegarek prawidłowo zliczał przepłynięte baseny.

W końcu udało się wykonać wszystkie testy i wydaje się, że funkcja ta działa już prawidłowo.

W Polarze V800 mamy możliwość ręcznego wprowadzenia długość basenu. Zegarek prawidłowo zlicza długości oraz rozpoznaje style pływackie. Dzięki zastosowaniu technologii  Bluetooth smart, mamy możliwość pomiaru tętna pod wodą.

Po synchronizowaniu treningu do serwisu Polar Flow, otrzymamy bardzo następujące podsumowanie treningu. Bardzo podoba mi się zestawienie całej aktywności, a w szczególności zsumowanie poszczególnych odcinków danym stylem pływackim. Oprócz widocznych parametrów otrzymamy jeszcze wartość SWOLF (suma czasu jednej długości basenu i liczby ruchów wykonanych na tej długości) oraz średnią liczbę ruchów na basen i w czasie minuty.

pływ1

pływ2

pływ3

W drugiej części omówię funkcję śledzenia dziennej aktywności, skupię się na platformie Polar Flow, oraz Polar Flow Mobile. Cała recenzja zakończy się podsumowaniem zegarka.

21 Comments

 1. Chyba ostatnio wśród wszystkich producentów jest moda na wypuszczanie niedorobionego softu w nowych komputerach:)

 2. Czy w sprawie testowania przydatności zegarka do treningów pływackich coś drgnęło?

 3. Super opis funkcji i cały test.Nareszcie rozumiem o co kaman z tym v800.
  xcwolf

 4. od stycznia 2016 m400 i v800 mają możliwość czytania kadencji z samego zegarka. Na m400 działa sympatycznie.

  • Ray, dzięki za informację. Już zrobilem opis, ale nie przeniosłem jeszcze dl recenzji. Zrobiłem nawet porównanie do footpoda i wygląda to bardzo dobrze.

 5. Jacek,

  gratulacje za testy (nie tylko V800). Czyta się jak dobrą książkę. Jedno pytanie: wiesz może czy Polar dobudował funkcję nawigowania i wgrywania trasy z importowanego „gpx”-a. Trochę wody upłynęło w Wiśle, może coś się zmieniło.

 6. Jacku, może ty mi pomożesz z nowo zakupionym zegarkiem V800.
  Czy jest jest możliwość włączenia automatycznego przewijania ekranów treningowych podczas aktywności tak jak w Garminach. Nie mogę tego znaleźć w opcjach zegarka oraz na Polar Flow.

  • Artur, dzięki za komentarz, niestety w przypadku Polara nie ma takiej możliwości 🙁

 7. Cześć Jacku mam 2 pytania,
  1) czy jest szansa na eksport danych z V800 do Runtastic
  2) czy opaska do mierzenia tętna bluetooth może jednocześnie wysyłać dane do zegarka V800 i telefonu?

  • Sławomir
   1) Do przesyłania do Runtastic wykorzystałbym aplikacje Sync My Tracks, bo połączenia kont nie można zrobić póki co.
   2) Pas H7 może przesyłać tętno ale pomiędzy urządzeniami Polar, czyli V800 i na przykład V650. Do telefonu się nie da równocześnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *