Tętno pomimo upływającego czasu i rozwoju technologii wciąż należy do podstawowych parametrów służących do określenia wydolności organizmu. Dzieje się tak, z powodu stosunkowo niewysokiej ceny oraz łatwej dostępności do tej technologii. Optyczny pomiar tętna to technologia znana już od kilku lat, a dokładność pomiarów rośnie i małymi krokami zbliża się do dokładności wzorcowej jaką jest pomiar z opaski tętna, którą zakładamy na klatę piersiową.
Pomiar optyczny ma jedną zasadniczą przewagę nad tradycyjnymi opaskami, a jest nim wygoda. Zakładany na ramię jest praktycznie niewyczuwalny, nie ociera i w przypadku długiego użytkowania nie wydziela zapachu. Polar Verity SENSE to następca bardzo udanego sensora OH1, którego jedyną wadą był czas pracy na baterii. Nowy model rozwiązuje problemy poprzednika, a także dodaje kilka ciekawych nowych funkcji.
Pierwsze wrażenia
Polar VERITY SENSE praktycznie nie różni się niczym od swojego poprzednika modelu OH1, to niewielkich rozmiarów pastylka, wykonana z tworzywa. Na górze znajdują się diody odpowiedzialne za pomiar tętna, z boku włącznik i sygnalizator trybu pracy, a na spodzie umieszczono port ładowania.
Zmiany dotyczą opaski, która wykonana jest z solidniejszego materiału i sposobie mocowania czujnika. Usunięto mankamenty poprzedniego sensora, który teraz trzyma się stabilnie i nie wypada z mocowania. Nowością jest wbudowana antena zwiększająca zasięg działania opaski do 150m, która schowana jest wewnątrz uchwytu czujnika. To metalowy okrąg umieszczony na spodzie plastikowej obudowy.
Pierwsze użytkowanie
Konfiguracja opaski polega wyłącznie na skojarzeniu opaski z urządzeniem, a czujnik łączy się praktycznie z każdym urządzeniem dostępnym na rynku. Wystarczy nacisnąć przycisk z boku czujnika i wybrać odpowiedni tryb pracy.
Aktywność można rejestrować w 3 trybach, które sygnalizowane są różnymi kolorami diody
- Pojedyncze naciśnięcie – czujnik wysyła wyłącznie dane na temat tętna (kolor niebieski)
- Podwójne naciśnięcie – czujnik rejestruje dane oraz zapisuje je do pamięci (kolor zielony)
- Potrójne naciśnięcie – czujnik rejestruje pływanie na basenie (kolor biały)
Łączność
Verity Sense łączy się z aplikacjami i innymi urządzeniami za pomocą protokołów Bluetooth oraz ANT+. Stabilność i zasięg połączenia, dzięki wcześniej wspominaj antenie działa bez zarzutu. Czujnik może być znacznie oddalony od zegarka i pozwala na połączenie równocześnie do dwóch urządzeń Bluetooth oraz nieskończonej ilości nadajników ANT+
Dane do platformy w przypadku zapisu treningu w pamięci urządzenia, możemy synchronizować na dwa sposoby:
- Kablem, za pomocą portu służącego do ładowania.
- Poprzez aplikację mobilną.
Pod względem synchronizacji, nie mam do urządzenia żadnych zarzutów.
Dokładność
Kluczową kwestią w przypadku Verity Sense jest dokładność pomiaru. Decydując się zastąpić tradycyjną opaskę oczekuję wiarygodnych wskazań i dokładności porównywalnej lub zbliżonej do wskazań zmierzonych za pomocą pasa umieszczonego na klatce piersiowej.
Poniżej seria porównań czujnika z opaską na klatkę piersiową.
- VERITY SENSE – czerwony, Pas tętna – fioletowy
- VERITY SENSE – czerwony, Pas tętna – fioletowy
- VERITY SENSE – czerwony, Pas tętna – fioletowy
- VERITY SENSE – czerwony, Pas tętna – fioletowy
- VERITY SENSE – czerwony, Pas tętna – fioletowy
- VERITY SENSE – czerwony, Pas tętna – fioletowy
- VERITY SENSE – czerwony, Pas tętna – fioletowy
- VERITY SENSE – czerwony, Pas tętna – fioletowy
- VERITY SENSE – czerwony, Pas tętna – fioletowy
- VERITY SENSE – czerwony, Pas tętna – fioletowy
Dokładność pomiarów Verity Sense zrobiła na mnie duże wrażenie. Jeszcze nigdy, żaden z dostępnych czujników nie był tak dokładny. Pomiar jest bliski ideałowi, a niedokładności moim zdaniem wynikają ze złego umieszczenia opaski, a nie z winy sensora. Verity Sense wykrywa praktycznie każdy skok tętna, opóźnienie jest niewielkie, a wartości średnie różnią się maksymalnie o parę uderzeń.
Pływanie na basenie
Nowością w przypadku Verity Sense jest możliwość używania czujnika jako niezależnego miernika pomiaru dystansu na basenie. Oczywiście sygnał nie będzie przesyłany do zegarka z powodu ograniczeń w technologii Bluetooth, a zapisywany w pamięci sensora, który po zsynchronizowaniu wrzuci dane do platformy. Wystarczy uruchomić tryb pływania oraz w aplikacji zdefiniować długość basenu, a czujnik będzie automatycznie rozpoznawać kiedy skończyliśmy i rozpoczynamy kolejną długość basenu.
Obliczanie dystansu, pomimo tego, że czujnik zamontowany jest na okularach działa całkiem dobrze. Najlepiej opaska ze zliczaniem basenów radzi sobie w momencie wykonywania nawrotu koziołkowego, a błędy pojawiają się wyłącznie, gdy za szybko odbijemy się od słupka. Sensor nie rozpoznaje stylów pływackich, bo jest to niemożliwe technicznie, a mierzy tętno, tempo oraz dystans.
Jedyne zastrzeżenie jakie mam do tego rozwiązania, to synchronizacja danych po zakończeniu aktywności. Idealnym rozwiązaniem, byłaby możliwość pobrania z pamięci czujnika danych tętna do zegarka, jak robi to Garmin, niestety Polar na chwilę obecną takiej opcji nie posiada. Dane synchronizowane są niezależnie, więc nie da się połączyć treningu z zegarka, który uwzględniałby poszczególne style, wraz z dokładniejszym pomiarem tętna z opaski.
Podsumowanie
Verity Sense to na chwilę obecną najdokładniejszy czujnik optyczny dostępny na rynku. Nowy czujnik jest niczym więcej jak udoskonaloną wersją sensora OH1 znacząco zwiększającym jego możliwości.
Poprawiono w zasadzie wszystko, bo wydłużono czas pracy, poprawiono jakość wykonania opaski na ramie oraz dodatkowo poprawiono dokładność odczytu. Wskazania Verity Sense są bardzo wiarygodne, urządzenie mierzy dokładnie niezależnie czy jest to aktywność w pomieszczeniu, czy na zewnątrz. Dla części osób ciekawym rozwiązaniem może okazać się opcja niezależnego pomiaru pływania na basenie.
Czy Verity Sense może zastąpić tradycyjną opaskę tętna? Moim zdaniem tak. Pod względem dokładności, nie da się niczego zarzucić, a sporym atutem może okazać się wygoda użytkowania.
PLUSY
- Czas pracy baterii
- Wygoda
- Dokładność
- Uniwersalność
MINUSY
- Brak łączenia aktywności w pływaniu
- Trudny dostęp do przycisku uruchamiania
One Comment