Recenzja Suunto 7

Suunto to marka, która od wielu lat kojarzy się stricte ze sportami outdoorowymi, takimi jak ultramaratony, wycieczki górskie czy nurkowanie. Współgra to z historią firmy, która od początków swojego istnienia rozwijała komercyjnie szeroką pojętą turystykę i jako pierwsza wprowadziła na rynek kompas, a także jest odpowiedzialna za innowacje w segmencie sprzętu nurkowego.

Rynek zegarków sportowych nasyca się bardzo szybko, a wśród firm z ugruntowaną na rynku pozycją takich jak Garmin czy Polar, od czasu do czasu pojawiają się nowości takie jak sprzęt firmy COROS. Ta ostatnia firma w moim uznaniu, jest odpowiedzialna za przejęcie części klientów fińskiego producenta, co uzyskano dzięki intuicyjnej obsłudze i solidności, z której zawsze marka Suunto była znana.

Kilka lat temu, Finowie zdecydowali się na całkowitą zmianę designu swoich produktów, a surowość konstrukcji takich Ambit3, została zastąpiona nowoczesnym wyglądem i kolorowym wyświetlaczem. Nie obyło się jednak bez potknięć, bo swój trudny początek przeżył model Spartan Ultra.

Na chwilę obecną, pozycja firmy jest stabilna, a prym wiedzie flagowy model Suunto 9. Jednak Finowie potrzebowali czegoś nowego, co znów pozwoliłoby przyciągnąć uwagę klientów i spowodować szum wokół swojej firmy, którego Finowie bardzo potrzebowali.

Suunto 7

Takim ruchem okazała się premiera zegarka Suunto 7, który jest całkowicie nowym podejściem firmy do urządzeń monitorujących aktywność sportową. Nowością jest wykorzystanie Android Wear, kosztem wypróbowanego w boju oprogramowania znanego z wcześniejszych modeli. Z jednej strony, rozwiązanie takie dało sporo nowych możliwości, lecz jak przekonała się firma Polar również sporo zagrożeń.

Drugą bardzo ważną rzeczą jest zmiana docelowego klienta, ponieważ tym razem zegarek skierowany jest nie dla zawodowych sportowców, a osób potrzebujących Smartwatcha z dodatkowymi funkcjami sportowymi.

Pierwsze wrażenia

Suunto 7, niezależnie od wariantu kolorystycznego (których jest pięć) jest dostępny w następującym zestawie składającym się z:

  • Zegarka
  • Kabla do ładowania
  • Instrukcji szybkiego uruchamiania

Zegarek

Kluczową i rozpoznawalną cechą nowego Suunto 7 jest jego wygląd. Prym wiedzie tu jakość sprzętu i dopracowanie szczegółów konstrukcyjnych nowego modelu. Już dawno temu Finowie odeszli od surowego wyglądu i zaczęli produkować modele które cieszą oko. Suunto 7 jest bezsprzecznie produktem klasy premium, gdzie trudno dopatrzyć się oszczędności w kwestii materiałów, z których jest wykonany zegarek.

Suunto 7

Konstrukcja jest wykona ze wzmocnionego poliamidu oraz stali nierdzewnej, a ekran chroniony jest szkłem Gorilla Glass. Waga nie jest mała i 7-mka waży 70g co jest wyczuwalne w trakcie noszenia. Pasek wyposażono w system Quick Fit, czyli zapięcie, które rozpinamy jednym przesunięciem palca, a sam pasek jest bardzo miękki przez co dobrze się dopasowuje się do nadgarstka.

Suunto 7 

Na pokładzie znajduje się nowy typ optycznego czujnika tętna, który jest efektem odejścia od sensorów starszej generacji, które pod względem dokładności były kiepskie.

Pewnym problemem może okazać się rozmiar zegarka, który dla osób z drobną ręką, będzie za duży. Niestety Suunto 7 występuje wyłącznie w jednym rozmiarze, co może być problematyczne w szczególności dla kobiet.

Synchronizacja danych

Urządzenie możemy synchronizować bezprzewodowo za pomocą Bluetooth i WIFI. Dołączony do zestawu kabel służy wyłącznie do ładowania zegarka.

Suunto 7 – Synchronizacja

Korzystanie z zegarka jest nierozłącznie związane ze sparowanym do niego smartfonem. Oprócz czynności konfiguracyjnych połączenie takie pozwala na otrzymywanie powiadomień z telefonu oraz zarządzanie muzyką. W przypadku modułu WIFI, dostępne jest połączenie jednokierunkowe służące do wysyłania i odbierania danych z zegarka. Łączność działa dosyć wybiórczo, ponieważ bardzo często w aplikacji mobilnej, widniej komunikat o zajętości zegarka. Nie ma to wpływu na otrzymywanie powiadomień, jednak aktywności nie synchronizują się bezpośrednio po zakończeniu treningu.

Obsługa

Zegarek obsługujemy za pomocą czterech przycisków oraz ekranu dotykowego. Wszystkie operacje na urządzeniu wykonamy za pomocą dotyku, a przyciski służą do zatwierdzania poleceń. Ponieważ w urządzeniu zastosowano system Android Wear, wiele ustawień możemy konfigurować z telefonu dostosowując sprzęt do własnych potrzeb.

Suunto 7 – Obsługa

Sama obsługa nie jest trudna, a ekran dotykowy jest bardzo czuły co powoduje, że z 7-mki korzysta się bardzo wygodnie. Oprócz standardowego przesuwania palcem po ekranie, dostępne są gesty, które pozwalają na przewijanie ekranu za pomocą ruchu nadgarstka. W zegarku dostępny jest również Asystent Google, który niestety nie działa, gdy chodzi o zarządzenie zegarkiem.

Poszczególne klawisze mają następujące funkcje:

  • GÓRNY LEWY – służy do wejścia do ustawień, polecenia cofnij oraz wywołania asystenta Google.
  • GÓRNY PRAWY – służy do uruchomienia treningu
  • ŚRODKOWY PRAWY – przycisk do spersonalizowania
  • DOLNY PRAWY – przycisk do spersonalizowania

Konfiguracja zegarka

Pierwsze uruchomienie wymaga sparowania zegarka z aplikacją Andorid Wear, bez tej czynności nie będziemy mieli możliwości korzystania z urządzenia. Procedura konfiguracji jest prosta, a zegarek będzie nas prowadził krok po kroku przez cały proces. Przejście przez całość zajmuje niecałe 10 minut.

Suunto 7 pod kątem personalizacji aktywności sportowych, nie zmienia zupełnie nic, więc użytkownik może modyfikować niewiele, wyłącznie parametry fizyczne użytkownika oraz ma możliwość utworzenia własnego trybu sportowego.

Suunto 7 – Konfiguracja

Większe możliwości daje platforma Android Wear, bo z pozycji zegarka, otrzymujemy spore możliwości konfiguracyjne. Suunto 7 posiada własny sklep Play, który pozwala na instalację aplikacji sportowych takich jak STRAVA, ale także biznesowych takich jak mail czy kalendarz. Kluczową rolę gra ekran dotykowy, który dzięki pełnowymiarowej klawiaturze pozwala na szybką konfigurację urządzenia.

Czas pracy

Bateria w modelu Suunto 7 jest tematem kontrowersyjnym. Wierni użytkownicy marki Suunto przyzwyczajeni do długich czasów pracy baterii i ładowania zegarka raz na dwa lub trzy tygodnie w przypadku siódemki przeżyją szok.

Jednak sytuacja ta ma swoje uzasadnienie. W urządzeniu zastosowano wyświetlacz AMOLED, ten sam który znamy z telefonów komórkowych. Jest on bardzo wyraźny, lecz energochłonny i ta cecha ma kluczowe znaczenie jeżeli chodzi o czas pracy na jednym ładowaniu.

Suunto 7 – Casual

W wersji optymistycznej, zegarek będziemy ładować raz na dwa dni, w przypadku częstego korzystania ze sprzętu raz na dzień. Samo naładowanie do pełna akumulatora trwa nie co więcej niż godzinę. Z wykorzystaniem GPS Suunto 7 jest w stanie pracować niecałe 12h.

Dodatkowo w momencie, gdy w zegarku pozostanie mniej niż 5%, 7-mka przechodzi do trybu oszczędnego, w którym ogranicza większość swoich funkcjonalności wydłużając życie akumulatora.

Suunto 7 jestem smartwatchem, a nie zegarkiem sportowym, więc w kwestii zużycia akumulatora i częstotliwości ładowania należy oceniać ten sprzęt z nieco innej perspektywy. Dwa dni w przypadku smartwatchy jest wynikiem bardzo dobrym, porównywalnym, czy wręcz przewyższającym modele konkurencji. Zegarek będziemy po prostu ładować tak często jak telefon, a wszystko jest kwestią przyzwyczajenia.

Dokładność GPS

Kluczowych parametrem w trakcie wyboru zegarka sportowego jest dokładność zapisu śladu GPS. Pamiętajmy, że 7-mka to nie model skierowany dla zawodowych sportowców, niemniej jednak nikt z nas, nie zamierza kupić urządzenia, które będzie przekłamywać dystans, czy tempo średnie.

Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że Suunto 7 prezentuje nowy chipset GPS firmy Qualcom, który jest alternatywą do obecnie stosowanych moduł firmy SONY spotkanych w większości zegarków obecnie dostępnych na rynku.

  • Suunto 7niebieski, Garmin 945pomarańczowy

  • Suunto 7niebieski, Garmin 945pomarańczowy

  • Suunto 7niebieski, Garmin 945pomarańczowy

  • Suunto 7niebieski, COROS APEXpomarańczowy

  • Suunto 7 – niebieskiCOROS APEX – pomarańczowy

  • Suunto 7niebieski, COROS APEXpomarańczowy

  • Suunto 7niebieski, Garmin 945pomarańczowy

  • Suunto 7niebieski, GARMIN EDGE 1030+pomarańczowy

  • Suunto 7niebieski, GARMIN EDGE 1030+pomarańczowy

Ślad w większości przypadków jest poprawny i trzyma się drogi, a jedyne co może zasiać pewne wątpliwości to nieznacznie poszarpany ślad oraz przesunięcie pozycji. Pomimo wspomnianego przesunięcia pomiar dystansu i tempa był bardzo zbliżony do modeli referencyjnych. Moim zdaniem w temacie zapisu śladu urządzenie powinno zadowolić większość osób zainteresowanych tych modelem.

Optyczny pomiar tętna

Oprócz nowości w postaci modułu GPS, Suunto 7 zdecydowało się na nowy optyczny czujnik tętna. Niestety sensor firmy Valencell nie sprawdził się i wypadał bardzo słabo w porównaniu do konkurencji. Wskazania pomiaru tętna były niedokładne i nie miały odzwierciedlenia w porównaniu do wartości mierzących przez czujnik na klatce piersiowej.

Suunto 7 – Optyczny Czujnik Tętna

Nie powinna więc dziwić decyzja fińskiego producenta o zmianie dostawcy tego modułu. Czujnik zastosowany w 7-mce pozwala na pomiar tętna pod wodą oraz całodobowy monitoring pulsu, oraz składa się z dwóch źródeł światła (zielonych diód) oraz jednego sensora odczytującego pomiar.

  • Suunto 7fioletowypas tętnapomarańczowy
  • Suunto 7fioletowypas tętnapomarańczowy

  • Suunto 7fioletowypas tętnapomarańczowy

  • Suunto 7fioletowypas tętnapomarańczowy

  • Suunto 7fioletowypas tętnapomarańczowy

  • Suunto 7fioletowypas tętnapomarańczowy

  • Suunto 7fioletowypas tętnapomarańczowy

  • Suunto 7fioletowypas tętnapomarańczowy

  • Suunto 7fioletowypas tętnapomarańczowy

Nowy optyczny czujnik tętna w porównaniu do sensora starszej generacji jest bardziej dokładny. Moduł dosyć wiernie odwzorowuje tętno rejestrowane przez pas tętna i nie dotyczy to tylko aktywności w pomieszczeniach zamkniętych, gdzie zazwyczaj jest cieplej, lecz także tych przeprowadzonych na zewnątrz.

Nie jest to jednak czujnik idealny, takowy raczej nie istnieje, ponieważ tętno mierzone za pomocą czujnika optycznego wolniej reaguje na zmiany, a na wyniki kluczowy wpływ ma między innymi temperatura.

Podświetlenie

Zegarek jest wybudzany przez naciśnięcie dowolnego przycisku lub gest obrócenia nadgarstka. Jego natężenie może być ustawienie w skali pięciostopniowej lub zdefiniowane jak automatyczne. W przypadku mocnego słońca, wyświetlacz nie radzi sobie z czytelnością i jedynym wyjściem jest maksymalne podświetlenie ekranu.

Suunto 7 – podświetlenie

Powiadomienia

Zegarek wyposażony został w powiadomienia dźwiękowe i wibrację. Nie jest może najgłośniej, ale wibracja jest wyczuwalna, co jest pomocne w przypadku, gdy biegamy np. z muzyką.

Czujniki i akcesoria

Suunto 7, co jest sporym zaskoczeniem, na chwilę obecną nie ma możliwości podłączenia żadnego zewnętrznego czujnika takiego jak tętno czy kadencja. Nawet najprostsze modele łączą się przynajmniej z sensorem tętna, w przypadku 7-mki nie ma nawet tego. Opcja ta ma być dostępna w kolejnych wersja oprogramowania, ale konkretna data nie jest jeszcze znana.

Pierwsze użycie

Aby rozpocząć trening wybieramy górny prawy przycisk START, który jest natywnie przypisany do aplikacji treningowej SUUNTO. W tym miejscu musimy dokonać wyboru typu aktywności, który jest najbardziej rozbudowanej listą sportów jaką kiedykolwiek miałem możliwość spotkać w urządzeniu naręcznym. Zegarek z satelitami GPS nawiązuje połączenie błyskawicznie niezależnie od terenu czy miejsca oddalenia od poprzedniego miejsca startu.

Suunto 7 – Rozpoczęcie Aktywności

Pola treningowe przełączamy za pomocą ekranu dotykowego lub środkowego przycisku. Płynność działania jest bez zarzutu, niezależnie od ilości aktywnych ekranów czy aplikacji.

Mankamentem, który może dawać się we znaki jest szybko gasnący wyświetlacz. Zegarek aby oszczędzać baterie wygasza wyświetlacz po 10 sekundach braku aktywności. Ustawienie te oczywiście możemy zmienić, ale narażamy się na dużo szybsze rozładowanie baterii. Alternatywną metodą jest wybudzanie urządzenie poprzez obrót nadgarstka, jednak zdarza się, że zegarek nie rozpoznaje tego gestu.

Suunto 7 – Pola Danych

Rekompensatą za szybko gasnący wyświetlacz jest jakość szczegółów którą zobaczymy na ekranie w trakcie treningu. Ponieważ mamy do czynienia z wyświetlaczem Amoled, to korzystanie z funkcji mapy czy wykresu jest wręcz ucztą dla oczu. Ciekawym rozwiązaniem, znanym już z wcześniejszych modeli Suunto jest odzwierciedlenie strefy tętna na obwodzie ekranu.

Suunto 7 – Wykres Tętna

Ekrany treningowe, są domyślnie skonfigurowane przez producenta, a wraz z ostatnią aktualizacją można tworzyć spersonalizowane tryby sportowe.

Ponieważ głównym atutem Suunto 7 są funkcje smart, zegarek dodatkowo pełni rolę bardziej rejestratora aktywności niż rozbudowanego narzędzia treningowego, więc nie dziwi fakt braku jakichkolwiek zaawansowanych treningowych takich jak interwały, czy możliwość ograniczenia aktywności prostymi alarmami.

Suunto 7 – Podsumowanie Aktywności

Pozostaje pewien niedosyt, bo bazując na doświadczeniu Finowie mogliby umieścić niewielki ułamek funkcji znanych z flagowych modeli. Na razie ich nie ma, a czy znajdą się one w 7-mce – czas pokaże.

Mapa

Warstwa mapy to jeden z najmocniejszych punktów modelu Suunto 7, który dzięki doskonałej czytelności wyświetlacza pozwala na dobrą orientacje w terenie.  Finowie zdecydowali się na umieszczenie tzw. heat mapy, czyli najpopularniejszych ścieżek biegowych i rowerowych. Trasy takie są zbierane na podstawie aktywności innych użytkowników produktów Suunto i są wyświetlane za pomocą podświetlonych szczegółów na mapie.

Suunto 7 – Mapa

W pamięci zegarka zapisany jest ograniczony obszar mapy o rozmiarze 50mb co pozwala na odwzorowanie obszaru o maksymalnym rozmiarze 50 x 50km. W przypadku, gdy jesteśmy poza wyznaczonym terenem, i nie mamy dostępu do danych komórkowych na ekranie zegarka wyświetli się białe tło.

Suunto 7 – HeatMap

Istnieje możliwość korzystania z niepobranego obszaru mapy po spełnieniu jednego z dwóch warunków:

  • Pierwszą metodą jest połączenie z telefonem, który ma włączone dane komórkowe, jest to sposób, który posiada jedną wadę w postaci dużo szybszego rozładowywania baterii.
  • Drugim sposobem jest podłączenie do ładowarki zegarka przed uruchomieniem aktywności w nowej lokalizacji.

Suunto 7 – Aktualizacja Map

Znów daje o sobie znać często gasnący wyświetlacz, a jedynym rozwiązaniem jest uruchomienie ciągłego podświetlenia wpływającego na znaczne skrócenie czasu pracy zegarka.

Nawigacja

Mapy zawarte w Suunto 7 nie są mapami typu Routable, czyli takimi, które posiadają możliwość samodzielnego wyznaczania trasy w zegarku bez aplikacji.

Suunto 7 – Tryb nawigacji

Aby wykorzystać możliwości  nawigacyjne urządzenia należy utworzyć trasę, co możemy zrobić na dwa sposoby (poniżej poradniki krok po kroku jak to wykonać):

  • Za pomocą aplikacji mobilnej

  • Za pomocą aplikacji webowej

Po stworzeniu własnej trasy i przesłaniu jej do zegarka, wybieramy opcje dyscypliny oraz kurs, który przesłaliśmy do urządzenia.

Suunto 7 – Wybór kursu

Przed rozpoczęciem aktywności, mamy możliwość podglądu mapy, jednak bez opcji podglądu profilu wysokości, co znamy np. z Suunto 9.

Suunto 7 – Podgląd kursu

Gdy wybierzemy kursu oraz rozpoczniemy rejestrację aktywności, na ekranie mapy pojawi się czerwony ślad, którym należy podążać. Sporym atutem jest czuły ekran dotykowy pozwalający na proste i szybkie skalowanie warstwy.

Suunto 7 – Nawigacja

W przypadku, gdy zegarek jest dłużej nieaktywny, wyświetlacz zegarka ściemni się wydłużając w ten sposób czas pracy baterii. Pomimo wygaszenia ekranu, wciąż zobaczymy pozostały dystans oraz symbol pozycji. Każde poruszenie nadgarstkiem spowoduje wybudzenie zegarka i ponowne pojawienie się ekranu mapy.

Suunto 7 – Wygaszenie ekranu

Sama funkcja pomimo atrakcyjnego wyglądu wymaga jeszcze kilku usprawnień. Na chwilę obecną nie wyświetlają się komunikaty o planowanych skrętach oraz punkty na kursie. Również zabrakło powiadomienia o zejściu z trasy.

Bieżnia mechaniczna

Pomiar dystansu i tempa na bieżni mechanicznej jest możliwy w przypadku Suunto 7 bez dodatkowych czujników. Urządzenie posiada wbudowany akcelerometr, który mierzy dystans bez GPS. Skąd zegarek wie jaki dystans został pokonany? Ponieważ uczy się, z jaką prędkością przemieszczamy się w trakcie biegania z użyciem sygnału GPS.

Osoby oczekujący dokładnych pomiarów niestety będę musiały obyć się smakiem bowiem pomiar ten jest obarczony błędem i powinien być traktowany wyłącznie orientacyjnie.

Kolarstwo (Outdoor i Indoor)

Aktywność kolarstwo na zewnątrz w zasadzie nie różni się znacząco od aplikacji biegania. Możemy śledzić prędkość z wykorzystaniem GPS oraz zmiany tętna. Niestety z powodu braku możliwości sparowania zewnętrznych czujników, w przypadku kolarstwa Indoor, mamy możliwość śledzenia wyłącznie tętna w trakcie tej aktywności.

Suunto 7 – Kolarstwo

Pływanie

Siódemka mierzy pływanie w dwóch wariantach. Na basenie (z wykorzystaniem akcelerometru, bez użycia GPS) oraz w wodach otwartych (z wykorzystaniem GPS). Zegarek niestety dosyć słabo rozpoznaje style, ale rekompensuje to pomiarem tętna w trakcie pływania oraz podstawową ilością mierzonych danych.

Funkcje dodatkowe

Gdyby pokusić się o ocenę Suunto 7 w kategoriach zegarka sportowego, to oprócz świetnie wyglądającej mapy, zegarek rozczaruje pod kątem funkcjonalności treningowej. 7-mka to podstawowy rejestrator aktywności, pozwalającej na zapis GPS oraz wsparcie wielu dyscyplin sportowych.

 

Wszystkie atuty tego modelu związane są z wykorzystaniem sprzętu w codziennym użytkowaniu. System Android Wear dał nieograniczone możliwości dodawania nowych aplikacji, których nie znajdziemy w żadnym zegarku sportowym. Domyślnie producent oprócz wcześniej wspomnianych funkcji sportowych posiada sekcję monitorowania aktywności dziennej, ściśle powiązanej z Google Fit.

Suunto 7 – Google Fit

Android Wear pozwala na instalacje niezależnie działających aplikacji takich klient poczty mail, wybieranie głosowe czy wsparcie asystenta Google. Zegarek może znaleźć zastosowanie jako uzupełnienie narzędzi przydatnych w codziennej pracy.

Suunto 7 – Aplikacje

W mojej recenzji chciałbym się jednak skupić się na funkcjach domyślnie zainstalowanych przez firmę Suunto. Ekrany te znajdziemy w zegarku przesuwając zawartość wyświetlacza w lewo.

Tarcza zegarka

System Android pozwala na instalację ogromnej ilości tarcz zegarka ze sklepu Play. Na szczególne wyróżnienie zasługuje jednak rozwiązanie przygotowane przez firmę Suunto. Mowa tu o wcześniej wspomnianej Heatmapie.

Suunto 7 – Ekran Godziny

Pole jest wzorowo przygotowane graficznie i jestem elementem wyróżniającym w zegarku. Ekran ma możliwość modyfikacji, dzięki której główny ekran może  wyświetlać dodatkowe dane liczby kroków czy stanu naładowania baterii.

Ekran Dzisiaj

W polu znajdziemy zbiór informacji na temat całodniowej aktywności, w której zawarte są informacje na temat liczy kroków, ilości spalonych kalorii oraz czasie pozostałym do pełnej regeneracji. Pole jest dobrze rozplanowane, ale zabrakło w nim interaktywności, pozwalającej poprzez dotyk ekranu na podejrzenie trendu kroków czy spalonych kalorii.

Suunto 7 – Ekran Dzisiaj

Pomiar aktywności dziennej

Pomiar aktywności dziennej jest realizowany w Suunto 7 z wykorzystaniem platformy Google Fit. To właśnie aplikacja przejmuje w zegarku funkcje zliczania kroków, całodobowego pomiaru tętna czy mierzeniu aktywnych minut w trakcie dnia.

Suunto 7 – Google Fit

Jedynym zarzutem tego rozwiązania jest stosunkowo rzadkie próbkowanie pomiaru tętna wynoszące 15 minut, co w innych urządzeniach jest realizowane przez pomiar co 1 sekundę.

Suunto 7 – Google FIT Tętno

Kalendarz aktywności

Pole to prezentacja wykonanych treningów w dwóch przedziałach czasowych, tygodniowym i w ujęciu 30 dniowym.

Suunto 7 – Kalendarz Aktywności

Poszczególne aktywności reprezentowane są odpowiednimi kolorami i z pozycji tego ekranu możemy przejść do poszczególnego treningu i podejrzeć jego szczegóły.

Suunto 7 – Kalendarz Aktywności 30 dni

Dane możemy podejrzeć w głównym menu zegarka.

Sterowanie muzyką

Suunto 7 posiada możliwość sterowania muzyką na dwa sposoby. Jednym z nich jest kontrola odtwarzanych utworów w telefonie. Sposób ten dotyczy platformy odtwarzaczy internetowych takich jak Spotify czy Soundcloud.

Suunto 7 – Muzyka

W przypadku odtwarzacza dostarczanego przez Google czyli Muzyki Play istnieje możliwość zapisywania muzyki do pamięci zegarka.

Ponieważ urządzenie nie ma głośnika, aby odtwarzać utwory, trzeba zaopatrzyć się w słuchawki Bluetooth (dodatkowy koszt > 100 PLN). Po sparowaniu ze słuchawkami możemy rozpocząć słuchanie muzyki. Wszystko dziecinnie proste i łatwe. Możemy tworzyć listę odtwarzania, wybierać muzykę pod kątem albumów, wykonawców i  gatunków.

Suunto 7 – Sterowanie Muzyką

Google Pay

Suunto 7 pozwala również na wykorzystanie zegarka do płatności zbliżeniowych z wykorzystaniem aplikacji Google Pay. Jest to możliwe dzięki zapisaniu obrazu karty płatniczej w pamięci zegarka.

Suunto 7 – Google Pay

Karta może być zabezpieczona na jeden z trzech sposobów za pomocą kodu PIN, hasła lub wzoru. Sposób na takie korzystanie jest bezpieczny, ponieważ kartę aktywujemy wyłącznie w momencie płatności.

Podsumowanie

Podsumowanie chciałbym rozpocząć do tego, że Suunto 7 jest zegarkiem ukierunkowanym na ściśle określoną grupę klientów, których główną motywacją do zakupu nowego zegarka będą funkcje Smart, a  nie funkcje sportowe. Zaimplementowanie platformy Android Wear pozwoliło firmie wejść do nowych obszarów i stanąć do walki z takimi firmami jak Apple czy Samsung.

Suunto bardzo dobrze poradziło sobie z adaptacją środowiska Android Wear do swojego nowego zegarka i wykorzystała większość możliwości który ta platforma daje. 7-mka pozwala na instalację większości aplikacji dostępnych w sklepie Play, wspierając asystenta Google, a wszystko to zostało umieszczone w bardzo dobrze wyglądającym opakowaniu. To właśnie przykuwający oko design jest jednym z kluczowych zalet tego modelu. Zegarek pasuje do wszystkiego rozpoczynając od do wyjścia oficjalne spotkania biznesowe.

Suunto 7

Pod względem sportowym, sprzęt może być pewnym rozczarowaniem, jednak takie pozycjonowanie 7-mki jest umyślnym działaniem i zamiarem producenta. Funkcje sportowe miały by szanse być cechą wyróżniająca i dystansującą konkurencje, ale najprawdopodobniej dla fińskiej marki jest jeszcze za wcześnie na adaptację wspomnianych wcześniej funkcji do platformy Android Wear. Taki proces jest długotrwały i jedyną nadzieją dla osób oczekujących tych funkcji jest czas i kolejne aktualizację.

Suunto 7 

Sprzęt radzi sobie całkiem dobrze z pomiarem GPS, a wprowadzenie nowego optycznego czujnika pomiaru tętna jest dobrym prognostykiem na to, że w kolejnych odsłonach, Finowie wreszcie poradzą sobie z niedokładnością, która prześladowała ich modele.

Największą bolączką jest szybko gasnący wyświetlacz, oraz znikająca w oczach bateria.

Pomimo krążących opinii o tym modelu, w moim uznaniu to całkiem udany model, jednak dla określonej grupy użytkowników.

12 Comments

  1. Jak wygląda na tym zegarku jazda na nartach? Na garminie działa świetnie. Czy można ładować zegarek podczas trwającego treningu?

    • Pavelski – jeszcze nie byłem na desce sprawdzę jak spadnie śnieg 🙂

  2. Od niedawna posiadam Suunto 7. Z ciekawością przeczytałem opinię. Jak zegarek sprawdza się dla narciarza, bo o to głównie mi chodzi?

    • Piotrku, czego dokładnie szukasz w zegarku, sumy zjazdów i podjazdów.

  3. Czy wiece jak sunnto pracuje z aplikacjami do golfa? Czeste pobieranie danych z GPS.

    • Maciej, czy chodzi o możliwość wgrania pola golfowego jak w Garminie, czy tylko śledzenia GPS?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *