Recenzja TACX NEO2T SMART

Trenażer TACX NEO2T jest jednym z najlepszych trenażerów dostępnych na rynku. Unikalne funkcje takie jak symulowanie nawierzchni czy brak konieczności kalibracji to tylko jedyne z głównych zalet tego urządzenia. Co daje nowa wersja NEO, czyli trenażera o ugruntowanej pozycji na rynku, dla kogo przeznaczone jest to urządzenie i na co zwrócić uwagę kupując ten model, o tym przeczytacie w tej recenzji. 

Co w zestawie i pierwsze wrażenia

NEO2T jest gotowy do jazdy praktycznie od razu po wyjęciu z pudełka. Jedyną czynnością jaką musimy wykonać to rozłożenie podstaw urządzenia. Oprócz trenażera zestaw składa się z kompletu adapterów do sztywnej osi oraz redukcji do napędów dziesięcio i dziewięcio rzędowych i podstawki pod przednie koło. W zestawie nie znajdziemy kasety, a jedyną rzeczą na jaką należy zwrócić uwagę to kompatybilność roweru z trenażerem. Niektóre rowery ze sztywną osią z powodu wąskiego rozstawu nie mieszą się do NEO2T. Miłą niespodzianką są dwie miesięczne subskrypcję do aplikacji ZWIFT oraz autorskiego oprogramowania TACX Trainer. Tyle tytułem wstępu.

TACX NEO2T – podstawa 

Pierwszą z unikalnych cech NEO2T jest brak konieczności korzystania z zasilania do pracy. Jedyne do czego będzie potrzebny prąd to utrzymanie rozpędzania koła zamachowego, o czym przeczytacie w dalszej części recenzji. Wszystkie inne funkcje takie jak ERG czy symulacja jazdy w terenie działają bez zastrzeżeń. Daje to całkowitą swobodę wyboru miejsca treningu, a dodatkowym atutem może jest niewielka ilość miejsca zajmowanego przez trenażer.

TACX NEO2T – Podstawa

Pomimo tego, że większość urządzenia wykonana jest z plastiku, NEO2T wykonany jest bardzo solidnie i nie mam żadnych zastrzeżeń co do jakości użytych materiałów. Dobrym zabiegiem jest pełne zabudowanie koła zamachowego, które nieco rozgrzewa się w trakcie dłuższych treningów. Konstrukcja jest bardzo stabilna i utrzyma zawodnika o maksymalnej masie 125kg w trakcie sprintu czy jazdy na stojąco, wszystko dzięki przemyślanemu ułożeniu stóp oraz sporej masie ponad 21kg. 

TACX NEO2T – Trenażer

Jest jeszcze dioda zmieniająca kolor w zależności od intensywności pedałowania, ale to już wyłącznie ozdobnik i oprócz wartości dekoracyjnej nie wnosi nic.

Łączność

TACX NEO 2T do łączności wykorzystuje protokoły Bluetooth oraz ANT+ FE-C. Trenażer jest interaktywny, zatem dzięki zewnętrznym aplikacjom możliwe będzie sterowanie oporem w trybie ERG oraz SYMULACJI.

TACX NEO2T – Łączność

Trenażer nie wymaga kalibracji (ta sytuacja znana jest z modeli KICKR and OREKI O5), a aplikacja dostarczana z urządzeniem to kompletne rozwiązanie treningowe z trasami wirtualnymi i gotowymi schematami treningowymi. Zła wiadomość jest taka, że oprogramowanie jest płatne, a subskrypcja kosztuje od 10 EUR za miesiąc. Oprogramowanie TACX może być używane alternatywnie do najpopularniejszej aplikacji treningowej ZWIFT, a jedyne czego jej brakuje to elementu rywalizacji online z innymi użytkownikami portalu. Więcej szczegółów znajdziecie w dalszej części recenzji. 

Głośność pracy 

NEO2T to jeden z najcichszych trenażerów dostępnych na rynku. W trakcie treningu, a w szczególności w trybie ERG, gdy używamy wyłącznie małej tarczy z przodu, trenażer jest w zasadzie bezgłośny.

Najwięcej hałasu generuje się w momencie, gdy nie pedałujemy, a trenażer wyhamowuje. Poziom generowanego hałasu jest na poziomie Wahoo Kickr 5, a porównując TACX-a do innych modeli jest cichszy niż DIRETO XR czy SARIS H3.

Dokładność 

Tacx NEO 2T jest uważany za jeden z najdokładniejszych trenażerów na rynku. Błąd pomiarowy jest na poziomie 1% i był to jeden z argumentów dla których model ten został wybrany podstawowym trenażerem mistrzostw świata ZWIFT.  Trenażer nie uśrednia wartości, co jest mocno widoczne w aplikacji ZWIFT, gdzie wartości nieco trudniej ustabilizować, ale nie ma to żadnego wpływu na jakość wykonywanego treningu. 

TACX NEO2T – Napęd

Poniżej seria porównań, w których jako urządzenia referencyjnego użyłem miernika dwustronnego wbudowanego w pedały – Garmin Vector 3.

 • NEO2T – pomarańczowy, Garmin Vector  3 – niebieski

 • NEO2T – pomarańczowy, Garmin Vector  3 – niebieski

 • NEO2T – pomarańczowy, Garmin Vector  3 – niebieski

 • NEO2T – pomarańczowy, Garmin Vector  3 – niebieski

 • NEO2T – pomarańczowy, Garmin Vector  3 – niebieski

 • NEO2T – pomarańczowy, Garmin Vector  3 – niebieski

 • NEO2T – pomarańczowy, Garmin Vector  3 – niebieski

 • NEO2T – pomarańczowy, Garmin Vector  3 – niebieski

 • NEO2T – pomarańczowy, Garmin Vector  3 – niebieski

 • NEO2T – pomarańczowy, Garmin Vector  3 – niebieski

 • NEO2T – pomarańczowy, Garmin Vector  3 – niebieski

Potwierdziła się opinia, że TACX NEO2T jest trenażerem bardzo dokładnym, a średnie wartości mocy w ujęciu całego treningu wypadają porównywalnie do pomiarów z referencyjnego miernika. Odchyłki są niewielkie i wynoszą zaledwie kilka wat. W trybie symulacji NEO2T jest praktycznie bezbłędny, a doszukując się dziurym w całym to minimalnie zaniża wartości mocy.

TACX NEO2T – Trenażer

Również w przypadku pomiaru kadencji, NEO2T okazuje się być praktycznie bezbłędny niezależnie od szybkości pedałowania.

 • NEO2T – czerwony, Garmin Vector  3 – zielony

 • NEO2T – czerwony, Garmin Vector  3 – zielony

 • NEO2T – czerwony, Garmin Vector  3 – zielony

Tryb ERG

W przypadku tego trybu pracy, NEO2T zachowuje się specyficznie i nieco inaczej niż inne trenażery. W pierwszych sekundach wchodzenia na dane zadanie treningowe, opór jest ustawiany około 20W powyżej nastawy i stopniowo schodzi w dół. Jest to sytuacja odwrotna do tego co spotkamy w większości trenażerów, gdzie opór powoli wzrasta. 

Również wartości na ekranie aplikacji ZWIFT z powodu braku softwarowego uśredniania mocy skaczą i są trudniejsze do ustabilizowania. Nie ma to żadnego wpływu na jakość trybu ERG, bo porównując wykresy mocy, opór utrzymywany jest bardzo stabilnie.

Tryb symulacji

W przypadku trybu symulacji NEO2T oprócz standardowego symulowania nachyleń poprzez zmianę oporu wykorzystuje autorskie rozwiązanie symulujące zmianę nawierzchni w platformie ZWIFT. Rozpoczynając jednak od podstawowych funkcji to NEO2T pozwala na odwzorowanie nachyleń na poziomie 25%, a dodatkowo w przypadku podłączenia zasialania nie zatrzymuje koła zamachowego w przypadku zjazdów. Funkcja ta nie pomaga w niczym, nie zyskujemy przewagi na zjazdach i jest po prostu obracającym się kołem urozmaicającym zjazd.

TACX NEO2T dodatkowo ma możliwość pochylania na boki roweru w trakcie treningu. Kąt wychyłu nie jest może tak duży jak w przypadku trenażera OREKA O5, ale wciąż bardzo mocno wyczuwalny, Takie rozwiązanie przenosi mniejsze naprężenia na ramę roweru, a także ułatwia wysiedzenie długich treningów bo zmniejsza wrażenie siedzenia w jednym punkcie na siodełku. 

Największą jednak cechą wyróżniającą jest odwzorowanie różnego typu nawierzchni takich jak płyty betonowe, szutry czy mosty drewniane mosty. Działa to na zasadzie wibrowania w trakcie pedałowania, a różnica intensywności i wzór wibracji jest zależny od rodzaju terenu na jakim się znajdujemy. Intensywność odczuć możemy zmniejszyć lub zwiększyć za pomocą dedykowanej aplikacji TACX w zakładce ustawienia trenażera, bo ZWIFT pozwala wyłącznie na dezaktywacje tej opcji.

TACX NEO2T – Trenażer

 

Sama funkcja to ciekawe urozmaicenie treningu w szczególności w przypadku dłuższych jazd, w których zaczynamy odczuwać nudę.

Oprogramowanie TACX

Ciekawym rozwiązaniem nieco przyćmionym przez aplikację ZWIFT jest oprogramowanie firmy TACX dostarczane wraz z trenażerem. Oprócz opcji konfiguracyjnych aplikacja pozwala na trening w oparciu o gotowe plany treningowe i wirtualne trasy. Oprogramowanie jest bardzo estetycznie, przejrzyste i naprawdę niewiele można mu zarzucić. Dostępne jest na urządzenia mobilne oraz komputery, a nawet wersja bezpłatna pozwala na trening i korzystanie z konfiguracji urządzenia.

Istnieją dwa sposoby korzystania z platformy TACX:

 • Darmowy, gdzie możemy tworzyć własne treningi, analizować dane oraz eksportować aktywności
 • Płatna – gdzie oprócz wyżej wspomnianych otrzymujemy dostęp do filmów wideo oraz możliwości importowania plików GPX, i dostępu do planów treningowych

Wszystkie filmy to nagrania profesjonalnie o wysokiej jakości, nie ma tu mowy o trzęsącym się obrazie, czy ścinaniu. Jedyne co może przeszkadzać to niewielka ilość tych wideo, a także spora trudność, bo większość tras, to podjazdy.

Oprócz nagrać wideo, mocną stroną aplikacji jest edytor treningów, który dzięki dużej intuicyjności pozwala na szybkie tworzenie zaplanowanych treningów.

Koszt pełnej wersji portalu jest zależny od jakości wideo, które chcemy wykorzystywać. Wynosi on 9,99 EURO lub 99,99 EURO za rok w przypadku rozdzielczości 720p lub 13,99 EURO i 139,99 EURO w przypadku opcji filmów o rozdzielczości 1080p.

Oczywiście zakup licencji w przypadku, gdy korzystamy z aplikacji takich jak ZWIFT mija się nieco z celem, ale w przypadku gdy szukamy kompletnego rozwiązania z opcją jazdy po trasach z wideo i trenowania na słupkach to oprogramowanie TACX, jest obecnie najlepszym dostępnym na rynku.

Podsumowanie

TACX NEO2T to zdecydowanie trenażer, który zasługuje na swoją renomę i trudno jest mu cokolwiek zarzucić. Trenażer jest bardzo dokładny, nie wymaga kalibracji, a co najważniejsze nie potrzebuje zasilania.

Większe zakresy treningowe oraz niespotykana wśród innych trenażerów możliwość odwzorowania nachylenia na poziomie 25% to wszystko co powinno znaleźć się w urządzeniu z najwyższej półki. Jednak to nie wszystko, bo duże możliwości treningowe zostały wsparte takimi cechami jak symulacja nawierzchni czy dynamika pedałowania.

TACX NEO2t – Trenażer

Jedyne do czego trzeba się przyzwyczaić, to specyficznie działający tryb ERG, który wymaga nieco wprawy aby go opanować. 

NEO2T to nie tylko trenażer ale również bardzo dobrze przygotowane oprogramowanie, pozwalające na planowanie treningów czy jazdę po trasach wirtualnych. Może być śmiało alternatywą do najpopularniejszych aplikacji typu ZWIFT czy Rouvy, w szczególności dla osób którzy nie chcą ścigać się w grze komputerowej, a na realnych podjazdach.

Podsumowując: Jeżeli szukasz trenażera z najwyższej półki, który jest dokładny oraz cichy, a także doskonale odzwierciedla jazdę po trasie wirtualnej to NEO2T jest trenażerem którego szukasz.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *