Wahoo CLIMB

Trenażery w dobie pandemii i groźby lockdown-u są jednym z najbardziej rozchwytywanych produktów na rynku. Kolarstwo stacjonarne to nie tylko same jednostki oporowe, ale również akcesoria gwarantujące pewne urozmaicenie odczuć jazdy w pomieszczeniach. Trenażery interaktywne na chwilę obecną możemy wyposażać w symulatory skrętu, płyty imitujące ruchy roweru na bok czy podnośnik koła. Ta recenzja będzie dotyczyła Wahoo CLIMB, czyli symulatora nachyleń firmy Wahoo.

Wahoo Climb – Połączenie z trenażerem

Akcesorium to ma zapewnić większe poczucie realności jazdy poprzez możliwość podniesienia koła w zakresie -10 do 20 stopni. Kosztuje bardzo dużo, jednak obecnie na rynku brak mu konkurenta. Czy warto wydać ponad 2000 PLN na ten sprzęt?

Co w zestawie i pierwsze wrażenia

Climb to urządzenie które jest gotowe do użycia po wyjęciu z pudełka. Jedyną rzeczą, jaką należy zrobić to dobrać odpowiednie adaptery pod konkretną oś w rowerze. W zestawie znajdziemy kilka typów przejściówek oraz ogromnych rozmiarów zasilacz i samozamykacz, całkiem przyzwoitej jakości.

Wahoo Climb – Sztywna oś

Sam podnośnik w przeciwieństwie do trenażerów firmy Wahoo wykonany jest bardzo estetycznie. Całość jest dobrze spasowana, a materiały użyte do produkcji są wysokiej jakości.

Wahoo Climb – Podstawa

Na górze urządzenia umieszczony jest pilot, który służy do parowania oraz przełączania pomiędzy ręcznym lub automatycznym trybem sterowania. Akcesorium to połączone jest z jednostką za pomocą kabla, przypominającego przewody starych telefonów stacjonarnych. Kabel niestety się obija i dużo lepszym rozwiązaniem byłaby łączność bezprzewodowa. Na szczęście przewód jest na tyle długi i elastyczny, że pozwala na spokojne zapięcie go na kierownicy.

Wahoo Climb – Sterowanie

Konstrukcja pomimo tego, że nie sprawia takiego wrażenia, jest stabilna i nie straszna jest jej waga kolarza do 113kg.

Łączność i parowanie

Climb w trybie automatycznym działa wyłącznie w parze z trenażerem, a nie jako niezależna jednostka. Wynika to z tego, że urządzenie do poprawnego działania musi otrzymać informację z trenażera jakie nachylenie ma zasymulować.

Wahoo Climb – Łączność

Firma Wahoo ogranicza kompatybilne trenażery wyłącznie do własnych urządzeń czyli modeli KICKR, CORE i SNAP. Producent zastrzega, że podnośnik nie powinien pracować z trenażerami innych marek,  bo może to spowodować to uszkodzenie ramy roweru.

Wahoo Climb – Współpraca z trenażerem

Samo parowanie polega na przytrzymaniu środkowego przycisku pilota, a prawidłowe połączenie zostanie zasygnalizowane za pomocą ciągłego białego światła.

Użytkowanie

Wahoo CLIMB może pracować w dwóch trybach: manualnym oraz automatycznym. Pierwszy z sposób pozwala na ręczne ustawienie nachylenia, niezależnie od sygnałów przekazywanych z oprogramowania z jakiego korzystamy. W tym wypadku, to wyłącznie użytkownik decyduje pod jakim kątem ma być nachylony rower. Aby ten sposób sterowania był aktywny, niebieska dioda powinna świecić z lewej strony pilota. Sposób taki jest niepraktyczny i warto z niego korzystać, gdy chcemy wyłączyć pracę podnośnika i wrócić do pozycji wyjściowej.

Wahoo Climb – Maksymalne nachylenie

W trybie automatycznym kontrolę nad urządzeniem przejmuje zewnętrzne oprogramowanie, które w zależności od wzniesień będzie pochylać przód roweru. CLIMB pozwala na odwzorowanie nachyleń od -10% do 20%, co w zasadzie pokrywa większość dostępnych tras wirtualnych.

Wahoo Climb – Minimalne nachylenie

Climb całkiem realnie oddaje podjazdy wprowadzając spore urozmaicenie do treningu. Urządzenie płynnie reaguje na zmiany nachyleń wyłapując nawet najmniejszą zmianę terenu. Opóźnienie jest niewielkie, a cały system działa płynnie.

Nieco nienaturalny wydaje się zjazd w dół, bo pochylenie roweru do przodu dalekie jest od realności. Pewną wadą urządzenia jest jego hałas, bo silnik, który jest odpowiedzialny za podnoszenie i opuszczanie jednostki jest głośny.

Odwzorowanie nachyleń ZWIFT

Climb w przypadku platformy ZWIFT posiada opcje konfiguracji odwzorowania nachyleń. Opcje te znajdziemy w menu aplikacji w trakcie prowadzenia treningu. Cechą charakterystyczną podnośnika jest fakt, że CLIMB inaczej odwzorowuje podjazdy i zjazdy. Polega to na tym, zjazdy są symulowane poprzez połowę wartości kąta nachylenia.

Oto dwa warianty pracy urządzenia:

W przypadku ustawienia w aplikacji ZWIFT 100% nachylenia sytuacja wygląda następująco:

  • Wznios terenu jest symulowany 1:1 czyli np. 10% do góry to 10% podniesienia CLIMBA
  • Zjazd z górki jest odwzorowany na poziomie 50% czyli 10% zjazd to 5% nachylenie podnośnika

Wahoo Climb – Przewód łączący

W przypadku ustawienia w aplikacji ZWIFT 50% nachylenia sytuacja wygląda następująco:

  • Wznios terenu jest symulowany 1:0,5 czyli np. 10% do góry to 5% podniesienia CLIMBA
  • Zjazd z górki jest odwzorowany na poziomie 25% czyli 10% zjazd to 2,5% nachylenia podnośnika

Ze zmianą tych ustawień jest również związana reakcja trenażera na nachylenie poprzez mniejsze lub większe obciążenie w jednostce oporowej.

Podsumowanie

Wahoo Climb to obecnie jedyne rozwiązanie oferujące możliwość odwzorowania terenu w trakcie treningu na trasach wirtualnych. Podnośnik wprowadza urozmaicenie i rozrywkę do platform takich jak ZWIFT czy ROUVY. Urządzenie działa bez zarzutów i jest sprzętem, który raz konfigurujemy i działa poprawnie. Akcesorium to daje sporo frajdy i pomaga w przezwyciężeniu nudy.

Wahoo Climb – Podnośnik

Największym jego problemem jest jednak cena, która rozpoczyna się od 2300 PLN w zależności od sklepu. Trudno nie przyznać, że jest to sporo za możliwości, które oferuję to akcesorium – jest to tylko podnośnik i nic więcej. Należy również pamiętać, że CLIMB jest wyłącznie kompatybilny z trenażerami marki WAHOO.

Wahoo Climb – Współpraca z trenażerem

Oczywiście Climb należy traktować w kategoriach gadżetu, jednak dla osób chcąc urozmaicić swoje treningi na trasach wirtualnych, może to być kolejny sposób na przełamanie nudy i dodanie odrobiny realności do jazdy w pomieszczeniu.

 

 

8 Comments

  1. Hej!
    Mając windę może pokusiłeś się o próbę sparowania jej z Elitę Direto XR?
    Pozdrawiam

  2. Jacek jedna uwaga, bo to może zmylić potencjalnych nabywców. Wahoo Climb nie działa w trybie Workouts (treningi). Działa tylko w trybie free ride, wyścigów i eventów(nie związanych z treningiem).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *