Withings Steel HR

Osobiste urządzenia do śledzenia aktywności to już niemal standard w codziennym życiu. Ciężko znaleźć osobę, która nie nosi na ręku prostego lub zaawansowanego monitora aktywności. Rynek na ten sprzęt jest ogromny, więc nie dziwi fakt, że segmentem tym zainteresowali się najwięksi producenci tacy jak Garmin, Google czy Huawei. Skąd taki boom na ten typ urządzeń? Ponieważ nie każdy chce profesjonalnie trenować, ale większość z nas chce mieć ogólny ogląd na stan swojej aktywności czy liczbę wykonanych kroków.

Withings Steel HR – zegarek

Taka wizja sprzętu przyświecała firmie Withings, która postawiła na dobrze wyglądające monitory aktywności, które wyróżniają się wyglądem, a ze sportem mają niewiele wspólnego.

Jak wypada model Steel HR i dla kogo jest ten sprzęt, przeczytacie w poniższej recenzji.

Pierwsze wrażenia

Withings Steel HR, jest kombinacją casualowego zegarka o minimalistycznym wyglądzie oraz monitora aktywności. Całość jest bardzo spójna i na pierwszy rzut oka, nie da się stwierdzić, że model ten ma cokolwiek wspólnego ze śledzeniem treningów. Dopiero po dokładnym przyjrzeniu się, zaobserwujemy, że w górnej części ekranu znajduje się monochromatyczny wyświetlacz, a na dole licznik realizacji celu kroków. Zegarkiem sterujemy za pomocą przycisku znajdującego się z boku obudowy.

Withings Steel HR – przycisk sterowania

Sprzęt jest wykonany bardzo solidnie, obudowa w całości jest stalowa, a ekran wykonany z pancernego szkła, które trudno zarysować. Na spodzie zegarka umieszczono optyczny czujnik tętna, składający się z dwóch źródeł światła a z boku odnajdziemy port ładowania.

Withings Steel HR – Optyczny czujnik tętna

Pasek wyposażono w system Quick Fit, czyli zapięcie, pozwalające na szybką wymianę bransolety, co jest bardzo przydatne ponieważ w zestawie otrzymujemy dwa paski: Silikonowy, który jest miękki przez co dobrze się dopasowuje się do nadgarstka, oraz skórzany który jest ze słabej skóry i średniej jakości.

Withings Steel HR – Ekran kroków

Synchronizacja danych

Urządzenie synchronizujemy bezprzewodowo za pomocą Bluetooth. Dołączony do zestawu kabel służy wyłącznie do ładowania zegarka, trzeba jednak być ostrożnym ponieważ z powodu niefortunnego umieszczenia portu ładowania zegarek często spada z podkładki ładującej powodując zerwanie połączenia.

Withings Steel HR – Łączność Bluetooth

Korzystanie z zegarka jest nierozłącznie związane ze sparowanym do niego smartfonem. Telefon pełni rolę rejestratora śladu GPS, bo sam zegarek takiego modułu nie posiada, oraz jest narzędziem do konfigurowania sprzętu. Bez smartfona nie ma możliwości ingerencji w ustawienia zegarka.

Trzeba pochwalić firmę Withings za jakość łączności bezprzewodowej, bo synchronizacja jest niezawodna i odbywa się ekspresowo.

Obsługa

Zegarek obsługujemy za pomocą jednego przycisku z boku obudowy, który możemy używać na dwa sposoby: Poprzez przytrzymanie lub krótkie naciśnięcie. Menu jest bardzo przejrzyste i zbudowane w prostym, liniowym układzie oraz składa się wyłącznie z kilku pozycji zawierających funkcje takie jak pomiar tętna, podsumowanie ilości kroków czy stan naładowania baterii.

Withings Steel HR – Menu

Wszystkie czynności konfiguracyjne są wykonywane w aplikacji mobilnej, których mimo wszystko nie ma wiele. Aplikacja pozwala na edycję parametrów użytkownika, oraz wybór najczęściej używanych dyscyplin sportowych. Nie ma możliwości edycji pól danych, a maksymalnie do zegarka możemy przesłać 5 dyscyplin.

Withings Steel HR – Ekrany danych

Obsługa zegarka jest bardzo intuicyjna i Steel HR jest bardzo przyjazny użytkownikowi, po drugiej stronie szali stoi jednak bardzo niewielka ilość funkcji samego urządzenia.

Czas pracy

Producent deklaruje czas pracy zegarka na poziomie 25 dni, jest to możliwe ponieważ Steel HR nie posiada wbudowanego modułu GPS. W przypadku aktywności wymagających śledzenia śladu, sprzęt wspiera się modułem GPS telefonu.

Withings Steel HR – Widżet baterii

W przypadku częstego korzystania z urządzenia (w moim przypadku to jeden 2h trening dziennie), musimy liczyć się z ładowaniem sprzętu raz na około 15 dni. Jest to wynik bardzo dobry i pozwala w zasadzie zapomnieć o konieczności ładowania sprzętu.

Powiadomienia

Zegarek sygnalizuje powiadomienia i alarmy wyłącznie za pomocą wibracji, która jest dosyć słaba. Powiadomienia zostały jednak ustawione w taki sposób, że sygnalizowane są bardzo długo (30 sekund), co wpływa na skuteczność notyfikacji.

Withings Steel HR – Powiadomienie

Optyczny pomiar tętna

Steel HR umieścił w swoim zegarku moduł pomiaru tętna składającego się z dwóch źródeł światła (zielonych diód) oraz jednego sensora odczytującego pomiar.

Withings Steel HR – optyczny czujnik tętna

Czujnik pozwala na pomiar tętna pod wodą oraz całodobowy monitoring pulsu.

  • Withings Steel HR pomarańczowypas tętna – fioletowy

  • Withings Steel HR pomarańczowypas tętna – fioletowy

  • Withings Steel HR pomarańczowypas tętna – fioletowy

  • Withings Steel HR pomarańczowypas tętna – fioletowy

  • Withings Steel HR pomarańczowypas tętna – fioletowy

  • Withings Steel HR pomarańczowypas tętna – fioletowy

  • Withings Steel HR pomarańczowypas tętna – fioletowy

  • Withings Steel HR pomarańczowypas tętna – fioletowy

  • Withings Steel HR pomarańczowypas tętna – fioletowy

  • Withings Steel HR pomarańczowypas tętna – fioletowy

Czujnik tętna w tym modelu odstaje od tego co oferuje na dzień dzisiejszy konkurencja. Zdarzają się treningi, w których sensor błędnie rejestruje część aktywności, zawyża lub zaniża wartości. Oprócz problemów z dokładnością, częstym problemem jest utrata łączności i braki zapisu tętna. Niestety ta funkcjonalność firmie Withings wypadła słabo.

Podświetlenie

Ekran w górnej części wyświetlacza jest monochromatyczny, a wybudza się go przez naciśnięcie przycisku z boku obudowy. Intensywność podświetlenia jest średnia, a dopiero maksymalnie podświetlenie pozwala na odczyta danych w przypadku mocnego słońca. W trakcie prowadzenia aktywności, ekran nie gaśnie i jest ciągle aktywny, w trakcie codziennego użytkowania, wymaga każdorazowego wybudzenia.

Pierwsze użycie

Aby rozpocząć trening przytrzymujemy przycisk zegarka uzyskując dostęp do wcześniej przesłanych do urządzenia dyscyplin. Pomiędzy poszczególnymi aktywnościami przechodzimy za pomocą krótkiego potwierdzenia, a wybór pola zatwierdzamy przez powtórne długie przyciśnięcie.

Withings Steel HR – Wybór dyscypliny

Zegarek automatycznie rozpoznaje rozpoczęcie aktywności, takich jak bieg, spacer oraz pływanie. W tym wypadku aktywność będzie rejestrowana w tle oraz nie nastąpi wybudzenie wyświetlacza.

Steel HR ma domyślnie przypisane ekrany treningowe, a mierzone parametry to wyłącznie, czas tętno dystans oraz średnie tempo.

Withings Steel HR – Pole danych

Tak jak wspominałem wcześniej ,jeżeli aktywność wymaga zapisu śladu GPS, to na trening warto zabrać telefon, gdyż wtedy Steel HR będzie wykorzystywał moduł smartfona do zapisu śladu. W przypadku gdy mamy wyłącznie zegarek,  dystans będzie szacowany za pomocą akcelerometru dostępnego w urządzeniu. Niestety wartości bez GPS są estymowane i odbiegają od rzeczywistych wartości.

Withings Steel HR – Pauza treningu

Po zakończeniu treningu, wszystko przesyła się błyskawicznie do platformy treningowej i do podpiętych serwisów takich jak STRAVA czy Google Fit.

Funkcje dodatkowe

Withings Steel HR oprócz prostego wsparcia aktywności sportowej posiada kilka funkcji związanych z monitorowaniem aktywności dziennej. Są to opcje, które zwyczajowo znajdziemy w opaskach fitness, takie jak monitorowanie tętna czy kroków. Zdecydowanie nie jest to Smartwatch, bo funkcji smart, oprócz odbierania połączeń, wiadomości tekstowych i powiadomień z aplikacji Steel HR, nie otrzymał niczego więcej.

Pomiar liczby kroków

Zegarek pozwala na ustawienie dziennego celu w postaci ilości kroków, które należy pokonać w trakcie dnia. Stan realizacji celu wyświetla się na dolnym analogowym wyświetlaczu za pomocą wskazówki, a dokładną liczbę kroków możemy również sprawdzić na górze ekranu.

Withings Steel HR – Pomiar kroków

Steel HR z pomiarem kroków radzi sobie całkiem nieźle, nie przekłamuje sumy oraz nie dolicza ich w trakcie takich aktywności jak jazda samochodem czy rowerem.

Analiza snu

Withings Steel HR oprócz podstawowego pomiaru aktywności, zegarek analizuje jakość snu, która jest ocenia na kilka sposobów. Podsumowanie wyświetlane jest w postaci wykresu oraz wyniku w skali do 100 punktów.

W trakcie snu zegarek mierzy tętno, jednak od czasu do czasu daje o sobie znać wcześniej wspomniany mankament związany z optycznym czujnikiem tętna, czyli zrywanie połączenia. Każda utrata łączności jest widoczna na wykresie.

Bardzo solidnie opracowano sam przebieg snu, ponieważ każda z faz jest opisana z uwzględnieniem czasu przebywania oraz opisem, niestety opisy te dostępne są wyłącznie w języku angielskim.

Powiadomienia

Steel HR powala na odbieranie połączeń i odczytywanie wiadomości SMS bezpośrednio w zegarku.  Oprócz połączeń, istnieje możliwość selektywnego wybór aplikacji, z których będziemy otrzymywać powiadomienia. Mimo niewielkiego wyświetlacza, można odczytać całego sms-a, jednak wymaga to cierpliwości.

Withings Steel HR – Przychodzące powiadomienia

Zdarza się, że zegarek pomimo odebrania telefonu dalej synchronizuje przychodzące połączenie, również 30 sekundowe wibrowanie sygnalizujące pominięte powiadomienie może po czasie stać się irytujące.

Platforma treningowa

Pełnię możliwości urządzeń firmy Withings odkryjemy eksplorując platformę treningową. Oprogramowanie dostępne jest w wersji webowej i mobilnej, a w miejscu tym, dostępne są wszystkie dane o dziennej aktywności i wykonanych treningach.

Wszystko jest bardzo przejrzyście ułożone a interfejs można dopasować do swoich potrzeb, wyłączając funkcje z których nie korzystamy. Firma Withings w rodzinie swoich produktów posiada inteligentną wagę, urządzenia do pomiaru ciśnienia, czy pomiaru temperatury więc sporo pól jest nieaktywnych i warto jest dezaktywować.

Większe możliwości daje aplikacja mobilna, dzięki której otrzymujemy dostęp do ustawień zegarka, wygodnego podglądu aktywności, a także podejmowaniu wyzwań dostępnych w aplikacji.

Niestety aplikacja jest wyłącznie w języku angielskim co może być pewnym utrudnieniem w szczególności w przypadku bardzo rozbudowanych funkcji.

Podsumowanie

Wizja przedstawiona w modelu Steel HR nie trafi do wszystkich, to sprzęt który dedykowany jest osobom, które szukają monitora aktywności nie wyglądającego jak plastikowa opaska oferowana przez firmy Huawei czy Google. Steel HR jest bardziej sprzętem analogowym, a mierzenie treningu oraz codziennej aktywności jest tu tylko ciekawym dodatkiem.

Bardzo dobrze prezentuje się bateria, bo 15 dni z codziennym obciążeniem treningowym to unikat w dobie szybko rozładowujących się baterii. Oczywiście niespotykane czasy pracy na baterii zostały osiągnięte dzięki usunięciem modułu GPS, ale taki ten sprzęt miał być od początku.

Trochę zawiódł optyczny czujnik tętna, który jest przeciętny, a jego dokładność jest średnia. W porównaniu do tego co jest obecnie dostępne na rynku sensor ten wypada słabo.

Podsumowując jednym zdaniem Withings Steel HR to sprzęt dla osób szukających dobrze prezentującego się monitora aktywności, dla których sport jest wyłącznie dodatkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *