Suunto 7 – Nawigacja

Suunto 7 to produkt, który w gamie zegarków fińskiej firmy jest unikalny. Nie jest to typowy zegarek treningowy, a sprzęt, który w tematyce treningu oferuje niewiele. Ponieważ zegarek spotkał się ze sporą krytyką wśród zagorzałych fanów Suunto, Finowie zapowiedzieli szereg aktualizacji tego modelu. Na początku września, Suunt0 7 otrzymuje pierwszą znaczącą aktualizację, która jako najważniejszy punkt wprowadza możliwość nawigacji po kursie.

Zegarek z powodu zastosowania wyróżniającego się wyświetlacza posiada bardzo dobrze prezentującą się warstwę mapy i wreszcie dzięki funkcji nawigacji wykorzystano pełen potencjał tej funkcjonalności.

Zasada działania

Mapy zawarte w Suunto 7 nie są mapami typu Routable, czyli takimi, które posiadają możliwość samodzielnego wyznaczania trasy w zegarku bez aplikacji.

Aby wykorzystać możliwości  nawigacyjne urządzenia należy utworzyć trasę, co możemy zrobić na dwa sposoby (poniżej poradniki krok po kroku jak to wykonać):

  • Za pomocą aplikacji mobilnej

  • Za pomocą aplikacji webowej

Po stworzeniu własnej trasy i przesłaniu jej do zegarka, wybieramy opcje dyscypliny oraz kurs, który przesłaliśmy do urządzenia.

Suunto 7 – Wybór kursu

Przed rozpoczęciem aktywności, mamy możliwość podglądu mapy, jednak bez opcji podglądu profilu wysokości, co znamy np. z Suunto 9.

Suunto 7 – Podgląd kursu

Gdy wybierzemy kurs oraz rozpoczniemy rejestrację aktywności, na ekranie mapy pojawi się czerwony ślad, którym należy podążać. Sporym atutem jest czuły ekran dotykowy pozwalający na proste i szybkie skalowanie warstwy.

Suunto 7 – Nawigacja

W przypadku, gdy zegarek jest dłużej nieaktywny, wyświetlacz zegarka ściemni się wydłużając w ten sposób czas pracy baterii. Pomimo wygaszenia ekranu, wciąż zobaczymy pozostały dystans oraz symbol pozycji. Każde poruszenie nadgarstkiem spowoduje wybudzenie zegarka i ponowne pojawienie się ekranu mapy.

Suunto 7 – Wygaszenie ekranu

Sama funkcja pomimo atrakcyjnego wyglądu wymaga jeszcze kilku usprawnień. Na chwilę obecną nie wyświetlają się komunikaty o planowanych skrętach oraz punkty na kursie. Również zabrakło powiadomienia o zejściu z trasy.

Podsumowanie

Suunto zdecydowanie nie powiedziało jeszcze ostatniego zdania w przypadku rozwoju systemu Android Wear. Ostatnia aktualizacja daje duże nadzieję, że Finowie dostosują 7-mkę do swoich standardów w zakresie treningowym. Nareszcie w pełni wykorzystano potencjał ekranu Amoled i nawigacja na tym wyświetlaczu to najlepiej wyglądające rozwiązanie na urządzenia naręczne.

Pomimo świetnej oprawy graficznej, dziwią wspomniane braki w funkcjonalności, tym bardziej, że opcje nawigacji firmie Suunto są doskonale znane. Należy mieć nadzieję, że kolejna z planowanych aktualizacji uzupełni wymienione braki.

 

 

3 Comments

  1. Hej, Czy jesteś w stanie porównać ten zegarek z Garmin Venu (chyba najbardziej porównywalny zegarek z kolekcji Garmina), jeśli oczywiście miałes okazję testować Venu?

    • Franek postaram się ściągnąć VENU i zrobić test porównawczy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *