Suunto App

Ostatnio na naszym profilu Facebookowym wspominaliśmy o premierze nowego modelu z fińskiej stajni Suunto. Mowa tu o Suunto 3 Fitness, który wprowadza do dosyć surowego środowiska Suunto więcej opcji treningowych. Warto jednak wspomnieć , ze wraz z premierą zegarka, światło dzienne ujrzała nowa aplikacja mobilna. Poprzednia aplikacja, której średnia ocena w Google Play wynosi 2,3*, krótko mówiąc nie zachwyca. Jej głównymi problemami jest synchronizacja i sporo bugów, z którymi producent sobie nie poradził. Tym razem jednak wszelkie znaki na niebie wskazują, że Finowie poświęcili więcej czasów na testy i wypuścili na rynek wersję finalną oprogramowania. Wszystko pięknie i kolorowo, jednak jest  jeden kruczek,:  A mianowicie aplikacja obsługuje tylko najnowsze modele, czyli rodzinę Spartan. W naszej recenzji skupimy się na wersji dla urządzeń z Androidem.

Ekran główny

Ekran główny składa się z sekcji, w której znajdziemy wszystkie wykonane przez nas aktywności wraz z mapami i wcześniej dodanymi zdjęciami. Do tego sercem pola jest tygodniowy cel związany z aktywnością. Ekran pozwala nam również na szybkie przejście do podsumowania dowolnej aktywności.

Dodatkowo na dole ekranu, znajdziemy pozostałe sekcje aplikacji

  • Strona główna (podstawowy ekran aplikacji)
  • Dziennik (chronologicznie wyświetlony dziennik aktywności)
  • Ludzie (Funkcje związane z funkcjami społecznościowymi)
  • Zobacz (Przegląd aktywności użytkowników oraz planowanie kursów)
  • Ustawienia (Ustawienia platformy oraz zegarka)

Dziennik

To pole, to najbardziej rozbudowana część aplikacji Suunto. Fiński producent postawił na bardzo szczegółową analizę, która jest niekończącą się kopalną parametrów. Pomijając takie podstawowe informacje jak dystans, prędkość, tempo, czy tętno, mamy wykresy, których niestety nie da się powiększać,ale za to możemy śledzić przebieg wykresu wraz z mapą. Jako wisienka na torcie porównanie ćwiczenia do podobnych aktywności, czyli rozwiązanie przypominające te znane np. ze Stravy. Wszystko kończy się przejrzystym podsumowaniem okrążeń, z dodatkową opcją dostosowywania interwału okrążenia.

Ludzie

W tej sekcji znajdziemy wszystkich naszych followerów, niestety zegarek nie przeniósł mi osób obserwujących moje poczynania z pełnej wersji portalu, więc za wiele nie mogę o tej sekcji napisać.

Mapa

W oknie tym znajdziemy aktywności użytkowników w pobliżu naszej lokalizacji, wraz ze szczegółowymi danymi. Ciekawą opcją, jest szybkie wrzucenie znalezionej trasy do kreatora i podążanie nią. Niestety na chwilę obecną trasy nie można przesłać do zegarka.

W górnej części ekranu, znajduje się opcja pozwalająca na zaplanowanie kursu. Samo planowanie należy do bardzo intuicyjnych i przyjemnych. Pamiętajmy tylko, że podążanie trasą będzie możliwe wyłącznie z wykorzystaniem telefonu, a nie zegarka.

Ustawienia

To pole zawiera podstawowe ustawienia dotyczące samej aplikacji oraz ustawień użytkownika. Nie ma tu wiele do zmian, ale to czego najbardziej brakuje to możliwości zmian pól treningowych dla zegarka. Liczyłem że możliwość ta znajdzie się w aplikacji ponieważ Finowie, już opanowali tą funkcję dla rodziny Ambit.

Podsumowanie

Po 2 tygodniach testowania aplikacji, muszę powiedzieć, że nowa wersja przypadła mi do gustu. Jest przejrzysta, mniej awaryjna, łączy się z zegarkiem bez zarzutów nie powodując problemów z synchronizacją. Dodano sporo nowych pól związanych z analizą aktywności, a wszystko proste i szybkie w działaniu. Zabrakło mi dwóch rzeczy: Po pierwsze możliwości konfiguracji zegarka z poziomu aplikacji a po drugie możliwości przesyłania kursów do zegarka. Jednak trzeba pamiętać, że to dopiero pierwsze wcielenia nowej wersji, co wróży naprawdę dobry produkt na przyszłość.

7 Comments

  1. Miałem przyjemność być beta testerem opisanej powyżej aplikacji; muszę przyznać, że się Finowie starali – dość często były wydawane nowe, coraz bardziej dopracowane wersje; mam nadzięję że wersja finalna będzie również „dopieszczana”.

  2. Nadal brakuje kilku rzeczy, utworzenie społeczności jest trudne, cel można ustawić jedynie na czas w tygodniu w wersji beta była możliwość ustawienia dystansu jako cel i zmienienie czasu z tygodnia na miesiąc lub rok. Suunto robi bardzo dobry sprzęt z bardzo słabym wsparciem

  3. Panie Jacku. Jak aktywności z movescount app przenieść na nową aplikację?

    • Muszą się same przenieść, niestety moje nie wszystkie się zgrały. Czekam na update.

  4. Mi brakuje możliwości planowania treningów interwałowych z aplikacji (movescount lub suunto app) choć trudno uwierzyć że tego nie ma. Coś wiadomo w tej kwestii?

    • Leszku, niestety póki co nie ma nic. Całej rodzinie Spartan brakuje tej funkcjonalności co jest dla mnie niezrozumiałe.

      • Dziękuję za info. Właśnie kupilem Suunto9 i wyglada na to ze do codziennych treningow nadal będę uzywal Polara v800 a Suunto tylko do biegow ultra. Slabo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *