Suunto Movescount

Movescount

Do szczegółowej analizy treningów Suunto oddało platformę Movescount, czyli odpowiednik Garmin Connect i Polar Flow. Strona przeznaczona jest do wprowadzania zmian w  zegarku oraz przeglądania i planowania treningów. Serwis jest bardzo przejrzysty, intuicyjny i prosty w obsłudze. Porównując ją do serwisów konkurencyjnych cechuje ją przede wszystkim  ogromna dostępność dodatkowych aplikacji, a wykonanie jest podobne do Polar Flow.

m1

Podstawową funkcją serwisu jest pełne zarządzanie opcjami zegarka. Opcje te znajdziemy w górnej części ekranu w menu SPRZĘT.

m2

W polu tym dokonujemy wszystkich zmian w zegarku:zmieniamy parametry, ustawiamy dyscypliny sportowe, dostosowujemy ekrany treningowe, aktywujemy czujniki zewnętrzne itd.

Personalizacja zegarka

Aby dostosować ekrany treningowe wybieramy odpowiednią dyscyplinę i klikamy edytuj.

dyscyp

Po wejściu w edycję otrzymujemy dostęp do rozszerzonych opcji i ustawień. Ekrany treningowe dodajemy przez naciśnięcie pola DODAJ EKRAN, a przy pomocy strzałek wybieramy ilość wierszy na ekranie. Maksymalnie na tarczy zegarka możliwe jest wyświetlanie trzech parametrów głównych, oraz pięciu pól w ostatniej linijce, którą możemy zmieniamy za pomocą przycisku NEXT. 

m6

Oczywiście, to nie wszystkie zmiany, których możemy dokonać przy pomocy platformy. Do listy możemy dołączyć m.in. czas zapis sygnału GPS, limit tętna oraz używanych czujników zewnętrznych.

m3m4m5

Jednym zdaniem o zmianach parametrów zegarka: parametrów opisujących dyscypliny sportowe jest sporo, a ich edycja nie nastręcza problemów. Niestety, wszystko to nadal ma jedną zasadniczą wadę: aby wykonać większość zmian konieczne jest posiadanie dostępu do komputera lub smartfona.

Analiza aktywności

Platforma Movescount umożliwia przeglądanie i analizę aktywności. Funkcja dostępna jest w menu MOJE AKTYWNOŚCI MOVE.

Funkcja ta oferuje dostęp do wszystkich informacji związanych z konkretnym treningiem, w tym: śladu GPS, wykresów (tętna, wysokości, temperatury)  oraz pozostałych danych treningowych.

anal1anal2anal3

Ciekawym rozwiązaniem, jest wykorzystanie różnej kolorystyki do zobrazowanie na wykresie zakresów intensywności biegu (np. kolor czerwony odpowiada za najtrudniejszą fazę treningu). W przypadku śladu GPS warto skorzystać z rzutowania na OpenStreetMap ponieważ, w przeciwieństwie do Google Maps, umożliwia ona duże powiększenie.

Pozostałe wykresy można powiększać, jednak są one czytelne gdy analizujemy maksymalnie dwa parametry.

anal4

Każdy parametr więcej sprawia, że wykres staje się nieczytelny.. Przydatną funkcją byłaby możliwość przyporządkowania wybranego koloru dla konkretnego parametru, niestety w chwili obecnej takiej funkcjonalności brakuje.

anal5

Najmniej czytelnym wykresem ze wszystkich jest ten dotyczący pływania. Powodem jest z byt duża jednostka na skali.

anal6

Dopiero przy powiększeniu odpowiednich odcinków wykres umożliwia oczytanie wszystkich parametrów.

anal7

Podsumowując: funkcje podglądu i analizy aktywności dostarczają wiele ciekawych informacji, jednak konieczne będzie poprawienie czytelności wykresów w podstawowej skali ponieważ w chwili obecnej przedstawiają zbyt ogólne dane.

Kalendarz

Platforma Movescount umożliwia również wgląd do kalendarza, który zawiera zestawienie aktywności wykonane, jak i te zaplanowane. Opcja dostępna jest w widoku Podsumowanie, a szczegóły każdej aktywności znajdują się w opcji wywoływanej prawym przyciskiem myszy.

kal

W tym wszystkim brakuje jednak kilku elementów. Po pierwsze, brakuje możliwości edycji zaplanowanych aktywności. Po drugie, nie ma możliwości dodawania notatek , co dla osób prowadzących dziennik treningów będzie stanowić sporą wadę. Taka funkcjonalność, ewentualnie dodatkowe słowniki, wzbogaciłyby w sposób istotny funkcjonalność kalendarza.

Plany treningowe

Suunto, podobnie jak Garmin, oferuje szeroką gamę planów treningowych, które można zaimportować do platformy, a następnie przenieść do zegarka. Natomiast Sunnto posiada ich zdecydowanie więcej niż konkurencja. Jedną z przyczyn jest z pewnością możliwość dzielenia się własnymi planami przez użytkowników platformy.

pl1

Import planu treningowego jest bezproblemowy; wystarczy wybrać opcję Zapisz, a następnie zaznaczyć pole DODAJ DO MOJEGO KALENDARZA.

pl3

Od tego momentu zaplanowane aktywności będą widoczne w kalendarzu jako szare ikony .

pl4

Niestety z poziomu kalendarza nie mamy możliwości edytowania, bądź przesuwania treningów. Zmiany takie możemy jednak przeprowadzić w polu ZAPLANOWANE AKTYWNOŚCI MOVE.

Edycja jest intuicyjna, wystarczy przeciągać suwaki, aby wydłużyć lub skrócić trening. Brakuje jednak możliwości zmiany dnia treningowego.

pl6

Po zsynchronizowaniu z zegarkiem, zaplanowany trening będzie wyświetlał się na pierwszym ekranie.

pl7

W przypadku, gdy nie wykonamy całości treningu, w podsumowaniu otrzymamy stopień wykonanej, zaplanowanej aktywności.

pl8

Planowanie treningu interwałowego

Z poziomu platformy Movescount, mamy również możliwość zaplanowania prostego treningu interwałowego. Aktywność taką tworzymy w trybie sportowym w polu LICZNIK INTERWAŁÓW.

int1

Niestety, funkcjonalność jest naprawdę okrojona, a wręcz ograniczona funkcjonalnie. Brakuje, m.in. możliwości ustawienia konkretnego dystansu ponieważ minimalny krok dystansu wynosi 100 metrów. Ewentualnym rozwiązaniem jest wykorzystanie aplikacji z APP ZONE.

Rysowanie kursów

Platforma Movescount umożliwia także definiowanie własnych tras, z których możemy korzystać w zegarku. Rysowanie jest łatwe i intuicyjne, dodatkowo do kursu możemy dodawać punkty kontrolne, które oznaczone są na mapie piktogramami.

pl9

Aby skorzystać z narysowanego kursu zaznaczmy pole użyj tej trasy… Trasa taka zostanie przegrana podczas kolejnej synchronizacji.

pl10

Aplikacje

Funkcjonalność Suunto Ambit3 rozszerzają aplikację dostępne w platformie Movescount, które uzupełniają brakujące funkcje oraz pola treningowe zegarka. Aplikacje pobieramy z zakładki Planuj Twórz – App Zone.

app1

Aplikację, przez wybranie polecenia Zapisz aplikację App,wgrywamy do zegarka przez pobranie jej do własnego Movescount.

Następnie w polu edycji dyscypliny pojawi się pole Moje aplikacje App.

app2

Aplikacja zostanie wgrana do zegarka w trakcie kolejnej synchronizacji.

3 Comments

  1. Jak długo trwa zapis gotowej trasy w zegarku? Nie wiem czy miałem jakiś problem, dopiero co zakupiłem zegarek i chciałem szybko przed pójściem do pracy zapisać znalezioną trasę w zegarku. Po 5 min, niestety cały czas trwał zapis. Nie wiem czy to błąd, czy jest to standardem?

    • Karol, to jakaś dziwna sytuacja, sprawdzałem kilkakrotnie.
      Czy trasa jest jakaś wybitnie długa?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *