Spotkanie z drużyną kolarską Cannondale-­Garmin

Dzięki uprzejmości firmy Garmin, otrzymaliśmy możliwość uczestniczenia w prezentacji grupy kolarskiej Cannodale-Garmin w ramach spotkania poprzedzającego rozpoczęcie Tour de Pologne. Całość odbywała się w siedzibie firmy Garmin w Warszawie i powiązana była z prezentacją nowych produktów.

Przed rozpoczęciem imprezy mieliśmy możliwość zobaczenia showroomu, w którym znajdują się praktycznie wszystkie modele urządzeń, sprzedawanych na polskim rynku.

g1

Oprócz znanych i recenzowanych na naszej stronie modeli, mieliśmy okazję przyjrzeć się nowościom, które niedawno miały swoją premierę. Na szczególną uwagę zasługiwały kamera Garmin VIRB XE,

g3

oraz nowa seria liczników EDGE, które mamy nadzieje, w najbliższym czasie trafią do nas do recenzji.

g2

Na spotkanie przybyło około 50 osób, a całość podzielona była na trzy segmenty.

Pierwszą częścią było przedstawienie składu teamu Cannondale-Garmin, który ma zamiar wygrać Tour de Pologne. Na prezentacji pojawiło się 5 z 8 startujących kolarzy oraz dyrektor techniczny pan Fabrizio Guidi. Zespół na nasz rodzimy tour składa się głównie z młodych zawodników, gdzie średnia wieku wynosi około 23 lata. Pomimo młodego wieku w ekipie tej są już doświadczeni zawodnicy m.in. Moreno Moser, czyli zwycięzca  TdP z 2012 roku, Lasse Norman Hansen czyli Mistrz Olimpijski w jeździe na torze  w konkurencji Omnium, oraz Davide Formolo zwycięzca 4 etapu tegorocznego Giro d’Italia.

g4

Część teoretyczną spotkania rozpoczął wykład trenera pana Andrzeja Piątka (trenera m. in. Maji Włoszczowskiej). Omówił on przede wszystkim różnice pomiędzy podejściem do treningu kolarskiego stosowanego w przeszłości i porównał je do możliwości, które posiadamy obecnie. Szczególny nacisk został położony na aspekt możliwości monitorowania parametrów w kolarstwie, dzięki czemu prezentacja dosyć płynnie przeszła do omówienia nowych produktów firmy  Garmin, a mianowicie liczników serii Garmin Edge i wykorzystaniu funkcji live tracking.

g5

Wykłady zakończyły się pytaniami, które zebrana publiczność miała możliwość  zadawania zawodnikom i dyrektorowi sportowemu. Dotyczyły one głównie monitorowania zawodników przez dyrektora sportowego w trakcie treningów i wyścigu. Poza tym sporo pytań dotyczyło parametrów które mają kluczowe znaczenie w ocenie przygotowania zawodnika.

g8

Po wszystkim nadszedł czas na wywiady z Teamem Cannondale Garmin. I tu gwóźdź programu, bo jako portal goultra mieliśmy możliwość na 20 minutową rozmowę z dyrektorem sportowym Fabrizio Guidi. Oczywiście nasze pytania dotyczyły głównie wykorzystania sprzętu w kolarstwie, pomiaru parametrów w trakcie fazy przygotowawczej i samych wyścigów. Niektóre z odpowiedzi były sporym zaskoczeniem,  a mianowicie  fakt, że w trakcie wyścigu dyrektor nie ma dostępu do szczegółowych parametrów jazdy takich jak prędkość, moc i tętno, a opiera się wyłącznie na odczuciach zawodników. Kluczowym elementem jest wyłącznie komunikacja radiowa oraz informacje, które otrzymywane są z przekazu telewizyjnego. Poruszyliśmy również temat rekrutacji zawodników i wyszukiwania talentów, który jak okazuje się nie jest prowadzony od najwcześniejszych lat, tylko w wieku 17-18 lat. Jest to spowodowane dojrzewaniem i faktem, że rozwój zawodnika w tym wieku nie koniecznie wpływa na jego formę w późniejszych latach.

Poza panem Fabrizio Guidi mieliśmy okazję porozmawiać ze specjalistą jazdy na czas Lassem Normanem Hansenem. Lasse opowiedział o swoim sukcesie olimpijskim, a mianowicie złotym medalu zdobytym w trakcie Igrzysk Olimpijskich w Londynie w dyscyplinie Omnium, jak i przejściu z jeżdżenia na torze do kolarstwa szosowego. Początki były trudne, ale wspomniał, że spora część treningów wygląda podobnie jak w przypadku kolarstwa szosowego więc przejście do jazdy w peletonie odbyło się w jego przypadku w miarę płynnie. Z ciekawostek którymi podzielił się z nami zawodnik,  to na przykład jego moc generowana przez 15 sekund w trakcie sprintu wynosząca około 1300W. Celem Lassego na Tour de Pologne są zwycięstwa na płaskich etapach i jazda indywidualna na czas. Jednak wszystko będzie zależne od tego jak w wyścigu pojedzie lider zespołu czyli Moreno Moser.

g6

Na zakończenie całego spotkania mieliśmy okazję porozmawiać z członkami polskiego teamu Garmin. Przedstawiono nam nowe produkty Garmin Edge oraz kamerę VIRB XE. Rozmowa ta była odpowiednią chwilą na wylanie żali i opowiedzeniu o fali niezadowolenia i problemach, która do nas trafiają od czytelników. Kilka z przedstawionych mankamentów okazało się sporym zaskoczeniem dla zespołu, więc mamy wylistować wszystkie problemy, które znaleźliśmy w trakcie testów. Otrzymaliśmy zapewnienia, że problemy są zgłaszane, jednak w wielu przypadkach Garmin Polska ma związane ręce.

Jeszcze raz dziękujemy firmie Garmin za możliwość uczestnictwa, a teamowi życzymy sukcesów na trasie Tour de Pologne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *