Tempo startowe Polar

W serii poradników pozostajemy wciąż przy marce Polar, ponieważ w segmencie treningów, oprócz zaplanowanych interwałów jest jeszcze kilka rzeczy, które chcielibyśmy wam pokazać. Tym razem tekst będzie o funkcji tempo startowe. Dla użytkowników zegarków fińskiego producenta mamy niestety złą wiadomość, opcja ta ogranicza się wyłącznie dla flagowego przedstawiciela czyli V800.

Co nam daje i do czego służy?

Funkcja tempo startowe, będzie służyć nam do kontrolowania tempa biegu w trakcie treningu lub wyścigu. Wyobraźmy sobie sytuacje, że planujemy pobiec życiówkę na 5km i chcemy zrobić to poniżej 30 minut. Zakładając warunki idealne, czyli takie, w którym GPS nie będzie żył własnym życiem, to otrzymamy przewodnik, który w czasie rzeczywistym, będzie pokazywał w jakim stosunku do założenego tempa jesteśmy obecnie. Wszystko w przejrzystej i prostej koncepcji, tak żeby w trakcie zawodów nie myśleć, gdzie zaglądać. Jeżeli ktoś korzystał z Garmina, to opcja ta u amerykańskiego producenta nazywa się Virtual Partner.

Jak wykorzystać tą funkcje?

Sama konfiguracja tej funkcjonalności jest tak prosta, że każdy nawet osoby beztechniczne sobie poradzą. Pomimo tego, że funkcja nie stwarza problemów, oczywiście przygotowaliśmy dla was poradnik step by step.

Producent umożliwia dwa sposoby przygotowania takiego treningu.

  • przez platformę treningową

  • z poziomu urządzenia

Jak działa funkcja?

Opcje tempo startowe, znajdziemy w sekcji ulubione V800 w postaci zaplanowanego treningu, który wcześniej przygotowaliśmy w platformie lub dopiero w kilku krokach, będziemy musieli utworzyć własne założenia. Załóżmy że wszystko jest gotowe.

Wystarczy potwierdzić środkowym przyciskiem i zegarek będzie cały czas monitorował odniesienie do założonego celu. Na ekranie mamy sporo informacji

  • Obecną przewagę / stratę czasową nad założonym celem.
  • Średnie tempo konieczne do osiągnięcia celu
  • Pozostały dystans
  • Aktualne tempo
  • Aktualne tętno

Może lepiej byłoby umieścić średnie tempo w środkowym polu, jednak i tak funkcja jest przygotowana wzorowo.

Oczywiście w każdym dowolnym momencie, możemy zrezygnować z korzystania z tej funkcji przez wybranie menu podręcznego V800. Robimy to przez przytrzymanie lewego górnego przycisku i wybierając opcje zakończ.

Podsumowanie

Opcja ta moim zdaniem nie da się nie lubić. Funkcja jest prosta w konfiguracji, czytelna i bardzo pomocna. Samo rozwiązanie prezentuje się lepiej niż w przypadku Garmina. Zalecamy jednak zdrowy rozsądek ponieważ możemy niestety paść ofiarą tego że GPS nam zwariuje i z życiówki niestety pozostaną tylko marzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *