Wgrywanie map Garmin EPIX

Standardowa mapa rekreacyjna dostępna w Garmin Epix pozostawia wiele do życzenia. Jej dokładność i szczegółowość jest bardzo okrojona, dlatego optymalnym rozwiązaniem jest instalacja dodatkowej mapy topograficznej.

Rozwiązań jest kilka, a mianowicie możemy skorzystać z płatnych map topograficznych lub zainstalować darmową mapę opartą o warstwę Open Street Map.

5

Co jest dużym atutem Garmina Epix to pamięć 8Gb, która jest w stanie pomieścić kilka map na urządzeniu. Pomiędzy poszczególnymi mapami można w prosty sposób przechodzić z poziomu zegarka,  co nie powoduje to zmian w płynnym działaniu zegarka.

Instrukcja instalacji

W pierwszym kroku pobieramy mapy, które dostępne są na stronie http://garmin.openstreetmap.nl/

Aby mieć możliwość korzystania z map, dzięki którym będziemy w stanie nawigować się po drogach,  musimy wybrać mapę z opisem Routable i wybrać zakres mapy jako Polska.

mapy1

Mapa działająca z Garmin Epix to ostatnia pozycja, czyli wersja na kartę SD

mapy3

Po pobraniu mapy na dysk twardy i wypakowaniu ich z folderu skompresowanego, kolejnym krokiem będzie zgranie jej do zegarka.

Mapę umieszczamy w domyślnym folderze w postaci pliku .img. Niestety transfer pliku o wielkości 450MB trwa długo, także należy uzbroić się w cierpliwość.

mapy4

Aby aktywować mapę w zegarku, należy wejść do Ustawienia->Mapa->Konfiguruj Mapy i za pomocą suwaka wybieramy interesującą nas mapę.

4

W ten sam sposób wgrywamy do zegarka inne mapy,  różnica pomiędzy nimi opiera się głównie na ilości szczegółów i kolorystyce.

pan1

Jacek

6 Comments

 1. Planujesz jakis test epixa? Nadaje sie to to do treningu jak fenix/920 – czy nalezy go traktowac raczej jako mape z zegarkiem? Z f3 zniknely topomapki ktore w F1 i F2 dla mnie byly super na rower w nieznane. Niestety w ambicie i v800 tylko kursy do wgrania i to w v800 poprzez zewn aplikacje (dluzsze trasy i tak sie mi nie importuja) i o zgrozo – trzeba nawigowanie rozpoczac od startu. Moze z update to poprawia… ale szukam czegos uniwersalnego wiec moze epix?

  • Cześć, tak EPIX już u mnie na testach. W połowie przyszłego tygodnia powinien się pojawić szczegółowy test.
   To bardzo podobny zegarek do Fenix3 i 920XT jednak nie ma Wifi i ma dotyk i samo wykonanie menu jest bardziej surowe.
   Mapy są spoko w szczególności z Open Street Map
   Więcej w recenzji

 2. Czekam wiec na test…. Jesli z punktu treningowego nie ma roznicy pomiedzy nim a fenixem to wybor bedzie prosty bo epix dodatkowo ma mapy (wifi jest mi zbedne) – szkoda tylko ze nie wyglada jak fenix 😉

 3. Serwus!
  Używałem do tej pory 910XT, ale chciałbym przerzucić się na coś nowszego. Głównie interesuje mnie bieganie, chodzenie (rejestrowanie trasy np. zwiedzania miast w PL jak i EU) i dodatkowo mam zamiar ruszyć na górskie przechadzki (jednodniowe wypady). Który byś z zegarków polecił? Chodzić w nieznane nie mam zamiaru – bardziej interesuje mnie zapis trasy (dystans, czas, itp.). Jestem po lekturze Twoich testów F2, F3 i z czekam na Epixa.
  Dzięki za odpowiedź
  Pozdrawiam

 4. czy na kazdej wgranej mapie bedzie Epix wytyczal trase po drogach? jak na pierwszym zdjeciu? czy to moze zalezy od ustawien ?

  • Ando zależy od ustawień, musisz wybrać jakim mechanizmem poruszania się wybierzesz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *