Zaplanowane treningi Garmin

Przed wami seria wpisów dotyczących poszczególnych funkcji, które znajdziecie w zegarkach lub licznikach. Opcje te nie zawsze znane lub wykorzystywane, mogą w znaczący sposób wpłynąć na wygodę korzystania ze sprzętu.

Na pierwszy ogień trafia opcja tworzenia zaplanowanych treningów dla zegarków firmy Garmin. Funkcja, ta to jedna z bardziej użytecznych funkcji amerykańskiego producenta.

Co nam daje i do czego służy?

Zastanawialiście się kiedyś, robiąc trening, „co teraz?”, „co za chwilę”? Pewnie tak, zwłaszcza kiedy mieliście w głowie tempówki albo interwały. Funkcja ma w prosty sposób pomagać nam w zorganizowany sposób przeprowadzać treningi, prowadząc nas jak za rękę przez poszczególne etapy ćwiczenia. Każdy etap może być ograniczony parametrami, takimi jak czas, dystans lub kalorie przy zachowaniu celu tempa, tętna czy watów.

Jak wykorzystać tą funkcje?

Sam mechanizm tworzenia treningów należy do czynności bardzo prostych, a żeby jeszcze ułatwić wam zadanie, przygotowaliśmy dla was film instruktażowy jak krok po kroku stworzyć własny trening:

Jak działa funkcja

Po przesłaniu treningu do urządzania, w zależności od modelu, urządzenie pierw poda nam opis ćwiczenia, a po uruchomieniu, będzie trzymać nas w ryzach, abyśmy nie wychodzili poza określony zakres. Zakresy sygnalizowane są powtarzającym się sygnałem wibracyjnym lub dźwiękowym.

Dodatkowo na 5 sekund przed przejściem do kolejnego etapu, urządzenie będzie nas informować dźwiękiem. Każdy z etapów może być pominięty przyciskiem LAP. Czynności tej nie możemy powtórzyć.

Oto kilka przykładów jak prezentują się ekrany danych w różnych modelach:

  • Garmin 310XT i 910XT

  • Fenix 3

W najnowszych modelach (Fenix5 oraz Edge 1000), wraz z jedną z aktualizacji, w znaczący sposób poprawiono sposób korzystania z funkcji, dzięki czemu jest jeszcze bardziej „user friendly”. Zmiany polegają na przebudowaniu ekranu treningowego, gdzie na tarczy zegarka pojawia się wskaźnik informujący, w której części zakresu jesteśmy oraz jaki czas/dystans pozostał do zakończenia treningu.

Oto kilka przykładów jak prezentują się ekrany danych w różnych modelach:

  • Garmin Fenix5

  • Forerunner 935 XT

Co po zakończeniu treningu

Oprócz funkcji w zegarku, platforma też pozwala na dużo łatwiejszą analizę poszczególnych odcinków w polu „Podziały”. Każdy etap, który wcześniej zdefiniowaliśmy będzie posiadał osobne podsumowania, które pomagają w prosty sposób analizować trening.

Podsumowanie

Funkcja zaplanowanych treningów w urządzeniach Garmin, to jedna z tych funkcji, które wykorzystuje prawie zawsze. Nie będę ukrywać, że jest to dla mnie spore ułatwienie, które bardzo upraszcza trening, zwłaszcza kiedy jestem już na „zmęczeniu”. Wtedy myślenie o tym co mi jeszcze zostało spycham gdzieś w głąb świadomości i pozwalam prowadzić się zegarkowi lub licznikowi. Oczywiście sceptycy powiedzą, że samo narzędzie może nas ograniczać, „odmóżdżać” itd. Ale właśnie sceptyków zachęcam do skorzystania z tej funkcji. Chociaż raz.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *