Zaplanowane treningi Polar

W naszym kąciku poradników pozostajemy wciąż w temacie planowania treningów. Ponieważ wcześniej ta funkcja pojawiła się dla dwóch największych firm czyli Garmin i Suunto, nie mogło zabraknąć również Polara. Historycznie fiński producent, zawsze rozpoznawalny był z szczegółowej analizy tętna i w zasadzie już w swoich pierwszych modelach pozwolił na korzystanie z treningów, które miały strukturę i można je było zaplanować.

Co nam daje i do czego służy?

Zastanawialiście się kiedyś, robiąc trening, „co teraz?”, „co za chwilę”? Pewnie tak, zwłaszcza kiedy mieliście w głowie tempówki albo interwały. Funkcja ma w prosty sposób pomagać nam w zorganizowany sposób przeprowadzać treningi, prowadząc nas jak za rękę przez poszczególne etapy ćwiczenia. Każdy etap może być ograniczony parametrami, takimi jak czas, dystans przy zachowaniu celu tempa lub tętna. Oczywiście możemy za każdym razem modyfikować strefy, jednak konkurencja rozwiązała tą funkcje dużo bardziej „user friendly”

Jak wykorzystać tą funkcje?

Sposób, o którym piszę, dotyczy aplikacji mobilnej i modeli Ambit. Sam mechanizm tworzenia treningów należy do czynności bardzo prostych, aby jednak jeszcze bardziej Wam ułatwić, przygotowałem film instruktażowy „step by step”:

Jak działa funkcja

Nie należy pominąć faktu, że Finowie, dali możliwość korzystania z zaplanowanych treningów we wszystkich swoich modelach, nawet tych najprostszych. Nie ma tu segregacji oraz gradacji produktów, we wszystkich modelach funkcja działa podobnie. Po przesłaniu treningu do urządzania, zaplanowaną aktywność znajdziemy w sekcji ulubione. Trening uruchamiamy przez ponowne zatwierdzenie.

Zegarek będzie kontrolować realizację zadania za pomocą alertów dźwiękowych i wibracyjnych a na ekranie  wyświetli się czytelny wykres, który podpowiada czy mieścimy się w zadanych parametrach. Każdy z etapów może być pominięty przyciskiem LAP. Czynności tej nie możemy powtórzyć.

Oto jak funkcja prezentuje się na poszczególnych modelach Polara

  • Polar V800

 

  • Polar M400

  • Polar M430

  • Polar M200

  • Polar M600

Co po zakończeniu treningu?

Oprócz funkcji w zegarku, platforma umożliwia analizę poszczególnych odcinków (pole „Etapy”), a odcinki które wcześniej zdefiniowaliśmy będą posiadały osobne podsumowania.

 

Wszystko jest przejrzyste, a wszystkie dane, w tym widełki zakresów, są nie tylko czytelne i przejrzyste, ale również miłe dla oka.

Podsumowanie

Planowanie treningów w urządzeniach Polar, z jednej strony może się podobać, z drugiej, pozostawia pewien niedosyt. Mimo wszystko podstawowe opcje, w tym łatwość tworzenia planu, obwarowanie alertami, dobra wizualizacja i możliwości analityczne dają nam tyle, że wspomniane wcześniej niedogodności są drobiazgami, które miejmy nadzieję, doczekają się aktualizacji. Oczywiście, jak zawsze, sceptyków takiego ułatwiania sobie treningu mogę nie przekonać, jednak zachęcam do skorzystania chociaż raz z tej ciekawej funkcji.

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *