Sterowanie trenażerem z pomocą zegarka Garmin

Najnowsza aktualizacja flagowych modeli zegarków Garmin (Fenix6 oraz 945), pozwoliła na opcję sterowania oporem trenażera interaktywnego z poziomu zegarka. Urządzenia naręczne pod względem funkcjonalności posiadają takie same możliwości kontrolowania obciążenia jak liczniki rowerowe.

Trenażer dodajemy jak każdy czujnik tętna czy mocy czyli z poziomu menu zegarka. Po sparowaniu i uruchomieniu treningu przytrzymując środkowy przycisk zegarka wejdziemy do dodatkowych opcji sterowania trenażerem.

Garmin 945 – Wybór trenażera

Można ustawiać następujące parametry:

  • Swobodna jazda

Garmin 945 – Swobodna jazda

W tym trybie następuje wyłącznie zapis danych z urządzania bez aktywnej kontroli obciążenia.

  • Wykonaj ćwiczenie

Garmin 945 – Ćwiczenie

Funkcja ta pozwala na realizację wcześniej przygotowanych treningów w platformie Garmin Connect. W trakcie takiej aktywności trenażer korzystając z trybu ERG będzie utrzymywał zadaną wartość watów niezależnie od przełożeń na rowerze.

Garmin 945 – Ekran ćwiczenia

Dodatkowo licznik będzie automatycznie przechodził pomiędzy poszczególnymi sekcjami treningu.

  • Podążaj kursem

Garmin 945 – Opcja kursów

W tym trybie, mamy możliwość trenowania na kursie, w trakcie którego trenażer interaktywny będzie symulować nachylenie i proporcjonalnie zwiększać lub zmniejszać obciążenie.

Garmin 945 – Ekran mapy

W trakcie korzystania z kursu, możemy podglądać profil wysokości, a dodatkowo nasza pozycja na mapie będzie się przesuwać.

Garmin 945 – Wykres wysokości kurs

  • Ustaw moc

Garmin 945 – Tryb ustawiania mocy

W trakcie treningu tego typu, istnieje możliwość ręcznego ustawienia danej wartości mocy, a trenażer korzystając z trybu ERG będzie utrzymywał zadaną wartość watów, niezależnie od przełożeń na rowerze.

Garmin 945 – Nastawa mocy

  • Ustaw nachylenie

Garmin 945 – Ustawienie nachylenia

W tym trybie można ustawić ręcznie symulować nachylenie terenu, który aktywuje tryb symulacji co spowoduje proporcjonalnie zwiększenie obciążenia.

Garmin 945 – Nachylenie wartość

  • Ustaw opór

Garmin 945 – Ustawianie oporu

To kolejny sposób na sterowanie oporem urządzenia, w tym wypadku polega to na krokowym zwiększaniu obciążenia o 10%. Pozwala to na płynniejsze przejście na większe waty, niż za pomocą innych trybów.

Garmin 945 – Stopień oporu

Z powodu niewielkiego ekranu zegarka, pewną niedogodnością tego rozwiązania jest słaba czytelność oraz mała interaktywność w trakcie jazdy. Nie występują problemy z łącznością niezależnie od producenta urządzenia.

Jeżeli ktoś szuka budżetowego sposobu na trening z trenażerem interaktywnym, to jest to doskonale rozwiązanie aby korzystając z posiadanego zegarka realizować zaplanowane treningi oraz kursy.

 

 

9 Comments

    • Maciej, wyświetlacz w 945 jest zdecydowanie za mały, a z podświetleniem radzę sobie ustawiając je na maksimum.

  1. Czy są jakieś informację czy Fenix 5s również doczeka się takiej aktualizacji?

  2. czy jest opcja, aby zegarek zbierał dane z trenażera oraz apki typu zwift? Żeby miał info o predkosci, nachyleniu itp wszystko co te apki dają w „wirtualnym treningu”?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *