Sterowanie trenażerem z pomocą zegarka Garmin

Najnowsza aktualizacja flagowych modeli zegarków Garmin (Fenix6 oraz 945), pozwoliła na opcję sterowania oporem trenażera interaktywnego z poziomu zegarka. Urządzenia naręczne pod względem funkcjonalności posiadają takie same możliwości kontrolowania obciążenia jak liczniki rowerowe.

Trenażer dodajemy jak każdy czujnik tętna czy mocy czyli z poziomu menu zegarka. Po sparowaniu i uruchomieniu treningu przytrzymując środkowy przycisk zegarka wejdziemy do dodatkowych opcji sterowania trenażerem.

Garmin 945 – Wybór trenażera

Można ustawiać następujące parametry:

  • Swobodna jazda

Garmin 945 – Swobodna jazda

W tym trybie następuje wyłącznie zapis danych z urządzania bez aktywnej kontroli obciążenia.

  • Wykonaj ćwiczenie

Garmin 945 – Ćwiczenie

Funkcja ta pozwala na realizację wcześniej przygotowanych treningów w platformie Garmin Connect. W trakcie takiej aktywności trenażer korzystając z trybu ERG będzie utrzymywał zadaną wartość watów niezależnie od przełożeń na rowerze.

Garmin 945 – Ekran ćwiczenia

Dodatkowo licznik będzie automatycznie przechodził pomiędzy poszczególnymi sekcjami treningu.

  • Podążaj kursem

Garmin 945 – Opcja kursów

W tym trybie, mamy możliwość trenowania na kursie, w trakcie którego trenażer interaktywny będzie symulować nachylenie i proporcjonalnie zwiększać lub zmniejszać obciążenie.

Garmin 945 – Ekran mapy

W trakcie korzystania z kursu, możemy podglądać profil wysokości, a dodatkowo nasza pozycja na mapie będzie się przesuwać.

Garmin 945 – Wykres wysokości kurs

  • Ustaw moc

Garmin 945 – Tryb ustawiania mocy

W trakcie treningu tego typu, istnieje możliwość ręcznego ustawienia danej wartości mocy, a trenażer korzystając z trybu ERG będzie utrzymywał zadaną wartość watów, niezależnie od przełożeń na rowerze.

Garmin 945 – Nastawa mocy

  • Ustaw nachylenie

Garmin 945 – Ustawienie nachylenia

W tym trybie można ustawić ręcznie symulować nachylenie terenu, który aktywuje tryb symulacji co spowoduje proporcjonalnie zwiększenie obciążenia.

Garmin 945 – Nachylenie wartość

  • Ustaw opór

Garmin 945 – Ustawianie oporu

To kolejny sposób na sterowanie oporem urządzenia, w tym wypadku polega to na krokowym zwiększaniu obciążenia o 10%. Pozwala to na płynniejsze przejście na większe waty, niż za pomocą innych trybów.

Garmin 945 – Stopień oporu

Z powodu niewielkiego ekranu zegarka, pewną niedogodnością tego rozwiązania jest słaba czytelność oraz mała interaktywność w trakcie jazdy. Nie występują problemy z łącznością niezależnie od producenta urządzenia.

Jeżeli ktoś szuka budżetowego sposobu na trening z trenażerem interaktywnym, to jest to doskonale rozwiązanie aby korzystając z posiadanego zegarka realizować zaplanowane treningi oraz kursy.

 

 

5 Comments

    • Maciej, wyświetlacz w 945 jest zdecydowanie za mały, a z podświetleniem radzę sobie ustawiając je na maksimum.

  1. Czy są jakieś informację czy Fenix 5s również doczeka się takiej aktualizacji?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *