Sterowanie trenażerem za pomocą licznika Wahoo

Jedną z funkcjonalności solidnie przygotowaną w licznikach Wahoo jest aktywna kontrola obciążenia trenażera. Wahoo poza licznikami znana jest z produkcji trenażerów i doświadczenia z tego pola zostały przeniesione na obsługę treningów związanych kolarstwem stacjonarnym.

Funkcjonalność ta dostępna jest bez wyjątków dla wszystkich liczników rodziny Element i w każdym z tych urządzeń wygląda tak samo. Trenażer dodajemy za pomocą menu podręcznego lub z wykorzystaniem aplikacji mobilnej.

Ta druga daje więcej możliwości bo z poziomu telefonu otrzymujemy dostęp do opcji takich jak kalibracja czy zmiana obwodu koła.

Liczniki Wahoo działają bezproblemowo z trenażerami własnej marki, niestety w trakcie ostatniej aktualizacji pojawiły się problemy z łącznością i ustawieniem rozmiaru koła dla urządzeń marki ELITE.

Problem polega na zrywaniu połączenia oraz braku możliwości ustawienia poprawnego rozmiaru koła, co wpływa na nierealne wartości prędkości. Niestety z informacji otrzymanych od producenta, rozwiązanie tego problemu nie jest na liście priorytetowej amerykańskiego producenta.

Zasada działania

Po prawidłowym sparowaniu licznika musimy aktywować trenażer poprzez kilkukrotne zakręcenie pedałami.

Poszczególne tryby zmieniamy przyciskiem Mode (dostępnym z lewej strony urządzenia), a sterować urządzeniem możemy w następujący sposób:

  • PASSIVE (CONTROL KICKR FORM ANOTHER APP)

W tym trybie następuje wyłącznie zapis danych z urządzania, takich jak dystans czy kadencja bez aktywnej kontroli obciążenia. Funkcję tą wybieramy, gdy korzystamy z aplikacji innych firm takich jak ZWIFT, czy ROUVY.

  • TARGET WATTS

W trakcie treningu tego typu, istnieje możliwość ręcznego ustawienia danej wartości mocy w kroku co 1W, trenażer korzystając z trybu ERG będzie utrzymywał zadaną wartość watów, niezależnie od przełożeń na rowerze.

  • % RESISTANCE

To kolejny sposób na sterowanie oporem urządzenia, w tym wypadku polega to na krokowym zwiększaniu obciążenia o 5%. Opór trenażera jest podzielony w skali procentowej, co pozwala od razu na przeskok o większą realną wartość Watów, niż zmieniając obciążenie co 1W,  który dostępny jest w trybie ustaw moc.

  • LEVEL

W tym przypadku skala oporu urządzenia podzielona jest na 9 poziomów, a każdy kolejny stopień zwiększa obciążenie trenażera. Sposób ten pozwala od razu na przeskok o większą realną wartość Watów, niż zmieniając obciążenie co 1W,  który dostępny jest w trybie ustaw moc.

  • ROUTE (SELECT ROUTE TO SIMULATE)

W tym trybie, mamy możliwość, tak samo jak na zewnątrz trenowania na kursie. Ponieważ przemieszczamy się po wirtualnej trasie trenażer interaktywny będzie proporcjonalnie zwiększać lub zmniejszać obciążenie, w zależności od symulowanego nachylenia.

W trakcie korzystania z tej funkcji dostępna jest funkcja segmentów oraz wykres wysokości, który niestety w przypadku liczników Wahoo jest mało czytelny.

  • SELECT A PLANNED WORKOUT

Tryb ten pozwala na realizację zaplanowanych treningów przesłanych do urządzenia. Firma Wahoo nie posiada własnego narzędzia do tworzenia treningu i wspiera się, zewnętrznymi rozwiązaniami takimi jak Training Peaks czy Trainer Road. Domyślnie na urządzeniu dostępnych jest 5 treningów, z czego dwa są testami FTP.

W trakcie takiej aktywności trenażer korzystając z trybu ERG będzie utrzymywał zadaną wartość watów niezależnie od przełożeń na rowerze.

Poza możliwością sterowania za pomocą licznika, firma Wahoo pozwala na dokładnie te same funkcje w aplikacji mobilnej.

W wygodnym korzystaniu może przeszkodzić niewielki ekran, ale to nie kluczowy problem rozwiązania a brak współpracy z urządzeniami firmy ELITE.

Jeżeli ktoś szuka sposobu na trening z trenażerem interaktywnym firmy Wahoo bez konieczności wydawania pieniędzy na subskrypcję to dzięki posiadanemu licznikowi Element można w dosyć rozbudowany sposób realizować zaplanowane treningi oraz kursy.

 

 

 

 

7 Comments

  1. Szkoda, że tak nie dbają o działanie ich liczników z innymi trenażerami

  2. Uzywalem z Elite Direto ponad pol roku (Elite wyzional ducha) i teraz z Saris H3 i Bolt dziala bez problemu – w kazdym trybie. Dane o obwodzie wpisuje sie „z palca” w/g zalecen na stronie producenta. Dla mnie to akurat zupelnie niewazne czy mam pomiar predkosci i odleglosci, ale sie da. Jedyne do czego mialem zastrzezenie to fakt, ze nie mozna ustawic preferowanego zrodla danych – czyli majac PowerMeter nie jestem w stanie wymusic aby licznik bral moc z niego a nie z PM wbudowanego w trenazer. W zasadzie nie wiadomo z ktorego zrodla bierze i moze je zmienic w trakcie treningu…

  3. dzięki za artykuł trochę pomógł ale nie do końca ale to może moja wina. Jeśli mogę to proszę o pomoc. Mianowicie chodzi mi o sterowanie z poziomu licznika/aplikacji erg przy zaplanowanym treningu na Traininpeaks. Licznik i apka licznikowa trening widzi i podaje prawidłowo zaplanowane waty ale nie steruje erg. Natomiast w apce trenażerowej nie umiem znaleźć treningu i zostaje mi tylko sterownie treningiem za pomocą ręcznego ustawienia „target watts”. Czy jest możliwe sterowanie takim treningiem z automatu??? (trenazer wahoo kick core, licznik wahoo roam, brak pomiaru mocy). Pozdrower

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *