Recenzja Polar M400

Dzięki uprzejmości firmy Sport Konsulting trafił do nas młodszy brat, recenzowanego wcześniej Polara V800 – M400, bo o nim dziś będzie mowa. Jest to drugi model fińskiego producenta, posiadający wbudowaną antenę GPS, co może utwierdzić nas w przekonaniu, że Polar odchodzi od stosowanych dotychczas zewnętrznych czujników służących do rejestracji sygnału satelitów. Poza tym dołączono rozbudowane opcje monitorowania aktywności oraz test wydolności. Jeśli dodamy do tego, że przy znacznie niższej cenie zachowano sporą część funkcjonalności „osiemsetki” (zwłaszcza w zakresie przydatnym biegaczom), Polar nie powinien obawiać się o słupki sprzedaży. Ale czy na pewno?

Polar M400 - modele

Otwierając pudełko znajdujemy zestaw składający się z:

  • Zegarka M400
  • Kabla USB
  • Podręcznik użytkownika
  • Pas tętna H7

Zegarek 

Młodszy brat V800 jest zbliżony do niego kształtem i rozmiarem. Tym co różni oba zegarki to materiał, z którego zostały wykonane – M400 praktycznie w całości wykonany został z tworzywa przypominającego gumę, a dostępny jest  w różnych wersjach kolorystycznych: niebieskiej (taką otrzymaliśmy do testów) białej, czarnej oraz różowej. Pasek wykonany został z miękkiej gumy, która bardzo dobrze dopasowuje się do nadgarstka, jednak może się zdarzyć, że „złapie” skórę. Z tyłu koperty umiejscowiono – zmieniony w stosunku do poprzedniej wersji, służący do ładowania – port USB. Nowa konstrukcja portu ma wyeliminować „chwytanie” korozji, co było przypadłością poprzedniej wersji modelu.

M400 - przód

Pas tętna

Pas tętna, wyposażony w odbiornik kodowany w technologii Bluetooth Smart (można go sparować z telefonem komórkowym posiadającym Bluetooth 4.0), wykonany został z materiału. Mimo to M400 nie został przystosowany do pomiaru tętna podczas pływania (zegarek w tym trybie nie „czyta” nadajnika). Trochę to niezrozumiałe.

m400 - pas tętna

Kabel do transmisji danych

Kabel do ładowania i transmisji danych zakończony został portem microUSB. Choć zegarek można podłączyć do zewnętrznego źródła zasilania treningu, korzystanie z niego w trakcie treningu będzie utrudnione, ponieważ gniazdo znajduje się w miejscu, które uniemożliwia założenie go na rękę.

M400 - kabel ładowania

Obsługa

Model M400 obsługujemy przy pomocy 5 przycisków:

Po lewej stronie

M400 - menusłuży do: podświetlania oraz wejścia do menu podręcznego (przez przytrzymanie przycisku).

M400 - backsłuży do: wyjścia do poprzedniego treningu, zatrzymywania oraz zapisu treningu i szybkiej synchronizacji.

Po prawej stronie

M400 - strzałkasłuży do: poruszania się pomiędzy poszczególnymi polami menu oraz ekranami treningowymi.

M400 - startsłuży do: wejście do menu treningu, zatwierdzania oraz zakończenie okrążenia.

M400 - strzałka dółsłuży do: przechodzenia pomiędzy poszczególnymi polami menu oraz ekranami treningowymi.

Konfiguracja zegarka

Podobnie jak w przypadku firmy Suunto, Polar nie daje użytkownikowi zbyt dużej możliwości ingerencji w ustawienia z poziomu zegarka. Aby więc dostosować zegarek do indywidualnych potrzeb konieczne będzie założenie konta w serwisie Polar Flow.

M400 - ustawienia pól

Jedyne, na co pozwala zegarek, to ustawienie: danych użytkownika: wagi, wzrostu, daty urodzenia, intensywności treningów, płci, maksymalnego i spoczynkowego tętno oraz VO2max. Wg nas opcja taka jest mocno uciążliwa, ponieważ wymusza na użytkownikach wstępne zdefiniowanie pól treningowych wyłącznie z poziomu komputera.

Oprócz ustawień dotyczących zawodnika, M400 umożliwia dostęp do ogólnych opcji zegarka, w tym: dźwięku powiadomień, łączności i synchronizacji, jednostek, blokowania zegarka i kilku pomniejszych.

Menu urządzenia

Menu urządzenia składa się z kilku poziomów pomiędzy którymi nawiguje się za pomocą strzałek góra-dół.

  • Dzisiejsza aktywność – w polu tym zawarte są statystyki dotyczące dziennej aktywności wraz z podsumowaniem

M 400 - aktywwność dzienna

  • Dziennik – w polu tym znajdziemy historię i zaplanowane treningi (wykonany trening to zacieniowany kwadrat, aktywność zaplanowana to kwadrat z przerywaną krawędzią).

M400 - dziennik

  • Testy wydolności – test wyznaczający VO2 max.

M400 - testy wydolności

  • Timer – w menu tym znajdują się dwa proste moduły treningowe trening interwałowy oraz szacunkowy czas ukończenia, o czym przeczytacie w dalszej części recenzji

M400 - timer

  • Ulubione – w polu tym dostępne zapisane utworzone treningi wcześniej w platformie PolarFlow.

M400 - ulubione

Oprócz tego, przytrzymując przycisk LIGHT, otrzymujemy dostęp do menu podręcznego (tzw. Szybkie menu), którego zawartość jest zależna od aktywności którą aktualnie wykonujemy (tj. inna w menu treningowym, inna gdy zegarka nie używamy).

Podświetlenie

Podświetlenie to naszym zdaniem słaba strona zegarków marki Polar. M400 umożliwia włączenia ciągłego podświetlenia tarczy zegarka (brak regulacji natężenia), jednak opcja ta działa wyłącznie kiedy zegarek ustawiony jest w trybie treningowym (opcję tą włączamy z menu podręcznego aktywności przytrzymując LIGHT -> Włącz podświetlenie).

M400 - podświetlenie

Czynność tą musimy wykonać za każdym razem po uruchomieniu aktywności. Szkoda, że funkcja tak prosta, została aż tak bardzo skomplikowana.

Dokładność GPS i czas pracy

Polar M400, w przeciwieństwie do modelu V800,posiada tylko jeden tryb zapisu śladu GPS, co ma bezpośrednie przełożenie na czas pracy baterii, który – jeśli wierzyć zapewnieniom producenta – wynosi 8 godzin. Oczywiście nie mogliśmy nie zweryfikować tych zapewnień i przeprowadziliśmy własny test. Wynik był zbliżony do deklarowanych wartości: z włączonym sygnałem GPS oraz bez aktywnych czujników Bluetooth tętna nasz zegarek pracował 7 godzin i 44 minuty, jednak czas pracy baterii znacząco skrócił się w przypadku korzystania z czujnika kadencji oraz z włączonymi powiadomieniami z telefonu do 5 godzin i 20 minut.

Poniżej przykład aktywności i zapisany ślad przez M400:

  • Zalesiony park (średnie tempo 4:20)

M400 - ślad GPS

  • Zalesiony park tempo 4:00

M400 - GPS Park

  • Miasto (średnie tempo 5:00)

M400 - miasto

  • Las (średnie tempo 5:20)

M400 - las GPS

Jakość zapisu śladu jest dobra jak na zegarek w tej półce cenowej, szkoda jednak, że producent nie pokusił się o oszczędny tryb pracy, który z pewnością wydłużyłby żywotność pracy na jednym ładowaniu. Widać, że w przypadku gęstego lasu zegarek wykazuje większe problemy z zapisem, jednak ogólnie trzeba przyznać, że nie jest źle.

Sygnalizacja powiadomień

Polar M400 możliwość ustawienia powiadomień dźwiękowych. Niestety model nie doczekał się wbudowanej wibracji i – choć głośność sygnałów można zmienić – to dla osób trenujących ze słuchawkami na uszach, brak wibracji będzie sporym brakiem.

Czujniki i akcesoria

Polar M400 daje możliwości podłączenia czujników zewnętrznych, jednak w dość ograniczonym zakresie. Z zegarkiem połączymy czujnik tętna oraz footpoda Naszym zdaniem, to spore ograniczenie, które raczej ciężko wytłumaczyć zwłaszcza, że wszystkie czujniki kodowane są za pomocą technologii Bluetooth. Jedynym wytłumaczeniem, może być grupa docelowa – czyli biegacze.

M400 - footpod

Pierwsze użytkowanie

Koniec teorii i czas na sprawdzenie zegarka w terenie. Aby rozpocząć trening należy nacisnąć czerwony przycisk znajdujący się po prawej stronie zegarka. Na ekranie wyświetli się menu, które poinformuje nas o stanie sygnału GPS, oraz statusie podłączonych czujników.
Szybkość zależna jest od częstotliwości używania zegarka. Mówiąc krótko, im częściej zegarek pracuje, tym szybciej łapie fixa. W przypadku rzadkiego używania złapanie sygnały może potrwać nawet minutę. Plusem jest jednak stabilność sygnału i nie zrywanie połączenia.

M400 - start dysypliny

Kiedy M400 połączy się z satelitami możliwe jest rozpoczęcie treningu, który uruchamiamy przez ponowne naciśnięcie czerwonego przycisku . Ekrany treningowe, co  – kolejny raz podkreślamy, ,muszą być wcześniej zdefiniowane – przełączane są za pomocą strzałek. Pola na zegarku są czytelne, dodatkowo główne parametry treningowe wzbogacone zostały estetycznymi i czytelnymi piktogramami.

M400 - Tempo aktualn

Warto wspomnieć o polach treningowych, którymi może się wyłącznie pochwalić  marka Polar. Do dyspozycji dostępne są: czas przebywania w danej strefie tempa i tętna. Obecnie najbliżej skopiowania tego – nie ukrywajmy, bardzo przydatnego rozwiązania – jest Garmin, który wprowadził taką opcję dla zegarków wspierających aplikację Connect IQ.

M400 - strefa tętna

Trening zatrzymujemy oddzielnym przyciskiem, niż ten którym go uruchamiamy. Rozwiązanie nieco dziwne i mało intuicyjne, tym bardziej, że przyciskiem uruchamiania zapisujemy opcję automatycznie okrążenia. Oczywiście problem zniknie, kiedy chwilę zegarek będzie używany i zdążymy się przyzwyczaić do jego obsługi. Po zatrzymaniu treningu na ekranie wyświetli się podsumowanie zawierające podstawowe dane dotyczące aktywności: dystans, ilość kalorii oraz aktualne tętno.

M400 - pauza

Trening kończymy przytrzymując przycisk BACK do chwili pojawienia się na ekranie podsumowanie treningu. Ilość danych jest zaskakująca: od danych dotyczących biegu (wszystkie możliwe statystyki), po czas przebywania w konkretnej strefie.

M400 - podsumowanie treningu

Dodatkowo dostępna jest opcja związana z rekordami życiowymi- po zakończonej aktywności na ekranie wyświetli się komunikat.

M400 - rekord

Dodatkowe opcje treningowe

Prosty trening interwałowy

„Czterysetka”, podobnie jak Polar V800, pozwala z poziomu zegarka na stworzenie prostego treningu interwałowego składającego się z dwóch etapów. Bardziej skomplikowane treningi również możliwe są do utworzenia, jednak wyłącznie przy pomocy platformy treningowej Polar Flow.

M400 - interwał

Szacunkowy czas ukończenia

To opcja pozwalająca na określenie orientacyjnego czasu ukończenia biegu, bazując na aktualnym średnim tempie. Nie jest to znana z Garmina funkcja wirtualny Partner, a wyłącznie szacunkowy czas zakończenia wcześniej zdefiniowanego dystansu.

M400 - szacunkowy czas

Trening utworzony  w Polar Flow

Trening utworzony w platformie znajduje się w menu w pozycji ulubione. W sumie jest to najbardziej wygodny sposób tworzenia skomplikowanych treningów.

M400 - trening interałowy

Film jak krok po kroku stworzyć trening interwałowy znajdziecie w poradniku dostępnym na naszym kanale Youtube:

 

Krok po kroku na ekranie będą się wyświetlać poszczególne komunikaty treningowe z opisem danego etapu treningowe, przejście pomiędzy etapami odbywa się automatycznie lub można je wymusić  z poziomu szybkiego menu, dostępnego przez przytrzymanie górnego lewego przycisku.

M400 - trening

Nawigacja

Jedyną dostępną opcją nawigacyjną w przypadku Polar M400 jest opcja powrotu do startu. Funkcja ta działa w następujący sposób, że określa odległość od miejscu startu w linii prostej. Nie ma możliwości korzystania z wcześniej stworzonych kursów, co jest możliwe w przypadku „osiemsetki”.

M400 - back to start

Bieganie na bieżni

Do biegania na bieżni, w przeciwieństwie zegarków Garmin czy Suunto, gdzie kadencja i prędkość jest liczona z zegarka, wymagany jest czujnik kadencji.

W przypadku aktywności z wykorzystaniem GPS w trakcie biegu mamy do wyboru, w jaki sposób mierzona będzie prędkość. Do wyboru mamy pomiar w oparciu o sygnał z satelity GPS  lub z czujnika kadencji. Dzięki czujnikowi mamy dostęp do śledzenia kolejnych parametrów biegowych, tj. kadencji i długości kroku.

M400 - bieżnia

Warunkiem prawidłowego działania czujnika jest jego poprawne sparowanie, które w przypadku bieżni powinno być wykonane osobno dla danego nachylenia bieżni. Można zauważyć pewną prawidłowość, że wyświetlana wartość jest niższa od wartości na bieżni.

Kolarstwo

Polar M400 pozwala na utworzenie dodatkowej dyscypliny, np. kolarstwa. Opcja ta jest jednak nieco „upośledzona” względem rozwiązań typowych dla kolarzy lub triatlonistów ponieważ nie pozwala na podłączenie dodatkowych czujników, jak choćby kadencji, mocy czy prędkości, co właściwie dyskwalifikuje zegarek jako urządzenie do typowych treningów na rowerze.

M400 rower

Pływanie

To najbardziej ubogi ze wszystkich element, ponieważ zegarek nie wspiera jakichkolwiek pomiarów parametrów pływania, w tym długości basenów czy SWOLF.

Synchronizacja danych

Synchronizację danych z zegarka z platformą możemy wykonać na dwa sposoby.

  • Synchronizacja za pomocą Bluetooth z aplikacją Polar Flow (dane są przenoszone automatycznie do serwisu Polar Flow)
  • Za pomocą kabla do transmisji danych.

Powiadomienia z telefonu

Inteligentne powiadomienia, to funkcja, w którą wyposażono M400 wraz z oprogramowaniem w wersji 1.4. Funkcja ta dostępna jest wyłącznie dla użytkowników smartfonów z systemem IOS 8 oraz Android. Użytkownicy urządzeń z Windowsem jak zwykle zostali pominięci. Powiadomienia aktywowane są w ustawieniach ogólnych zegarka (USTAWIENIA >USTAWIENIA OGÓLNE >POWIADOMIENIA Z TELEFONU).

M400 - powiadomienia

Niestety z poziomu zegarka nie mamy możliwości odczytania pełnego tekstu powiadomienia, tylko nagłówek. Personalizacja funkcji rozszerzona została o możliwość ustawienia okresowego wyłączania powiadomień w określonych porach dnia. Mamy  możliwość wyboru, z których aplikacji chcemy otrzymywać powiadomienia, co ciekawe na ekranie zegarka, można wyświetlać wskazówki z Google Maps.

Analiza aktywności dziennej

Nie da się ukryć, że od chwili pojawienia się na rynku, funkcja ta przyciąga coraz szersze rzesze zwolenników. Nie ma się więc co dziwić, że i w M400 Polar postanowił ją „upchnąć”, tym bardziej, że unikalne rozwiązanie dostępne w produktach Polara, w dniu dzisiejszym, zdecydowanie wyróżnia się i przewyższa rozwiązania zastosowane w urządzeniach konkurencji.

M400 - aktywnosć dzienna

Zegarek, oprócz standardowej liczby kroków, podaje: jak długo siedzieliśmy, staliśmy, chodziliśmy oraz leżeliśmy.

M400 - dzienna aktywność

Więcej o aktywności dziennej przeczytacie tu (http://www.goultra.pl/recenzja-polar-v800-czesc-druga/)

Aplikacja mobilna

Podobnie jak konkurencja, Polar wypuścił na rynek aplikację mobilną, która dostępna jest na platformach IOS oraz Android. Windows, do czego już się chyba przyzwyczailiśmy, został „odpuszczony”. PolarFlow w wersji mobilnej, to niepełna wersja platformy dostępnej z poziomu przeglądarki i, niestety, w chwili obecnej użytkownicy nie mają możliwości dostosowania pól treningowych (tutaj, np. Suunto, taką możliwość daje).

M400 - aplikacja mobilna

Z poziomu aplikacji w telefonie istnieje możliwość: przeglądania dziennej aktywności, treningów, otrzymywania powiadomień oraz zmiany danych personalnych.

Więcej danych na temat aplikacji mobilnej przeczytacie w drugiej części Polar V800 (http://www.goultra.pl/recenzja-polar-v800-czesc-druga/)

Platforma treningowa

Do szczegółowej analizy treningów Polar oddał  platformę Polar Flow, czyli odpowiednik Garmin Connect i Movescount. Strona przeznaczona jest do wprowadzania zmian w  zegarku oraz przeglądania i planowania treningów. Serwis jest bardzo przejrzysty, intuicyjny i prosty w obsłudze. Pewne analogie w wykonaniu oraz podejściu do nawigacji możemy znaleźć w platformie Movescount.

Strona ta służy do kompletnego zarządzania zegarkiem. Serwis jest bardzo przejrzysty, intuicyjny i prosty w obsłudze. Podzielony jest na pięć podstawowych segmentów:

  • Aktualności
  • Eksploruj
  • Dziennik
  • Postępy
  • Ustawienia (które znajdują się w nazwie użytkownika).

Najważniejszą opcją Polar Flow jest zarządzanie ekranami treningowymi zegarka, ponieważ to jedyne miejsce, w którym możemy dokonać tych zmian. Aby dostosować ekrany treningowe klikamy w nazwę użytkownika, gdzie wyświetli się pole Profile sportowe.

M400 - profile sportowe

Aby edytować dyscyplinę klikamy przycisk EDYTUJ. Otrzymamy możliwość edytowania ustawień dotyczących danej dyscypliny takich jak: autookrążenie, dźwięki. Opcję ekranów treningowych znajdziemy w menu: Związane z urządzeniem -> Widok danych treningowych.

M400 - ekrany treningowe

Parametry treningowe w Polar M400 możemy opisać za pomocą 8 ekranów + 2 dodatkowe ekrany (strefy tętna i powrót do punktu startowego).Ilość parametrów, którymi możemy zdefiniować dyscyplinę jest spora. Zmiana danych w polach jest bardzo intuicyjna i szybka.

Oprócz podstawowych dyscyplin w zegarku możemy dodać profil sportowy z bazy Polar Flow. Każda dyscyplina posiada własny piktogram. Tak jak wspominaliśmy, Polar bardzo dba o graficzny wygląd swoich produktów i wszystko jest bardzo spójne i wygląda naprawdę profesjonalnie.

Więcej szczegółów na temat platformy treningowej, znajdziecie tutaj: http://www.goultra.pl/recenzja-polar-v800-czesc-druga/.

Podsumowanie

Trzeba przyznać, że Polar M400 jest produktem udanym. Zawarcie rozbudowanych funkcji treningowych oraz funkcjonalności opaski sportowej w zegarku za trochę ponad 700PLN powoduje, że trudno o równorzędnego konkurenta w tej półce cenowej. Pomimo, że zegarek ma zastosowanie dla wielu dyscyplin, jednak mimo wszystko grupą docelową produktu są biegacze. Zegarek posiada wszystko co powinien mieć zegarek tej klasy czyli zapis śladu GPS, możliwość korzystania z treningów interwałowych i zaplanowanych treningów, a także zaawansowanego asystenta regeneracji. Warto zwrócić uwagę na wyróżniający się wśród konkurencji moduł śledzenia aktywności dziennej oraz znany z wcześniejszych modeli test wydolności. Oczywiście z powodu niższej ceny brakuje kilku istotnych funkcjonalności. Trzeba rozpocząć od braku wibracji oraz możliwości sparowania dodatkowych czujników takich jak czujnik kadencji rowerowej. Ciągle brakuje również możliwości ustawiania pól danych przynajmniej z poziomu aplikacji mobilnej co wymusza korzystanie z platformy w wersji online.

Zalety

  • Prostota menu i łatwość korzystania w trakcie prowadzenia aktywności
  • Zaawansowany monitor aktywności dziennej
  • Czytelny wyświetlacz
  • Dobry zapis śladu GPS
  • Prostota tworzenia celów treningowych
  • Łatwe tworzenie treningów interwałowych
  • Dobrze wykonana aplikacja mobilna

Wady

  • Brak kadencji w zegarku (konieczny footpod)
  • Brak możliwości połączenia zewnętrznych czujników obsługujących inne dyscypliny
  • Brak wibracji
  • Brak modułu nawigacyjnego
  • Zamknięta platforma treningowa PolarFlow

Sugerowana cena producenta

  • Polar M400 wersja z HR – 790 PLN
  • Polar M400 bez HR – 590 PLN

38 Comments

  1. Świetna recenzja. Już wiem, gdzie odsyłać klientów ze sklepu, którzy „chcą się jeszcze przespać z tematem”. Jedna tylko uwaga na szybko przychodzi mi do głowy. W kwestii powiadomień, to IOS chyba już od wersji 7 a Android minimum 4.3, bo ze starszymi wersjami nie hula 🙂

  2. A i jeszcze jedna mini uwaga, dla sprzętowych onanistów. Wersja kolorystyczna czarna i biała różnią się gęstością dziurek w pasku. W modelach białych są 2 razy rzadziej. Ponoć wymuszone jest to technologią produkcji tej białej „gumy”, która jest bardziej podatna na uszkodzenia i mogła by się nadmiernie zużywać. Wersja czarna ma dziurki gęsto, przez co na damskich wąskich nadgarstkach może leżeć znacznie lepiej. Nie wiem jak inne wersje kolorystyczne, bo nie miałem ich w rękach 🙂

  3. Bardzo dobry jeżeli nie najlepszy pulsometr w swoim przedziale cenowym. Uważam, że jego braki nie są wadami, chcemy mieć lepiej i więcej to kupujemy wyższy model, tak jak u każdego producenta.

  4. Dzięki bardzo za ten tekst 🙂 Biegam już od maja z Polarem, ale (wstyd się przyznać!) dopiero dzięki Tobie poznałam kilka jego opcji. Dziękuję!

    • Cześć, gdybyś miała jakieś pytania, to mam już ten zegarek w swojej szufladzie, więc chętnie pomogę.

      • Właśnie dzięki Twojej pomocy zaplanowałam sobie trening interwałowy 😀 dam znać, co i jak. DZIĘKI!!

    • Jurek, tak pojawiały się problemy z portem USB ale w starszych modelach. Aktualnie port jest zmieniony i problem znikł.
      Jeżeli chodzi LiveTracking, to musisz mieć aktywny Bluetooth i włączony przesył danych w telefonie.

  5. Świetny artykuł!! Gratuluję i bardzo Ci za niego dziękuję, bo przekonałeś mnie do zakupu.
    Pozderawiam ciepło,
    Marysia

  6. Jak można odróżnić starszą wersję zegarka z występującym problemem portu USB, a tym niby poprawionym – niekorodującym? Za odpowiedź z góry dziękuję.

    • Andrzej,
      Starsza wersja zegarka posiadała zatyczkę gniazda USB, czego nowa wersja nie posiada. Do tego samo gniazdo jest tak jakby laminowane.

      Pozdrawiam
      Jacek

  7. Jacku, dzięki za odpowiedź.
    Nigdzie nie mogłem znaleźć tej informacji. Jeśli faktycznie problem korozji gniazda – obawiający się problemami z ładowanie zegarka – został rozwiązany, to chyba się na niego skuszę.
    Pozdr.

    • Andrzej, w zasadzie to problemy z portem zostały zlikwidowane.
      Dobry zegarek, polecam.

  8. Jacku, dzięki za bardzo wartościową recenzję. Dzięki niej kupiłem Polar’a M400, a byłem już prawie zdecydowany na TomTom’a Runner2. Z wyboru jestem bardzo zadowolony. Zegarek naprawdę bardzo dobry za kwotę ~500pln.
    Jeśli ktoś stoi przed wyborem swojego pierwszego zegarka sportowego z gps, to polecam ten zegarek.

  9. Witam Ostatnio dodano programy treningowe oparte na tętnie 🙂 Posiadam taki zegareczek i to jest naprawdę, za te pieniądze, fajny sprzęt. Dla mnie osobiście brakuje tylko wibracji, no i trochę się obawiam o baterie, czy starczy mi jej na maraton (czas ok 5 godz) oczywiście z HR.

  10. Bardzo fajna recenzja. Dużo przydatnych informacji. Mam jedno pytanko, ponieważ M400 nie współpracuje z moim telefonem LUMIA mimo dedykowanych apek, chciałabym kupić nowy telefon, który zamieni mojego sportwatcha w smartwatcha 🙂 Myślałam o Samsungu Galaxy J5, ale nie wiem czy będą współpracować, gdyż tego telefonu nie ma na stronie Polara (tamta lista jest już chyba troszkę przestarzała?) Teoretycznie powinien….może ma ktoś jakieś doświadczenia w tym kierunku?

    • Lika,

      Konieczne jest moduł Bluetooth 4.0 lub wyższy. J5, ma moduł 4.1 – wszystko powinno działać 🙂

  11. Super recenzja. Ale mnie interesuje jedna funkcjonalność opisana w art. Wskazówki z google maps. Jak to ustawić, bo u mnie nie działa.

    • Adam, dzięki za komentarz i czujność, pisałem o tym w opisie aktualizacji, ale nie przeniosłem do recenzji.

      • Witam, poszukuję niedrogiego zegarka do biegania w terenie oraz górach. Biorę pod uwagę Garmina 310xt i Polara M400… Jakieś podpowiedzi, rady? 🙂

        • W góry to raczej 310XT, raz że trzyma dłużej bateria, dwa ma wysokościomierz barometryczny – czyli dokładniejsze wskazania. – mój typ 310XT

  12. Hej.
    Mam pytanie co do M400.
    W związku z tym, ze zegarek dość późno reaguje na zmianę tempa, a jeśli zrobię nawrot to juz w ogóle głupieje, chce poznać Twoja opinie na temat tempa na które Ty biegasz, czy chwilowe, czy średnie, a może z ostatniego kilometra?
    Od producenta wiem, ze średnie tempo to zegarek wskazuje cały rozpoczęty trening, chwilowe czasami szaleje od np.04’20” do 05’10” wiec co osobiście polecasz. Ja lubię biegać ” w negatywie” I przyznam, ze po dwóch latach obcowania z tym zegarkiem ciagle nie mam wyrobionego zdania, co ustawić i na co patrzeć, a przez to gapie sie w niego co 15sek.:)
    P.S.
    Juz 4 razy był w serwisie 🙁

    • Artur,
      Tempo chwilowe to kuleje tak naprawdę we wszystkich zegarkach i to nie ważne czy to Suunto, Garmin czy Polar. Przyczyną jest fakt, że sporą część czasu zegarek jest odwrócony bokiem lub na dół. Szczerze to wybieram zawsze tempo z 1km. W zasadzie nie ma tu aż tak sporych odchyłek, a wartość ta jest stała.
      To moim zdaniem najlepszy sposób.
      Jacek

  13. Dlaczego nie mogę połączyć zegarka z moim iPhone 6s Plus? Próbowałam na milion sposobów i już mi brak pomysłów… telefon połączyłam z waga polar balamce i z pulsometrem, a z zegarkiem nie mogę 🙁

    • Patrycja, czy próbowałaś robić miękki reset urządzenia?
      (Przytrzymać 4 skrajne przyciski) – to zazwyczaj pomaga.

  14. Super artykuł, more dziewczyna korzysta z Lego zegarka I just zadowolona. Jednak jest jakieś ale, mianowicie:

    1. Zegarek nie chce sie polaczyc z pulsometrem.
    2. Źle wylicza kalorie tzn. gdy caly dzień zegarek lezy name polce, pokazuje splanonych kalorie 1240, 0 krokow, 0 aktywnosci.
    Analogicznie, zegarek jest name ręku przykladowe wskazania: dystans 6 km, to ileś tam krokow, spalone kalorie np. 2000.
    Podalem przyklad dal zobrazowania problemu. Kroki wylicza dobrze, dystans teź ok, a kolorie podaje z kapelusza.
    Dodam, że wzrost, waga, wiek itd są wprowadzone.
    Co może być przyczyną tych 2 problemów?

    • Cześć Adam,
      Przyczyn braku połączenia z pulsometrem może być kilka.
      Pas tętna jest już cały w soli, umyć, wyprać, ale bez zmiękczaczy i płynów do płukania
      Należy wymienić baterię
      Pas tętna uszkodzony – reklamować

      Co do drugiego problemu, to Polar oblicza swoje kalorie z 3 źródeł
      BMR- czyli zapotrzebowanie kaloryczne, aby przeżyć – stąd 1240 Kcal
      Kalorie z treningów
      Kalorie z aktywności dziennej

      Kalorie są zawyżane, jeżeli w trakcie rejestrowanej aktywności nie prowadzimy treningu z pomiarem tętna

      Pozdrawiam
      Jacek

  15. Witam. Jestem nowym użytkownikiem M400. Mam w związku z tym kilka pytań. Czy jest informacja dotycząca rekordów życiowych. No i kwestia importu do endomondo. Polar flow wydaje mi się na razie mało czytelny.

    • Grzegorz,
      Dziękuję za wiadomość i jasne możesz śmiało pytać.
      Rozumiem, że chodzi Ci o wyniki życiowe podobne jak są w Endomondo, niestety platforma nie posiada takiej opcji
      W kwestii związanej z synchronizacją pomiędzy endomondo, polecam Ci aplikację na Androida SyncMyTracks.
      Więcej o aplikacji znajdziesz we wpisie

  16. Podstawowe pytanie:
    Czy można korzystać z zegarka z funkcją GPS (rower) jednocześnie go lądując?
    Oraz
    Czy można poprzez stronę zmienić częstotliwość odświeżania GPS w celu zwiększenia żywotności?

    • Cześć Marcin,
      Odpowiedzi na Twoje pytania są następujące:
      – tak można ładować zegarek w trakcie aktywności. Podpinasz powerbank i zegarek dalej rejestruje aktywność.
      – Polar M400 oferuje wyłącznie jeden tryb zapisu GPS, nie ma trybów oszczędnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *